Historia markiza de Cressy

Okładka książki Historia markiza de Cressy Marie-Jeanne Riccoboni
Okładka książki Historia markiza de Cressy
Marie-Jeanne Riccoboni Wydawnictwo: Riccoboni literatura piękna
254 str. 4 godz. 14 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Histoire de M. le marquis de Cressy
Wydawnictwo:
Riccoboni
Data wydania:
2022-01-17
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-17
Liczba stron:
254
Czas czytania
4 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788396082237
Tłumacz:
Gabriela Juranek
Tagi:
XVIII wiek oświecenie libertynizm literatura francuska
Średnia ocen

9,5 9,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
470
238

Na półkach: ,

Jeśli spodziewacie się przestarzałej i niezrozumiałej dla współczesnego czytelnika opowieści to nie obawiajcie się. "Historia markiza de Cressy", skupiająca się na zawiłościach relacji damsko-męskich, tylko pozornie jest nieaktualna - może biznesowe małżeństwa i społeczne potępienie za mezalianse nie determinują całego życia, sami jednak pozwalamy wplatać się w manipulacje i intrygi, nie mniej zawiłe niż te XVIII-wieczne. A nierzadko bardziej toksyczne, bo o ile kiedyś takie rozgrywki przekładały się na realne zyski, tak dzisiaj robi się to dla "zabawy" i ustalenia hierarchii tam, gdzie powinna być tylko równość.

Oprócz historii markiza w książce znajdziemy także krótką opowieść "Awantura Ernestyny", również poświęconą subtelnościom w miłosnych relacjach.

To, co mnie zaskoczyło, to to, że wciągnęłam się w obie historie nie jak w odległy emocjonalnie dokument epoki (na co się nastawiałam),a jak w intrygującą opowieść.

Lekkim minusem są literówki, w tym strasząca z każdej strony "Awentura" ;)

Jeśli spodziewacie się przestarzałej i niezrozumiałej dla współczesnego czytelnika opowieści to nie obawiajcie się. "Historia markiza de Cressy", skupiająca się na zawiłościach relacji damsko-męskich, tylko pozornie jest nieaktualna - może biznesowe małżeństwa i społeczne potępienie za mezalianse nie determinują całego życia, sami jednak pozwalamy wplatać się w manipulacje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11
10

Na półkach:

„Łatwowierność często towarzyszy ludziom, którzy nie są wcale ani słabi, ani nierozważni. Nadmierne zaufanie zawsze powstaje bowiem u tych, którzy nie są w stanie nawet wyobrazić sobie, że istnieją dusze na tyle niskie, by móc je nadużyć”

Akcja „Historii markiza de Cressy” Marie-Jeanne Riccoboni rozgrywa się na przełomie XVII i XVIII wieku w Paryżu, kręgu wyższych sfer i francuskiego libertynizmu. Jest to świat, w którym dominuje fałsz, podwójna moralność i gra pozorów, a przewagę nad szlachetnym sercem zyskuje ten, kto najlepiej opanował sztukę manipulacji i przebiegłego uwodzenia. Jak pokazuje Riccoboni, w tej towarzyskiej grze, pełnej wyszukanych strategii i finezyjnych manewrów, szczególnie kobiety zachowywać musiały najwyższą ostrożność. Choć tytułowym bohaterem powieści jest markiz de Cressy, historia ta skupia się wokół postaci kobiecych oraz ich sytuacji w ówczesnym społeczeństwie francuskim. Przedstawiając nam łatwowierną dziewczynę, szlachetną arystokratkę oraz cyniczną uwodzicielkę, Riccoboni nie tylko genialnie równoważy charaktery, ale przede wszystkim pokazuje zróżnicowanie przyjmowanych postaw oraz dokonywanych wyborów, będących przejawem wewnętrznej siły każdej z bohaterek. Jednocześnie wydobywa ona ogromny kontrast w stosunku do sytuacji mężczyzn - ich bezkarności, a także zdobywanego od najmłodszych lat doświadczenia. Wszystkie te zawiłe intrygi, których powstawania i realizacji jesteśmy świadkami, jednocześnie śledzi się z zapartym tchem. Riccoboni swoją wieloperspektywiczną treść utworu ujmuje w prawdziwie kunsztowne zdania i porywający styl, sprawiające, że strony przewracają się same. I w końcu, co chyba najważniejsze, a zarazem najbardziej zatrważające, pomimo upływu ponad 250 lat od pierwszego wydania „Historii markiza de Cressy”, problematyka powieści nie straciła wiele na swojej aktualności. Pomimo zmiany formy podejmowanych działań, nie zmienił się ich cel. Wzmożona ostrożność, jaką kobiety zachowują na każdym kroku, przestrogi, których słuchają od najmłodszych lat, nierzadkie trudności z zaufaniem czy kwestia obarczania winą ofiar są dowodem na to, że problemy świata Marie-Jeanne Riccoboni są nam znacznie bliższe, niż mogłyby się z początku wydawać.

„Łatwowierność często towarzyszy ludziom, którzy nie są wcale ani słabi, ani nierozważni. Nadmierne zaufanie zawsze powstaje bowiem u tych, którzy nie są w stanie nawet wyobrazić sobie, że istnieją dusze na tyle niskie, by móc je nadużyć”

Akcja „Historii markiza de Cressy” Marie-Jeanne Riccoboni rozgrywa się na przełomie XVII i XVIII wieku w Paryżu, kręgu wyższych sfer i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    4
  • Found in the wild
    1
  • ✶Historia✶
    1
  • XVIII wiek
    1
  • Papa pieniądze
    1
  • Literatura francuska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia markiza de Cressy


Podobne książki

Przeczytaj także