Sukienka z wody

Wyróżniona opinia i

Sukienka z wody

przeczytanych książek 235 napisanych opinii 232

NIEDOKOŃCZONA OPOWIEŚĆ

"Sukienka z wody" Agnieszki Litorowicz - Siegert to kolejny audiobook z zasobów Empik Go. Już od pewnego czasu zamierzałam sięgnąć po tę powieść, ale dotąd jakoś się nie złożyło. A tymczasem wersja dźwiękowa okazuje się być bardzo dobrą alternatywą dla samodzielnego czytania, a szczególnie jeśli trafimy na dobrego lektora. Muszę powiedzieć, że Monika Chrzanowska świetnie się sprawdza w tej roli.

Edyta jest wziętą pisarką. Jej najnowsza powieść jest w przygotowaniu. Niestety nieszczęśliwy wypadek na jeziorze skutkuje komplikacjami i Edyta zapada w śpiączkę. Sytuacja jest utrzymywana w tajemnicy przed wydawnictwem, a termin nagli. Dlatego pojawia się pomysł aby najlepsza przyjaciółka Edyty dokończyła za nią rozpoczętą powieść. Alina jest policjantką, profilerką, ale zna Edytę jak nikt i tak naprawdę tylko ona może podjąć się tego niecodziennego zadania. Kobieta przyjeżdża do Szczecinka aby odwiedzić przyjaciółkę w klinice Liliowa Zatoka i zostaje tu na dłużej. Alina może liczyć także na pomoc innych osób jak Rena, czy Miron - mąż Edyty. Bohaterka długo zastanawia się nad podjęciem wyzwania, robi dokładne rozeznanie i... niespodziewanie wkracza do świata sekretów, które stawiają Edytę w zupełnie nowym świetle.

Czy Alina wypełni powierzone jej zadanie? Jaka będzie jej wizja powieści?

Spodobała mi się ta historia i zapadła w pamięć. Powieści, których fabuła dotyczy pośrednio lub bezpośrednio książek zawsze jakoś szczególne mnie intrygują. Poruszona tutaj problematyka nie jest może zbyt odkrywcza i powiela niektóre schematy, ale za to z przyjemnością zagłębiamy się w skomplikowaną i nietuzinkową historię opisaną w książce Edyty. Okazuje się, że jest to wymagająca opowieść, dlatego, aby dobrze wykonać swoje zadanie i dopisać książce brakujące rozdziały, Alina musi przeprowadzić małe śledztwo. Pozwoli jej ono rozwikłać wszystkie tajemnice i dotrzeć do prawdy. A musicie wiedzieć, że w tym przypadku nie powinniśmy sądzić po pozorach...

Zaintrygowała mnie również tytułowa sukienka z wody, czyli wyjątkowo delikatna i unikatowa kreacja, której zaprojektowanie i uszycie można zlecić już tylko w jednym miejscu na świecie. Hmm, chciałam poszperać w internecie i dowiedzieć się więcej, ale niestety nie udało mi się natknąć na żadne ciekawe informacje.

Niestety są w tej historii również fragmenty, które mnie nie przekonały. Przede wszystkim mam na myśli więzi łączące trzy przyjaciółki - Edytę, Renatę i Alinę - relację, która wcale nie wydaje się tak bliska i zażyła. Autorka postawiła w tej powieści przede wszystkim na stosunki międzyludzkie, rozterki i dylematy. Chwilami jest zbyt słodko i bajkowo, a zakończenie niestety okazało się bardzo przewidywalne.

Pani Agnieszka umiejętnie połączyła w tej powieści wątki romantyczne, detektywistyczne i psychologiczne. Historia jest bardzo spójna i przejrzysta. Akcja biegnie powoli, razem z Aliną krok po kroku staramy się rozwikłać zagadkę tajemniczego Niko i to jest ten wątek, który mocno mnie zaciekawił.

"Sukienka z wody" to moje pierwsze, całkiem udane spotkanie z twórczością Agnieszki Litorowicz - Siegert. Przyjemnie się słuchało wersji audio, ale myślę, że następnym razem skuszę się na samodzielną lekturę, aby wyłapać więcej niuansów jeśli chodzi o styl i przekaz emocji. A tymczasem... jeśli macie ochotę na niewymagającą lekturę, ciekawą i przyjemną w odbiorze, to warto skusić się na "Sukienkę z wody". To taki dobry średniak wśród powieści obyczajowych.

NIEDOKOŃCZONA OPOWIEŚĆ

Bardzo ciekawa i nie przewidywalna. Kilka wątków można by jeszcze pociągnąć ❤️

Bardzo ciekawa i nie przewidywalna. Kilka wątków można by jeszcze pociągnąć ❤️

Bardzo przyjemna książka. Ale na to jak się zapowiadała, fajerwerków nie zrobiła. Dość błaho się skończyła, tak banalnie. Czytało mi się ją dobrze, aczkolwiek nie do końca bym ją tak pięknie polecała.

Świetna książka, bardzo ciekawa fabuła , dobrze napisana.

Świetna książka, bardzo ciekawa fabuła , dobrze napisana.

Bardzo mi się ta książka podobała. Urzekła mnie historia. A zakończenie było słodko gorzkie 🙂

Autorka przeniosła czytelnika do Szczecinka. Do tego miasteczka przyjeżdża będąca z zawodu profilerką policyjną - Alicja, której przyjaciółka Edyta po wypadku zapadła w śpiączkę. Mąż Edyty - Miron oraz jej druga przyjaciółka Renata namawiają ją by dokończyła książkę, którą pisze Edyta, a która ma zostać zekranizowana i być przełomem w jej karierze. Alicja na początku się waha, jednak po rozmowach z najbliższymi postanawia pozostać w Szczecinku i dokończyć książkę. By lepiej wczuć się w rolę zamieszkuje w domu Edyty. Jak potoczą się dalsze losy bohaterów? Czy Edyta wybudzi się ze śpiączki?

Książka może nie jest zła, jednak mnie nie porwała. Cała akcja dzieje się niespiesznie i nie wywołuje większych emocji. Pani Agata Młynarka pisze, że przeczytała tę książkę jednym tchem, ja jednak miałam zupełnie inne odczucia. Z jednej strony autorka opisuje super przyjaźń Edyty, Alicji i Renaty, z drugiej wychodzi, że tak naprawdę dziewczyny niezbyt dużo o sobie wiedzą. Zaciekawiły mnie wątki, gdy Alicja odwiedzała będącą w śpiączce przyjaciółkę w Liliowej Zatoce. Jej rozmowy z Edytą wydawać się mogły bezcelowe, jednak jak się okazuje w wielu przypadkach osoby będące w śpiączce słyszą to co do nich mówimy.
Książkę oceniam na 6 pkt.

Mało prawdopodobne, by aż dwie z trzech przyjaciółek z małego miasta były poczytnymi pisarkami,
mało prawdopodobne, by świetna klinika dla ludzi w śpiączce miała tylko pięcioro pacjentów,
mało prawdopodobne, by napisać dobrą książkę w miesiąc, nawet jeśli to tylko pół książki,
ale i tak cieszę się, że przeczytałam powieść z tym wszystkim (i nie tylko) :-)
To powieść dla dorosłych Agnieszki Litorowicz-Siegert o intrygującym tytule "Sukienka z wody".
Nieźle pasowałby tu również tytuł "Pogoda dla bogaczy", bo bohaterowie do biednych nie należą ;-p

Sukienka z wody też tu się pojawia, ale nie jest najważniejsza.
Najważniejsi są ludzie i niezwykłe relacje między nimi.
Jest dosyć słodko, prawie wszyscy sobie pomagają.
Jest też jeden czarny charakter, ale mizerny ;-p

Występuje tu kilka splecionych ze sobą historii.
Jest romans, przyjaźń, kobieta w śpiączce, dochodzenie,
niedokończona książka, moralne dylematy, życiowe rozterki,
goniące terminy, tajemniczy mężczyzna, stara miłość i nowa też ;-)

Przyjemny klimat, sympatyczni bohaterowie, intrygująca zagadka.

Do połowy książkę czyta się powoli, potem akcja nieco przyspiesza.
Urocza, pokrzepiająca lektura, z którą chętnie spędziłam wieczór ;-)

ale i tak cieszę się, że przeczytałam powieść z tym wszystkim (i nie tylko) :-)
To powieść dla...

Sympatyczna powieść obyczajowa z pozytywnymi bohaterami. Trochę wątków romantycznych, detektywistycznych a nawet mistycznych. Przyjemna lektura, choć końcówka książki mocno rozciągnięta.

"Co komu po pieniądzach jeśli nie ma tego co najważniejsze? A miłości proszę pani, za żadne pieniądze się nie kupi."

Mówią, że pieniądze szczęścia nie dają. Ale za nie można kupić czekoladę :D a to już zmienia postrzeganie świata, jak ostatnio udało nam się ustalić. Ale najważniejszego nie można kupić. Szacunek, zrozumienie, miłość...

Alina przyjeżdża do swojego rodzinnego miasta - Szczecinka by wesprzeć rodzinę Ewy, po jej wypadku na łodzi. Kobieta zapadła w śpiączkę, a zbliża się termin oddania książki, na którą podpisała umowę. Mąż Edyty chce by to właśnie Ala podjęła się jej skończenia. Kobieta początkowo ma wiele wątpliwości, które stopniowo się ulatniają. W miarę upływu czasu, decyduje się na dokończenie historii i wchodzi w skórę Edyty. Zamieszkuje w Jej domu, stara się chodzić Jej ścieżkami i odkrywa tajemnicę, która może wstrząsnąć ludźmi, którzy Ją znają. Dzieli się tym z przyjaciółką i razem starają się osgadnac powody owej sytuacji. Ale czy zdążą wyjaśnić wszystko na czas? Czy Edyta obudzi się ze śpiączki?
O tym możecie przeczytać w książce "Sukienka z wody".
Lektura idealna na kilka chwil. Nad którą zbyt wiele nie trzeba myśleć.

Alina przyjeżdża do swojego...

Alina dowiaduje się, że jej przyjaciółka niemal utonęła w jeziorze przez co zapadła w śpiączkę. Nikt nie wie kiedy i czy w ogóle się obudzi. Edyta, przyjaciółka Aliny, jest pisarką. Właśnie tworzy powieść, która ma być przełomem w jej karierze. Niestety przez wypadek nie jest w stanie dokończyć książki. Alina zostaje poproszona o dokończenie dzieła przyjaciółki. Mimo wątpliwości kobieta zgadza się. Dowiaduje się jednak, że Edyta miała sekrety, które postanawia odkryć. Wraca do rodzinnego miasta i zakochuje się w nim ponownie. Nie tylko w mieście.
Świetna książka. Pięknie poprowadzony wątek przyjaźni między 3 kobietami, której nie jest w stanie osłabić nawet tak dramatyczne wydarzenie. Moim ulubionym motywem jest relacja Aliny i Olgierda, jej chłopaka z młodzieńczych lat. Przystojny, szarmancki, oddany i wierny.... po prostu dżentelmen.
"Sukienka z wody" jest świetną pozycją na jesienny wieczór pod kocem. Skłania do przemyśleń na temat relacji jakie tworzymy z ludźmi, którzy nas otaczają oraz udowadnia, że nie zawsze wszystko jest takie jak się wydaje.

• Przeczytane 2022
  • Audiobooki