List

2022-02-09
2022-02-09
2015-03-15
list historia przemoc domowa

Dwie kobiety, dwie płaszczyzny czasowe.

W roku 1939 poznajemy Chrissie, młodziutką dziewczynę, która spotyka miłość swojego życia - Billy’ego. Niestety ma ona surowego ojca, który robi wszystko, by rozdzielić tych dwoje. Na dodatek rozpoczyna się wojna i przyszłość wszystkich staje pod znakiem zapytania. Pewnego dnia Billy pisze więc list do swojej ukochanej. List, którego treść zmieniała wszystko. Jednak przesyłka nie trafiła do adresatki..

W roku 1973 poznajemy Tinę, młodą kobietę, która tkwi w nieudanym małżeństwie (jej mąż Rick jest uzależniony od alkoholu, stosuje wobec niej przemoc). Tina pracuje w biurze, a dodatkowo udziela się jako wolontariuszka w sklepie charytatywnym. Pewnego dnia w kieszeni garnituru odnajduje list, który nigdy nie został wysłany.
Jak nietrudno się domyślić, jest to list, który Billy miał wysłać do Chrissie ponad 30 lat temu.
Tina pragnie odnaleźć tych dwoje, dowiedzieć się jak potoczyły się ich losy i dlaczego ten list ostatecznie nie został wysłany.

Chrissie i Tinę wiele łączy. Obydwie przeszły przez prawdziwe piekło, zanim odnalazły swoje szczęście.

W tej książce jest wszystko: radość i smutek, życiowe tragedie, strata, ból, tęsknota, nadzieja, miłość i nienawiść.
Porusza ona ciekawe wątki, trudne tematy.
Akcja jest dość szybka, więc nie ma tu zbędnego przedłużania. I to też mi się podobało.

Słuchajcie, ta książka była tak wciągająca i wspaniała, że z przyjemnością dopisuję ją do swoich ulubionych. Gorąco polecam! 🥰

Dwie kobiety, dwie płaszczyzny czasowe.

Książka bardzo ciekawa. Mimo że opisuje dzieje w dwóch płaszczyznach czasowych ,to bardzo łatwo się wszystko łączy. Przeczytałam jednym tchem, za szybko się skończyła 🙂

Jeden list. Dwie kobiety, które wiele łączy, choć dzieli je czas.

„Nigdy w życiu nie byłem tak zakochany. Nie mogę sobie wyobrazić reszty życia bez ciebie. Nikogo nigdy nie pokocham tak bardzo”

Jest marzec 1973 roku. Tina Craig pragnie uciec os swojego brutalnego męża. Richard (Rick) i Tina są małżeństwem od czterech lat. Wychodząc za mąż była zakochana i szczęśliwa. Mąż pierwszy raz podniósł rękę na żonę jeszcze w noc poślubną. A potem było tylko gorzej. Stał się przemocowym alkoholikiem i hazardzistą. Po tych wielu latach kobieta zdecydowała, że musi odejść od męża. Ciężko pracuje, aby zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy na ucieczkę, a dodatkowo udziela się jako wolontariuszka w sklepie charytatywnym, żeby spędzać w domu jak najmniej czasu. Pewnego dnia przeglądając nową dostawę rzeczy w kieszeni jednego z garniturów znajduje list w zamkniętej kopercie. Tina otwiera go i czyta - ta decyzja na zawsze zmieni jej życie..

„Przez jakiś czas, który zdawał się wiecznością, patrzyli na siebie w milczeniu. W rzeczywistości mógł minąć ułamek sekundy. Dwoje całkowicie obcych sobie ludzi dzieliło miejsce na planecie, nie większe niż płyta chodnika”

4 września 1939 roku. Billy Stirling wie, że postąpił źle. Po burzliwej rozmowie z ukochaną Chrissie Skinner postanawia napisać do niej list z przeprosinami. Jeszcze wtedy nie przypuszczał, jak potoczy się jego i jego ukochanej życie i jak ten list wpłynie na czyjąś przyszłość.

„Wyglądał, jakby to jego serce ktoś właśnie rozbił. Bez wątpienia przemawia przez niego prawdziwa troska“

Wspaniała książka, która wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać. Świetna fabuła osadzona w dwóch przedziałach czasowych. Co do bohaterów to niesamowicie było mi żal tego co przeszły Tina i Chrissie. Dwie kobiety niesamowicie silne kobiety, które życie okrutnie doświadczyło. Tina zmagająca się z przemocowym partnerem, przez którego cierpiała i straciła coś bardzo ważnego. Christiana była dziewczyną z dobrego domu, pełnego dyscypliny i zasad. Ojciec lekarz, matka położna. Pewnego dnia łamie zasady i wraz z koleżanką udaje się na imprezę, na której poznaje ukochanego. Niestety los nie sprzyja Chrissie która straciła ukochanego, rodziców została sama w najgorszym momencie. Autorka serwuje nam cały wachlarz emocji, to smutne historie miłości i chusteczka przy czytaniu jest obowiązkowa. Ból, cierpienie, strata, miłość, nadzieja, nieporozumienia.
Niesamowicie wzruszająca historia, która pozostanie na długo w mojej pamięci.

❣️
„To, że cię spotkałem, było najlepszym efektem całej podróży. Nie mogę sobie wyobrazić, jakbym się czuł, szukając matki samotnie. A rozczarowanie, że mi się nie udało, bez ciebie byłoby o wiele trudniejsze do zniesienia”
💔
„Czasem sądziła, że nie zasłużyła na aż tyle dobroci i hojności. Bardzo pragnęła pokochać go tak mocno, jak on kochał ją, lecz jej serce pękło na tyle kawałków, że nie dało się ich skleić i nie chciała po raz kolejny przez to przechodzić”
❣️
„Zmarnowała niemal całe życie na płacz za utraconą miłością, odmawiając sobie prawa i okazji do związku z innym człowiekiem. A ten człowiek był przy niej przez te wszystkie lata i jego oddanie nigdy nie ginęło, jego cierpliwość nigdy się nie kończyła. Przez to, jak bardzo zatopiła się we własnym nieszczęściu, mogła stracić szansę na prawdziwe szczęście. Teraz musiała to zmienić. Była już na to gotowa”

Jeden list. Dwie kobiety, które wiele łączy, choć dzieli je czas.

Powieść porównywana do "Pamiętnika" Nicholasa Sparksa jest według mnie przesadą. Owszem opowiada dramatyczne losy ludzi, których drogi zostały splecione, jednak czegoś mi tu zabrakło i czasem irytowała mnie narracja. Przeplatają się tutaj dwie rzeczywistości. Zdecydowanie historia dziejąca się w latach 40-tych bardziej mi się podobała, niż ta z lat 80-tych. Jest to pierwsza powieść autorki, więc może to jest powód. Czytając można jednak uświadomić sobie jak nasze decyzje mogą wpływać nie tylko na nas samych, ale również na innych. Możemy kogoś uszczęśliwić lub złamać komuś życie.

Przepiękna i niezwykle klimatyczna powieść o miłości, bezsilności, szczęściu, stracie, bólu i tęsknocie. Niosąca nadzieję, dająca ukojenie, ogrzewająca serce.
Akcja dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych. Dwie kobiety, dwie historie, które połączył list znaleziony w kieszeni starego garnituru. List, który zmieni losy wielu osób i nada nowy bieg historii.
Jeśli lubicie tajemnice sprzed lat, skrywane sekrety, zaginione listy, będziecie zachwyceni i wzruszeni. W tej książce dzieje się magia. Ona otula, przytula i koi.
Bardzo polecam. U mnie mocna 8/10.

Jeśli...

Tina Craig wychodząc za mąż była zakochana i szczęśliwa. Jej szczęście trwało do nocy poślubnej, podczas której jej świeżo poślubiony mąż po raz pierwszy ją uderzył. Mija cztery lata i Tina dojrzewa do decyzji o odejściu od męża. Nie jest to dla niej łatwe. Brakuje jej pieniędzy, żeby zacząć nowe życie. Stara się jednak odłożyć, pracując w biurze i sklepie charytatywnym. W tym właśnie miejscu przypadkiem znajduje list sprzed ponad 30 lat i poznaje dwoje zakochanych ludzi, Chrissie i Billego, którym los nie sprzyjał. Przeczytanie tego listu odmieni życie Tiny. W jaki sposób? Co stało się z parą z listu?

Ta książka od samego początku urzekła mnie okładką 😍. Sam tytuł też mnie zainteresował, gdyż w dobie elektroniki, pisanie listów odeszło do lamusa. Z wielką ochotą zatopiłam się w tej lekturze, przypominając sobie jaką przyjemnością było czytanie i pisanie listów. Warto było sięgnąć po książkę, ponieważ skryta jest w niej opowieść o dwóch kobietach, bardzo silnych, które w najbardziej patowej sytuacji, potrafiły zagryźć zęby i nie użalać się nad sobą. Ta historia przedstawia jak miłość może zmienić ludzkie życie, niekoniecznie dobrze. Obrazuje jak jedna mało istotna decyzja, może połączyć i odmienić losy nie jednej, a kilku osób. Pokazuje także tę najboleśniejszą lekcje od życia i utratę najbliższej osoby i to w dwojaki sposób.

Wszystko w tej opowieści prowadziło do czegoś ważnego. Fabuła jest osadzona w dwóch przestrzeniach czasowych. Przemoc, dyscyplina, ból fizyczny i psychiczny, cierpienie, rozpacz, strach - tak krótko mogę podsumować to, czego się po książce można spodziewać. Czytając, człowiek wczuwa się w przeszłe czasy, w których pewne osoby były postrzegane jako przynoszące wstyd rodzinie, a najważniejsza była reputacja. W tej historii występuje mieszanina szczęścia i miłości z ich przeciwnościami. Jeśli po nią sięgnięcie, przekonacie się ile krzywdy i niesprawiedliwości może spaść na jedną osobę. "List" to piękna, a zarazem smutna historia, ale jest naprawdę warta przeczytania 🙂.

Cudownie czytało mi się „List” Kathryn Hughes, bo jest to powieść bardzo ciekawie skonstruowana i dotykająca spraw istotnych. Tematem, który definiuje tę historię jest miłość, ale różnie pojmowana. Ta prawdziwa, która wydobywa z ludzi dobro i szlachetność oraz ta zaborcza, która niszczy życie. Autorka wpisała w tę historię również motyw poszukiwania prawdy o swoim pochodzeniu oraz tajemnic i nieporozumień, które na całe lata nie pozwalają ruszyć z miejsca, bo przykuwają człowieka do wspomnień i powodują ciągłe zastanawianie się nad przyczynami różnych wydarzeń. Wreszcie jest to książka o roli przypadku w ludzkim życiu, który powoduje, że znaleziony przedmiot rozpoczyna serię zmian w życiu kilkorga bohaterów.
Tytułowy list został znaleziony przez Tinę w starej marynarce oddanej do sklepu charytatywnego. Datowany na rok 1939 zaintrygował ją do tego stopnia, że postanowiła odnaleźć adresatkę i oddać jej nigdy niewysłaną kopertę. Od tego zaczyna się cała historia rozpisana przez Kathryn Hughes na dwie linie czasowe i na dwie bohaterki. Równolegle poznajemy więc historię znalazczyni listu, pozostającej w przemocowym małżeństwie Tiny i Chrissie, która przeżywa swoją pierwszą miłość u progu II wojny światowej. Obie bohaterki łączy poczucie straty i to, że o ich życiu zadecydowali inni. Jednakże niewysłany list przyczyni się też do znalezienia szczęścia i spełnienia.
„List” jest pierwszą powieścią angielskiej pisarki, ale to powieść bardzo udana i dojrzała. Akcja została osadzona w dobrze odmalowanych realiach Anglii i Irlandii przełomu 39 i 40 roku oraz lat 70. XX wieku. Purytańska moralność, widmo nadchodzącej wojny oraz trudne warunki życia na irlandzkiej wsi tworzą tło dla losów dziewczyny, której odebrano szansę na szczęście, a brak poczucia własnej wartości drugiej bohaterki sprawił, że stała się ona ofiarą manipulacji męża i zapłaciła za to najwyższą cenę.
Polecam lekturę tej ciepłej powieści, bo pomimo smutku kryjącego się między jej kartami wlewa ona w serce dużo optymizmu i nadziei na to, że po każdym smutku przychodzi radość, a niektóre dramaty prowadzą nas do szczęśliwych finałów.

Niesamowicie wzruszająca historia. Pełna emocji, bólu, cierpienia. Na pewno pozostanie na długo w mojej pamięci. Przeczytałam jednym tchem.
Polecam gorąco!

Polecam gorąco!

"List" to książka, która miała zapewnić mi doznania iście "sparksowe". Czy porównanie tej historii do powieści Nicholasa Sparksa jest trafne? Jak najbardziej!
Mamy tutaj dwie linie czasowe. Rok 1939 i początek II wojny światowej przeplatają się z latami 70.
Poznajemy dwie bohaterki. 19-letnią Chrissy, która tuż przed wybuchem wojny poznaje Billy'ego - miłość swojego życia oraz Tinę - młodą nieszczęśliwą mężatkę, która pragnie odejść od swego oprawcy.
Z pozoru historie kobiet nie mają nic ze sobą wspólnego, do czasu, gdy Tina znajduje w swoim sklepie charytatywnym tajemniczy zapieczętowany list skryty w kieszeni garnituru.
Adresatką słów jest Chrissy, a nadawcą Billy. Jak to się stało, że list nie został dostarczony przez ponad 30 lat? Tina postanawia rozwiązać zagadkę.

Historie tych dwóch kobiet kipią bólem i cierpieniem. Jedna jest dowodem na to, że "dobry dom" nie oznacza domu pełnego miłości i zrozumienia, a przez kierowanie się tym "co ludzie powiedzą" można zniszczyć życie bliskim osobom, których szczęście powinno być najważniejsze.

Druga zaś pokazuje jak bardzo można być zaślepionym i w imię miłości wybaczać każdą krzywdę, co skutkuje później prawdziwą tragedią, po której nic już nie będzie takie samo.

Autorka pięknie domyka wątki postaci. Końcówkę historii spowija spokój i poczucie, że choć niektórych krzywd nie da się naprawić, to rachunki mogą zostać w inny sposób wyrównane. Prawda musi ujrzeć światło dzienne, by człowiek mógł odnaleźć wewnętrzną równowagę i pogodzić się z przeszłością oraz otworzyć na nowy rozdział życia, w którym może czekać prawdziwe ciepło i miłość.
Jestem szczęśliwa, że mogłam poznać tę powieść.

Piękna powieść . Bezwzględność decyzji ojca młodej Chrisie wpływa na jej całe życie. List przez niego niedostarczony wpływa na życie wielu osób. Warto przeczytać.

• Przeczytane 2022
  • Przeczytane w 2022