Nadal czterdzieści

Okładka książki Nadal czterdzieści Katarzyna Kostołowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Nadal czterdzieści
Katarzyna Kostołowska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Czterdzieści (tom 4) literatura obyczajowa, romans
Czterdzieści (tom 4)
Książnica
2021-09-15
2021-09-15

Wyróżniona opinia i

Nadal czterdzieści

przeczytanych książek 3157 napisanych opinii 2302

Uwielbiam tą serię. Super przyjaciółki, które wspierają się w tych dobrych i zlych chwilach. Za sobą stoją murem

Kolejne spotkanie z przyjaciółkami i...kolejna dobra zabawa .Każda z nich marzyła o szczęśliwym życiu,ale...jak to szczęśliwe życie wygląda?Czym to szczęście zmierzyć?Życie potrafi zaskoczyć,ale przyjaźń już nie.Polecam Świetna lektura

Ciężko jest mi wyodrębnić opinie o kolejnym tomie. Jest on bezpośrednią kontynuacją poprzedniego. Składa się tym razem nie z pór roku, a praktycznie z samych miesięcy letnich.

Mimo tego że książka przedstawia dość prostą historię to bardzo mnie wciągnęła. Czasem warto porzucić smoki i wilkołaki na rzecz prostej, realnej fabuły.

W Nadal Czterdzieści pojawiają się nowe postacie i wątki, a także nowe dramaty dnia codziennego - choroby, zdrady, itp. Autorka stara się umieścić opowieść w prawdziwej rzeczywistości, więc cztery przyjaciółki nie ominęła także pandemia. To duży plus, bo świat przedstawiony nie jest idealizowany.

Książka trzyma poziom poprzednich tomów. Mam wrażenie że jak skończę całą serię to zostanę z wielkim kacem książkowym. Aktualnie czytam ostatni dostępny tom czyli Czterdzieści 4ever. Czy będzie on ostatnim w tej serii? Nie mam pojęcia, ale mam nadzieję że nie 😉😉😉

Serdecznie polecam

W Nadal Czterdzieści pojawiają się nowe...

8/10 [100/2k22]

Amerykanki mają Seks w wielkim mieście. Tymczasem my mamy Czterdzieści, Nadal Czterdzieści. Bo hej!, kto powiedział, że Wrocław nie może się równać z Wielkim Jabłkiem?

Czerwiec 2020 roku stoi dla bohaterek Katarzyny Kostołowskiej pod znakiem wspólnych wakacji w Kuźnicy. Pandemiczna rzeczywistość odbiega jednak nieco od obrazu sielskiego wypoczynku spędzonego w zgranym gronie, bowiem każda z kobiet ma coś innego na głowie. Karola, świeżo poślubiona ukochanemu Adamowi, musi zmierzyć się z niejasnymi podszeptami intuicji, która podpowiada jej, że coś jest nie tak. I faktycznie, wkrótce następuje u niej dość gwałtowne zderzenie realiów z romantycznymi ideałami czy też wyobrażeniami jakie żywiła na temat doskonałego związku. Aśka, pozostająca w nieformalnej acz szczęśliwej relacji z Tomaszem, od czasu do czasu odczuwa bolesne ukłucie żalu oraz tęsknoty; braku spowodowanego tym, że nie może się zrealizować jako biologiczna matka wymarzonej córeczki. Jako matka w ogóle. Zaprzyjaźnia się jednakowoż z córką Tomasza, a jej krawiecki biznes rozkwita w swoim tempie. Magda z powodu nałożonych przez rząd obostrzeń traci stabilny grunt pod nogami. Zamartwia się nie tylko przyszłością Czekoladziarni, ale przede wszystkim stabilnością finansową swojej małej rodziny. Anita natomiast przeżywa coś w rodzaju kolejnego miesiąca miodowego. Nakręcona endorfinami związanymi z powrotem Szymona do sprawności spycha na dno świadomości kwestie własnych zarobków. Jest też Zosia - matka Magdy - którą nieoczekiwanie dopadnie pogrzebana głęboko przeszłość, grożąc dużym wstrząsem w poukładanej teraźniejszości...

"Wtedy usłyszała śmiech. Donośny, o charakterystycznej tonacji, dobiegający z bliska, a jednocześnie z dalekiej przeszłości, właśnie bowiem w przeszłości rozlegał się często w obecności Zosi. Czasem drażniąc, czasem stanowiąc lek na całe zło".

4 tom cyklu o czterech przyjaciółkach jest dotychczas moim ulubionym tomem. Co prawda chętnie wycięłabym z niego fragmenty dotyczące pandemii, niemniej pod koniec 2022 mam do tego tematu znacznie większy dystans niż miałabym zapewne w roku premiery niniejszej książki. A więc ostatecznie wszystko gra. Zwłaszcza że początkiem zimy dobrze przenieść się w letnie klimaty miasta, w którym żyje się na co dzień. W twórczości Katarzyny nieodmiennie cenię lekkość pióra, emocjonalną inteligencję oraz swoistą autentyczność w kreowaniu bohaterek. Bohaterek doskonale nieidealnych. Różniących się między sobą. Nie zawsze też rozumiejących postępowanie danej przyjaciółki. Niezmiennie jednak wspierających i czerpiących autentyczną radość z obecności pozostałych kobiet w ich życiu na przestrzeni lat. Totalną wisienką na torcie jest historia młodości Zosi, będąca historią snutą przez porywy niedoświadczonego choć szczerego serca, A wreszcie: matczynego serca.

"Każda normalna rodzina jest normalna tylko na zewnątrz. Bo nie ma rodziny, która nie skrywa tajemnicy. Każdą coś od środka drąży. Każdą coś boli, bo każda składa się z ludzi, a ci nigdy nie bywają wyłącznie wspaniali, za to często zawodzą".

"Nadal czterdzieści" opowiada w dużej mierze o tym, że kryzys przybiera niejedną twarz. Może kryć się na przykład pod postacią kłopotów finansowych, a więc także lękiem przed utratą niezależności jaką daje wolność prowadzenia własnego biznesu i byciem zmuszonym w niedalekiej perspektywie czasu do podporządkowania się reżimowi etatu po latach swobody. Może również oznaczać zawód ideałów w zetknięciu z nieprzewidzianymi kolejami losu, a jednocześnie - niekiedy bolesne - przebudzenie: prawda nigdy nie jest jednowymiarowa. Zależy wyłącznie od percepcji patrzącego na nią. A nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością danych by móc zrozumieć postępowanie drugiej osoby. Nawet tej na pozór bliskiej. Wszak niezbadane są poplątane wyroki losu, a niektóre ścieżki w zadziwiający sposób zataczają koło... Czy przyjaciółki poradzą sobie z wszelkimi przeciwnościami? Co w tych niełatwych czasach będzie stanowić ich silę?

"Myśląc o tym dużo później, analizując każde słowo, gest i spojrzenie, a także swoje reakcje, upewniła się w tym, że jednak kochała. Po raz pierwszy, nieco niepewnie, po omacku, ale także ogromnie, tak jak zawsze się kocha, o ile kocha się naprawdę".

IG: mrs.daraya

8/10 [100/2k22]

Dziewczyny prowadzą swoje życie w pandemii bardzo rozważnie ale na wakacje pojechali prawie wszyscy razem, prawie bo nie każdy mógł ale jak zwykle nudy nie było. Książka podchodzi realnie i trochę humorystycznie do problemów dnia codziennego, warto poczytać by wiedzieć że nie jesteśmy sami w tych naszych troskach.

Anita, Aska, Magda i Karola spotkały sie bo los tak chciał. Stanowią niezłą paczkę przyjaciołek na dobre, ale przede wszystkim na złe, a to złe wciąż krąży. Bo przecież jest niewielka ulga w pandemicznym roku, ale ograniczenia wciąż wpływają na społeczenstwo. Dlatego ich Czekoladziarnia nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem, nad jedną z nich wisi widmo rozwod, a i pozostałe kłopoty stają się udręką.
To już czwarte spotkanie z zwariowanymi kobietkami po 40 z urokliwego Wrocławia.
Tak jak my i one mają zwykłe problemy, a to w pracy, a to w życiu rodzinnym. dlatego powieśc ta, jest tak przyjazna czytelnikowi. Odnajdujemy tu bowiem nasze problemy, odbijamy się w nich jak w lustrze i szukamy potwierdzenia, że jeszcze wszystko sie ułoży. Trochę tu nadziei, troche smutku, ale najwięcej szczerej przyjaźni, której tak nam brakuje. No i po 40 nadal można kochać ;)

Uwielbiam tą serię. Zawsze znajdę czas, żeby chociaż trochę poczytać. W tym tomie okazuje się, że i Zosia, mama Magdy ma swoją tajemnice, ale i Adam. Czy te tajemnice popsują relacje międzyludzkie? Nie będę zdradzać. Biorę się za następny tom😃

Wróciłam do moich ulubionych przyjaciółek. Znów się dużo u nich dzieje, a wszystko to w dobie koronawirusa.

Anita szczęśliwa, że jej ukochany Szymon chodzi samodzielnie, że udało mu się uniknąć tragicznych konsekwencji pobicia. Szczęśliwa, że ma trzech urwisów, których kocha nad życie. Nadal prowadzi Czekoladziarnię. Przez pandemię lokal nie przynosi już zadawalających dochodów. Jednak szczęście rodzinne powoduje, że Anita patrzy na to wszystko trochę przez różowe okulary. Wierzy że wszystko się dobrze ułoży, bo najważniejsze jest zdrowie i miłość.

Magda też jest w szczęśliwym związku. Ma ukochanego Pawła, jego córkę oraz synka. Razem tworzą kochającą się, ale jednak trochę patchworkową rodzinkę. Magda twardo stąpa po ziemi i widzi, że w Czekoladziarni nie dzieje się dobrze. Postanawia coś z tym zrobić. Musi podjąć ważną decyzję, która zaważy na losie nie tylko Czekoladziarni, ale także jej najbliższych.

Aśka także stworzyła z Tomkiem, jego córką i jego mamą cudowną rodzinkę. Asia nie może mieć własnych dzieci, jednak nauczyła się brać z życia garściami i w ten sposób rekompensuje sobie ich brak. Pokochała panią Reginę i jej wnuczkę Julkę. Asia postanawia coś zmienić w swoim życiu, a że mamy początki pandemii postanawia zmienić trochę swoją drogę zawodową. Pani Regina pomaga jej w nowym życiowym wyzwaniu. A to sprawia, że obie kobiety zbliżają się do siebie.

Karola była zatwardziałą singielką, a jednak wyszła za mąż za Adama. Wraz z trzema psami stworzyli nietypową rodzinę. Kochają się, ale na horyzoncie pojawiają się problemy. To przeszłość upomniała się o Adama. Dopadła młode małżeństwo w najmniej oczekiwanym momencie. Przeszłość Adama, najbardziej uderzyła w Karolę, to właśnie ona musi nauczyć się żyć w tej nowej rzeczywistości. Ale dzięki temu pozna siłę swojej miłości do Adama i ich zwierzaków.

Wow!!!! Uwielbiam tą serię. Po prostu ją kocham. Nie ma tu zawrotnej akcji, ale każda strona naładowana jest emocjami, od złości do miłości. Czytając czasem miałam ochotę ze złością potrząsnąć dziewczynami. Innym razem śmiałam się do łez, aż w końcu popłakałam się jak dziecko ze wzruszenia. Mamy tu do czynienia z całą gamą uczuć i emocji. Lubię takie książki, szczególnie te, które sprawiają jakby to co czytam było prawdą i działo się naprawdę. Dlatego tak bardzo trudno zaakceptować fakt, że to już prawie koniec, bo przede mną ostatni tom serii.

A dziś dowiedziałam się, że pojawiła się zapowiedź kolejnej książki Kasi Kostołowskiej. Z opisu wychodzi, że to powrót do przeszłości, czyli jak zaczęła się przyjaźń dziewczyn. Nie przepadam za takimi manewrami autorów, ale bardzo chętnie poczytam jak to się zaczęło i sprawdzę czy dziewczyny od zawsze były takie zwariowane.

Zostało mi po raz kolejny zachęcić Was do przeczytania całej serii. To książki, które bawią, rozśmieszają i wzruszają. Nie są napisane jakimś wydumanym językiem. To prosty przekaz dla każdego, kto chce spędzić czas z dziewczynami. Mam nadzieję, że pokochacie te książki tak jak ja.

Poprzednie części cyklu „Czterdzieści” autorki @kkostolowska za mną. Przeczytałam wszystkie; „Czterdzieści minus”, „Czterdzieści plus” oraz „Czterdzieści i co z tego”. Do tego na moim blogu znajdziecie recenzję książki, która mile mnie zaskoczyła „Księga urodzaju”. Dzięki niej odkryłam nowych bohaterów, których perypetie umiejscowione na rodzinnych ogródkach działkowych przyprawiły mnie i o śmiech, i o smutek. Wydawnictwo @Książnica wydało czwarty tom serii już we wrześniu br. Książkę trochę musiała na mnie poczekać i wreszcie się doczekała mojej uwagi. Zapraszam na recenzję.

Magda, Karola, Anita i Aśka nadal mają czterdzieści lat😉. Jak większość z nas marzą o szczęśliwym życiu, które jakoś je omija. Życie potrafi być pełne niespodzianek, w których jest miejsce na łzy, złość, negatywne emocje i niechęć do ludzi wokół oraz samych siebie. Dzięki sobie potrafią jednak radować się swoim towarzystwem i wspierać się wzajemnie. Ich trudne wybory, nie do końca wydają się tak skomplikowane, jeśli podzielą je na pół lub nawet na równe ćwiartki.

Jest to kolejna bardzo optymistyczna książka serii. Uwielbiam czytać o przyjaźni, o tym jak różne kobiety potrafią się wzajemnie wspierać, mimo wielu niepowodzeń i trudności występujących w relacji. To takie pokonywanie własnych ograniczeń, o których Katarzyna Kostołowska potrafi pisać w bardzo dobry sposób. Jej styl jest bardzo czarujący, zachęca do zanurzania się w historię do samego końca. Mimo, że fabuła nie jest skomplikowana czyta się tą część bardzo przyjemnie. Książka jest pełna optymizmu, mimo, że nie brakuje w niej trudnych momentów. Wzbudza wiele emocji. Perypetie przyjaciółek chwilami nie są do pozazdroszczenia, ale to tylko wzmaga ciekawość, co zadzieje się na kolejnych stronach.

Odkryjcie dalsze koleje losu Magdy, Karoli, Anity i Aśki, które wspierają się, mimo trudności z którymi same się borykają w swoim życiu. Nietuzinkowe losy przyjaciółek, nietuzinkowe historie. To Katarzyna Kostołowska funduje Czytelnikowi w czwartej części cyklu „Czterdzieści”.

Styl odprężająco-odmóżdzający z głębszym podtekstem i aktualnymi wydarzeniami w tle. Czyli lektura urlopowa na medal.