Eter

Aniela Wilk Wydawnictwo: Muza literatura obyczajowa, romans
Muza
2021-09-22
2021-09-22

Okładka książki Sześć kolorów. Antologia LGBT Małgorzata Garkowska, K. C. Hiddenstorm, Kinga Litkowiec, Alicja Sinicka, Emilia Szelest, Aniela Wilk
Sześć kolorów.... Małgorzata Garkowsk...
Okładka książki Sekrety orientu Małgorzata Garkowska, K. C. Hiddenstorm, Beata Majewska, Alicja Sinicka, Emilia Szelest, Aniela Wilk
Sekrety orientu Małgorzata Garkowsk...

Twórczość Anieli Wilk znałam tylko po przeczytaniu "Księżniczki" oraz "Książę". Niedawno miałam okazję oraz przyjemność przyjemność przeczytać "Eter", po którą sięgnęłam z ciekawości. Opis był dla mnie bardzk zachęcający więc grzechem byłoby jej nie przeczytać.

Julia odziedziczyła dom po zmarłej ciotce, który mieści się w Karkonoszach. Chce go sprzedać, ale najpierw musi go wyremontować. Poza tym dziewczynie nie układa się życie osobiste ani zawodowe. Czas spędzony w tym miejscu pozwoli przemyśleć parę spraw i podjąć jakieś decyzje.
Na przeciwko jej odziedziczonej nieruchomości mieszka Dariusz. Mężczyzna przeprowadził się tam wiele lat temu. Pracuje fizycznie, a nocami prowadzi w studiu tytułowym "Eterze" audycje dla dorosłych słuchaczy. Jest bardzo tajemniczą osobą, którego ciężko rozgryźć.

Czy los połączy tych dwojga ? Jaką tajemnicę kryje Dariusz ?

"Eter" to książka obyczajowa z nutką romansu i niebezpieczeństwa na pograniczu thrillera. Lekturę czytało mi się szybko, płynnie. Miło spędzony czas. Tajemniczość bohatera spowodowała u mnie chęć poznania dalszej historii, przez co przeczytanie książki zajęło mi kilka miłych i przyjemnych godzin.

Dobrze sie czytalo. Pomysl na ksiazke fajny ale przydlugawe i ciagle powtarzajace sie opisy nudzily troche.

Już początek streszczenia mnie rozbawił, bo jeśli ktoś określa Szklarską Porębę - sennym, górskim miasteczkiem, to znaczy, że nigdy tam nie był.
Po kilkunastu stronach miałem wrażenie, że najważniejsze tu będą stosunki damsko-męskie, w przenośni i dosłownie. Tu chylę czoła, bo autorka ma w tym temacie fantazje, a może i doświadczenie - to zazdroszczę. To tyle dobrego.

Początkowo dość mroczny klimat i niewielka ilość osób, nawet przypadła mi do gustu, jednak gdy Aniela Wilk próbowała dołączyć wątek thrilleru, to wyszła ... - no dobra, delikatnie - "śmieszno i straszno".
Cytat: "Oddał strzał maksymalnie na ślepo" - ?
Faktycznie, nasz superman Dariusz, oddał jeden strzał w nocy, w terenie leśnym.
Cytat: " Jak udało się ustalić, na miejscu są ślady strzelaniny" - ?
Dobra , nie będę was męczył; zakończenie do bani, a irytująca maniera nadużywania słówka "warczał" - zamiast powiedział, sprawiły, że pomimo pewnej sympatii do Darka i Julii, moja ocena nie jest zbyt wysoka.

...

Droga przez mękę. Nie wiem ile razy chciałam porzucić czytanie tej książki, ale uparłam się i skończyłam. Dokończenie jej nie zmieniło mojej opinii o historii. Nudna - po prostu. Ani to romans, ani thriller. Relacja między Julią a Dariuszem opiera się tylko na seksie. Jego zdanie o niej zmienia się w zależności, jak bardzo chce mu się ***. Dostałam kompleksów po opisach tyłka Julki... Akcja około thrillerowa była tak naprawdę na końcu, pyk pyk pyk i już koniec. Pierwszy raz jednak trafiłam na zakończenie, w którym bohaterowie chyba nie zostali parą. Czy oni mieli w ogóle o czym rozmawiać?
Cieszę się, że mam to już za sobą.

Książka "Eter" to już trzecia książka autorki jaką miałam okazję poznać (nie licząc opowiadań) i chyba jest to najsłabszy tytuł :(
"Figurantka" i "Ryzykant" dość mi się podobało, a tutaj miałam wrażenie, że jest tek.... No sama nie wiem.... Bez wyrazu (?),to chyba będzie najlepsze określenie. Czytałam tę historię i nie czułam nic, kompletnie żadnych emocji ;(

Bohaterka przeprowadza się do odziedziczonego domu z zamiarem odremontowania i jak najszybszej sprzedaży. Ma w planach spędzić w tym miejscu jak najmniej czasu.
Bohater to człowiek próbujący być jak najbardziej na uboczu. Były śledczy i pisarz, teraz zajmuje się nagrywaniem nocnych audycji radiowych.
Gdy w jego życie wkracza niespodziewanie bohaterka powinno się zadziać wiele. No właśnie... Powinno i mimo iż coś się działo to mnie to nie przekonywało :(

Niemniej zachęcam Was abyście sięgnęli po tytuł i sami się przekonali czy to Wam się podoba. Tak jak mówię, to tylko moje zdanie i nie musicie się z nim zgadzać ;)

Bohaterka...

Autorka ucięła akcję w połowie tym samym kończąc książkę. Historia zapowiadała się ciekawie, intrygowała, jednak finalnie mnie rozczarowała. 😞
Fabuła rzeczywiście miała oznaki thrillera, ale niestety za mało.
Jak dla mnie strata czasu.

Fabuła rzeczywiście miała oznaki thrillera, ale niestety za mało.
Jak dla mnie strata czasu.

Złowrogie góry, obłędne widoki i ich dwoje. Julia młoda atrakcyjna graficzka. Kiedy odziedziczyła po zmarłej ciotce domek w górach, chce go jak najszybciej sprzedać. Darek, sprowadził się do Szklarskiej Poręby, aby uciec przed dawnym życiem. Kiedyś był pisarzem i dziennikarzem śledczym. Teraz ciężko pracuje fizycznie. Tych dwoje kompletnie różnych osób, połączy niespodziewana więź. Ale może rozdzielić tajemnica którą skrywa Dariusz. To nie wszystko. W tej malowniczej miejscowości nic nie jest takie jak z obrazka. A pojawiające się coraz to nowe zwłoki, zaginionych sprzed lat, dopełniają koszmar jaki spotka Julię.

Brzmi tajemniczo i intrygująco? Niestety ta książka nie ma z tym nic wspólnego. Eter, to powieść całkowicie pozbawiona wartkiej akcji i napięcia. Mocnych wrażeń tu kompletnie nie zaznamy. Nuda towarzysząca od początku nie opuszcza nas nawet na chwilę. Całość przed katastrofą ratuje, lekkie ale nie banalne pióro Anieli.

Reasumując, powieść dla wytrwałych i upartych. Ponieważ dobrnąć do końca przy takich flakach z olejem to nie lada wyczyn i ogromnie silna wola. Nie polecam! Nie pamiętam kiedy tak długo męczyłam się z książką. http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2022/07/eter-aniela-wilk.html

"Ludzkie życie jest kruche jak żart. Nic nie jest warte. Ale potrafi być piękne, kiedy jest martwe, robi wówczas wrażenie. Wtedy dopiero ludzie, widząc takie dzieło, myślą o sobie, o własnej małości. I o geniuszu kompozytora, który nadal temu sens."

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i na pewno nie ostatnie. Historia, choć z początku nie bardzo mnie wciągnęła, to za chwilę już nie mogłam się oderwać.
Zagadka kryminalna, która ujawnia się w pewnych odstępach czasu i jakby zaplanowana, tylko przez kogo? Wszak ciała nie są "świeże", a sprzed lat...
Nietypowy romans odludka i kobiety z miasta. Niby nie chcą mieć ze sobą cokolwiek wspólnego, a ciągnie ich do siebie jak pszczoły do miodu.
Przez większość książki czułam czyjś oddech na karku, zastanawiałam się jakie tajemnice kryje mężczyzna na odludziu, który choć jest chamski, to prowadząc swoją audycję w lokalnym radiu, zmienia się o 180 stopni i staje się mężczyzną o niesamowicie głębokim głosie.
Uważam, że to dobra historia na szarość, ciężki wieczór, wiatr szalejący za oknem, bo książka jest właśnie w takim klimacie.

Jak bardzo kobieta może namieszać w życiu samotnika? Przekonał się o tym Dariusz gdy do sąsiedniego domu wprowadziła się Julia. Miastowa dziewczyna nie ma pojęcia o życiu w karkonoskiej wsi,podstawowe czynności (Jak rozpalenie w kominku ) przerastają ją. Dodatkowo okazuje się,że w tej cichej okolicy od jakiegoś czasu trafiają się makabryczne znaleziska. Bohaterowie stopniowo zbliżają się do siebie. Mężczyzna nie jest jednak do końca szczery z Julią. Czy ma coś wspólnego ze zbrodniami sprzed lat? Czy dziewczyna jest bezpieczna w towarzystwie sąsiada?

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i od razu powiem,że bardzo udane. Książka od samego początku bardzo mnie zaintrygowała. Tajemnica,zbrodnie ,romans dla mnie idealne połączenie. Stopniowo odkrywane sekrety rozbudzają ciekawość i sprawiają, że ciężko oderwać się od lektury.Fajnie wykreowani bohaterowie,dla mnie to totalne przeciwieństwa,które się przyciągają.Koniecznie muszę przeczytać pozostałe książki Anieli😍Ja ze swej strony poleca

Nudy na pudy, jak to mawiała moja prababcia.

Naprawdę książka miała potencjał, ale został zmarnowy. Najarałam się myślą o kryminalnej zagadce w mojej ukochanej Szklarskiej, więc szybko ściągnęłam e-booka i niestety szybko się zawiodłam.

Miało być tajemniczo, miało być seksownie A było krótko i nudno. Autorka mam wrażenie, że nie potrafiła połączyć ze sobą dwóch tematów przewodnich - kryminalnej zagadki rodem z hitu kinowego i gorącego romansu między sąsiadami. Nie będę zdradzać szczegółów, jednak jak ktoś niżej opisał, że książka była pisana po łebkach - to jest to idealne stwierdzenie. Wszystko po łebkach, byle napisać, byle skończyć opowieść i wydać. Zero rozwinięcia akcji, zero emocji.

I muszę o to zapytać- naprawdę było trzeba przy każdym spotkaniu Julii z Darkiem pisać poemat i tym jak ich relacją jest nieformalna i bez zobowiązań? Już po czwartym razie miałam ochotę krzyknąć TAK, WIEMY!

Nudy na pudy, jak to mawiała moja prababcia.

• Przeczytane 2021