Gierek i jego czerwony dwór. Partia, rodzina, towarzysze

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Lira
- Data wydania:
- 2021-09-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-09-13
- Liczba stron:
- 360
- Czas czytania
- 6 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366966192
- Tagi:
- wydawnictwolira
Jak wyglądało życie prominentów „złotej dekady” Gierka?
Kim był „krwawy Maciej”?
Jakie rodzinne sekrety skrywa historia życia pierwszego sekretarza?
Nie milkną kontrowersje wokół osoby Edwarda Gierka. Czy był mężem opatrznościowym, budowniczym „drugiej Polski”, czy może twórcą atrapy dobrobytu, który wraz ze swoją ekipą pławił się w luksusie i chętnie korzystał z uroków władzy? O PRL-owskich prominentach plotkowano dużo i chętnie. Niewielu bowiem było w stanie oprzeć się niewątpliwym przywilejom, jakie daje władza.
Iwona Kienzler przybliża czytelnikom losy Edwarda Gierka i jego rodziny: Stanisławy Gierek, synów Adama i Jerzego, synowej Ariadny Gierek-Łapińskiej oraz najbliższych współpracowników, m. in: Macieja Szczepańskiego, Piotra Jaroszewicza, Jerzego Ziętka. Jeżeli chcesz się przekonać jaki obraz pierwszego sekretarza wyłania się z tej pasjonującej opowieści, sięgnij po najnowszą książkę tej bestsellerowej autorki.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Prywatne i zawodowe życie Edwarda Gierka
„Kiedy w 2004 roku dziennikarze jednego z najpopularniejszych tytułów prasowych zapytali Polaków, który z przywódców Polski po drugiej wojnie światowej zrobił dla naszego kraju najwięcej, aż czterdzieści sześć procent badanych opowiedziało się właśnie za Gierkiem (...)Niniejsza publikacja stanowi próbę przedstawienia Edwarda Gierka, jego najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników, a także rodziny, żyjącej w cieniu I sekretarza”.
Polska Ludowa była krajem, w którym niepodzielne rządy sprawowali komuniści. De facto istniała jedna partia – PZPR, która miała wpływ na wszystkie dziedziny życia. Chociaż formalnie głową PRL-u był Przewodniczący Rady Państwa, to faktyczną władzę w kraju sprawował I Sekretarz Komitetu Centralnego. Wśród siedmiu pierwszych sekretarzy, z pewnością wyróżniał się Edward Gierek. Kierował partią — a więc i państwem — latach 1970 — 1980. Dla wielu Polaków to właśnie lata 70. XX wieku były najlepszym okresem w ich życiu. Skąd zatem wziął się mit Edwarda Gierka? Dlaczego tylu ludzi uważa go za sprawnego gospodarza i polityka w niemal zachodnim stylu?
Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Iwona Kienzler w swojej najnowszej książce pod tytułem Gierek i jego czerwony dwór. Partia, rodzina, towarzysze”. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Lira. Autorka jest znaną i płodną pisarką. Jej książki w popularnej formie przybliżają różne tematy z historii Polski.
Jak więc poradziła sobie z postacią Edwarda Gierka? Czy po lekturze książki jestem usatysfakcjonowany? Szczerze powiem, że nie do końca. Być może wynika to z faktu, że bardzo interesuję się historią i okresem PRL-u. Iwona Kienzler napisała zaś książkę typowo publicystyczną, skierowaną do szerokiego grona odbiorców. Podczas lektury mamy wrażenie, że jest to rozbudowany artykuł z internetu – chodzi mi o styl i język publikacji. Jeżeli ktoś na poważnie zgłębia historię Polski, to raczej niczego nowego z książki się nie dowie. Jej lektura zaś momentami może być naprawdę irytująca – tak właśnie było w moim przypadku.
Książka sprawia wrażenie napisanej nieco niechlujnie i szybko. Trudno przesądzać, na ile jest to winą autorki, a na ile redakcji i korekty. Na pewno błędy językowe i składniowe powinny być wychwycone i poprawione. Również składnia zdań pozostawia nieco do życzenia – czasem trzeba się domyślać, co autorka ma na myśli. Zbędne są także powtórzenia, tym bardziej że dotyczą one spraw oczywistych. Czy naprawdę trzeba pisać, że za czasów Gierka nie było internetu i telefonów komórkowych? Jeśli tak zaczniemy pisać książki historyczne, to wszystkie ona będą grubsze o kilkanaście stron – internet bowiem to dość młody wynalazek. Moim zarzutem jest więc słaba redakcja i korekta.
Nie myślcie, że się znęcam. Nie żywię żadnych uprzedzeń do autorki, jednak tak nie powinna wyglądać żadna książka, tym bardziej historyczna. Jak sprawa wygląda od strony merytorycznej? Czy treść rekompensuje wyżej wymienione niedoskonałości? Tak, ale tylko pod warunkiem, że o Gierku nic w ogóle nie wiecie. Dla mnie natomiast były to po prostu korepetycje i to takie, po których na egzaminie z pewnością nie można by liczyć na najwyższe noty. Iwona Kienzler garściami czerpie przede wszystkim z wywiadu „Przerwana dekada”. Nazwisko Rolickiego pada niemal tak samo często, jak Gierka. Szkoda. W ogóle „Gierek i jego czerwony dwór” to zbiór faktów i ustaleń już znanych i wielokrotnie opisanych. Nie jest to w żadnym razie klasyczna biografia ani podręcznik historyczny.
To książka zdecydowanie popularna, skierowana głównie do tych odbiorców, którzy nic nie wiedzą o Gierku i o czasie, w jakim rządził Polską. Historycy – nawet amatorzy – nie dowiedzą się z niej raczej nic nowego.
Wojciech Sobański
Książka na półkach
- 96
- 92
- 12
- 6
- 3
- 3
- 2
- 2
- 2
- 2
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Gierek i jego czerwony dwór. Partia, rodzina, towarzysze
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Trochę więcej spodziewałem się po tej książce, momentami miałem wrażenie że czytam przepisane informacje z Wikipedii.
Trochę więcej spodziewałem się po tej książce, momentami miałem wrażenie że czytam przepisane informacje z Wikipedii.
Pokaż mimo to6/10
6/10
Pokaż mimo toBardzo dobra książka. Lekko i przyjemnie się czyta. Można się sporo dowiedzieć nie tylko o samym Gierku, ale też Jaroszewiczu i innych z ekipy "pierwszego". Poza tym to też historia najnowsza, historia PRL-u, czyli w szkole właściwie temat pominięty.
Bardzo dobra książka. Lekko i przyjemnie się czyta. Można się sporo dowiedzieć nie tylko o samym Gierku, ale też Jaroszewiczu i innych z ekipy "pierwszego". Poza tym to też historia najnowsza, historia PRL-u, czyli w szkole właściwie temat pominięty.
Pokaż mimo toKtos ponizej juz napisal - kolejna ksiazka o Gierku.
No moze nie tylko, wyraznie i bez emocji zarysowane kulisy owczesniej sceny politycznej. W tym postac Piotra Jaroszewicza.
Ktos ponizej juz napisal - kolejna ksiazka o Gierku.
Pokaż mimo toNo moze nie tylko, wyraznie i bez emocji zarysowane kulisy owczesniej sceny politycznej. W tym postac Piotra Jaroszewicza.
Kolejna książka o gierku.
Kolejna książka o gierku.
Pokaż mimo toNazwiska Gierek trudno jest nie znać i to nazwisko właśnie przyciągnęło mój wzrok przy przeglądaniu katalogu legmi. Muszę przyznać, że była to naprawdę wciągająca lektura. Postać Edwarda Gierka poznajemy tutaj nie tylko pod względem zajmowanego stanowiska, ale również prywatnie. oprócz tego autorka przybliża lekko realia życia zwykłego obywatela w tamtych czasach. Cała książka jest bardzo ciekawa i nie nudziłam się przy niej w ani jednej minucie.
Styl Iwony Kienzler bardzo przypadł mi do gustu - jest lekki i z przyjemnością poznaje się kolejne rozdziały. Po inne książki autorki chętnie sięgnę, bo poznawanie historii w taki sposób to czysta przyjemność.
Nazwiska Gierek trudno jest nie znać i to nazwisko właśnie przyciągnęło mój wzrok przy przeglądaniu katalogu legmi. Muszę przyznać, że była to naprawdę wciągająca lektura. Postać Edwarda Gierka poznajemy tutaj nie tylko pod względem zajmowanego stanowiska, ale również prywatnie. oprócz tego autorka przybliża lekko realia życia zwykłego obywatela w tamtych czasach. Cała...
więcej Pokaż mimo toBardzo ciekawa książka, opowiadającą historię człowieka, który ukształtował starsze pokolenia Polaków.
Dobra dawka historii w niebanalny sposób.
Polecam, zwłaszcza młodszym osobą. w celu uzupełnienia historii XX wieku.
Bardzo ciekawa książka, opowiadającą historię człowieka, który ukształtował starsze pokolenia Polaków.
Pokaż mimo toDobra dawka historii w niebanalny sposób.
Polecam, zwłaszcza młodszym osobą. w celu uzupełnienia historii XX wieku.
Bardzo fajnie napisana książka, dobre uzupełnienie do Końca dekady Rolickiego. Dużo informacji o najbliższym otoczeniu Gierka. Polecam tę pozycje dla osób, które nie żyły w tamtych czasach dla jakiegoś oglądu sytuacji i próby wyrobienia sobie zdania o genseku. Tak jak wspomniałem wyżej, dobrze byłoby ją przeczytać przed albo po wywiadzie Rolickiego z Gierkiem
Bardzo fajnie napisana książka, dobre uzupełnienie do Końca dekady Rolickiego. Dużo informacji o najbliższym otoczeniu Gierka. Polecam tę pozycje dla osób, które nie żyły w tamtych czasach dla jakiegoś oglądu sytuacji i próby wyrobienia sobie zdania o genseku. Tak jak wspomniałem wyżej, dobrze byłoby ją przeczytać przed albo po wywiadzie Rolickiego z Gierkiem
Pokaż mimo toBardzo zgrabnie napisana historia ulubionego z genseków. Nie wywołuje sensacji i w zasadzie nie zaskakuje. Autorka ciekawie zobrazowała tło ustrojowe i najważniejsze z postaci.
Bardzo zgrabnie napisana historia ulubionego z genseków. Nie wywołuje sensacji i w zasadzie nie zaskakuje. Autorka ciekawie zobrazowała tło ustrojowe i najważniejsze z postaci.
Pokaż mimo toHistoria, moim zdaniem najwybitniejszego przywódcy powojennej Polski. Fakt komunista, ale nie był to typowy pies Moskwy. Działający na szkodę państwa.
Takim ludziom jak Jaruzelski, Kania czy Kiszczak daleko do Gierka.
Słusznie jest mówić, że nasz Edek to taki współczesny Kazimierz Wielki. Owszem zadłużył Polske, ale jego działania wprowadziły ten kraj w XXI wiek. Podoba mi się ta postać, to też mój lokalny rodak, Zagłębie Dąbrowskie.
Dodam, że faktycznie gdyby nie ta krótkowzroczność, i naiwność Edzia, że Jaruzelski, dorobkiewicz ma dobre intencje to Gierek dalej by działał. Prymas Wyszyński szanował I Sekretarza, nie raz podkreślał, żeby zwrócił uwagę na swoich towarzyszy z najbliższego otoczenia, ale nie posłuchał... Szkoda, ponieważ może gdyby nie to, to nie byłoby krytycznego stanowiska wobec polityki, którą prowadził.
Jak na komunistę, to moim zdaniem jeden z kilku sprawiedliwych. Przyznam otwarcie, lepszy byłby taki Gierek niż Morawiecki.
Polecam, zwłaszcza dla sympatyków historii i epoki gierkowskiej.
Historia, moim zdaniem najwybitniejszego przywódcy powojennej Polski. Fakt komunista, ale nie był to typowy pies Moskwy. Działający na szkodę państwa.
więcej Pokaż mimo toTakim ludziom jak Jaruzelski, Kania czy Kiszczak daleko do Gierka.
Słusznie jest mówić, że nasz Edek to taki współczesny Kazimierz Wielki. Owszem zadłużył Polske, ale jego działania wprowadziły ten kraj w XXI wiek. Podoba mi...