Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski

Okładka książki Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski Kamil Janicki, Dariusz Kaliński, Rafał Kowalczyk, Piotr Kroll, Michael Morys-Twarowski, Sebastian Pawlina, Maciej A. Pieńkowski, Paweł Stachnik
Okładka książki Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski
Kamil JanickiDariusz Kaliński Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2021-03-10
2021-03-10
Historia Polski punkty zwrotne ważne wydarzenia

Okładka książki Korespondencja wojskowa hetmana Janusza Radziwiłła w latach 1646-1655. Część 2, Listy Konrad Bobiatyński, Przemysław Gawron, Krzysztof Kossarzecki, Piotr Kroll, Adam Majewski, Dariusz Milewski, Mirosław Nagielski
Korespondencja... Konrad Bobiatyński,...
Okładka książki W boju i na paradzie. Husaria Rzeczypospolitej w XVI–XVII w. Konrad Bobiatyński, Przemysław Gawron, Zbigniew Hundert, Piotr Kroll, Tomasz Mleczek, Mirosław Nagielski, Marek Plewczyński, Marek Wagner
W boju i na pa... Konrad Bobiatyński,...
Okładka książki Korespondencja wojskowa hetmana Janusz Radziwiłła w latach 1646-1655. Część 1, Diariusz kancelaryjny 1649-1653 Andrzej Adam Majewski, Konrad Bobiatyński, Przemysław Gawron, Krzysztof Kossarzecki, Piotr Kroll, Dariusz Milewski, Mirosław Nagielski
Korespondencja... Andrzej Adam Majews...
Okładka książki Biblioteka Epoki Nowożytnej 5/II/2016 Hortus bellicus Andrzej Adam Majewski, Konrad Bobiatyński, Tomasz Ciesielski, Przemysław Gawron, Zbigniew Hundert, Krzysztof Kossarzecki, Piotr Kroll, Dariusz Kupisz, Dariusz Milewski, Marek Plewczyński, Andrzej Rachuba, Tadeusz Srogosz, Marek Wagner
Biblioteka Epo... Andrzej Adam Majews...

25 punktów zwrotnych w historii Polski

takie do poczytania ale szału nie ma,

takie do poczytania ale szału nie ma,

Tytuł nie do końca oddaje, o czym tak naprawdę jest książka, bo zamiast przełomowych wydarzeń, mamy przekrój przez historię Polski i objaśnienie kontekstu pytań zadawanych przez Polaków, jak i obalenie wielu powszechnych mitów. Książka bardzo mi się podobała, cały czas byłam zainteresowana i wprowadziła kilka nowych wątków do mojej wiedzy o historii naszego kraju.

Tytuł sugeruje, że przeczytamy 25 wydarzeń, które były tak przełomowe, że wstrząsnęły naszą (Polski) historią i historią całej Europy, tudzież świata.
W praktyce jednak dostajemy sporo informacji, dlaczego to czy inne wydarzenie wcale nie było tak pewne. I tym sposobem wydarzenia, z których jesteśmy dumni albo które na lekcjach historii stanowią podstawę naszego jestestwa tutaj są opisane jak zwykły fart albo pech.

Niemniej opisane w bardzo ciekawy i syntetyczny sposób - można łatwo zobaczyć przekrój losów Polski i wędrujemy przez wiele wieków. Ciekawe, a jednocześnie zachęcające do dalszej eksploatacji losów naszego kraju.

Przyjemne. Czasem trochę zbyt szczegółowe. Rozumiem, że skoro to taka pozycja bardziej dla amatorów, ale polecam jako podstawowe ugruntowanie wiedzy :)

Czytając tę książki możemy się wielu ciekawostek na temat Polski dowiedzieć, lecz napisana jest w taki sposób, że bardzo ciężko się ją czyta. Poza tym tytuł nieadekwatny do treści.

Lubię takie pozycje -autorzy 25 esejów zasadniczo nie odpowiadają na pytania ale je zadają. Nie traktując tej pozycji jako opracowanie historyczne a publicystykę można ją potraktować jako ciekawy wstęp do dalszych lektur. Czasem się zgadzałam z tezami autorów, innym razem wręcz przeciwnie ale czuję przyjemny głód wiedzy i chęć zgłębienia kilku tematów.

Oj, mam strasznie mieszane uczucia. Z jednej strony poszczególne rozdziały były ciekawe, a gdy się kończyły to aż trochę było żal, że opowieść się urywa.

Z drugiej strony czuję się oszukana przez ten tytuł. Mi on sugerował, że poczytam o wydarzeniach z historii, które były ważne i znaczące dla naszego kraju, jak i Europy. Ale książka bardziej próbuje pokazać, że powody, dla których Polacy są dumni ze swojej historii, są słabe i powodem dumy być nie powinny. Wielkie wydarzenia i bitwy, nasze zwycięstwa? Pfff, to tylko fart, przypadek, zrządzenie losu, a tak w ogóle to były totalnie niepotrzebne. Tytuł publikacji przekonuje, że przedstawi "kulisy największych sukcesów" Polaków, gdy książka de facto próbuje chyba czytelników przekonać, że "sukcesem" to my to nazwaliśmy na siłę, na przekór faktom.

Ogólne szerokie spojrzenie na historię.

Ogólne szerokie spojrzenie na historię.

Historia to fakty i ich interpretacje. Tutaj mamy szczęście poznać interpretacje od prawa do lewa i mam tu na myśli przede wszystkim kontekst polityczny. To sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a nieliczni znajdą wszystko dostrzegając w tej dialektyce prawego i lewego podstawę do syntezy przekonań. Jej centralnym punktem nie jest stan bycia pośrodku, ale wyjście ponad to, co lewe i prawe. Tym sposobem można wyjścia na ludzi, na przenikliwego człowieka:) Wowczas akuratnym staje się pytanie: którędy wychodzi się na ludzi? Informuje chetnych, że na ludzi wychodzi się na końcu tej książki.

Lekka i przyjemna. 25 ciekawostek z historii Polski. Bez nurzących opisów, od szyba seria. Trochę faktów, trochę analizy autora i mamy rozdział. A rozdziałów jak pisałem 25. Fajnie się czyta i na pewno kilka faktów historycznych w głowie zostanie. Jako uzupełnienie wiedzy historycznej - ok. Jako typowa książka-wiedza. Niekoniecznie.

• Storytel
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Chwile przełomu. 25 wydarzeń, które zmieniły dzieje Polski