Spotkanie z Ramą

Okładka książki Spotkanie z Ramą
Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Amber Cykl: Rama (tom 1) Seria: Wielkie Serie SF fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1994-01-01
Zofia Kierszys
Clarke Rama Hugo

więcej Więcej

Wydana w 1973 (ale nadal warta przeczytania) powieść o spotkaniu ze statkiem obcej cywilizacji została wyróżniona wieloma nagrodami. Dzasiaj opis ekspansji ludzkości w kosmos wydaje się zbyt optymistyczny, a "cuda techniki" trącą myszką (pamiętajmy jednak, że gdy powieść powstawała, programy "komputerowe" pisało się na kartach perforowanych, w Nowym Jorku zaprezentowano...

Ciekawa fabuła, ciekawe zagadnienia, bohaterowie tacy sobie, czyta się świetnie, Polecam

Ciężko było mi się przebić przez tę fabułę. Początek czyta się świetnie - Clarke świetnie buduje napięcie, razem z bohaterami zaczynamy eksplorować Ramę i... no i właśnie nic. Pozostajemy zawieszeni - coś tam się dzieje, ale nie bardzo wiadomo co i po co - tak jakby autor sam nie wiedział po co wymyślił ten cylinder ( ja wiem, że dla wielu to herezja - ale jakoś tak właśnie...

Wyjątkowo przeciętna książka. Narracja i bohaterzy nudne strasznie.
Niestety straciłem kilka wieczorów na tą pozycje, a skusiłem się nagrodami jakie dostała. Widać że nie mogę czytać sci-fi które napisano 50 lat temu.

Aby ktoś mógł odnieść się do moich słów, poniżej lista sci-fi z moimi ocenami:
Expansja - 9/10
Hyperion - 8,5/10
Lód - 8,5/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mocna hard sci-fi. Miałem to szczęście, że sięgnąłem po cztery tomy po kolei - istotnie, czytając pierwszy tom brak nam odpowiedzi - za to mamy same pytania. Dla mnie tom I to swego rodzaju wprowadzenie do tworzonego z rozmachem świata. Świata poznawanego razem z bohaterami. Poznajemy go jak prawdziwi pionierzy - po kawałku, z mnóstwem tajemnic i niedopowiedzeń.

Klasyka twardego SF. Wiele pytań, niewiele odpowiedzi. Ostrzegam - skłania do myślenia!

Porządne, twarde sci-fi.
O ile "Odyseja Kosmiczna" może niektórych odstraszać technikaliami lotów kosmicznych, nad którymi Clarke w niej się nieźle rozwodzi, tak tutaj myślę, że wycieczka będzie dobra dla każdego.

Bardzo dobra książka, którą się szybko czyta. Co prawda jak niektórzy zarzucają nie dzieje się tutaj wiele, jednak przedstawiony świat i wydarzenia są ciekawie i spójnie przedstawione. Intrygująca wizja przyszłości przedstawiona przez autora.

Polecam

W zasadzie to nie skończyłem czytać a to dlatego, że tyłowe spotkanie z Ramą jest naprawdę nudne. Załoga statku ekspolruję tajemniczy obiekt i co? Właśnie nic ciekawego nie dzieje się na pokładzie Ramy. Wiemy tyłe w trakcie lektury co na początku więc szczerze to odradzam czytać choć Arthur C.Clarke jest uznany pisarzem science fiction

• Fantastyka
  • Science Fiction