Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko

Okładka książki Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko Bohdan T. Woronowicz
Bohdan T. Woronowicz Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Media Rodzina
2021-06-30
2021-06-30
psychologia uzależnienia behawioralne

Ratunku! Czy to już uzależnienie?

Pierwsze odczucie podręcznik, czyli niektóre momenty ma sie wrażenie, że czyta się w kółko to samo -nie każdy musi się aż tak skupiać. Wiele zachowań - chorób o których nie specjalnie słyszeliśmy. Zawsze jest dobrze dowiedzieć się czegoś nowego.

Destrukcyjna siła uzależnień.

Czy doznaliście kiedyś na własnej skórze niszczycielskiej siły uzależnienia? Może sami w nie popadliście i stoczyliście z nim długą, zażartą walkę? Jeśli tak, to mam nadzieję, że wygraliście – dużo lepiej by jednak było, gdybyście nie musieli mieć (z każdego poziomu patrząc) nic wspólnego z jakimkolwiek uzależnieniem. Doświadczenie można bowiem czerpać nie tylko z własnych przeżyć, ale także z doświadczeń i z opisów innych – względem uzależnień np. z omawianej właśnie książki.

Bohdan T. Woronowicz porusza na łamach książki temat niby dobrze znany, na sto tysięcy sposobów przegadany, a jednak książka ta… zaskakuje! A dzieje się tak dlatego, że autor w zasadzie kompletnie pomija oczywiste aspekty i formy uzależnień, jak choćby te od używek, a skupia się przede wszystkich na współczesnych, pozaużywkowych formach uzależnienia, które są w swej behawioralnej istocie wcale nie mniej groźne. W ten sposób przeczytamy w książce głównie o uzależnieniach związanych z zaburzeniami w związku z użytkowaniem Internetu, telefonu komórkowego, o uzależnieniach od ćwiczeń fizycznych, od jedzenia, od miłości i od zaangażowania emocjonalnego, a także od polityki i władzy, czy nawet od praktyk religijnych.

Autor wychodzi bardzo daleko poza tradycyjne pojmowanie problematyki uzależnień i nie ma co ukrywać – to jest właśnie główna siła tej książki. Wskazanie na zagrożenia związane z Internetem, ćwiczeniami, czy emocjami uświadamiają czytelnikowi, że w dzisiejszych czasach przedmiotem uzależnienia może stać się absolutnie wszystko, w tym nasza każda, nawet najbardziej niewinna czynność dnia codziennego. To wielka przestroga dla czytelnika, która każe zastanowić się nad tym, jak wygląda nasze życie i czy aby na pewno nic nam w nim nie zagraża.

Woronowicz w toku snucia swych wywodów zyskuje także tym, iż nie rozpatruje on pojedynczych przypadków osób uzależnionych w oderwaniu od ich ludzkiego otoczenia. Przeciwnie – relacje międzyludzkie zajmują w książce bardzo istotne miejsce, i to zarówno na płaszczyźnie zależności zachodzących między osobą uzależnioną, a jej bliskimi, ale także na płaszczyźnie szeroko pojętej destrukcji, którą wszystkim zainteresowanym niesie jakiekolwiek uzależnienie. To bardzo ważny element całego problemu, od którego autor nie ucieka – chwała mu za to.

Lektura jest niezwykle pouczająca i pełna przestróg, które warto przemyśleć we własnym zakresie. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym uzależnienia są coraz bardziej podstępne i dotykają coraz większych obszarów ludzkiej aktywności, stąd też dobrze jest te zagrożenia znać oraz zdawać sobie sprawę z konsekwencji faktu popadnięcia w stan uzależnienia na opisanym w książce tle behawioralnym. Bez wątpienia lektura ta nie zaszkodzi nikomu z nas.

Dziękuję Media Rodzinie za egzemplarz recenzencki.

#bohdantworonowicz #zachowaniaktóremogązranić #uzależneiniabehawioralne #mediarodzina

Destrukcyjna siła uzależnień.

Bardzo konkretna pozycja, do której pewnie nie raz będę wracać, żeby wszystko sobie przepracować. Poleciła mi ją koleżanka... i miała rację, że jest wiele "uzależnień", o których nie miałam wcześniej pojęcia... A którym warto się przyjrzeć i przynajmniej niektóre wykluczyć.

Przez całe swoje życie możemy doświadczyć różnych zachowań, które mogą przerodzić się w uzależnienia. Bardzo często nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie, że nasze powtarzalne postępowanie podlega pod uzależnienie behawioralne. Przeważnie jesteśmy w stanie zauważyć niepokojące objawy u innych, jednak nie u siebie. Zaprzeczamy i oznajmiamy, że nie mamy żadnego problemu i tylko ktoś z boku może nam otworzyć oczy jeśli z czymś sobie nie radzimy. Ilość uzależnień w jakie możemy popaść jest ogromna, to nie tylko alkoholizm czy hazard. Współczesny świat dostarcza nam okazji do zaangażowania się w szereg destrukcyjnych procesów, które są bardzo często ignorowane lub traktowane pobieżnie. Właśnie o tych nieoczywistych i dobrze nam znanych nałogach jest książka Bohdana Tadeusza Woronowicza o tytule “Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko” – która została wydana przez wydawnictwo Media Rodzina.

Rozpoznawanie negatywnych zachowań

Pędzący przed siebie świat wymaga coraz większej odporności psychicznej – szczególnie od młodych ludzi, którzy stają u bram dorosłości. Potęguje to technologia z jakiej na co dzień korzystają. Niestety nie zanosi się na to aby miało nastąpić spowolnienie i oderwanie od urządzeń elektronicznych i aplikacji. Na domiar złego pandemia koronawirusa tylko to wzmocniła. Autor książki wyjaśnia jakie zagrożenia czyhają na nas za ekranami smartfonów z jakimi obcujemy każdego dnia. Obecnie jest to jedno z najpoważniejszych zagrożeń i uzależnień. Czy jednak wiemy gdzie jest granica pomiędzy korzystaniem z potrzeby a kompulsywnym uzależnieniem? Na to pytanie we wnikliwy sposób stara się odpowiedzieć Bohdan Tadeusz Woronowicz. Na bazie swojego doświadczenia pomaga rozpoznać symptomy jakie mogą świadczyć o czyimś problemie. Przy tym i przy każdym innym typie uzależnień, wskazuje pytania przesiewowe mające na celu uświadomienie nas o istnieniu problemu. Tego typu pytania pomogą również zauważyć niepokojące zachowania u innych osób. Jeśli je poznamy, będziemy w stanie w porę wychwytywać zagrożenia i zyskamy świadomość, jaka pomoże uratować komuś zdrowie a nawet życie.

Całość recenzji znajduje się pod adresem:

Autor recenzji:

Tomasz Nowacki
silanauki.pl

"Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko" to książka, która może mieć wielu różnych odbiorców, a dla każdego okaże się interesująca i przydatna.

Sądzę, że z zainteresowaniem mogłyby po nią sięgnąć osoby, których bliscy chorują, albo które nawet same mają problem z uzależnieniami takimi jak hazard, komputer, zakupy czy zaburzenia odżywiania. Autor każdemu zagadnieniu poświęca wiele uwagi, tłumaczy genezę, przebieg, skupia się na rodzajach tych uzależnień, na objawach, mówi jak z nimi pracować.

Kolejna grupa odbiorców to osoby zainteresowane tematem zawodowo - studenci, lekarze, psychologowie. Temat wciąż dopiero raczkuje, publikacji nie jest tak dużo, więc warto sięgnąć po tę, bo jest przygotowana naprawdę kompleksowo. Autor zwraca uwagę na to, że uzależnienia od substancji są bardzo łatwe do zdiagnozowania, zaś behawioralne to dział wciąż nieznany, trudny do zdefiniowania. Co jest tylko hobby, a co już nie? Granice bywają bardzo rozmyte i chociażby z tego powodu warto poczytać o tym więcej.

I wreszcie ostatnia grupa odbiorców, to czytelnicy po prostu zainteresowani tym zjawiskiem, które staje się plagą naszych czasów. Tak jak kiedyś wiele mówiło się o zagrożeniach związanych z nadużywaniem alkoholu i narkotyków, tak teraz coraz częściej dostrzega się problemy wywołane przez np. pracoholizm czy cyberseks. Warto o tym rozmawiać.

Pozycja napisana przystępnym językiem, interesująca, pełna ciekawostek i przydatnych informacji.

• Psychologia
  • Uzależnienia