Psychobzdury. Jak mity popularnej psychologii mieszają nam w głowach

Stephen Briers Wydawnictwo: Wydawnictwo Linia Seria: Biała plama nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychobabble. Exploding the Myths of the Self-help Generation
Robert Pucek
Wydawnictwo Linia
Psychobabble. Exploding the Myths of the Self-help Generation
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Robert Pucek
Biała plama

Pamiętam, że kilka lat temu w krótkim czasie przeczytałem lub przekartkowałem kilkanaście (kilkadziesiąt?) książek dotyczących coachingu czy psychologii motywacyjnej. Po takiej lekturze nie tylko nie czułem się nadmiernie wzbogacony duchowo czy intelektualnie, ale wręcz przeciwnie - wyczuwałem pewien rodzaj fałszu i nieuczciwości intelektualnej, jakie zostały mi...

"Roszcząc sobie pretensje do edukowania nas i oświecania, psychobzdura nieprzerwanie nas ogłupia. Zamiast zajmować się wyjątkami i sprzecznościami (a tak właśnie zwykle postępuje prawdziwa nauka), zadawalamy się ograniczoną wizją rzeczywistości, bo tak czujemy się bezpieczniej."

Literatura poradnikowo motywacyjna to wielki biznes. Po przeczytaniu wielu z nich powinni nas...

• Psychologia
  • Chcę w prezencie