Blondynka

Okładka książki Blondynka Joyce Carol Oates Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Blondynka
Joyce Carol Oates Wydawnictwo: Marginesy Ekranizacje: Blondynka (2022) biografia, autobiografia, pamiętnik
Blonde
Marilyn Monroe aktorka gwiazda filmowa

Wyróżniona opinia i

Blondynka

przeczytanych książek 1070 napisanych opinii 180

Czuję, że powinnam się usprawiedliwić z tej niskiej oceny.
Jeszcze nigdy nie oceniłam na "1".
Daje szansę naprawdę każdej książce, ale w tym wypadku odpuściłam po ok 50 stronach.
Jedyne co przychodzi mi na myśl to:
" Co autor miał na myśli???"
Nie dałam rady tego czytać. Męczący styl, bełkot myśli, silenie się na oryginalność.

Czuję, że powinnam się usprawiedliwić z tej niskiej oceny.
Jeszcze nigdy nie oceniłam na "1".
Jedyne co przychodzi mi na myśl to:
" Co autor miał na myśli???"

Marylin Monroe to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon XX-wiecznej popkultury. Dobrze się stało, że poświęconej jej powieści biograficznej podjęła się tak wybitna i sprawna warsztatowo pisarka jak Joyce Carol Oates. Bo tylko warsztat świadomego, doświadczonego twórcy podołałby zadaniu prezentacji w literackim utworze życia tak obfitego i szybkiego, które w pełnym pedzie zmierzało do tragicznego końca. Oates bardzo kunsztownie odzwierciedliła dramatyzm losu MM i jej wewnętrzne powikłanie. Obszerną i wydrukowaną drobnym drukiem powieść czyta się z niesłabnącym zaangażowaniem, jej treść jest żywa i przemawia do czytelnika.

Powieść jest wiarygodna psychologicznie, ma doskonale przemyślaną konstrukcję, która czyni całość przejrzystą. Oczywiście jest to utwór literacki, nie oparta wyłącznie na faktach biografia. Dlatego autorka już we wstępie wyjaśnia, że przy pisaniu posłużyła się metodą destylacji życiorysu bohaterki. Było to konieczne by przybliżyć w formie utworu powieściowego tak znaną postać o skomplikowanym przebiegu życia. Są tu też elementy fikcyjne, jak w kazdej powieści. Najważniejsze jednak jest to, że autorce udało się oddać wewnętrzne meandry życia MM, aktorki, która choć znana i uwielbiana przez miliony, odczuwała ogromnie swą samotność i zagubienie w świecie, który ostatecznie ją przytłoczył. Warto o tym pamiętać gdy patrzymy na Marylin Monroe jako produkt komercyjnej hollywoodzkiej kultury.

Genialna. Zachwycający portret Marylin Monroe. Nie da się od tej powieści oderwać. Budzi emocje!

W końcu dobrnęłam do końca. Druga książka autorki. Dużo zapychaczy, ale mimo wszystko interesująca, ale też i przykra.

W kategorii "męczące" trudno będzie pobić Blondynkę. A to przecież chyba magnum opus Oates. Pomijając już różne chwyty narracyjne i stylistyczne, robiące z tej powieści swoisty kociołek różności, to styl Oates jest mocno przeładowany, a pisarka cierpi na słowotok. Niepotrzebne metafory, ciągnące się opisy, dygresje zupełnie nic nie wnoszące. Naprawdę "ciężkie pióro" (już o tym zapomniałam). Patrząc na zawartość merytoryczną, to udało się niewątpliwie pisarce pokazać swoją bohaterkę jako ofiarę opresyjnego systemu, który uczynił z niej towar, ciało, lalkę, którą można dowolnie manipulować, a gdy się zużyje - wyrzucić. Oates mocno skupia się na cielesności i seksualności Marylin - wszak była seksbombą - i kwestia dyskusyjna, czy nie posuwa się za daleko. Jest tu sporo opisów mocno fizjologicznych, które można odbierać jako sposób pokazania tego, że nawet seksbomba jest tylko człowiekiem, albo i tak, że autorka miała zamiar ją zbrukać. Fakt, że te fragmenty mogą wywoływać niesmak. Poza tym jednak Marylin - nawet w wersji takiej wiwisekcji, jakiej dokonała na niej Oates, nadal pozostaje dla mnie enigmą - to jedna z najbardziej zagadkowych postaci popkultury. Jaka była naprawdę? Mądra, czy głupia? Umiała grać, czy nie? Tezą Oates jest to, że Marylin była tylko maską, scenicznym wcieleniem, a Norma była zupełnie inna. Jeśli tak było, to ten dualizm pod koniec życia aktorki chyba się całkiem zatarł, gdyż prezentowała się jako osoba coraz bardziej niestabilna, niezrównoważona emocjonalnie. Czytelnik wraz z nią pogrąża się w szaleństwie - nie dziwne, że zakończenie lektury wita się z prawdziwą ulgą (koniec tej udręki).

Fantastyczna.

Fantastyczna.

Poruszająca, fascynująca, przygnębiająca.

Poruszająca, fascynująca, przygnębiająca.

Zaczęłam czytać i dobrnęłam nawet za daleko, zdaje się, że przez chęć sprawdzenia ile bzdur i przekłamań w bardzo złym stylu można tak naprodukowac (b. dużo). Nie jestem fanką M. M, książka pożyczyłam, bo po jakimś opowiadaniu chciałam się przekonać, czy to tylko jednorazowe wrażenie zniechęcenia.. Jednak nie.. przerazenie stanem umysłu autorki (patrz: Nadobna dziewica),a jeszcze większe, że to "amerykański gotyk", wg. niektórych klasyfikacji..

Zastanawiam się, czemu masochistycznie brnęłam przez ten bezkres beznadziei, zamiast rzucić to w pierony od razu. Od pierwszego zdania ta książka mnie irytowała ale chciałam dać jej szansę ze względu na autorkę i bohaterkę. Biorę do ręki zbeletryzowaną biografię Marylin a już na wstępie dostaję informację, że to książka tak na prawdę to nie o niej, no może trochę o niej ale nie do końca, bo tylko jakieś motywy przewodnie są biograficzne, blabla. Ale wizerunek, personalia, filmy, opisy sesji zdjęciowych itd. są już MM. Kolejna rzecz niesamowicie męcząca, to sposób prowadzenia narracji. Raz pierwszoosobowa, za chwilę narrator wszechwiedzący, nagle zbiorowy. Druk rozstrzelony, zaraz drobny maczek przeplatany kursywą i słowami okolonymi w cudzysłów. Możliwe, że ten chaos narracyjny miał pokazać niestabilność bohaterki - ale męczył niesamowicie. Kolejną sprawą jest przedstawienie samej bohaterki... Raz ją gloryfikuje, jako niesamowity geniusz aktorstwa, mimo braku formalnego wykształcenia - mądrą, zaczytującą się w dziełach filozofów i guru teatralnych. Kilka akapitów niżej mamy do czynienia z głupią bezwolną blondynką, niepotrafiącą sklecić zdania, gdzie jej jedynym atrybutem jest ciało. Ciało - gładkie, nieskazitelne, piękne, ponętne ... a za chwile cuchnące, spocone, odrażające. Strasznie dużo w tej książce wydzielin i smrodu. Powtarzające się opisy bolesnych menstruacji przeznaczone chyba dla czytelników z totalnym brakiem pamięci - tyle ich było. Zastanawiające są szczegółowe opisy nieistotnych drobiazgów, niczego nie wnoszących do treści. Dobra, już mi się nie chce wymieniać reszty, bo i tak niczego pozytywnego w tej książce nie znalazłam. Masakra. Chciałam przeczytać hołd złożony legendarnej aktorce, dostałam jakiś paszkwil, gdzie MM jest totalnie sprofanowana, oblepiona błotem albo nawet czymś bardziej śmierdzącym...

Jedna z moich ulubionych. Zazdroszczę ludziom. którzy dopiero przeczytają ją. Książką o Normie Jean. Tak wyobrażałam sobie Marylin Monroe. Plus niesamowite Hollywood tamtych czasów. Książka oddaje klimat aktorki, nie do końca odgadniona, nostalgiczna, smutna, przepiękna.

• Biografie
  • Literatura amerykańska