W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy

Barbara Demick Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
Logavina Street: Life and Death in a Sarajevo Neighborhood
2019-02-06
2014-01-29
Hanna Pustuła-Lewicka
Czarne
Bośnia i Hercegowina Jugosławia konflikty etniczne niebezpieczeństwo nienawiść oblężenie reportaż Sarajewo śmierć walka wieloetniczność wojna wojna w Bośni i Hercegowinie wspomnienia życie codzienne
Logavina Street: Life and Death in a Sarajevo Neighborhood
literatura faktu
2019-02-06
Hanna Pustuła-Lewicka
Reportaż

Oficjalne recenzje i

„Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne”*

[ 5 ] Link do recenzji

Czy czytaliście kiedyś książkę, której za nic w świecie nie chcieliście skończyć?
W moim przypadku tą książką okazał się reportaż Barbary Demick.

Jest on świetnie napisany i prezentuje straszliwy konflikt z perspektywy autentycznych mieszkańców oblężonego miasta, znanych z imienia i nazwiska. Jest to zupełnie coś innego niż przeczytanie informacji, że w wojnie w Bośni i...

"Gdybyś miał przeczytać tylko jedną książkę o Sarajewie, powinna to być właśnie ta książka" - samo sedno. Reportaż prawie idealny. Niepojętym dla mnie jest jak w takim reportażu może zabraknąć zdjęć?! Gdyby książka ta okraszona była fotografiami no to bestseller!

Świetny reportaż. Rzeczowy, konkretny, mocny, emocjonalny. Widać i czuć ogromny szacunek autorki do jego bohaterów.

Chciałabym napisać coś mądrego, ale "W oblężeniu" to po prostu przeraźliwie smutna książka. Każdy z bohaterów został naznaczony wojną,nie wierzył w swoje państwo, w sojusze międzynarodowe, ale nie utracił wiary w siłę swojego miasta. Myślę, że to jedyny aspekt, który pozwolił im przeżyć w oblężonym Sarajewie i trwać im w nim dalej.
Książka jest bardzo spójna, dobrze...

Śledzenie wojny z perspektywy tak wielu bohaterów wydawało mi się początkowo kiepskim pomysłem, który utrudni odbiór książki. Okazuje się jednak, że to przemyślany reportaż, nie tyle o konkretnych osobach, co o życiu w poczuciu wiecznego zagrożenia.

Cenne jest również umiejętne przybliżenie skomplikowanej genezy okrutnej wojny, której Europa doświadczyła w zasadzie tak...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie napisana - absolutne "must read" dla osób zainteresowanych oblężeniem Sarajeva czy wojnami na Bałkanach

Nie wiem, czy nie potrafię ocenić reportaży wojennych obiektywnie, czy po prostu trafiam na same dobre lektury. Po raz kolejny nie mogę się oderwać od relacji z konfliktu zbrojnego, tym razem odbywającego się w Sarajewie. Czytam o ślubach odbywających się w schronach, przepisach przygotowanych z racji żywnościowych ONZ na przemian z opisami głów roztrzaskanych jak arbuzy....

Poruszająca i pouczającą. Autorka stara się wyjaśnić problem kryzysu w byłych państwach Jugosławii. Wybierając ograniczoną liczbę Bohaterów, sprawia, że jeszcze silniej się z nimi utożsamiany i możemy zajrzeć w ich codzienność. Choć i tak trudno nam zapamiętać wszystkie imiona i nazwiska, to nie są już bezimiennym tłumem. To historia kilku, kilkunastu rodzin, która jest...

Rewelacyjny reportaż na temat oblężenia Sarajewa na początku lat 90. Autorka bardzo precyzyjnie opisuje z jakimi problemami borykali się mieszkańcy ostrzeliwanego miasta. Czytając reportaż, czytelnik uświadamia sobie jak skomplikowane są relacje między Chorwatami, Muzułmanami oraz Serbami. Po przeczytaniu książki wiem dokładnie po której stronie konfliktu jest pani Demick....

Świetny reportaż o ważnym, a mało znanym epizodzie w historii Europy. Publikacja pokazuje życie "od kuchni" w stolicy Bośni w latach 1992-95. Sporo się dowiedziałem i zachęciła mnie do zgłębienia wiedzy. To mój drugi reportaż Demick. Ta autorka jest fenomenalna. Wyżej oceniłem "Światu nie mamy czego zazdrościć", ale i tak polecam!

Dyskusje

1 434
  • Reportaż
  • Bałkany
  • Literatura faktu
  • 2014
  • Reportaże

Barbara Demick W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy Zobacz więcej