W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy

Okładka książki W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy
Czarne
2019-02-06
2014-01-29
Hanna Pustuła-Lewicka
Bośnia i Hercegowina Jugosławia konflikty etniczne niebezpieczeństwo nienawiść oblężenie reportaż Sarajewo śmierć walka wieloetniczność wojna wojna w Bośni i Hercegowinie wspomnienia życie codzienne

Oficjalne recenzje i

„Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne”*

Link do recenzji

1530 316 236

Pierwszy kontakt z krwawą historią Bałkanów - lektura dobra, ale przedstawiająca tylko skrawek, a właściwie jedną sarajewską ulicę - aczkolwiek tak miało tu być, tak wynika z tytułu. Mimo wszystko gdzieś coś nie zagrało, przez co w końcowej fazie trochę męczyłem. Ale takie rzeczy trzeba znać, trzeba wiedzieć, pamiętać.

Ta typowa naiwność, że wojny na pewno nie będzie, a gdy już się toczy, że nas bezpośrednio nie dotknie...
Kto by przypuszczał, że sceny z Sarajewa 30 lat później znów będą się rozgrywać w Europie. Nie mam wątpliwości, że Barbara Demick bliźniaczy reportaż mogłaby napisać po wizycie w Charkowie, Mariupolu albo Bóg jedyny raczy wiedzieć w jakim miejscu za chwilę jeszcze. I tu również nie zabrakłoby niewinności i autentyzmu, które wynikają bezpośrednio z przerażających relacji mieszkańców. Identyczne są nawet próby dyskredytacji i rozmycia odpowiedzialności podejmowane przez agresora.
30 lat...
Motyw jednej ulicy wykorzystany w reportażu jest równie sugestywny, co skuteczny w wyzwalaniu emocji. Choć trzeba tu uważać, bo przekaz jest jednostronny.
Tymczasem ogień wciąż się tli. Podsycany etnicznymi podziałami, nacjonalizmem, ale również pełzającą islamizacją i nierozliczonymi zadrami z przeszłości.

Niestety płytka i totalnie jednostronna.

Niestety płytka i totalnie jednostronna.

Książce nie brakuje niczego, co powinien zawierać rzetelny reportaż. Samo ukazanie konfliktu na bałkanach przez pryzmat jednej sarajewskiej ulicy wydaje się na początku pomysłem szalonym. Czy da się ogarnąć cały temat za pomocą kilku oczywistych historii? Oczywiście, że się da, pod warunkiem, że historie nie będą oczywiste, choć pozostaną - w większości - tragiczne. Pani Barbara Demick pozostaje moją ulubioną reportażystką.

Dobra książka, ale jednocześnie najsłabsza autorki - inne są rewelacyjne. Znajdziecie w niej dokładnie to co sugeruje tytuł.

Fantastyczna lektura, jeden z najlepszych reportaży, które miałem okazję przeczytać.

Jak na trudny i smutny temat czyta się tę xiążkę zaskakująco lekko. Demick przyjęła bardzo interesujący sposób pisania o oblężonym Sarajewie - po prostu poznała mieszkańców przypadkowej sarajewskiej ulicy. A następnie opisała oblężenie przez pryzmat losów tych dość przypadkowych ludzi. Efekt jest znakomity, ale i przerażający. Przecież to xiążka o zagładzie mieszkańców miasta w środku Europy, miejsca w którym rzekomo żyją ludzie kulturalni, wierzący w Boga, miasta, które 8 lat wcześniej organizowało Igrzyska Zimowe? Naprawdę, my Europejczycy, jesteśmy lepsi od mieszkańców Afryki lub Azji? W czym?

chwyta za gardło i serce jak nie tak dawno pokazywany w kinach film "Quo Vadis, Aida?" - bezsens wojny, śmierć niewinnych, nieudolność sił ONZ, okrucieństwo oblegających Sarajewo wojsk ale przede wszystkim życie zwykłych ludzi jak ty czy ja.

Wstrząsająca relacja z oblężenia Sarajewa pisana z perspektywy przeżyć mieszkańców jednej ulicy. Na początku trochę chaotyczna, trudno się połapać w mnogości nazwisk i postaci, jednak im dalej tym lepiej.
Aż się nie chce wierzyć, że to wszystko wydarzyło się pod koniec XX wieku w środku Europy, tak naprawdę 200 kilometrów, 3 godziny drogi od chorwackiego wybrzeża Adriatyku, tak chętnie odwiedzanego przez Polaków. Co najgorsze, po lekturze pozostaje wrażenie, że niestety etniczne antagonizmy cały czas tlą się pod powierzchnią normalnego, codziennego życia.
Jedna z lepszych książek przedstawiających konflikt bałkański, pisana z trochę innej perspektywy. Naprawdę polecam!

lektura książki pokryła się z moją wizytą w Sarajewie.
było to dla mnie bardzo emocjonujące przeżycie, a styl autorki i podejście do bohaterów bardzo dobrze oddają nastroje miasta.

lektura książki pokryła się z moją wizytą w Sarajewie.

Barbara Demick W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy Zobacz więcej