W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

2019-05-15
2013-03-12
Irena Kowadło-Przedmojska
Wielka Litera
literatura szwedzka Otto Ullmann reportaż wojna Żydzi rasizm ksenofobia Szwecja antysemityzm Holocaust nazizm IKEA
Och i Wienerwald står träden kvar
literatura faktu
2019-05-15
Irena Kowadło-Przedmojska
Inne

Oficjalne recenzje i

Listy z dna piekła

[ 1 ] Link do recenzji

Przejmująca tematyka. Po raz kolejny gniew na tego, który przywiódł starą Europę do kompletnej już ruiny moralnej i kulturowej. Trochę znużenie, bo treść listów tak bardzo powtarzalna (stąd niewygórowana ocena punktowa). Emocje, gdy znów czyta się listę wielkich antysemickich gestów władców Europy. Empatia, bo złościsz się na zbiorowości, a często kochasz wyłuskane z nich...

Temat istotny i pomysł autorki na jego pokazanie wydawał się bardzo ciekawy. Niestety pokazywane nadmiernie często listy, w zasadzie tej samej treści, ostatecznie osiągały odwrotny do zamierzonego efekt. Temat samego I.K. potraktowany dosyć pobieżnie, a sam związek obu Panów (Ingvara i Ottona) ledwie zarysowany.
Dowiedziałem się z tej książki trochę ciekawych faktów,...

Miałam inne wyobrażenie tego reportażu po przeczytaniu jego opisu. Jestem nieco rozczarowana, że większość książki poświęcono Ottonowi i korespondencji od jego rodziców i krewnych. Autorka przytacza tu wiele listów, moim zdaniem niepotrzebnie, ponieważ ich treść jest bardzo podobna. Wątek przyjaźni z Ingvarem, założycielem Ikei, pojawia się na samym końcu i nie wybrzmiewa...

Kolejna odsłona losów jednostek w burzy II wojny światowej.
Porażający opis własnych i bezdusznych interesów instytucji w starciu z podstawowymi potrzebami kochania i bezpieczeństwa. Poraża znieczulica i naiwność poszczególnych osób, które przewinęły się przez książkę.
Łatwo wpaść w zadumę i syndrom "po"...

Bardzo wzruszająca historia miłości rodziców do dziecka w czasach II wojny światowej.

Temat trudny i poruszający, historia małego chłopca, który zostaje wysłany do obcych ludzi, żeby uratować mu życie. Jedna z wielu historii żydowskich rodzin w okresie wojny.
Ogromnym minusem tej książki jest styl jej napisania, pomieszane okresy, postacie, krótkie urywane sytuację. Niestety taki styl reportażu nie jest czymś, co dobrze się czyta.

Dla mnie porażające - postawa Szwecji przed i w czasie II wojny światowej, w świetle tej książki zupełnie inaczej odczytuję rozważania Wallandera o rasizmie w Szwecji.
Świetnie napisany kawał wielkiej historii poprzez opowieści z życia pojedynczych ludzi.
Zdecydowanie bardzo polecam.

Jeśli chodzi o Szwecję, to moim ulubionym bohaterem II wojny światowej był dyplomata Raul wallenberg, który ocalił kilka tysięcy Żydów. Niestety inne oblicze neutralnej Szwecji pzredstawia fabularyzowana opowieść Elisabeth Asbrink. Zestawia ona losy dwóch chłopców, których okrucieństwo wojny swiatowej zbliża do siebie.
W latach 39tych Otto ma kochających rodziców, żyja w...

Opowieść przepełniona smutkiem, tęsknotą i melancholią. Budowana na niedopowiedzeniach relacja tych którzy przetrwali i tych, którzy wolą nie pamiętać.
Największy smutek budzi dysonans między pogodą listów Ottona i milczącą grozą ukrytą w listach jego rodziców oraz bliskich. Sedno tej opowieści ujawnia się jednak dopiero gdy czyta się ją między wierszami.

Gdy zapoznałam się z opisem książki, od razu wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Jest to historia żydowskiego chłopca, Ottona Ullmanna. Rodzice, chcąc ocalić jedynego syna w niespokojnych czasach wojny, wysłali go do Szwecji. Dało to początek wymianie listów, których liczba sięgnęła 500, a została zakończona wraz ze śmiercią Josefa i Elise Ullmannów. W tle tej historii...

Dyskusje

1 092