W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

Okładka książki W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa
Elisabeth Åsbrink Wydawnictwo: Wielka Litera reportaż
reportaż
Och i Wienerwald står träden kvar
Wielka Litera
2019-05-15
2013-03-12
Irena Kowadło-Przedmojska
literatura szwedzka Otto Ullmann reportaż wojna Żydzi rasizm ksenofobia Szwecja antysemityzm Holocaust nazizm IKEA
Inne

Oficjalne recenzje i

Listy z dna piekła

Link do recenzji

261 0 108

"W lesie wiedeńskim wciąż szumią drzewa" Elizabeth Asbrink
Reportaż o losach wiedeńskich Żydów i o dzieciach które zostały wywiezione do Szwecji.Autorka Elizabeth Asbrink korzystała z listów, które przetrwały, listów rodziców do syna Ottona.
Historia żydowskiego chłopca Ottona który w 1938 roku został wraz z innymi dziećmi jego wyznania przewieziony do Szwecji. Dzieci które były ochrzczone trafiały do rodzin zastępczych, dzieci takie jak Otton czyli wyznania Mojżeszowego, trafiały do domów dziecka. Otto pracuje na swoje utrzymanie jako parobek na wsi,jako pomocnik ogrodnika czy przy wykopkach. Ukochani zatroskani rodzice piszą do Ottona prawie codziennie listy, budzą one tęsknotę, Otto miał nadzieję że wróci do rodziców,a przynajmniej że trafi do rodziny zastępczej, nie chciał być w domu dziecka.
Kolejnym bohaterem jest też młody Szwed, młody neonazista który mimo swoich poglądów politycznych, potrafi zaprzyjaźnić się ze swoim żydowskim rówieśnikiem Ottonem. W późniejszych latach staje się najbogatszym Szwedem, założycielem IKEI.
Czytając tą książkę, reportaż ma się wrażenie że siedzi się przy stole i czyta te wszystkie listy, próbując sobie wyobrazić, opowiedzieć co się wydarzyło i co się stało z rodziną Ottona. Autorka przytacza też sporo polityki,listy polityków,czy artykuły które ukazały się w gazetach. Naświetla nastroje jakie panowały w uczesanych latach,jak rodzimi mieszkańcy reagowali na uchodźców.
Czytając książkę zdajemy sobie sprawę że historia nie odchodzi w niepamięć, raczej zatacza koło. Sami musicie zmierzyć się z tą historią. Czy będziecie tak samo jak ja zbulwersowani na niektóre fragmenty, czy będziecie tak samo przeklinać i kręcić głową z niedowierzaniem? Trochę mnie męczyło właśnie przytaczane polityczne fragmenty, ale zdaję sobie sprawę że bez tego nie byłaby to pełna historia, pełny obraz.
Polecam

"W lesie wiedeńskim wciąż szumią drzewa" Elizabeth Asbrink

Mam mieszane uczucia co do tej ksiazki… Mysle, ze zasugerowalam sie opisem, w ktorym zapowiadano historie chlopiecej przyjazni dorastajacego nazisty z chlopcem zydowskiego pochodzenia i spodziewalam sie swego rodzaju studium takiej przyjazni, przyjazni w trudnych brunatnych czasach i zaognionym miejscu. Ta opowiesc jednak to zupelnie co innego, jest to studium milosci rodzicow do syna (i vice versa) przedstawionej glownie poprzez ich listy wybrane z setek, ktore napisali do swojego ukochanego dziecka. O tym dorastajacym naziscie zaczynamy dowiadywac sie cokolwiek grubo po polowie calej ksiazki, a przyjazn z glownym bohaterem jest opisana doslownie w kilku fragmentach i bardzo oglednie, jest wlasciwie tylko tlem, a nie glowna opowiescia. Zatem taka jest tresc: przytoczone listy rodzicow przeplatane historycznymi faktami… Jest to zapewne jakis zabieg literacki, doceniony przez wielu czytelnikow, jak zauwazylam w ocenach, do mnie nie do konca przemawiajacy. Moze dlatego, ze sama jestem mama nie potrzebuje czytac dziesiatek listow (przy czym wszystkie o bardzo podobnej tresci), aby zrozumiec desperacje i bol rodzicow rozlaczonych z dzieckiem. Sama historia oczywiscie chwyta za serce, a dodatkowo przywoluje pewne analogie z obecnymi czasami, gdzie spoleczenstwa zostaja dzielone na grupe prawowitych i zacnych obywateli i na obywateli kategorii B… Niestety historia jak wiadomo nie uczy nastepnych pokolen i nie pozostaje nic innego, jak miec nadzieje, ze jest to okres przejsciowy, wynikajacy z ducha czasu. Jak napisala autorka zaczynajac jeden z rozdzialow: “Duch czasu – pojecie, ktore owija kazda niegodziwosc w lsniacy papierek. Upiekszanie zamiast faktow. Uogolnianie zamiast szczegolow.”

Przejmująca tematyka. Po raz kolejny gniew na tego, który przywiódł starą Europę do kompletnej już ruiny moralnej i kulturowej. Trochę znużenie, bo treść listów tak bardzo powtarzalna (stąd niewygórowana ocena punktowa). Emocje, gdy znów czyta się listę wielkich antysemickich gestów władców Europy. Empatia, bo złościsz się na zbiorowości, a często kochasz wyłuskane z nich jednostki.

Temat istotny i pomysł autorki na jego pokazanie wydawał się bardzo ciekawy. Niestety pokazywane nadmiernie często listy, w zasadzie tej samej treści, ostatecznie osiągały odwrotny do zamierzonego efekt. Temat samego I.K. potraktowany dosyć pobieżnie, a sam związek obu Panów (Ingvara i Ottona) ledwie zarysowany.
Dowiedziałem się z tej książki trochę ciekawych faktów, pozwoliła mi spojrzeć trochę z innej strony na tragedię Żydów czasów IIWŚ, ale niestety nic więcej, a po opisach tego oczekiwałem.

Dowiedziałem się z tej książki trochę ciekawych faktów,...

Miałam inne wyobrażenie tego reportażu po przeczytaniu jego opisu. Jestem nieco rozczarowana, że większość książki poświęcono Ottonowi i korespondencji od jego rodziców i krewnych. Autorka przytacza tu wiele listów, moim zdaniem niepotrzebnie, ponieważ ich treść jest bardzo podobna. Wątek przyjaźni z Ingvarem, założycielem Ikei, pojawia się na samym końcu i nie wybrzmiewa zbyt dobrze. Jest to przede wszystkim kronika o pewnej żydowskiej rodzinie, która wysyła swojego syna do Szwecji, aby zapewnić mu bezpieczny byt. Sporo w tej historii tęsknoty, ale też wielkiej miłości. Autorka wskazuje również na mroczną stronę Szwecji i podejścia do żydowskich uchodźców. Jest to przejmująca, ale bardzo przeciągnięta przez cytowane listy opowieść. Forma tego reportażu zdecydowanie nie przypadła mi do gustu.

Kolejna odsłona losów jednostek w burzy II wojny światowej.
Porażający opis własnych i bezdusznych interesów instytucji w starciu z podstawowymi potrzebami kochania i bezpieczeństwa. Poraża znieczulica i naiwność poszczególnych osób, które przewinęły się przez książkę.
Łatwo wpaść w zadumę i syndrom "po"...

Kolejna odsłona losów jednostek w burzy II wojny światowej.
Łatwo wpaść w zadumę i syndrom "po"...

Bardzo wzruszająca historia miłości rodziców do dziecka w czasach II wojny światowej.

Temat trudny i poruszający, historia małego chłopca, który zostaje wysłany do obcych ludzi, żeby uratować mu życie. Jedna z wielu historii żydowskich rodzin w okresie wojny.
Ogromnym minusem tej książki jest styl jej napisania, pomieszane okresy, postacie, krótkie urywane sytuację. Niestety taki styl reportażu nie jest czymś, co dobrze się czyta.

Dla mnie porażające - postawa Szwecji przed i w czasie II wojny światowej, w świetle tej książki zupełnie inaczej odczytuję rozważania Wallandera o rasizmie w Szwecji.
Świetnie napisany kawał wielkiej historii poprzez opowieści z życia pojedynczych ludzi.
Zdecydowanie bardzo polecam.

Zdecydowanie bardzo polecam.

1931

Jeśli chodzi o Szwecję, to moim ulubionym bohaterem II wojny światowej był dyplomata Raul wallenberg, który ocalił kilka tysięcy Żydów. Niestety inne oblicze neutralnej Szwecji pzredstawia fabularyzowana opowieść Elisabeth Asbrink. Zestawia ona losy dwóch chłopców, których okrucieństwo wojny swiatowej zbliża do siebie.
W latach 39tych Otto ma kochających rodziców, żyja w pięknym Wiedniu. Chodzi do szkoły,ma przyjaciół, rodzice dorastali za Austro-Węgier. Lisl miałą już 35 lat gdzy urodził się synek. Zajęcie Austrii w 1938 roku diametralnie wszystko zmieniło. Rodzice czuja się zagrożeni, w kinematografii niechlubnie zapisuje się film z tradycyjnie przedstawionym żydowskim protagonistą, szczwanym i chciwym złodziejaszkiem.
W Austrii zaczynają się represje, relegowani są żydowscy uczniowie i nauczyciele, a potem koszmar KristalNacht. Przeczuwając, co się święci Elise zabiega o prawo Otta, wtedy 10letniego do wyjazdu. Szwajcaria nie zamierza przyjąć uciekających żydów, są tarcia z Rzesza, by wprowadzić obowiązek wizowy. Szwecja mimo wszystko sympatyzuje z programem czystek etnicznych. Jest łaskawa i niektórzy pastorzy oręduja za przyjeciem żydowskich dzieci. O ile tylko można je nawrócić na chrześcijaństwo. Pastor Pernow stawia na Ottona Ullmana. Tymczasem inny chłopiec Ingvar z zapałem studiuje nordycką świadomośc rasową, beirze udział w wiecach nazistowskich.
Większość ksiazki to wzruszające często pisane listy wymieniane między rodziną a Ottonem. Narastające poczucie zagrożenia, wywozki do getta, a potem wreszciie w roku 1944 oboje rodziców trafiło do obozów koncentracyjnych. Świadectwo okrutnych czasów, pogardy dla ludzkiego zycia, ale i ludzkiej neizłomności oraz umiłowania swojego dziecka, które ratuje się wszelkimi sposobami. Naprawdę porusza sumienia i serca. Pięknie opowiedziana historia, z którą warto się zapoznać.

W latach 39tych Otto ma kochających rodziców, żyja w...