Achaja. Tom I

Okładka książki Achaja. Tom I
Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Achaja (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Achaja (tom 1)
Fabryka Słów
2020-11-27
2002-12-01
fantastyka polska fantastyka fabryka słów Achaja Andrzej Ziemiański

Zbyt wydłużone i szczegółowe opisy tortur, strategii i logiki za nimi stojących. Ciągle wstawki ze coś nie zostało jeszcze wynalezione, albo coś potem w kronikach było opisane tak i tak. Nie wiem po co.
No i częste powtórzenia sprawiały wrażenie dejavu, jakbym zapomniał przewrócić kartkę i czytam to samo.

Sama historia porywająca z mnóstwem zwrotów akcji, ale zakończenie mdłe i nijakie.

Sama historia porywająca z mnóstwem zwrotów akcji, ale zakończenie...

Wciągająca historia, mimo podziału na trzy, początkowo oddzielne historie autor nie przesadza z nadmiarem treści, postaci. Ogólnie książka zdecydowanie na plus, jak zaczynałem czytać to byłem nastawiony raczej sceptycznie, jednak szybko okazało się że książka, cała historia jest napisana na naprawdę dobrym poziomie!

Wciągająca książka. Dobry pomysł z podziałem na trzy perspektywy, które finalnie przeplatają. Niestety trzy historie nie są równe i tak jak wątek Achai i Zaana czytałem w moment, tak Meredith zainteresował mnie dopiero w serii Pomnik Cesarzowej.

Męcząca lektura. Sceny tortur różnych bohaterów w tym Achaji szczegółowe I bezcelowe. Książka kończy się nijako. Szkoda czasu.

Baaardzo przyjemna pozycja. Czysto rozrywkowa, bez zbędnego zacięcia, idealna na odpoczynek.
Kilka głębokich myśli przemyconych w sposób nienarzucający - perfekcja w tym formacie.

To moja pierwsza książka Ziemiańskiego i nasuwa mi się jedno: on nie potrafi pisać! Sceny walk czy przedstawienie krajobrazów - to wszystko było jakby chaotyczne, jakby w trakcie pogubił gdzieś niektóre słowa. No właśnie, słowa. Matko, jak mnie ten język zmęczył. Niby miał być dopasowany do czasów, w których wszystko się rozgrywa ale wyszło to po prostu źle. Baaaardzo dużo wątków...tfu!, dialogów wyglądała, psiamać właśnie tak. Nie będę też wyjątkiem jeśli podobnie jak wielu innych czytelników zwrócę uwagę na seksistowski wymiar książki. Ale żeby było jasne: to nie fakt, że w uniwersum Achai kobiety traktuje się jak śmieci - to mi nie przeszkadza, więcej, czytałam masę książek napisanych przez kobiety wychowane w krajach islamskich, gdzie ich pozycja niewiele się różniła od tego co znajdujemy w Achai. Obrzydzało mnie jednak to, że Ziemiański torturował Achaję, zrobił z niej dziwkę i niewolnicę (także seksualną)...bez powodu. Bez wyjaśnienia. Przeczytałam do końca i nadal nie wiem dlaczego w ogóle Achaja była torturowana (zaznaczając - głównie w piersi i między nogami) W ogóle pytanie ,,dlaczego?" zadawałam sobie często podczas lektury. I tutaj może mały SPOILER: książka prowadzi donikąd. Naprawdę. Koniec nic nam nie mówi. Nie wyjaśnia jaki sens miał wątek Czarownika albo do czego w ogóle dąży ta historia. W kryminale np. szukamy mordercy, czasem także tożsamości ofiary. A tutaj? Czego szukamy? Dokąd idziemy z bohaterami? Warto to choć trochę zaznaczyć, bo przy tak słabo napisanej książce nawet nie wiem czy chcę z nimi iść...tam. Achaja będzie chciała zasiąść na tronie, a może uciec jak najdalej i zostawić wszystko za sobą? Może stanie na czele armii albo zostanie pełnoetatową dziwką? Nie, no serio, element zaskoczenia i niepewność to jedno ale jakiś cel, jakieś ,,po co" mogłoby się pojawić. Prawie 700 stron i nie mam w zasadzie nic. Ja dalej nie idę.

Trzy opowieści jakby osobne, przenikają się. Autor miał nie lada pomysł na fabułę. Trzeba bardzo uważnie czytać. Polecam doświadczyć samemu tej przyjemności. Dla fanów fantastyki i odniesień do rzeczywistości, pozycja bardzo dobra!!

Cykl powieści polecanej mi kiedyś wpadł w końcu na listę moich lektur. Znalazłam pierwszą część w Audiotece. Odsłuchawszy sporo ponad połowę w wykonaniu lektorki, p. Joanny Jeżewskiej, musiałam jednak dać sobie spokój. Ani treść, ani lektorka (szczególnie ona) nie dały mi przebrnąć przez lekturę...

Achaja to jest taki fastfood dla duszy. Jakby chipsy zamieniono magicznym sposobem w książkę. Niby człowiek wie, że głupie, że niezdrowe, niby każdy się śmieje i odradza - ale jakie to jest pysznie wciągające, od książki się nie można oderwać jak od paczki karbowanych paprykowych, a później przemożna siła ciągnie jeszcze do kolejnych pacz... tomów.

W sumie czytałem opowiadania autora i byłem na nie, wreszcie (po rekomendacjach samego "Wielkiego Grafomana" ) sięgnąłem po "opus magnum" Ziemiańskiego i w sumie, wiedząc czego spodziewać się dalej, poległem i porzuciłem lekturę wraz z momentem podróży Achai do Syrinx. Domyślałem się, że będzie już tylko gorzej, bardziej wulgarnie, bardziej dołująco.
Lubię heroiczne fantasy, lubię humor i happy end, lubię wartką akcję, wyrazistych protagonistów, których można lubić, szanuję ciekawe opisy, zabawę stylami, językiem, popkulturą. Niestety, żadnego z powyższych aspektów w "kultowej" "Achai" nie znalazłem. Powieść jest chaotyczna, styl autora pełen dziwnej maniery, akcja to spowalnia jak towarowy na bocznicy to znowu skacze jak szachowy laufer. Po co ta gadka o Bogach, Ziemcach, Cichych i Chorych Ludziach? Toż to stek banialuków. Do opisu fekaliów, gwałtów i innych rewelacji nie dotarłem i nie żałuje. "Achai" bliżej do "Gry o tron" niż do "Sagi o Wiedźminie" a pan Ziemiański Sapkowi to co najwyżej może: (tu wstawić dowolny deprecjonujący epitet).
Powieść jak zawsze polecam, a jakże. Tym razem: napalonym szesnastolatkom, czytelnikom magazynów w stylu "CKM" (o ile jeszcze się ukazują) oraz fanom dołujących, chaotycznych powieści, gdzie bohater co i raz jest gnojony.
Aha, i teraz wiem już skąd Andrzej Pilipiuk podłapał motyw Heleny i kata z "Oka Jelenia"...

Lubię heroiczne...

Andrzej Ziemiański Achaja - t.1 Zobacz więcej