Achaja - Tom I

Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Achaja (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
2020-10-23
2002-12-01
Fabryka Słów
Achaja (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
2020-10-23

Całkiem przyzwoita, jednak bez szału. W niektórych momentach dialogi są strasznie porypane, jakby czternastolatek nie umiał ujarzmić swojego libido. Narracja nieraz tak kuleje, że człowiek zastanawia się, czy czyta powieść dorosłego mężczyzny. Historia biegnie trzytorowo mógłbym rzec. Zaan i Sirius - ich przygoda na początku była świetna, później zrobiło się słabo. Meredith...

Książka typu albo ją kochasz, albo ją nienawidzisz. Nie ma tu raczej miejsca na pośrednie uczucia.
Ja jestem w tym drugim gronie. Ledwo przebrnęłam przez pierwszy tom. Zdecydowanie nie sięgnę po następne, jak również nie polecam tej książki.

Powrót księżniczki!

„Achaja” to jeden z flagowych klasyków polskiej fantastyki i aż serce się w piersi raduje i śpiewa, gdy w ręce wpada tak piękne wydanie tej historii, dzięki któremu można to wszystko przeżyć jeszcze raz! Księżniczka, która stała się niewolnicą, następnie prostytutką, a na końcu obrończynią księcia Troy (w tym tomie będzie tylko tyle wcieleń Achai, ale...

Przyznam, że za dzieciaka lubiłam tę pozycję i strasznie mnie ona bawiła, wręcz fascynowała.
Jednak teraz, po kilku dobrych latach i ponownej lekturze, zmuszona byłam uznać, że ta książka ma wręcz spaczone poczucie humoru, jest odstręczająca, a miejscami wręcz obrzydliwa. Nie da się tego zwalić na karb powiązań z czasami średniowiecza niestety.
Logika leży i kwiczy,...

Lektura robiąca wrażenie, w złym tego słowa znaczeniu. Dawno nikt mnie tak nie obraził. Pan Andrzej ewidentnie nigdy nie był nastoletnią dziewczyną i nie umie się wczuć w tę rolę. Wybór kobiet na bohaterki książki było wielkim błędem. Całość to jakieś dziwne fantazję.
Nie polecam. Trzymajcie się z daleka.

Na przystawkę czternastoletnia dziewczyna oceniająca kształty piętnastolatki.
Danie główne gwałt na piętnastolatce
Drugie danie pojawiający się wszędzie motyw sikania.
A na deser traktowanie płci pięknej jak przedmiotu umilającego egzystowanie mężczyzn
Serdecznie nie polecam :)

Czytałem lepsze rzeczy, czytałem i gorsze. Tak z grubsza, najpierw plusy:
- sama fabuła, która zachęca do tego, żeby sięgnąć po kolejną część,
- brak patosu, który często w powieściach stricte fantasy mnie osobiście zniechęca,
- wyraziste postaci.
I minusy:
- toporny język,
- za dużo wielokropków, powtarzanych wielokrotnie wykrzykników, przeciągniętych słów (w sensie...

Wyjątkowo szowinistyczne grafomaństwo.
- seks z karłem serio? To jakieś porno fantazje autora?
- główna bohaterka w danych sytuacjach jest gwałcona regularnie ale jest to opisane jakby po prostu chętnie "dawała dupy" i jak się potem ta dziewczyna - księżniczka - czuje - ZUPEŁNIE NORMALNIE, zero emocji, naprawdę? Ta postać zupelnie nie ma charakteru, jest bezwolna i słucha...

To fanfik erotyczny niespełnionego mizogina, a nie poważna fantastyka. Obrzydlistwo.

15 015
    4 054