Darcie pierza

Okładka książki Darcie pierza Anna Dziewit-Meller
Okładka książki Darcie pierza
Anna Dziewit-Meller Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Literackie
2022-05-18
2022-05-18
felietony kobiety współczesny świat patriotyzm Śląsk feminizm

Zbiór reportaży pisanych dla "Tygodnika Powszechnego" i "Polityki" w latach 2017-2022. Sporo feministycznych fragmentów, na szczęście bez agresji i bez wyższości, po prostu Dziewit-Meller wskazuje na dziedziny, gdzie rzeczywiście jest przewaga mężczyzn nad kobietami, a nie jak u femiradykałów, gdzie są najczęściej urojenia i tendencyjne jednostronne widzenie świata (jakoś nie protestują, że na emeryturę idą osiągając 60 lat, podczas gdy mężczyzna musi osiągnąć 65, nie krzyczą, że pod ziemią w kopalniach nie ma kobiet, nie wspominając już ile kobiet ma przewagę nad mężczyznami w korporacjach, bankach, sklepach spożywczych, firmach sprzątających itd.). Nieco o polityce i sytuacji na świecie. Trochę o tożsamości. O życiu poza miastem. O pandemii. Wszystko raczej z umiarem. Fajnie postawić na półce obok "Sprzedawcy arbuzów".

mądrze i zabawnie

mądrze i zabawnie

Pisane na modłę Karoliny Korwin-Piotrowskiej i Agaty Młynarskiej. Dość to naiwne, chociaż w pewnych sprawach spostrzeżenia tych pań są trafne. Za rzadko jednak dostrzegają drugie dno opisywanych zjawisk społecznych i politycznych. Agatę Młynarską, mimo jej utyskiwania na okoliczności gry w filmie "Kronika wypadków miłosnych" cenię bardzo, ale nie ze względu na biadolenie i mówienie językiem propagandy, ale właśnie za dobrą grę w filmie.
Wracając do Anny Meller, pisze że jest i Polką, i Ślązaczką. A ja jestem Polką i Kurpsianką. Tylko czy to drugie przypadkiem nie oznacza bycia Polką?

Uczy i bawi, czasem smuci.

Uczy i bawi, czasem smuci.

Trafnie o rzeczywistości

Trafnie o rzeczywistości

Niezwykle cenię pisarstwo Anny Dziewit-Meller. Jeszcze nie trafiłam (pfu pfu, odpukaj!) na jakiś słaby tekst. Życiowo. Jak zawsze życiowo. O wnętrzu, zewnętrzu, kulturze, Śląsku, języku, feminizmie, rock&rollu. Przyjemna to lektura, po prostu.
"Ja Ci radzę, rób jak chcesz". Rób tak, jak uważasz za stosowne, w sposób, który uznajesz za dobry dla siebie, w dziedzinie, którą kochasz, w stylu jaki sprawia, że czujesz się dobrze sama że sobą".

Ciekawe felietony na tematy ogólnospołeczne, w tle pandemia, ruchy feministyczne i codzienne życie w Polsce.

Dotykanie przez Annę Dziewit-Meller aktualnych wydarzeń polityczno-gospodarczych w krótkich, acz treściwych felietonach. Fajne jest to, że autorka dostrzega jak łatwo można wpaść w bańkę informacyjną i odbierać jedynie treści dostosowane do swoich poglądów czy przekonań.

Joanna Dziewit-Meller w swojej książce porusza wiele ważnych społecznie tematów. Przygląda się krytcznie naszej polulacji, w której nie bez znaczenia jest przeszłość i historia. Odnosi się do własnej tożsamości, której sama długo szukała. Wprawdzie śląskość w pewien sposób rządzi się swoimi prawami. Walczy o swoje, swoją odrębność, próbując zaznaczyć swoją obecność. Ciągle traktowana przez ojczyznę po macoszemu, trochę jak obcy byt. I znowu nie bez znaczenia i wpływu wssytsko rozbija się o historyczne zawiłości. Dziewit-Meller ozwodzi się główne nad kobietami, naszymi prawami, które nieustannie są deptane buciorami przez rządzących. Bezpardonowo rozprawia się ze stereotypami, przypisanymi nam rolami społecznymi. Kładzie nacisk na naszą sprawczość, z której często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Autorka nie stroni od wtrąceń politycznych. Fanom prawicowych poglądów, może rozjaśnić w głowach, skłonić do rozmyślań, przynajmniej. Felietony są napisane lekkim językiem z trafnymi przemyśleniami dotyczącymi istotnych kwestii, które nieustannie nas dotykają. Książka formą przypomina odrobinę książkę Pauliny Młynarskiej ,,Okrutna jak Polka". Tematycznie porusza podobne problemy.

Bardzo lubię słuchać autorki, którą uważam za mądrą kobietę. Niestety reportaże w większości są polityczne albo może dokładniej mówiąc lewicowe. Przynajmniej ta część, którą zdążyłam przesłuchać. Na razie zaprzestałam słuchania i czytania gdyż te reportaże mnie nudziły. Maiłam wrażenie że to lewicowa propaganda.

• Przeczytane 2022
  • Audiobooki