Śmiertelny Powrót

Okładka książki Śmiertelny Powrót Abril Zamora
Okładka książki Śmiertelny Powrót
Abril Zamora Wydawnictwo: Pascal Cykl: Szkoła dla elity (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Szkoła dla elity (tom 2)
Élite #2 Asignatura Pendiente
Pascal
2021-10-13
2021-10-13
Magdalena Olejnik
Netflix Elite

Kolejny już tom nadal opowiada o losach mniej znanej części, teraz już nie koniecznie uczniów Las Encinas. Paula i Melena rzucają szkołę, Gorka ponownie się zakochuje, a Janin boryka się z nowym dramatem. Następna śmierć nastolatka nikogo już nie obchodzi w porównaniu do śmierci Mariny.

Książka ponownie jest pisana raz z perspektywy narratora a raz ze strony nastolatka którego dotyczy dany wątek. Tym razem mamy opisaną scenę śmierci, nie potrzebujemy serialu żeby czytać ten tom. Autorka idealnie wpasowała się w klimat serialowy, jednak uważam, że książka przerasta serial. Powieść jest wciągająca, intrygująca a jednocześnie lekka i przyjemna do czytania. Mnogość perspektyw pomaga w zrozumieniu uczuć bohaterów i motywacji ich postępowania. Moim zdaniem Śmiertelny powrót jest lepszy niż sam serial. Chętnie sięgnę po kolejny tom w przyszłości.

Serdecznie polecam nie tylko fanom serialu 😉😉😉

Druga część przygód przyjaciół z Las Encinas. W sumie nie wiem czy to można nazwać przygodami bo ta część wieje grozą. Zbrodnia goni zbrodnię. Jedni morderstwa, samobójstwo.
Muszę przyznać szczerze, że ta część podobała mi się bardziej niż pierwsza. Nie to, że tamta była gorsza. Tu było więcej krwi i zagadek. Wciągnęła mnie do reszty. Aż chce mi się obejrzeć serial.
Poczekam jeszcze na kolejną część i wtedy zdecyduje się na tv. Jakoś tak wole najpierw książkę a potem film.

A u Was jak jest? Pierwszy film czy książka?

Oglądaliście serial? Polecacie? Dajcie znać.

Tak jak pierwsza część była według mnie trochę słabsza, to tej nie mogę odmówić plusów. 😁

Chyba jedna z moich ulubionych bohaterek będzie Janine. To ona próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczych śmierci w szkole. Za to Gorka romansuje z Andreą a Melena odchodzi ze szkoły i pomaga mamie w kawiarni. Paula też postanawia rzucić naukę i rozpocząć pracę. Oprócz tego, że każdy ma swoje problemy z którymi się zmaga to jeszcze te zbrodnie.

Ty było napięcie, tu była akcja. Jestem ciekawa jak jest w serialu?

Polecam 🤩

Trzeb przyznać, styl i narracja są zaskakująco wciągające - ito by było na tyle. Treści tam za grosz, całość opiera się wyłącznie na opisach miłosnych perturbacji nabuzowanych hormonami nastolatków. Wydarzenia w tle nie mają powiązań ani sensu, większość jest wyrwana z kapelusza n zasadzie luźnej dygresji, nie mówiąc już o nielogicznym "rozwiązaniu" zagadki morderstw rzuconym mimochodem jakby na odczepnego. Do tego plastikowi bohaterowie wyrwani z serca latynoskiej telenoweli.

Okres oczekiwania na kolejny sezon „Szkoły dla Elity” znacząco skraca jej książkowe uzupełnienie. To jakby dwie odrębne fabuły, rozgrywające się na tym samym tle, ale dla lepszego zrozumienia niektórych wątków papierowej odsłony, lepiej w pierwszej kolejności zapoznać się z serialem. Druga część historii, w której pierwsze skrzypce grają bohaterowie drugoplanowi, ukontentowała mnie w mniejszym stopniu. O ile poprzednia fabuła, a przede wszystkim sama kreacja, w pełni oddawała klimat netflixowej wersji, tak tym razem miałam poczucie, że jest przerysowana. Zniknęło wrażenie, że siedzę w jednej z sal lekcyjnych Las Encinas czy nad basenem w wilii zamożnych rodziców któregoś z bohaterów. Zabrakło mi tego napięcia, które za każdym razem odczuwałam, gdy kończył się odcinek, a w przypadku pierwszej części rozdział. Tak samo, jak w „W głębi klasy”, autorka zastosowała w tekście specyficzną kreację – obok zwykłej treści, na stronach książki znaleźć też można wewnętrzne przemyślenia bohaterów w narracji pierwszoosobowej. Daje to możliwość głębokiego wniknięcia w ich emocje i uczucia, które w głowie wizualizują się jako wypowiedzi wprost do kamery. Fabuła osnuta jest na problemach nastolatków, tematyce dorastania oraz samotności. Ukazano obraz poszukiwania swojej drogi, który wiąże się z walką ze swoimi emocjami. Jednak to nie tylko typowa powieść młodzieżowa, historia skrywa w sobie bowiem także mroczne wątki – na stronach powieści dochodzi do zagadkowych morderstw, a sama tożsamość sprawcy jest nie lada zaskoczeniem. „Szkoła dla elity Śmiertelny powrót” to pozycja skierowana do ograniczonego grona odbiorców, a przede wszystkim do wielbicieli serialu Netflixa, ale kto wie, być może któryś czytelnik zatraci się w losach uczniów Las Encinas tak mocno, że w drugiej kolejności włączy serialową produkcję o tym samym tytule? Ta historia mogłaby się już na tym tomie zakończyć, jednak mimo że zakończenie „Śmiertelnego powrotu” nie zaostrzyło mi apetytu na kolejny tom, to pewnie i tak z czystej ciekawości sięgnę po kontynuację tego tytułu.

Kolejny raz zaznaczam, że nie polecam wersji filmowej, bo od razu zrazi was to do książki. Na papierze macie uczucia wyrażone bardziej w prawdziwy sposób. Pokazuje to, co ukryte mają w sercu, kiedy siedzi na fotelu ginekologicznym i czeka na rozpoczęcie zniszczenia tego, co wciąż tkwi w jej ciele. Na filmie było to nieco ordynarne, więc zawsze skupiam się tylko i wyłącznie na książce. Tom pierwszy niezbyt mi przypadł do gustu z wielu powodów, jednak ta część jakoś bardziej do mnie przemówiła. Nic nie zmieni faktu, że pozycja jest nieco wulgarna, jednak tutaj pokazuje brutalną prawdę, jaką jest niechciane dziecko. Tą ciszę, która przenika aż do szpiku kości. Ogromny temat tabu, na który nawet własna matka nie ma ochoty rozmawiać.
Wiecie, dla mnie to trochę dziwne, bo moje dzieci wiedzą, że mogą przyjść z każdym nawet najbardziej wstydliwym problemem. Nie wyśmiewam ich, nie milczę, tylko wysłuchuję i radzę to, co sama bym w tej sytuacji zrobiła.Oczywiście wybór będzie zawsze ich wyborem. Tutaj czuć tą rezerwę między dziećmi, a rodzicami. Śmiem twierdzić, że w ogóle się nimi nie przejmują. Sama młodzież wchodzi w bardzo skomplikowane relacje z rówieśnikami z powodu braku jakiejkolwiek bliskości. Popełniają błąd za błędem, byleby tylko choć przez chwilę znaleźć odrobinę szczęścia. Co dziwne, znają konsekwencje tego szczęścia, jednak i tak prą na umór. To tylko podkreśla jak stabilizacja i bezpieczeństwo i szczęście są dla nich ważne. Oni go łakną i potrzebują. To naprawdę dosadny komunikat dla rodziców.
Tak jak w części pierwszej, tutaj również dojdzie do licznych przypadków śmiertelnych wśród uczniów. Za to odczułam, jakby byli bardziej dorośli, mocniej przedstawiają się ich postacie i charaktery. Dreszczyk na skórze powoduje postać w kominiarce, która krąży wokół szkoły. Sieje ogrom plotek i autentycznego niebezpieczeństwa. O dziwo wszystko, co się z tym wiązało było ciekawe i pełne napięcia.
Książkę polecam jako przestrogę dla rodziców i nastolatków. Muszą bowiem wiedzieć, że bez wzajemnej komunikacji konsekwencje ponoszą obie ze stron.

Czytanie o problemach nastolatków bywa przytłaczające. Niewysłuchani, niezrozumiani przez swoich rodziców, muszą radzić sobie na własną rękę. Wplątują się w zawiłe znajomości, nieodwracalne problemy, łamią sobie serca. Wszystko to i jeszcze więcej znajdziecie w książce, o której mowa. Przeniesienie się do Las Encinas w wersji książkowej jest ciekawym doświadczeniem i zdecydowanie pobudza wyobraźnię czytelnika. Pozycja, tak jak pierwsza część, jest napisana bardzo prostym, młodzieżowym językiem ale sama historia dużo bardziej się rozkręca i jest znaczniej wciągająca. Bohaterowie stają się bardziej wyraziści, konkretni. Natomiast przeszkadzała mi jedna rzecz, która trochę się nie zgrywała z serialem – liczne śmiertelne przypadki uczniów – na pewno nie przeszłyby one bez echa w życiu serialowych bohaterów. I tutaj pojawia się trochę dysonans, ma się wrażenie, że historie nie są ze sobą spójne. Co nie zmienia faktu, że w książce jest sporo nawiązań do ekranowych bohaterów.
Jeśli chcecie powrót na korytarze kultowego Las Encinas możecie tego dokonać za sprawą książki „Szkoła dla Elity. Śmiertelny powrót”.

Dziś będzie recenzja książki pt. Szkoła dla Elity. Śmiertelny powrót.

Wracamy do Las Encinas tzw. Szkoły dla Elity. Druga część skrywa dalsze przygody Janine, Gorke , Melany i Pauli. Są o rok starsi i muszą zmierzyć się z kolejnymi problemami. Gdy wokół szkoły zaczyna krążyć tajemnicza postać w kominiarce na uczniów pada blady strach, zwłaszcza że w niewyjaśnionych okolicznościach, ktoś zaczyna mordować uczniów. Janine dostaje na tym punkcie obsesji i pragnie niczym detektyw wyjaśnić wszystkie przypadki tych tajemniczych śmierci. Gorke wplątał się w związek z piękną Andreą nową uczennicą w szkole, jednak w tym związku zaczyna mu czegoś brakować. Melana porzuciła szkołę, po to by pomagać matce w kawiarni. Paula również odeszła, że szkoły i próbuje się zmierzyć z dorosłym życiem podejmując pierwszą pracę, co jednak nie wydaje się takie proste jak myślała. Czy grupce tzw. Wyrzutków, zepchniętych na margines w szkole pełnej gwiazd i popularnych ludzi uda się znaleźć swoje miejsce? Kto zabija uczniów i jaki ma do tego motyw? Czy przyjaciele wyjdą cało z kolejnej opresji? Jak zakończą się losy tej czwórki?

Książka cudowna. Każdy, kto tak jak ja kocha Netflixowy serial Szkoła dla Elity powinien po nią sięgnąć. Bo mimo, że ukochane postacie tj. Lu, Carla, Samuel czy Guzman przewijają się w książce, to poznajemy środowisko szkolne z perspektywy mniej popularnych uczniów. Dla mnie 10/10. Sztos i Petarda ✨✨✨

Dziś będzie recenzja książki pt. Szkoła dla Elity. Śmiertelny powrót.

Oglądaliście "szkołę dla elity"? Mi osobiście serial przypadł do gustu i kiedy zobaczyłam, że są także książki, nie mogłam się nie skusić na przeczytanie ich. Niestety, pierwszy tom nie przypadł mi do gustu, a jego recenzję znajdziecie niżej, w moim profilu. Kiedy @wydawnictwo_pascal_books szukało recenzentów do kolejnej części, biłam się z myślami, czy wysłać zgłoszenie, a może jednak odpuścić? W końcu poprzednia część mocno mnie rozczarowała, dałam sobie spokój. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dostałam paczkę od wydawnictwa i w środku była właśnie ta książka. No nic, nie pozostało mi już nic innego, jak zapoznać się z książką :)

Gorka, Melena, Janina i Paula to bohaterowie "śmiertelnego powrotu". Nie znajdziecie ich w serialu, za to to oni są przedstawieni w poprzedniej części książki. Autorka już na samym początku opisuje problemu uczniów z Las Encinas. Plusem tej części jest to, że nie skupia się ona już tylko na zabójstwie Mariny, pojawia się nowa postać, kto to? To jest pytanie! Owa postać nosi mundurek szkolny, a na twarzy ma kominiarkę. Ciekawi? Zapraszam do zapoznania się z lekturą. Według mnie jest lepsza, niż poprzedniczka 🤪 no ale nie jest rewelacyjna, a szkoda.

"Śmiertelny powrót" to tom drugi serii, której akcja dzieje się w słynnej hiszpańskiej szkole i wydaje mi się, że ma on nawiązywać do drugiego sezonu serialu. Pewności nie mam, bo widziałam tylko sezon pierwszy.

Kto oglądał serial, ten wie czego dotyczy. I mam wrażenie, że ten tom jeszcze lepiej oddał klimat szkoły Las Encinas. Nastoletnie problemy bogatych dzieciaków, narkotyki, miłosne zawirowania, odkrywanie siebie. Brzmi znajomo?

Fabuła znowu skupia się na bohaterach których poznaliśmy w poprzednim tomie. Przyznam się szczerze, że dość niewiele pamiętałam z tamtej części, jednak udało mi się połapać w tym tomie. Sprawę ułatwiło także to, że autorka nie trzyma się już tematu śmierci Mariny, tylko skupia naszą uwagę na innym wątku - "tajemniczej postaci w szkolnym mundurku". Oprócz tego każdy z bohaterów zmaga się z własnymi problemami. Jeśli miałabym się już do czegoś przyczepić, to końcówka była trochę za szybko poprowadzona i byłam trochę rozczarowana tożsamością tej tajemniczej postaci.

Gdybym oceniała powieść jako zwykłą książkę, to powiedziałabym że jest dość przeciętna. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to dodatek dla fanów i nawiązuje do znanego i lubianego serialu to sądzę, że ta książka jest bardzo dobra. I powinna się spodobać miłośnikom "Szkoły dla Elity" ✨

Ps. Jeśli macie w planach tę książkę, a niestety jeszcze nie widzieliście sezonu drugiego, to odradzam bo jest tam trochę spojlerów.
Ps. 2 Autorka książki to także autorka scenariusza serialu.

[Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Pascal]

• Książka recenzencka
  • Mam ebooka - epub