Kup teraz - 16 ofert w cenie od 6.99 zł do 41.80 zł

2021-02-09
9788382342000
Agnieszka Sowińska
Prószyński i S-ka
literatura rosyjska czas historia pamięć poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości rodzina więzi rodzinne Nagroda Man Booker
Памяти памяти
literatura piękna
2021-05-14
9788382342000
Agnieszka Sowińska
Inne

Najlepsza książka, jaką przeczytacie w tym roku. Mam nadzieję, że jury międzynarodowego Bookera też tak uzna, bo bardzo jej się to należy.

Zachwycająca lektura. Podróż nie tylko po pamięci rosyjskich Żydów jako takich (temat u nas niemal nieznany), ale także i konkretnej rodziny oraz po zakamarkach sposobu pamiętania. Odnalazlem w niej tak bliskiego mi od dawna W.G. Sebalda, a miałem okazję poznać np. niesamowitą Charlotte Salomon. Fantastyczna lektura

prawdziwie erudycyjne pisanie.

Nie mam wątpliwości, że "Pamięci pamięci" w pełni zasłużyła na nominację do tegorocznej nagrody Bookera. Nie mam wątpliwości, że to książka wybitna, wielka i totalna. Nie wątpię, że można się w niej zapomnieć.
Bo Maria Stiepanowa w swoim ponad 600 stronnicowy eseju o "pamięci" powiedziała chyba wszystko. Tekst zachwyca swoją kompletnością i to zarówno jeśli chodzi o tematy...

Bardzo dobra, ale też bardzo smutna. Już dawno nie czytałam tak subtelnej książki.

Jest w tej książce coś z "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy i "Konteneru" Marka Bieńczyka. Jest opowieść o pamięci, która nie istnieje sama w sobie: wymaga wspomnienia i artefaktów, które je pobudzają.
Czym w ogóle jest pamięć? Co po nas zostanie? Czy można w pełni opowiedzieć czyjekolwiek losy - przypomnieć wszystko, co się przydarzyło, aby zrozumiał tę osobę...

Niezwykle interesująca książka.

Pisać o książce, której tytuł brzmi "Pamięci, pamięci", a autorką jest Maria Stiepanowa, jest niewdzięczną rzeczą. Celowo pomijam stylistyczne określenia pokroju esej, powieść lub reportaż, gdyż one wszystkie są w niej. Łączą się w jedną, zaskakującą spójną całość. Dorzućmy jeszcze sagę rodzinną, trochę podróżniczych obserwacji i w końcu...

O tej książce zamiast recenzji można napisać rozprawę. Bogactwo wątków, tematów, refleksji, myśli. Wszystko wokół tytułowej "pamięci" a temat i tak niewyczerpany. Autorka- narratorka zmaga się z własną przeszłością i niedostateczną, ale jedyną jaka jest i może być, wiedzą na jej temat. Ta przeszłość ucieka, umyka, piętrzy trudności zarówno ze strony ludzi jak i przedmiotów...

• 2020
  • Literatura rosyjska
  • Literatura piękna
  • 2020
  • 2021

Dodaj cytat z książki Pamięci pamięci