Terapia

2008-04-19
Data 1. wydania:
2010-04-22
literatura niemiecka

Bardzo szybko się czyta. Chwilami pokręcona i już sama nie wiedziałam co może być prawda, a co nie. Zaskakująca. Polecam

Podobała mi się ta książka, mimo, że nie lubię kryminałów. Przy końcu odrobinę się zgubiłam, ale rozwiązanie zagadki ostatecznie spodobało mi się. Niedopowiedzenia na końcach rozdziałów momentami potrafiły trzymać w napięciu. Interesujący temat chorób psychicznych podnosi w moich oczach ocenę tej książki. Polecam nawet jeśli ktoś nie lubi kryminałów, bo ten jest krótki i szybko się go czyta.

Przepadłam. Jestem zachwycona, chociaż koniec trochę przekombinowany 🤔
Jestem tym bardziej zachwycona, bo ta książka była debiutem autora, mega 👍👏

Przepadłam. Jestem zachwycona, chociaż koniec trochę przekombinowany 🤔
Jestem tym bardziej zachwycona, bo ta książka była debiutem autora, mega 👍👏

Do końca zaskakująca i trzymająca w napięciu.
Fabula jest dwutorowa.
Victor leży w szpitalu i leczy go dr Rotch.
Leczy stany lekowe i depresyjne. Twiedzi ze jego 12 letnia córka nie żyje.

Okazuje sie ze Victor prowadzi życie na wyspie i oddwiedza go Anna. Chce ona poddac sie terapii. Anna opowiada ze jest pisarką i to co pisze dzieje sie w realu.

Dwa wątki przeplataja się.
Victor jest psychiatrią i pacjentem jednocześnie. Na koncu wyjawia co sie stało z corka. Zona Vicora ma sie wspaniale i corka ... staje sie pacjentka dr Rotha.
Bardzo dobra powieść psychologiczna!

Do końca zaskakująca i trzymająca w napięciu.
Fabula jest dwutorowa.
Victor leży w szpitalu i leczy go dr Rotch.
Leczy stany lekowe i depresyjne. Twiedzi ze jego 12 letnia córka nie żyje.

Dwa wątki przeplataja...

Wystarczy przeczytać cztery ostatnie rozdziały, wszystko co je poprzedza, to tylko przydługi wstęp.

To moja druga książka autora - z pierwszą się nie polubiliśmy kompletnie, ale nie trafiła tematycznie. Była mocno inspirowana Nocą Oczyszczenia, czyli franczyzą, której nie znoszę (pierwszy film był mega spoko, potem to już spektakularny upadek). I choć nie przypadła mi do gustu i denerwowała przeokropnie, to jednak podobało mi się, w jaki sposób autor ostatecznie wykorzystał sam pomysł i doceniłam wysiłek. Dlatego też postanowiłam mimo wszystko dać mu drugą szansę, z co prawda zupełnie inną książka, ale może i lepiej, że wyszło spontanicznie?

Wciąż nie jestem do końca przekonana. Początek w sumie taki, że nie bardzo wiem, czego się spodziewać. Spokojny, normalny, może będzie jakieś śledztwo, nie do końca wiadomo, ale też nie nastawiałam się na niewiadomo co i starałam się podejść z czystą głową. I chyba trochę rozgryzłam, jak autor działa. Bo tutaj cała magia dzieje się w ostatnich 10% i to w taki sposób, że jedyne, co nam pozostaje to złapać się za głowę i starać zbyt mocno nie otwierać ust.

Bo to, co zadziało się na sam koniec, kiedy już zostaliśmy oświeceni, co naprawdę się stało - szacuneczek! Ja totalnie lubię takie rozwiązania, ciągnięcie za nos, wodzenie, mylenie tropów, żeby koniec końców okazało się, że ja jednak nic nie wiem i tym większe jest moje uznanie dla autora dla jego kreatywności! Absolutnie się tego nie spodziewałam, a sam książka była na tyle porąbana, że musiałam sobie na głos powtórzyć wszystkie najważniejsze fakty, żeby poukładać to sobie w głowie - a nie jest to coś, co normalnie robię.

Tyle, że z drugiej strony jest problem taki, że przez większość czasu... się nudziłam, a wydarzenia z książki były mi w sumie obojętne. Chciałam się dowiedzieć, co zaszło i gdzie to zajdzie, ale brakowało zaangażowania. Nie wiem, czy to kwestia samej fabuły, czy pióra autora, ale coś mi tu nie do końca styka. Jestem jednak na tyle usatysfakcjonowana rozwiązaniem, że zajrzę jeszcze do jednej, dwóch, może i większej ilości, żeby zobaczyć, co mi jeszcze przyniesie i gdzie leży problem.

Ale za końcówkę szanuję mocno! :D

Jest to książka do "połknięcia" w jeden wieczór. Czyta się lekko, szybko. Dziękuję, Sebastian, za w ciągającą lekturę, która zostawia po sobie ślad / przemyślenia: czy każda ambitna osoba jest aż tak samokrytyczna, czy da się rozpoznać u siebie granicę szaleństwa, skąd wiadomo, czy otaczającą nas 'rzeczywistość" jest prawdziwa? Kiedy jest właściwy moment do odpuszczenia? Jak określić moment, że zrobiło się wszystko co w naszej mocy.

Nawet niezła, ale trochę przekombinowana.

Nawet niezła, ale trochę przekombinowana.

Być może nie czytałem wiele kryminałów/thrillerów, być może nie poznałem podobnych historii i dla kogoś zafascynowanego gatunkiem nie będzie w tej książce nic odkrywczego, ale dla mnie to jest majstersztyk. Świetnie opisany przypadek tego co choroba może zrobić z ludźmi, trzyma w napięciu od początku do końca i pobudza nasze szare komórki do podjęcia prób rozwiązania zagadki zaginięcia Josy. Od pierwszej strony nie sposób oderwać się tej historii, zwłaszcza że każdy kolejny rozdział (co ciekawe krótki bo liczący po 5-6 stron) wnosi do niej nowy kawałek układanki. A ostatnie strony książki wyjaśniające całą historię to już totalne zaskoczenie, zwłaszcza epilog, który wgniata w fotel. I chociaż już w samym opisie książki pojawia się wątek schizofrenii, tak nie spodziewałem się, że tak wiele różnych chorób trawiących nasze społeczeństwo będzie miało wpływ na główny wątek „Terapii”, a ostatecznie to i tak chciwość okaże się tym głównym zapalnikiem który doprowadził rodzinę na skraj rozpadu. Z całego serca polecam ten tytuł każdemu, bo to co na pierwszy rzut oka wydaje się jasne, ostatecznie wywróci Waszą wizję do góry nogami i pozostawi Was z otwartymi ustami, pełnymi pochwał dla kunsztu autora. Ja tymczasem będę w trakcie czytania kolejnego pozycji z jego dorobku.

Pierwszy raz mam ogromny dylemat z wystawieniem oceny. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Fitzeka. Historia Viktora lekarza psychiatrii, któremu w dziwnych okolicznościach zaginęła córka. Książka totalnie nieprzewidywalna, pogmatwana, niewątpliwie nie jest to lekkie i proste czytadełko. Na pewno wrócę do twórczości tego autora!