Para zza ściany

2016-10-24
Data 1. wydania:
2016-07-14
Piotr Kuś
thriller literatura kanadyjska małżeństwo oszustwo poszukiwanie prawdy relacje rodzinne strach śledztwo tajemnica thriller psychologiczny zaginięcie zdrada

Dobrze mi się czytało, ciekawa fabuła, stopniowo odkrywająca motywy wszystkich stron. Zgrabnie napisana. Polecam na przyjemną i wciągającą lekturę.

Dziecko,gdy zaginie .To tragedia duża.I tu,rodzice szukali córki. Akcja ,jest ciekawa .Dużo się dzieje . Finał,jest mroczny .Czytnik.

Sięgnęłam po ten tytuł w nadziei, że będę próbowała rozwiązać sprawę porwanego dziecka razem z detektywem. Tymczasem detektyw jest tu w ogóle nieistotny, a i rozwiązywanie sprawy nie wygląda tak, jak się do tego przyzwyczaiłam w bardziej klasycznych kryminałach/thrillerach. Tu ważniejsze jest pytanie o motyw. I nie byłoby to wcale takie złe, gdybym mogła polubić choć jednego bohatera i z nim sympatyzować. Tymczasem wszyscy są tak antypatyczni, że w pewnym momencie doszłam do wniosku, że kibicuję, aby cała ta rodzinka skończyła przynajmniej w areszcie.

Być może to nie książka jest przeciętna, ale moje nastawienie do niej było niewłaściwe.

Dobry thriller, który trzyma w napięciu praktycznie od pierwszej strony. Czyta się szybko, bo ciężko odłożyć książkę na półkę. Polecam.

Osobiście książka mi się spodobała i trzymała mnie w napięciu do (prawie) ostatnich rozdziałów (pod koniec można się domyślić na czym polega intryga).
Nie jest to książka wybitna, ale jest wystarczająco dobra by dać się wciągnąć. Opisy uczuć i przemyśleń są ludzkie i realistyczne, dość łatwo jest wczuć się w rolę bohaterów.

Akcja zaczyna się od pierwszych stron, nie rezygnując przy tym z wprowadzenia. Wracając z urodzinowej kolacji u sąsiadów, małżeństwo orientuje się, że zaginęło ich dziecko z łóżeczka. Poznajemy męża, żonę, najbliższą rodzinę, znajomych i sąsiadów, a w trakcie książki, oczywiście wszystkie ich brudy i sekrety. Dużo miejsca w powieści przeznaczone jest na śledztwo i działanie, jak i myślenie, detektywów.

Thriller obyczajowo-psychologiczny, w którym wprowadzono niewielką ilość bohaterów, ale za to ciekawych i aż do końca, razem z detektywem – podejrzewamy każdego. Narracja płynnie przechodzi z jednego bohatera do drugiego, widzimy w kilku perspektyw, dzięki czemu ta detektywistyczna zabawa jest tym bardziej wciągająca.

Małżeństwo idzie na kolację do swoich sąsiadów. Swoją małą córkę zostawiają w domu. Biorą ze sobą elektroniczna nianię. Co pół godziny chodzą i sprawdzają w domu co u małej. Jednak dziecko zniknęło.

Matka obwinia się,że nie wzięła córki do sąsiadów tylko zostawiła ją w domu. Kobieta ma depresję poporodowa i boi się,że policja będzie traktować ją jako podejrzana w sprawie zaginięcia. Małżeństwo prosi o pomoc rodziców.
Oboje z rodziców ma swoje sekrety.. Wydaje się,że zgadzają się z tym. Nieco się od siebie odsunęli,bo nie mieli wspólnych tematów.
Powoli mam dość thrillerów,w których jest dziecko. Mam wrażenie,że większość ma podobny schemat. Po prostu porwanie dziecka staje się dla mnie już nudne w thrillerach. Ostatnio w ciemno sięgnęłam po książki, które czekają na półce już dość długo(jak dla mnie🤣) i wszędzie temat przewodni - dziecko.

Książkę przesłuchałam,bo jakoś nie szło mi jej czytanie. Dość monotonna i dużo w niej spokojnej fabuły. Mam wrażenie,że większość to obyczajówka. Końcówka nieco zamieszana, co ma na celu zmylenie czytelnika. Niestety całość bardzo mi się dłużyła. Oczekiwałam czegoś więcej i czytałam dalej. Niczego takiego nie było. Oceniam ją 3⭐/10 tj słaba.

Na tę powieść trafiłam przypadkiem, szukając czegoś do przesłuchania w audiobooku. Przyznam szczerze, że od pierwszych minut historia wciągnęła mnie do tego stopnia, że ciągle o niej myślałam. Sam początek powieści wywołuje uczucie niepokoju, sprawia że włos jeży się na ręku.

Na samym początku powieści poznajemy małżeństwo, które udaję się na kolację urodzinową do swoich sąsiadów pozostawiając w domu śpiące, 6 miesięczne dziecko. Oczywiście co pół godziny zaglądają do małej i sprawdzają czy wszystko jest w porządku. Mają za sobą również przenośną elektroniczną nianię. Po powrocie do domu niestety okazuje się że dziecka nie ma. Zostało porwane. Zaczyna się poszukiwanie, niewiedza, nieustanne obawy i lęk. Czy dziecko się znajdzie całe i zdrowe?

Podczas lektury nieustannie czułem lęk i niepokój. Już od połowy powieści wiemy kto stoi za porwaniem dziecka, wiemy dlaczego, jednak nie przeszkadza to w kontynuowaniu powieści. Wszystko jest doprecyzowaną intrygą, której zwroty akcji nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od lektury i do samego końca nie wiemy co się naprawdę wydarzy. A samo zakończenie? Mistrzostwo. Nie wiedziałam jak zareagować po przeczytaniu ostatniego rozdziału. Miałam zaskoczenie i szok wypisane na twarzy. Rewelacyjny thriller, który zdecydowanie polecam!

Na półkach: , , , ,

To moja druga styczność z autorką. Obydwie książki chciałam przeczytać i dostałam w prezencie. Ta była lepsza niż poprzednia, ale raczej już nie sięgnę po kolejne. Pomysł fajny, ale jakoś średnio mi się ją czytało.

Anne i Marco Conti zostają zaproszeni na urodziny sąsiada ale jest jeden warunek.
Ich córeczka Cora ma pozostać w domu pod opieką niani, aby nie zakłócać im imprezowania.
Okazuje się jednak że niania nie może tego wieczoru zostać z Corą z powodu kłopotów rodzinnych.
Marco wpada na wspaniały pomysł aby dziewczynka została sama w domu a oni wezmą ze sobą elektroniczna nianię i będą zaglądać do dziecka na zmianę co 30 minut.
Tak się też stało, impreza rozwijała si powoli a małżonkowie odwiedzali dziecko co pół godziny.
Jakież było ich zdziwienie jak po imprezie weszli do pokoiku córki, której tam zwyczajnie nie było.
Porwanie, rozpacz, okup, płacz, szaleństwo.
Czy Cora zostanie odnaleziona, czy Anne zazna spokoju widząc dziewczynkę w jej własnym łóżeczku?
Dużo pytań, mało odpowiedzi ale od czegóż jest policja.
Bardzo ciekawy thriller, ja słuchałam więc zeszło mi kilka godzin ale podejrzewam że do szybkiego przeczytania.
Polecam gorąco.

Shari Lapena Para zza ściany Zobacz więcej