Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli ludzie średniowiecza?

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Seria:
- ZROZUM
- Tytuł oryginału:
- Medieval Bodies: Life and Death in the Middle Ages
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Poznańskie
- Data wydania:
- 2021-05-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-05-19
- Data 1. wydania:
- 2019-02-07
- Liczba stron:
- 375
- Czas czytania
- 6 godz. 15 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366570412
- Tłumacz:
- Maciej Miłkowski
- Tagi:
- człowiek ciało średniowiecze
Z tej książki dowiesz się:
Jaki był średniowieczny sposób na zapobieganie łysieniu?
Gdzie żyło plemię ludzi bez głów?
Jakie cechy charakteru można wyczytać z wyglądu włosów?
Dlaczego serce w średniowieczu było ważniejsze od żołądka?
Często myślimy o średniowieczu, że to ciemne wieki, zahamowanie rozwoju ludzkości na ponad tysiąc lat. Współcześnie wiele stosowanych w średniowieczu zabiegów medycznych określilibyśmy mianem tortur. Jack Hartnell dosłownie od stóp do głów pokazuje fascynujące oblicze tego okresu.
Autor obala wiele mitów dotyczących średniowiecza i pokazuje, że my – ludzie współcześni – mamy z ludźmi średniowiecznymi znacznie więcej wspólnego, niż początkowo by się wydawało. Bo czym różni się średniowieczna wiara w istnienie plemienia olbrzymów bez głów od wiary w istnienie zielonych ludzików zamieszkujących inne planety?
KSIĄŻKI DOBRE NIE TYLKO W TEORII!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Cytaty
Wedle różnych źródeł suma kropli wahała się od czterech tysięcy do ponad pół miliona, a zliczanie tych niekończących się cierpień Chrystusa ...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo ciekawa książka, opowiadająca w przystępny sposób historię z wieków, o których tak mało co wiemy. Osobiście liczyłem na więcej anegdot medycznych. Polecam dla kogoś, kto chce trochę poszerzyć swoją widzę.
Bardzo ciekawa książka, opowiadająca w przystępny sposób historię z wieków, o których tak mało co wiemy. Osobiście liczyłem na więcej anegdot medycznych. Polecam dla kogoś, kto chce trochę poszerzyć swoją widzę.
Pokaż mimo to6,5/10
nie zostanie w mojej pamięci długo i chyba oczekiwałam czegoś innego; 0,5 za ładne obrazki
6,5/10
Pokaż mimo tonie zostanie w mojej pamięci długo i chyba oczekiwałam czegoś innego; 0,5 za ładne obrazki
Do tego tytułu podchodziłem z lekkim dystansem, bo o medycynie wiem tyle, ile trzeba wiedzieć podczas zażywania tabletek na ból głowy. Mimo wszystko postanowiłem zaryzykować, gdyż temat średniowiecza i życia w tamtych czasach jest dla mnie interesujący. Na szczęście nie zawiodłem swoich oczekiwań.
Całość podzielona jest na kilka rozdziałów prowadzących nas od czubka głowy, przez wnętrzności i miejsca intymne aż po same stopy. Każda sekcja dzieli się na krótkie podrozdziały pokazujące najróżniejsze zagadnienia związane z tematem głównym.
Całość jest napisana w bardzo przystępny sposób, a fotografie starych ksiąg i zwojów oraz cytowane dzieła literackie z epoki sprawiają, że książkę czyta się bardzo lekko.
Polecam sprawdzić tę książkę, bo może dzięki niej nauczysz się jak wyrównać własną gospodarkę humoralną :)
Do tego tytułu podchodziłem z lekkim dystansem, bo o medycynie wiem tyle, ile trzeba wiedzieć podczas zażywania tabletek na ból głowy. Mimo wszystko postanowiłem zaryzykować, gdyż temat średniowiecza i życia w tamtych czasach jest dla mnie interesujący. Na szczęście nie zawiodłem swoich oczekiwań.
więcej Pokaż mimo toCałość podzielona jest na kilka rozdziałów prowadzących nas od czubka głowy,...
🖤📚Opinia pochodzi z:
https://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤
Jak już do serii zrozum od nowa przesiadłam to ciężko się oderwać! Tym razem Jeździec bez głowy i średniowieczne ciało człowieka - wycieczka historyczno- biologiczno medyczna po głowie, dłoniach, stopach, sercu czy krwi, ale z perspektywy wieków ciemnych - choć może nazywanie ich w ten sposób wcale nie jest na miejscu. Książka bardzo skutecznie zaciera pewne mity, przytacza niezmiernie ciekawe historie o grobowcach pełnych flaków, ciałach nie poddających się rozkładowi, świętych relikwiach i artefaktach w ten czy inny sposób związanych z ludzkim ciałem. Choć muszę przyznać, że jako pasjonat historii i medyczny laik (ale bardzo lubię książki o medycynie) nie poczułam się oczarowana. Być może to kwestia mało otwartego formatu, ale podczas gdy o pasożytach czytało się doskonale, z odpowiednim wyważeniem między anegdotami a wiedzą… tutaj bywało nudno. A nie dam się przekonać, że historia taka musi być, a jeszcze historia średniowiecza … nie nie nie! Nie jest to książka słaba, co to to nie, ale do tej pory serie zrozum polecałam jako idealne wyważenie między rozrywką a nauką - jako spotkania z nauczycielem, który zaraza pasją do tematu, który niekoniecznie nas grzeje. Tutaj chemii zabrakło, zabrakło tego gawędziarskiego stylu - choć z pewnością wiedzy było pod korek.
Czytaliście coś z tej serii? Jakie są Wasze wrażenia? A jeśli nie, to po którą najchętniej byście sięgnęli? U mnie niezmiennie cała seria to czysta bezinteresowna miłość ! Choć może bezinteresowna to nieodpowiednie określenie - bo jest interesowna, już nie mogę doczekać się jaką wiedzę dadzą mi kolejne tomy! 🖤
🖤📚Opinia pochodzi z:
więcej Pokaż mimo tohttps://www.instagram.com/her_meowjesty_reads/ 📚🖤
Jak już do serii zrozum od nowa przesiadłam to ciężko się oderwać! Tym razem Jeździec bez głowy i średniowieczne ciało człowieka - wycieczka historyczno- biologiczno medyczna po głowie, dłoniach, stopach, sercu czy krwi, ale z perspektywy wieków ciemnych - choć może nazywanie ich w ten sposób wcale...
Czy mieliście ostatnio tak, że przez to, że założyliście przed lekturą jaka będzie to książka, w trakcie zawiedliście się, bo nie była tym czym oczekiwaliście? Lub wręcz przeciwnie - pozytywnie Was zaskoczyła :D?
U mnie to była moja pierwsza książka z serii Zrozum, czyli “Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli ludzie średniowiecza?”. Zupełnie nie wiem czemu założyłam, że będzie to opowieść stricte o medycynie średniowiecznej - jak ludzie radzili sobie z danymi problemami zdrowotnymi, jakie często chore metody miały leczyć, a często robiły znacznie większą szkodę.. Oczywiście nie brakło w tej opowieści i takich informacji, jednak ta książka jest o wiele szerszym spojrzeniem na średniowieczne ciało. Cała treść podzielona jest na rozdziały dotyczące poszczególnych części ciała i tak idziemy od najważniejszej głowy przez serce, brzuch, aż do stóp. W każdym z rozdziałów, mniejsze podrozdziały zapoznają nas z wieloma zagadnieniami mającymi związek z ciałem - od tego jak ważna była głowa i dlaczego przedstawiano dalekie (zmyślone) ludy, które głowy na karku nie posiadały, co znaczyła miłość w średniowieczu, jak wyobrażano sobie serce, na czym zapisywali informacje, w jakich ubraniach czy butach chodzili, jak przedstawiano obcokrajowców, średniowieczna seksualność i o wiele wiele więcej. Mimo tego, że nie była to opowieść o średniowiecznej medycynie, po kilkudziesięciu stronach, kiedy już otworzyłam głowę na tę książkę i już przecierpiałam moje błędne założenia, dobrze mi się ją czytało. Było parę rozdziałów, które nie porwały mnie i nie zaciekawiły w wielkim stopniu, ale są one na tyle krótkie i skondensowane, że nie było to dla mnie problemem je przeczytać :D Wielką wartością dodaną tej książki są bardzo pięknie wydrukowane kolorowe ilustracje, obrazy, zdjęcia, które możemy śledzić wraz z opisem autora, a z których on czerpie swoją opowieść.
Czy mieliście ostatnio tak, że przez to, że założyliście przed lekturą jaka będzie to książka, w trakcie zawiedliście się, bo nie była tym czym oczekiwaliście? Lub wręcz przeciwnie - pozytywnie Was zaskoczyła :D?
więcej Pokaż mimo toU mnie to była moja pierwsza książka z serii Zrozum, czyli “Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli ludzie średniowiecza?”. Zupełnie nie wiem czemu założyłam, że...
"Jeździec bez głowy", z początku, wydawał mi się naprawdę obiecującym tytułem, dla osoby, która choć nie interesuje się historią - zapragnęła poznać ją od strony medycznej. Jednak, im dalej zgłębiałam utwór, to tym coraz bardziej zatracałam się w plątaninie niekoniecznie istotnych nazwisk, wydarzeń oraz dat. Kartka po kartce, książka zamieniała się w prawdziwy podręcznik dla ucznia podstawówki, żmudny, przerabiany na siłę.
Oczywiście. Można, a nawet należy zaznaczyć, że pozycja ta, spełnia swoje zadanie, jakie miała już ustalone na samym starcie - zatarcie mitów, dotyczących stanu wiedzy w średniowieczu: faktami. Twórca zmusza nas niejednokrotnie do refleksji, chociażby nad tym, iż człowiekopodobne istoty, zwane "Blemmejami", zamieszkujące odległe tereny, wcale nie tak bardzo różnią się od naszej ogromnej wiary, pokładanej w wysoko rozwinięte życie pozaziemskie. Na które, dowodów nie otrzymaliśmy i istnieje możliwość, że nigdy owych nie dostaniemy.
Tytuł, pomimo wielkiego bogactwa w ilustracje oraz rzeczywiste cytaty - nie jest moim zdaniem na tyle dobrze napisany, by mógł zostać polecony osobie niewtajemniczonej i jak dotąd, niespecjalnie zainteresowanej nie tak daleką przeszłością naszego gatunku. Zastanawiałam się, czy właściwym jest wystawianie oceny tej książce. Być może nie należę do docelowych odbiorców. Być może utwór kierowany był do osób zachwycających się już przedtem - przeszłymi epokami. Sądzę jednak, iż tytuł jednoznacznie został wydany dla bliżej nieokreślonego - ogółu.
"Jeździec bez głowy", z początku, wydawał mi się naprawdę obiecującym tytułem, dla osoby, która choć nie interesuje się historią - zapragnęła poznać ją od strony medycznej. Jednak, im dalej zgłębiałam utwór, to tym coraz bardziej zatracałam się w plątaninie niekoniecznie istotnych nazwisk, wydarzeń oraz dat. Kartka po kartce, książka zamieniała się w prawdziwy podręcznik...
więcej Pokaż mimo toLubię serię Zrozum za różnorodność treści i zawsze czekam niecierpliwie na kolejne tytuły, ale tym razem niestety trochę się sparzyłam. Kilka razy miałam wrażenie, że utknęłam i nigdy nie dociągnę do końca 🙈 Z pewnością po części jest to wina mojego dość zabieganego obecnie czasu, a po części wina nietrafionych oczekiwań. Podtytuł i opis z tyłu okładki zasugerowały mi książkę okołomedyczną. Miałam nadzieję, że autor w jednym miejscu zbierze naszą obecną wiedzę na temat np. popularnych średniowiecznych kuracji czy też zabiegów leczniczych, niestety nie do końca tak się stało. Ogromną część publikacji zajmują opowieści o Kościele i postrzeganiu ciała z poziomu duchowości ówczesnych ludzi, co niestety w tak dużej dawce okazało się być męczące. Gdy nareszcie docierałam do opisów praktyk lekarskich i z zaciekawieniem przewracałam kartkę okazywało się... że to już koniec rozdziału 😬 Ewidentnie nie po drodze mi z "Jeźdźcem bez głowy", więc i Was nie będę mocno namawiać na lekturę... Nie jest to zła książka, pomysł autora był ciekawy, niestety efekt finalny raczej nie jest kierowany do mnie 😏
Lubię serię Zrozum za różnorodność treści i zawsze czekam niecierpliwie na kolejne tytuły, ale tym razem niestety trochę się sparzyłam. Kilka razy miałam wrażenie, że utknęłam i nigdy nie dociągnę do końca 🙈 Z pewnością po części jest to wina mojego dość zabieganego obecnie czasu, a po części wina nietrafionych oczekiwań. Podtytuł i opis z tyłu okładki zasugerowały mi...
więcej Pokaż mimo toKsiążka odczarowuje obraz średniowiecza, jako okres ciemnych czasów. Jako dostkonały przykład literatury popularnonaukowej, zacheca czytelnika niezwiazanego z ksiazkami historycznymi do poznania faktów.
Książka odczarowuje obraz średniowiecza, jako okres ciemnych czasów. Jako dostkonały przykład literatury popularnonaukowej, zacheca czytelnika niezwiazanego z ksiazkami historycznymi do poznania faktów.
Pokaż mimo toCo wiecie o swoim ciele? 🧍
Jak się okazuje ludzie żyjący w średniowieczu wiedzieli o nim niewiele mniej, niż my dzisiaj. Co prawda niektóre wiadomości się nie pokrywają, a inne były wręcz absurdalnie śmieszne... Należy jednak pamiętać, że ówcześni lekarze nie mieli sprzętu takiego jaki jest dzisiaj. Ich narzędzia przypominały wręcz narzędzia tortur.
"Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie?" Jacka Hartnell'a to druga książka z serii Zrozum, która zagościła na mojej półce. I w porównaniu z tą pierwszą też trzyma poziom!
W książce tej dostajemy wgląd do wiedzy o ciele jaką mieli średniowieczni ludzie. Autor rozbiera ją na części i przekazuje w bardzo przystępny sposób- od stóp do głów. W rozdziałach każda część ciała jest opisywana osobno, co pozwala skupić się na konkretnych dolegliwościach i terapiach, jakie na niej stosowano. Dużo treści dotyczy humorów obecnych w ludzkim ciele i sposobów na utrzymanie prawidłowej równowagi między nimi. I choć dzisiaj ta teoria może wydawać się nieco śmieszna, w średniowieczu była traktowana bardzo poważnie.
Jeśli chcecie wzbogacić swoją wiedzę o "ciemnych wiekach", a przy okazji trochę pośmiać się pod nosem to bardzo polecam tę książkę ♥️
Co wiecie o swoim ciele? 🧍
więcej Pokaż mimo toJak się okazuje ludzie żyjący w średniowieczu wiedzieli o nim niewiele mniej, niż my dzisiaj. Co prawda niektóre wiadomości się nie pokrywają, a inne były wręcz absurdalnie śmieszne... Należy jednak pamiętać, że ówcześni lekarze nie mieli sprzętu takiego jaki jest dzisiaj. Ich narzędzia przypominały wręcz narzędzia tortur.
"Jeździec bez głowy....
Autor opowiada nie tylko o średniowiecznej medycynie, ale także różne części ciała stają sie tu okazją do różnych tematów pobocznych nt. życia w tej epoce, np. w rozdziale o stopie mowa jest o... podróżach. W sumie logiczne ;) Ale jakoś nie przekonał mnie sposób narracji, książka wydała mi się po prostu mało ciekawa.
Autor opowiada nie tylko o średniowiecznej medycynie, ale także różne części ciała stają sie tu okazją do różnych tematów pobocznych nt. życia w tej epoce, np. w rozdziale o stopie mowa jest o... podróżach. W sumie logiczne ;) Ale jakoś nie przekonał mnie sposób narracji, książka wydała mi się po prostu mało ciekawa.
Pokaż mimo to