Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI

Okładka książki Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI Robin Dreeke
Okładka książki Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI
Robin Dreeke Wydawnictwo: Kompania Mediowa Cykl: Inwestuj w siebie (tom 7) Seria: Inwestuj w siebie poradniki
poradniki
Inwestuj w siebie (tom 7)
Inwestuj w siebie
IT IS NOT ALL ABOUT ME: The Top Ten Techniques for Building Quick Rapport with Anyone
Kompania Mediowa
2021-03-24
2021-03-24
Małgorzata Maruszkin
rozwój osobisty techniki fbi fbi agent fbi psychologia zjednywanie ludzi przekonywanie perswazja skupienie na innych

Okładka książki Moc zaufania. 5 reguł zwycięstwa według agenta FBI Robin Dreeke, Cameron Stauth
Moc zaufania. ... Robin Dreeke, Camer...

Myślę, że dużo z tej książki (poradnika) wyciągnę. Niby na pozór banalne rady, ale widzę iż w życiu inaczej patrzę już na pewne sprawy podczas komunikacji z ludźmi :)

Nic wybitnie odkrywczego.

Nic wybitnie odkrywczego.

Bardzo fajnie napisana książka. Szybko się ją czyta bez żadnych ciężkich słów. Opisy zagadnień są przeplatane powiązanymi z nimi anegdotami. Polecam

Audiobook. To dosyć krótka książka, która zawiera 10 zasad niezbędnych do tego, aby komunikacja z drugim człowiekiem poszła po naszej myśli. Opis książki jest moim zdaniem nieco mylący - bo owszem poprzez komunikację możemy wywrzeć wpływa na 2 człowieka - jednak dosyć naiwne jest myślenie, że po 15 minutach rozmowy powierzy nam on wszelakie tajemnice i sekrety swego życia (z hasłem do konta na czele). Niemniej jednak - książka ta zawiera wiele prawd, których zastosowanie pozwoli nam nieraz uzyskać pewną dozę informacji od 2 człowieka. W książce dostrzegam podobieństwo do książki Cialdiniego o wywieraniu wpływu na ludzi - kilka zasad pokrywa się w obu pozycjach. Główną osią tych złotych zasad jest, na pierwszy rzut oka oczywiste, to żeby w komunikacji z innymi skupić się przede wszystkim na rozmówcy, a swoje ego odepchnąć od siebie. Czymś co również brane jest pod uwagę są przekazy niewerbalne takie jak np. uśmiech, ton głosu, szybkość mowy itd. Należy również aktywnie słuchać rozmówcy. Wszystkie te zasady tak jak już ktoś wspomniał są dosyć oczywiste. Znowu jednak łapię się na tym, że nazywamy oczywistością coś co oczywiste jest w teorii, a w praktyce już niekoniecznie. Bo czym innym jest teoria wywierania wpływu, a czym innym praktykowanie tych zasad.
Reasumując - książka na pewno warta uwagi. Myślę, że jest dosyć ciekawym uzupełnieniem wiedzy, którą przekazuje Cialdini. Warto po nią sięgnąć. Jest krótka, audiobooka dobrze się słucha. Można również śmiało stwierdzić, że książka rozwija. 80 procent problemów w komunikacji interpersonalnej powoduje niestosowanie tych zasad. Na koniec chciałbym stwierdzić, że autor - Robin Dreeke - nie przekazuje w tej książki jakiejś czarnej magii i tajemnic, które mają nam zapewnić manipulowanie ludźmi wokół (dlatego tak mylny jest opis!!!). Autor wskazuje w jaki sposób drugiego człowieka traktować jak człowieka, a nie jedynie jako odbiornik naszych własnych wywodów. Po lekturze tej książki stwierdzam, że książka zgodnie z tytułem pokazuje - jak zjednać sobie ludzi. To zjednanie to nie manipulacja, to wzajemna współpraca i dobra komunikacja, która powoduje sytuacje typu win-win - gdzie w każdej sytuacji obie strony komunikacji zyskują, nie tracąc przy tym niczego.

Prawdy znane i lubiane. Nic odkrywczego, ale warto o nich pamiętać.

Prawdy znane i lubiane. Nic odkrywczego, ale warto o nich pamiętać.

Tytuł jął dla mnie nietrafiony. Powinno być jak zjednać sobie obcych ludzi, lub jak zdobyć przychylność innych. Książka pokazuje jak nawiązać relacji głównie z obcymi. Fajnie i lekko opisana. Metody każdemu znane ale czasem pomijane. Większość opiera się na odsunięciu siebie na korzyść rozmówcy. I to jest Ok. W tym zakresie. Kiedy siedzisz sam w kawiarni, na szkoleniu itp. jest to przydatne. Ale nie w normalnym życiu. Nie nogę być cały czas nastawiona na dobro innych, na ich potrzeby, na odsunięcie swojego ego. A gdzie w tym ja, moje potrzeby, może dobro psychiczne. Wiadomo czasem trzeba się poświecić, iść na kompromis, ale nie w każdym momencie i każdej dziedzinie. Dlatego książka fajna jeśli chodzi umiejetność zapoznawania się z innymi, poznawania nowych ludzi, ale napewno nie w relacjach codziennych.

Nic czego byśmy nie wiedzieli, natomiast coś co rzadko się stosuje.

Nic czego byśmy nie wiedzieli, natomiast coś co rzadko się stosuje.

Uświadomienie sposobów znanych nam od lat

Uświadomienie sposobów znanych nam od lat

Książka jest naprawdę malutka i cieniutka, po prostu do przeczytania na raz. Ale ile w niej dobroci!

Bardzo mi się podoba, że jest ona krótka, zwięzła i na temat. Nie mamy tutaj owijania w bawełnę i pisania bez sensu. Jest to naprawdę konkretny poradnik, w którym były agent FBI przedstawia 10 skutecznych technik jak rozmawiać z ludźmi. Czemu jest to takie istotne? Autor podkreśla, że - "(...) po każdej interakcji rozmówca powinien odejść, czując się lepiej dzięki temu, że cię spotkał. Popraw mu nastrój, słuchaj, kiedy wszyscy inni są zbyt zajęci. Buduj związki z otoczeniem tam, gdzie inni się nie starają, a zostaniesz mistrzem zarówno prowadzenia rozmowy, jak i nawiązywania kontaktów".

Przedstawione techniki wydają się banalnie proste i z pewnością niektórych z nich używa się nawet o tym nie wiedząc. Jednak kiedy będzie się z nich korzystać świadomie to wówczas przełoży się to na polepszenie relacji, jakie nawiązujemy na co dzień i zrozumienie pewnych mechanizmów.

Nie jest to jednak książka czysto teoretyczna. W całość wplecione zostały historie z życia autora, które pokazują jak wykorzystał on każdą z przedstawionych technik i to z pozytywnym skutkiem 😉

Na samym końcu mamy 5 ćwiczeń praktycznych, które pomogą usystematyzować zdobytą wiedzę i są świetnym podsumowaniem. Wykonywane regularnie zwiększą one Twoją pewność siebie i umiejętność nawiązywania kontaktów.

Czy polecam? Jak najbardziej! "Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI" jest naprawdę uniwersalna i z pewnością każdy może z niej wyciągnąć coś dla siebie. Ja np. spróbuje opanować swój słowotok, który, jak dowiedziałam się z tej książki, może być czasami odbierany naprawdę negatywnie. Zobaczymy czy zobaczę zmianę 😉

Podczas czytania tej książki cały czas zadawałam sobie pytanie, czy autor naprawdę jest tak genialnym agentem, szkoleniowcem, ekspertem komunikacji? Ponieważ w tym wypadku spodziewamy się czegoś spektakularnego, co nas zainspiruje. Niestety nie wydarzy się to podczas czytania tej książki. Może ona służyć jako pewnego rodzaju przypominajka o podstawowych zasadach komunikowania się. Natomiast nie znajdziemy tu nic odkrywczego. Według mnie nie jest warta sięgnięcia po nią.

• Audiobooki
  • Psychologia