Jak otworzyłem mózg. Lekcje życia od neurochirurga

Okładka książki Jak otworzyłem mózg. Lekcje życia od neurochirurga
Rahul Jandial Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
Neurofitness: The Real Science of Peak Performance from a College Dropout Turned Brain Surgeon
Feeria Science
2021-01-13
2021-01-13
Dariusz Rossowski
neuronauka mózg neurochirug neurochirurgia

Bardzo dobrze napisana. Połączenie wiedzy neurologicznej i psychologicznej

Bardzo dobrze napisana. Połączenie wiedzy neurologicznej i psychologicznej

Można zdobyć sporą wiedzę, aczkolwiek są też nieścisłości.

Można zdobyć sporą wiedzę, aczkolwiek są też nieścisłości.

Nie będę ukrywać, że moją uwagę w pierwszej kolejności przykuł tytuł. Pomimo tego, że nie posiadam wykształcenia medycznego, czytanie książek o tej tematyce sprawia mi przyjemność, a powyższa książka zdecydowanie do takich należy.

Książka „Jak otworzyłem mózg” została napisana przez amerykańskiego neurochirurga, Pana Jandiala, który moim zdaniem bardzo dobrze wykorzystał swoją umiejętność opowiadania o swoim zawodzie w sposób prosty, łatwo przyswajalny, lecz co najważniejsze, bardzo ciekawy.

Struktura książki nie pozwala czytelnikowi zmęczyć się tematem. Rozdziały zbudowane są w sposób zwięzły. Naszpikowane są masą przykładów z codziennej pracy Pana Jandiala, obrazujące jak niezwykły jest mózg człowieka, jak mimo olbrzymiego postępu technicznego wciąż posiadamy mało informacji na jego temat. To wszystko zostało okraszone przez autora bardzo dużym dystansem do tematu, oraz stonowanym, aczkolwiek świetnym poczuciem humoru, co jest niewątpliwe kolejnym plusem tej książki. Tym co okazało się moim zdaniem wyśmienitą metodą, stymulantem aby zatrzymać czytelnika są dygresje, które zostały umiejętnie wplecione w poszczególne rozdziały, a mianowicie: ‘neurosprostowania’, ‘neurotreningi’, oraz ‘dla neuromaniaków’.

Książka zawierająca interesującą wiedzę, zapisana w sposób wspomniany powyżej, oraz posiadająca szereg informacji, których nie można nazwać „suchymi”, lecz tymi z praktycznym zastosowaniem, zdecydowanie zasługuje na polecenie. Dlatego też, z przyjemnością to czynię.

Lekka i przyjemna, niewymagająca większego zaangażowania🤷

Lekka i przyjemna, niewymagająca większego zaangażowania🤷

Pytania z opisu książki są jak trailer filmu - zawierają wszystkie najciekawsze momenty.
Czyta się łatwo - do pochłonięcia w jeden dzień. Niestety za mało konkretów. Autor zbyt często przytacza sprzeczne wyniki badań - teoretycznie pokazuje to jak ciężko jest dojść do prawdy w medycynie, ale z drugiej strony powoduje chaos w przemyśleniach.
Dla mnie pozycja zbyt prosta, ważne tematy opisane pobieżnie. Za bardzo laicka.
Aha, i jeszcze trochę zbyt dużo było w tym wszystkim megalomanii.

Dla mnie pozycja zbyt prosta,...

Książka napisana przystępnym językiem, zawiera masę ciekawych historii z dziedziny neurochirurgii, funkcjonowania mózgu.

Ciekawa.

Ciekawa.

Bardzo dobrze napisana książka bez zbędnego bełkotu "wymądrzającego się". Na czasie, aktualna i dla każdego. Jeżeli chcesz starzeć się jak najwolniej i być jak najdłużej w pełni "umysłu", to ta pozycja jest dla Ciebie. Oczywiście po stosowaniu się do "porad" nie mamy zagwarantowanych 100% "lepszego" życia ale co zaszkodzi spróbować?

Ciekawa i napisana w łatwy sposób. Podczas czytania czuć, że autor pasjonuje się tematem o którym pisze. Książka mimo tego, że jest ciekawa czasami wprowadzone niektóre fakty są nudne i to trochę może prowadzić do "uśpienia" czytelnika ;)

Jedna z najlepszych książek z zagadnieniami medycznymi w tle, jaką czytałam. Prosty, przystępny język. Świetne objaśnianie skomplikowanych tematów. Do tego poczucie humoru.

Dodaj cytat z książki Jak otworzyłem mózg. Lekcje życia od neurochirurga

Ciekawostki historyczne

Co zabijało na południu Francji w XVIII wieku?
Paweł Czarnecki
Średniowiecze | 2022-05-16
Jan Hus. Heretyk i bohater
6 lipca 1415 roku w czasie soboru w Konstancji spalono na stosie Jana Husa. Jego śmierć pchnęła Czechów do wzniecenia rewolucji...
Michał Procner
XIX wiek | 2022-05-15
Historia wozu Drzymały
Za sprawą cyrkowego wozu Michał Drzymała zapisał się w historii jako symbol narodowego sprytu i uporu. Kim był? I o co właściwie...
Gabriela Bortacka
Nowożytność | 2022-05-14
Czemu Aztekowie zjadali wrogów?
Aztekowie składali ofiary z ludzi na naprawdę ogromną skalę. Co roku ku czci bóstw zabijali tysiące swoich wrogów. Ale dlaczego ich...
Michał Piorun
Historia najnowsza | 2022-05-13
Czym są trupie farmy?
W tych miejscach rozkładające się ciała leżą na ziemi pod okiem uczonych kryminalistyków. Oto najbardziej makabryczne placówki...
Michał Procner
Czytaj więcej
W roku 1974 na Sardynii miejscowi rolnicy przypadkowo odkryli coś, co później zostało nazwane stanowiskiem Mont’e Prama.
Herbert Gnaś
Druga wojna światowa | 2022-05-12
Śmierć Ottona Wächtera
Otto Wächter był zastępcą Hansa Franka, gubernatorem dystryktu krakowskiego i Galicji. Ścigano go za zbrodnie na 100 tys. Polaków,...
Philippe Sands
Czytaj więcej
9 maja 1960 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła pierwszą na świecie, komercyjnie produkowaną pigułkę...
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-05-11
Kim był Peter Niers?
Z ręki Petera Niersa miało zginąć ponad 500 osób. Parał się czarną magią, mordował niemowlęta i zjadał ich serca. Ale ile w tej...
Paweł Filipiak