Un' amicizia

trzymaj, trzymaj
nie (o)puszczaj

a jeśli zabraknie sił,
słowa wyblakną,...

Swą premierę miała miejsce najnowsza powieść z gatunku literatury pięknej pt. „Przyjaźń” autorstwa Silvii Avallone. Poetka i pisarka pochodzenia włoskiego ma na koncie wiele udanych dzieł w tym książkę „Stal”, za którą została nagrodzona nagrodą Campiello Opera Prima i doczekała się swej ekranizacji. W ciągu swej kariery napisała wiele tomów poezji, powieści, a nawet sztukę teatralną oraz teksty piosenek dla artystki Noemi.

W „Przyjaźni” czytelnik poznaje historie dwóch do pewnego momentu silnie związanych ze sobą dziewczyn - Elisy i Beatrice. Los, a raczej przypadek sprawia, że powstaje między nimi niesamowita więź, która niestety nie wytrzymuje próby czasu. Mimo zaufania, wielu wspólnie przeżytych wspaniałych chwil, przez określone wydarzenia ich drogi się rozchodzą. Dokładnie 13 lat później Beatrice zostaje światowej sławy celebrytką, a Elisa nieszczęśliwą profesor literatury.

Silvia Avallone poprzez ukazanie historii znajomości obu dziewcząt analizuje kwestię ważności przyjaźni w życiu człowieka. Relacja dziewczyn, a później kobiet jest do czasu ich rozstania czymś niesamowitym, zmieniającym ich życie i pomagającym w codziennym mierzeniu się z nim. Mimo pochodzenia z różnych domów, zakończenia znajomości i obrania innych dróg życiowych, owa przyjaźń w znaczącym stopniu przyczynia się do późniejszych losów głównych bohaterek.

Autorka porusza w swym dziele tematy związane z ludzkimi więziami, samotnością, konfliktem pokoleń i nadziei. „Przyjaźń” Silvii Avallone to poruszająca opowieść o dojrzewaniu, która podkreśla ważność tytułowej relacji w życiu każdego (szczególnie młodego człowieka). Ze względu na owo przesłanie oraz pochłaniającą czytelnika fabułę i narracje mogę polecić ją każdemu czytelnikowi, nie tylko fanom literatury pięknej.
A.C.
Szkolny Klub Recenzenta

Przyjaźń - temat stary jak świat, przewija się w wielu książkach i nadal potrafi zaskakiwać. Tym razem odsłona włoskiej autorki. Avalone w swojej książce mówi o przyjaźni rozbierając ją na czynniki pierwsze. Porusza temat w taki sposób, że łatwo się z nim identyfikować.

Elisa jako dorosła kobieta wspomina wydarzenia, które miały miejsce 13 lat temu gdy jako nastolatka poznała Beatrice. Ich spotkanie to zderzenie dwóch różnych światów. Elisa ma konfliktową z problemami rodzinę, która z trudem okazuje jej uczucia. Beatrice ma troskliwą matkę, odnoszącego sukcesy ojca, idealny dom. Choć tak różne, dzieli je dużo jednak punktem wspólnym jest ich osamotnienie. Jednej wybrane świadomie drugiej nie.

Między dziewczynami zawiązała się przyjaźń, która nie przetrwała. Pewne wydarzenia wpłynęły na losy dziewczyn, które życie rozdzieliło. Teraz w dorosłym życiu Elisa jest profesorem literatury a Beatrice jest światową gwiazdą, osobą publiczną kreującą światopogląd i otoczenie.

"Przyjaźń" to współczesna opowieść o dojrzewaniu, o skomplikowanej relacji między rodzicami a dziećmi, o poczuciu odrzucenia, braku akceptacji oraz zawiedzionych nadziejach. Ta książka pokazuje jaką wielką siłą jest przyjaźń oraz ile emocji potrafi wnieść w nasze życie. Autorka umiejętnie buduje atmosferę, kreuje postacie tworząc płynną narrację. Polecam.

Swoiste studium dorastania. Historia dwóch dziewczyn dorastających w trudnych rodzinach, w trudnych warunkach, każda z nich ma trudne dzieciństwo z innych powodów. W pewnym momencie swojego życia dziewczyny spotykają się i zaczyna się trudna przyjaźń. Książka klimatem i tematyką troszkę przypomina powieści Ferrante. Trudno określić czy jest lepsza czy gorsza.

• Po włosku
  • Biblioteka Główna