Krzyk duszy

Okładka książki Krzyk duszy Władimir Britaniszski
Okładka książki Krzyk duszy
Władimir Britaniszski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Mała Seria Przekładów Poetyckich poezja
poezja
2021-06-08
9788381962599
Zbigniew Dmitroca
poezja rosyjska

Okładka książki Literatura Radziecka 12/1988 (474) Paweł Antokolski, Mykoła Bażan, Borys Bobylew, Władimir Britaniszski, Wiaczesław Bukur, Władimir Chłumow, Walerij Gienkin, Mikołaj Głazkow, Aleksandr Kacura, Wiktor Kołupajew, Lew Kuklin, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, Herman Walikow, Konstanty Wanszenkin
Literatura Rad... Paweł Antokolski, M...
Okładka książki Literatura na świecie nr 3/1980 (107) Natalia Astafiewa, Władimir Britaniszski, Teresa Dąbek-Wirgowa, Jewgienij Jewtuszenko, Viljo Kajava, Torgny Lindgren, Redakcja pisma Literatura na Świecie, David Storey, Józef Waczków, Günter Wallraff, Anna Wasilewska
Literatura na ... Natalia Astafiewa, ...

Niełatwą jest sztuką zejście do głębin czasu, do pokładów pamięci w których jeszcze nie odnaleziono śladów ludzi. Po takim niezaludnionym świecie buszują jedynie żywioły i wydaje mi się, że lekkość z jaką Władimir Britaniszski łączy skojarzenia w tym "przedpotopowym" przestworzu jest warta uwagi a nawet więcej. Można poświęcić jej kilka zdań bez obawy, że nieantropocentryczne rozważania doprowadzą do jakichkolwiek bluźnierstw na temat roli człowieka na ziemi. Kto przecież by umiał tak wytrwale chodzić po śladach Syberii, jakby to było jakieś prehistoryczne zwierzę? A kto by na dodatek chciał te magiczne tropy przekładać na język osobistych rodzinnych tragedii? Rosyjski poeta posiadł umiejętność pisania o słowach niewystępujących w oficjalnym języku. To wielka sztuka, tym bardziej, że jego żywioły zostały zmuszone do wycofania się w najdalsze bezludne rejony. Wypada z tego czerpać, póki te tajemne siły nie skryły się głęboko tam, skąd kiedyś przyszły.

Kolejne teorie dorzucane do genezy zła są przeze mnie zawsze mile widziane, a tym bardziej rola piękna w potrzebie zbawiania złego świata. Można w tym wypadku użyć krwawego XX wieku jako probierza cierpienia, trzeba też dodać fotografię po tragicznie zmarłej babce. Rzeczywistość smutną przyda się wtedy zamienić na beznadziejną a wtedy wszystko co pozostaje, przeistacza się w krystalicznie czyste i dobre elementy poetyckich sztuczek. Stąd już blisko do nieba, krwawiące rany świadomości już tak nie bolą, nawet pomimo braku końca historii, która uwielbia się powtarzać. A my znajdujemy się wtedy w pokoju rodziców, z którego wyciągamy skarby jakby w wnętrza siebie samego. W taki sposób wyrazić przeżycia człowieka umie tylko Władimir Britaniszski.

Za jego życia krzyki sumienia jeszcze nie ucichły, zbyt wiele się wydarzyło, aby ludzkość mogła spokojnie odetchnąć i zapomnieć o przeszłości. Ten rozpięty pomiędzy Wschodem a Zachodem poeta zachowuje się jak twórca biografii ludzi związanych konwencją czasów, w których się urodzili. Puszkin, Błok, Bieły, podwórka opisywanych przez nich kamienic i tajemnicze obowiązki, zawsze wynikające z potrzeby zatajenia czegoś ważnego. Jeśli ktoś czerpie radość z czytania i na dodatek potrafi sobie wyobrazić Atlantydę poezji, ten z pewnością się nie zawiedzie. W świecie fantazji każdy z nas może dokonać zakrzywienia czasoprzestrzeni i nie poniesie przy tym żadnych konsekwencji. Może się przy tym nauczyć wyławiania z pamięci tych, którzy w niej zatonęli wieki temu.

"Krzyk duszy" przypomina o tym, że pamięć jest grząska. Jednocześnie zawarte w nim słowa o formach idealnych napawają nadzieją na lepsze kształty, ulepione z trwalszego materiału w przyszłości. I co z tego? Pisze Britaniszski. Wieczność i tak pozostanie na to wszystko obojętna a my staniemy się ofiarami przemijania. Pesymizm zamieniający każde skojarzenie w proch. Czas jest bezwzględny, aż dziw że zostaje nieco przestrzeni na wywleczenie istoty człowieczeństwa. Mimo wszystko czuję na plecach dojrzały wzrok tego poety, z rozsypanych informacji pozwala on na ułożenie złudzeń. Co nam pozostało? Czego się możemy spodziewać po postępującej starości? Chyba już tylko zrozumienia przez siebie upływu czasu.

• Poezja
  • Książki

Dodaj cytat z książki Krzyk duszy