Arcymag

Okładka książki Arcymag
Charlie N. Holmberg Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Papierowy Mag (tom 3) Seria: Young fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2015-06-02
Monika Wiśniewska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Trzeci tom trylogii "Papierowy mag" już za mną.
🪞 W tym tomie Ceony, która jest już na ostatniej prostej do swojego egzaminu końcowego na maga, co tym samym zbliza ją do zakończenia praktyki u Maga Thane'a coraz częściej pozwala sobie na myśli o wspólnej przyszłości swojej i Emery'ego.
Zanim jednak do tego dojdzie musi pokonać kolejne przeszkody - Praktykę u innego Mistrza, który otwarcie gardzi Thane'em, a także konfrontację z najgroźniejszym z dotychczasowych wrogów.
W ostatnim tomie dostaliśmy w końcu wspólną konfrontację Ceony i Emery'ego z wrogiem - główna bohaterka po raz pierwszy miała więc wsparcie i nie musiała dźwigać losów całego świata jedynie na swoich barkach 😅
💥 Ten tom również bardzo mi się podobał: mnóstwo akcji, ciekawi nowi bohaterowie i rozwinięcie relacji romantycznej Ceony i Thane'a.
Wątek romantyczny w tej trylogii jest naprawdę delikatny, subtelny i uroczy ☺.
👩🏻‍🎓 Całą serię skończyłam w mniej niż tydzień, napisana jest naprawdę w przyjemny sposób, przez co czyta się ją błyskawicznie.

Trzeci tom trylogii "Papierowy mag" już za mną.

Po przeczytaniu trzeciego tomu przygód Ceony naszła mnie refleksja, że autorka nie w pełni wykorzystuje swój potencjał.
Do czego zmierzam - książki czyta się bardzo przyjemnie, nawet komuś, kto wyszedł już z przedziału wiekowego grupy adresatów. Jednakże, pozostaje po tych lekturach uczucie niedosytu. Wielka szkoda, że nie poznajemy szkoły Tagis Praff od podszewki, że poza Aviosky, Thane'em i Bailey'em nie znamy innych nauczycieli, że tak niewiele wiadomo o współistnieniu magów ze zwykłymi śmiertelnikami, że poza magią Papieru i Wycinania niewiele wiadomo o innych, itp itd. Mam nadzieję, że kolejne części w znacznym stopniu przybliżą nam uniwersum magii tworzywa.

A gdybym Ci powiedziała, że jest sposób na nieograniczenie się względem jednej dziedziny magii?

Ceony jako jedna z niewielu zna sekret łączenia się z każdym materiałem. Po ucieczce z więzienia groźnego Wycinacza postanawia przygotować się na każdą ewentualność. Z drobiazgów znalezionych w domu swojego mentora tworzy naszyjnik, z pomocą którego szybko będzie w stanie zmienić rodzaj magii, którym chce się posługiwać.

W tym samym czasie, by uniknąć posądzenia Emery'ego o stronniczość podczas egzaminu na maga, zostaje odesłana do innego Składacza. To pod jego okiem przygotuje się do czekających na nią zadań.

Choć nauka może pójść jej ciężko, gdy jednocześnie będzie tropić mordercę.

"Arcymag" Charlie N. Holmberg to bardzo fajne zakończenie cyklu poświęconemu Ceony Twill i magowi Emeremu. Widać jak postacie zmieniają się w każdym kolejnym tomie, bogatsze o doświadczenia, które nabyli po drodze.

Tak jak poprzednie części, tak i tę czytało mi się naprawdę przyjemnie. Akcja wciąga, postacie intrygują, a to co obudziło się między Ceony, a Emerym w końcu znajdzie swój finał. Choć nie oszukujemy się, wiedziałam jakie będzie zakończenie już od pierwszego tomu 🤭

Jeżeli macie ochotę na odrobinę magii to bardzo zachęcam do sięgnięcia po ten cykl.

Pozwólcie się porwać w ten ciekawy świat!

Trylogia "Szklany Mag" jest pod każdym względem... nowa. Nie trzyma się wyznaczonych ram, cały wykreowany w niej świat jest oryginalny i ciekawy, postacie bapisane są w sposób rewelacyjny- można się z nim i utorzsamić, można je polubić, nie są jednak bez skazy, każda ma swoje za uszami, każda ma swoje słabości. Fabuła również jest oryginalna. Jednak z całej trylogii to "arcymag" jest, moim zdaniem, najlepszy. Poprzednie dwa tomy skupiały się bardziej na walce ze złem niż na nauce magii która była jednyn z ważniejszych wątków serii, tutaj jednak edukacja bohaterki, jej rozterki, a także walka z potężnym i mrocznym przeciwnikiem są ze sobą udealnie wymieszane. Postacie, każda z osobna, we własnym czasie, we własny sposób, rozwijają się na przestrzeni całej serii, jak i każdej książki z osobna. Jedynym minusem książki jest, moim zdaniem, brak motywacji przeciwnika. Wycinacze, główni antagoniści serii są postaciami ciekawymi i oryginalnymi, jednak o tyle o ile motywacje poszczególnych Wycinaczy w tomie 1 i 2 zostały opisane w sposób dość dokładny, pozostawiając jednak pewną dozę tajemnicy, o tyle w tomie 3 rombek tej tajemnicy pozostaje zakryty, gdyż o ostatecznym przeciwniku nie wiemy kompletnie nic. Jednak poza tym drobnym detalem jest to książka fantastyczna i zdecydowanie warta polecenia.

1946
1943

Tak się zastanawiam, co teraz pocznie autorka. Gdy naszej dzielnej adeptce papierowej magii udało się poznać sekret zmieniania materiału, z którym mag jest związany. Gdy uda jej się osiągnąć zamierzone cele to znaczy zdać egzaminy i zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo. Jedyna nadzieja, że coś się nie powiedzie. Lecz przecież to literatura kobieca w fantastycznych okolicznościach przyrody. A może fantazyjnych? Albo sensacyjnych? Nieistotne. Czyta się dobrze. Nagłe zwroty akcji są. A że fabuła przewidywalna? Nie trzeba się było brać za książkę dla młodzieży lub podkuchennych (to w zależności od epoki). Cóż, mam nadzieję, że jakiś pomysł autorce przyjdzie do głowy, w końcu szkoda byłoby tak dobrze zapowiadającej się historii. A może rozpocznie całkiem nową serię, w nowym świecie przedstawionym dającym swoim bohaterom zupełnie nowe możliwości. Czas pokaże. Ten tom zamyka trylogię, zatem będzie lekturą obowiązkową, dla tych którzy zapoznali się z poprzednimi i zapałali sentymentem do Ceony Twill.

Serię książek fantasy o „Papierowym Magu” zaczęłam czytać zupełnie „w ciemno” :) Uprzedzona do książek tego typu po czytanej ostatnio „Lustrzannie” bałam się kolejnego rozczarowania. Na szczęście obawy okazały się niepotrzebne, bo tym razem akcja wciągnęła mnie do tego stopnia, że pierwszą cześć przeczytałam w jeden wieczór. Trzeba też zaznaczyć, że każda z części ma tylko ok 250 stron, więc fabuła toczy się dosyć szybko. Nie jest to arcydzieło trafiające do czołówki mojej listy, jednak jest to całkiem ciekawa seria jeżeli lubimy zwięzłe historie pełne magii. Na pewno jest to miła odskocznia po książkach Christelle Dabos, które niemiłosiernie mnie umęczyły. Minusem serii o Magu jest jedynie wątek romantyczny (który z książki dla dorosłych automatycznie robi książkę dla młodzieży) oraz lekka nierówność między częściami (pierwsza i trzecia były o wiele lepsza od drugiej).

III) To chyba moja ulubiona część tej trylogii. Oczywiście nie obyło się bez pewnych irytujących wstawek związanych z zachowaniem głównej bohaterki i niepotrzebnego wątku romantycznego, jednak albo on już tak nie raził po oczach, albo po prostu do niego przywykłam. To tom w którym zdolności magiczne Ceony osiągają apogeum. Niezrażona wypadkami z poprzedniej części, nie ustaje w poszukiwaniach mordercy swojej przyjaciółki, jednocześnie mając przed sobą wizje egzaminu, po którym ma szansę w końcu stać się prawowitym Magiem. 7,5/10

Na „Arcymaga” naprawdę czekałam, dwa pierwsze tomu zrobiła na mnie dosyć dobre wrażenie i zakończenia sprawiały, że wręcz pragnęłam kontynuacji, bo historia Emery’ego i Ceony bardzo mnie wciągnęła.

Ceony Twill ma około dwudziestu lat i może nie została wytapiaczem, jak pierwotnie zakładała, a składaczem – co w sumie pokochała, jednak byłoby nudno, gdyby nie okazało się, że Ceony potrafi więcej niż inni i znacznie potężniejszymi aniżeli ona sama. To niezwykle inteligentna dziewczyna, która uczy się w błyskawicznym tempie i to nie tylko składania. Z pewnością jest dosyć specyficzną osobą – skrytą i niezbyt wylewną, można ją w sumie nawet określić mianem tajemnicza. Jeśli chodzi o poczucie humoru, to raczej niewiele, o ile w ogóle w tym temacie ją uświadczyliśmy. Ceony zgarnęła moją sympatię w sumie od samego początku, głównie dlatego, że wydaje się być spokojną i stonowaną dziewczyną – a potem pokazała pazurki i ukazała jak odważna i pochopna potrafi być.

Najbardziej interesującą personą (dla mnie) był nie kto inny, jak Emery Thane – autorka zostawiła go owianego taką aurą tajemniczości, jak zwykle trochę wycofany i w sumie oschły, no i co nie do końca mi odpowiadało to fakt, że nie było go zbyt dużo. Emery jest niezwykle utalentowanym Magiem, co więcej cechuje go spora inteligencja, ale właśnie kwestie uczuciowe pozostają u niego na drewnianym poziomie. Bardzo lubię jego postać, był specyficzny – bardziej niż Ceony… Nawet o wiele w sumie – bywa hipokrytą zwłaszcza w kwestiach nieuzasadnionego heroizmu, którego zabraniał Ceony, zatem jedyne co powinnam jeszcze dodać to tylko tyle, że pasują do siebie wręcz idealnie.

Fabularnie „Arcymag” jest dosyć oryginalną powieścią, w sumie jak cała trylogia, ciężko mi w sumie uwierzyć, że to już koniec historii Ceony i Emery’ego, ale lepiej czuć niedosyt – w tym tomie autorka nieco odważniej umieściła motyw miłości, lecz bez obaw nie zaburza to oryginalnej aury. Charlie N. Holmberg ma naprawdę ciekawy styl, bardzo klimatyczny, a książce nie brakuje dynamiki – kolejna kwestia jest przystępna językowo, ale z pewnością warto się troszkę skupić. Kreacja bohaterów to następna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę – postacie są dosyć specyficzne, dobrze wyważone i po prostu barwne – zapadają w pamięci. Arcymag okazał się naprawdę przyjemną i wciągającą lekturą, która naprawdę nieźle wieńczy historię Ceony i Emery’ego, jednak jak już zapewne zdążyłam wspomnieć, czuję spory niedosyt.

To chyba mój ulubiony moment każdej recenzji, bo uwielbiam ładne i estetyczne okładki, a tu z pewnością uświadczymy interesującą kolorystykę, twardą oprawę i śliczną skomplikowaną grafikę.

Reasumując, „Arcymag” to niezła książka, która skupia się głównie na fantastyce, a wątek romantyczny jest zaledwie pobocznym tematem – nie brak jej charakterystycznego klimatu czy charyzmatycznych i barwnych bohaterów, co więcej nie brak tu dynamiki, jednak długość nie powala i w sumie nad tym można ubolewać. Jednak nie pozostało mi nic innego, jak polecić zarówno „Arcymaga”, jak i całą tę trylogię, szczerze zachęcam.

Pozdrawiam, Sara ❤

Dynamicznie i z pomysłem. Ciekawa alternatywa magicznego świata.. a przebieg egzaminu godny uznania.

Kolejny tom za mną! I cieszę się, że wyraźnie autorka pracuje nad sobą i stara się poprawić stare błędy. Już w tym tomie nieszczęsna lodówka, której też się czepiałam, jest magicznym urządzeniem, tempo akcji jest znacznie bardziej wyważone... Nadal jest oczywiście czego się przyczepić, jak choćby tego, że Ceony trafia na tropy w sposób, w który Departament Kryminalny powinien zastosować w pierwszej kolejności albo tego, że jak zwykle postaci negatywne są płaskie i przerysowane. Wszystko jednak wynagradza jak zwykle ciekawa, wartka akcja i ujmujący bohaterowie. Cieszę się, że mimo rozwoju wątku romantycznego autorka nie popada w patos albo nadmierną ckliwość.

Dodaj cytat z książki Arcymag