Rok na zamku

Okładka książki Rok na zamku Nikola Kucharska
Okładka książki Rok na zamku
Nikola Kucharska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Rok w... literatura dziecięca
28 str. 28 min.
literatura dziecięca
Rok w...
Nasza Księgarnia
2021-05-05
2021-05-05
28 min.
literatura polska

Okładka książki Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi Nikola Kucharska, Marcin Przewoźniak
Baśka i Maks. ... Nikola Kucharska, M...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...
Okładka książki Kurzol. Gdzie się podział sen? Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Gdzie ... Boguś Janiszewski,&...

Żadna zmora nie wystraszy króla Bolebora

Rewelacja. Pożyczona dla Dziecka ale to mama miała większy ubaw;) Dla maluszków jest trochę niezrozumiała choć i tak daje radę, bo tyle jest tam szczegółów i wątków, że wystarczy dobrze opowiedzieć daną historię a dziecko śledzi, szuka i dobrze się bawi :)

Niebanalne spojrzenie na zycie w zamku. Glownie do ogladania. Dla przedszkolakow i tych, ktorzy lubia pobawic sie w gdybanie, kto, gdzie i dlaczego... Swietna wyszukiwanka na koncu.

"Rok na zamku" to bardzo ciekawa książka obrazkowa.

"Rok na zamku" to bardzo ciekawa książka obrazkowa.

To ulubiona książka z serii "Rok w..." mojego dziecka. Ilustracje są zabawne, z łatwością można śledzić przygody bohaterów, jest wiele zabawnych pomysłów. Ilustracje są przejrzyste, łatwo skupić uwagę na nawet niewielkich szczegółach.

Mamy tę książkę od maja (jest koniec lipca) a jeszcze nie odkryliśmy wszystkich historii :) a wnikliwie co kilka dni szukamy
Co pokazuje jak wiele szczegółów kryje w sobie książka. Każde stworzenie ma swoje przygody, które czasem się ze sobą przeplatają. Cały rok emocji. I to poważnych, bo nawet wojna wchodzi w grę!
Jak na każdy szanujący się zamek mamy smoka, rycerzy, maga, rodzinę królewską i czarownicę. I mnóstwo innych mieszkańców.
Jestem oszołomiona drobiazgowością i oczarowana dokładnością. Miesiąc po miesiącu, te same pomieszczenia. A jednak nudy nie uświadczysz.
Polecam uwadze wszystkich dzieci i rodziców :)

Jak na każdy szanujący się zamek mamy smoka, rycerzy,...

:) Hej, ja jestem martencja, a to jest moja 9. recenzja!

Bardzo doceniam pomysłowość i lata praktyki z ilustracjami Pani Nikoli, bo książka wygląda po prostu świetnie! A o to w niej chodzi. Nie będę pisać tego samego, co już napisał ktoś niżej, ale faktycznie bardzo wartościowa byłaby dla dzieci. Zachwycam się dokładnymi ilustracjami. Pełna dynamiczność i humor, można się im przyglądać i przyglądać!

:) Hej, ja jestem martencja, a to jest moja 9. recenzja!

Rycerze, księżniczki, duch, czarownica, królewskie skarby, smok, do tego wojna wisząca w powietrzu, rodzące się uczucia, potyczki, tajemnice kryjące się w murach.

Najnowsza książka z serii "Rok w/na..." z Wydawnictwa Nasza Księgarnia sprawi, że o nudzie możecie zapomnieć na dłuuuuugie godziny.

Rok na zamku otwiera przed małym czytelnikiem swoje podwoje, oprócz charakterystycznie zmieniających się pór roku i aury wokół zamku, czeka na nas mnóstwo fantastycznych przygód.

Pierwsza rozkładówka przedstawia głównych bohaterów, których perypetie możemy śledzić na przestrzeni 12 miesięcy.
Rzecz dzieje się na zamku króla Bolebora - pasjonata roślin oraz Jego Małżonki Królowej Drogomiry - konstruktorki i wynalazczyni.
Ale barwnych postaci autorka Nikola Kucharska stworzyła znacznie więcej. Jest królewna Samoboja marząca o zostaniu rycerką, niezwykła kotka Miłka, bard Biezuj, który wierzy w wielką miłość, samotna żaba, a także smok oraz niesforne Skrzaty, które uwielbiają złote monety i spędzają sen z powiek Skarbnikowi Mysławowi. Pojawia się wybuchowy Król Grzmisław ze Złotym Jabłkiem, którego zaginięcie omal nie doprowadza do wielkiej wojny. Ale szczególnie ujął mnie los suczki Buni, która tułała się w poszukiwaniu ciepła i przyjaciół. A znalazła bezpieczną przystań u ....no właśnie u kogo? Zerknijcie na ilustracje. Już się domyślacie?

Ach ileż tu się dzieje, wątki przenikają się, tajemnice oczekują na rozwikłanie, a przygoda czai się w każdym najdrobniejszym szczególe.

Fantastyczna książka, rozwijająca spostrzegawczość, wyobraźnię, trenująca zdolności opowiadania i wymyślania historii.
Humorystyczne ilustracje sprawiają, że świetna zabawa gwarantowana! Dodatkowo na końcu znajdziecie wyszukiwankę.

Rok na zamku otwiera przed małym czytelnikiem swoje podwoje, oprócz...

Plany na wakacje poczynione? A może by tak przenieść się na rok do baśniowego zamku stworzonego przez Nikolę Kucharską? Ja jak najbardziej się na to piszę. Problem w tym, że na zamku rządzonym przez króla Bolebora dość sporo się dzieje, zanosi się nawet na wojnę i wielką bitwę.

Seria Rok.... to chyba jedna z najsłynniejszych obok Pucia, serii wydawanych przez Naszą Księgarnię. Naszą ulubioną książką była do tej pory Rok na wsi, którą synek dostał na swoje pierwsze urodziny. Mocno widać już na niej ślady zużycia, ponieważ nawet nie zliczę ile razy przerobiliśmy wszystkie miesiące, opowiedzieliśmy o porach roku i o tym co się podczas nich dzieje. Rok na zamku to spora konkurencja dla tamtej, ponieważ jest bardzo ciekawa, zawiera w sobie mnóstwo różnorodnych i humorystycznych historyjek, które można opowiadać razem z dzieckiem To kolejna książka pełna szczegółów ćwiczących spostrzegawczość dziecka. W każdym pomieszczeniu na zamku toczy się historia, która rozwija się na przestrzeni roku. Dodatkowo poszczególne opowieści łączą się ze sobą i zazębiają. Całość jest bardzo przemyślana, logiczna i dopracowana. Na taką książkę można poświęcić wiele, wiele godzin intensywnego przeglądania.

Co w niej znajdziemy? Między innymi królewicza zaklętego w żabę, skarbiec, z którego w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć monety czy wielką bitwę, o której już wam pisałam. Trochę magii i czarów, ale też zamkowych ciekawostek historycznych. Wstęp to krótkie charakterystyki bohaterów wprowadzające w opowieści. Każdy z nich jest inny, ma swoje zainteresowania i zajęcia na zamku, które zmieniają się w trakcie przemijania kolejnych miesięcy i pór roku. Dla dzieci to świetne ćwiczenie dostrzegania ciągów przyczynowo-skutkowych i opowiadania o nich. Mój synek ma ostatnio fazę na tworzenie własnych opowiadań, a więc mogę zaręczyć, że świetnie nada się do tego celu pięciolatkom. Młodsze dzieci z pewnością także będą zachwycone i zafascynowane toczącymi się przed ich oczyma wydarzeniami oraz mnogością szczegółów, które można w niej odnaleźć. Polecam. 😊

Przemycanie wiedzy przy okazji zabawy, opowiadania na określony temat, uświadamianie zmian, wprowadzanie w obszar przyczynowo-skutkowy to jedno z ważnych zadań edukacji dziecka. Jeśli przy okazji możemy rozwinąć miłość do książek, potrenować koncentrację oraz spostrzegawczość i zdolności językowe (od rozbudowania słownika językowego po umiejętność opowiadania) to jest to najlepsza inwestycja. I taką właśnie jest cała seria „Rok w”. Koniecznie cała, ponieważ każdy tom to nowe możliwości, większe pole do popisu, wprowadzanie dziecka w obszar wiedzy z wielu dziedzin. Autorzy przybliżają czytelnikom życie w ciągu roku na wsi, na targu, na budowie, w lesie, w górach, w przedszkolu, na zamku, a nawet w krainie czarów. Każda z tych publikacji pomaga w rozbudowywaniu innego obszaru świadomości kulturowej i naukowej. Z jednych dzieci poznają, w jaki sposób produkowana jest żywność, jak wyglądają prace w polu, z innych podglądają zwierzęta w lesie, a z innych wchodzą w obszar fantastycznych stworów czy pracy maszyn. Czternaście rozkładówek zawartych w publikacjach to świetny materiał do pracy z dziećmi i młodzieżą. Książki posiadającą grube, solidne strony można przeglądać i czytać z kilkulatkami sprawdzając ich spostrzegawczość, ucząc zachodzących w przyrodzie zmian, rozwijać umiejętność wyciągania wniosków, odszukiwania przyczyn i skutków określonych zachowań bohaterów.
W każdym tomie na pierwszych stronach znajdziemy mini opowieści będące zarysem osobowości bohaterów, których znajdziemy na każdej ilustracji zabierających dzieci w świat poszczególnych miesięcy. Mały czytelnik poznaje całą plejadę różnorodnych postaci. Każdy jest tu inny, a przez to interesujący. Oswojenie się z nimi, zapamiętanie pozwoli dziecku na ćwiczenie umiejętności mowy, snucia o nich opowieści, dostrzegania jak zmienia się życie w poszczególnych miesiącach. Dziecko może ich spotkać na kolejnych stronach książki: dwunastu stronach z miesiącami oraz jednej pozwalającej ocenić sprawność intelektualną dziecka. Mały czytelnik będzie mógł odkryć przebiegające zmiany, nazwy miesięcy oraz nauczyć się odczytywania godzin i temperatury, poznać liczne zwierzęta oraz maszyny, a także postacie z baśni i legend, dlatego zdecydowanie polecam do pracy całą serię.
„Rok w krainie czarów” zabiera czytelników do świata motywów literackich i uczy zabawy nimi, „Rok w lesie” pozwala na zapoznanie się z najpopularniejszymi w Polsce dzikimi zwierzętami, „Rok na wsi” pokazuje jak w każdym miesiącu zmienia się życie zwierząt gospodarczych oraz ich właścicieli, „Rok w mieście” pomaga zrozumieć jak przyroda wpływa na zachowanie ludzi oraz jakie zachodzą w niej zmiany, a także poznać wiele zawodów, „Rok na targu” uświadamia czym jest sezonowość produktów oraz pozwala poznać różne grupy społeczne, z kolei „Rok w przedszkolu” oswaja dziecko z tym, co dzieje się w poszczególnych miesiącach w placówce edukacyjnej i jako jedyny zaczyna się od września. „Rok na placu budowy” pomaga w poznaniu różnorodnych pojazdów, maszyn i uzmysłowić, w jaki sposób przebiegają prace na placach budowy, „Rok w górach” pozwala na podejrzenie górskiej przyrody oraz prac ludzi, „Rok na zamku” wprowadza w krąg opowieści o rycerzach, legend, "Rok w mieście" pozwala podejrzeć zajęcia ludzi i miejską przyrodę.
Każda z książek z serii „Rok w” prezentuje mini opowieści rysunkowe o wszystkich bohaterach. Znajdziemy w nich nie tylko wiele cennych informacji, ale i sporą dawkę humoru, który wyłania się dopiero po prześledzeniu paru stron z przygodami, dzięki czemu dziecko będzie uczyło się śledzenia losów poszczególnych postaci, wyłaniania z nich dziwnych lub nieprawdopodobnych zdarzeń, zaskakujących zwrotów akcji. Wielkim plusem publikacji jest bogactwo ilustracji, dynamiczność wynikająca z żywiołowości bohaterów oraz zmieniającego się otoczenia. Brak tekstu na poszczególnych stronach daje wielkie pole do popisu dla młodych opowiadaczy i oswaja dzieci z książkami. Młodzi czytelnicy wchodzą w świat ilustracji, wyszukują swoich ulubionych bohaterów, snują nich opowieści.
Nim jednak dziecko zdobędzie umiejętność nazywania i opowiadania zabawa z książką zachęca do przeglądania i pokazywania palcem konkretnych rzeczy, co pozwala na kształtowanie umiejętności komunikowania się. Duże litery w nazwach miesięcy stają się pretekstem do wchodzenia w świat pisma, nauki nazw miesięcy, czytania globalnego oraz budowania skojarzeń, dzięki którym młody czytelnik będzie posiadał sporą wiedzę o zmianach zachodzących nie tylko w przyrodzie, ale i w życiu ludzi, a także odkryje w jaki sposób natura determinuje ludzkie i zwierzęce zachowania.
Wszystkie tomy łączą piękne ilustracje, na których roi się od bohaterów, twarde solidne matowe strony oraz informacje zawarte na początku książki sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po te książko. Każdy miesiąc niesie niespodziankę, każdy ma swoje uroki i zmusza do snucia opowieści.
Seria książek o roku to także świetny materiał do terapii. Pozwala ćwiczyć spostrzegawczość, uczyć pojęć globalnych, i przemyca bardzo dużo informacji o zwierzętach, motywach literackich, ludziach, kulturze, przyrodzie, maszynach. Z tymi książkami można bawić się na różne sposoby: pokazywać na każdej stronie określone postacie, prosić dziecko by to robiło, śledzić losy konkretnych bohaterach przez cały rok (np. skupić się na niedźwiedziu i zobaczyć, w jaki sposób spędza czas). Ostatnie strony publikacji zawierają interesujące, tematyczne ćwiczenia, dzięki czemu dzieci po raz kolejny mogą wodzić palcem po stronach, pokazywać określone przedmioty, rozwiązywać zagadki, a przez to ćwiczyć spostrzegawczość, koncentrację, słownictwo, motorykę małą.
Te książki są doskonałym źródłem wiedzy o zachodzących wokół nas zmianach, ale nie ma tu tradycyjnego ograniczania się do zilustrowania ich „czterema drzewami”. Ilustratorzy pozwalają, aby dzieci weszły w świat fascynującej przyrody i chciały ją odkrywać. Dzięki tym publikacjom będziemy też wiedzieli, z jakimi rzeczami nasza pociecha ma problemy. Pozwoli nadrobić braki, ćwiczyć koncentrację, spostrzegawczość, umiejętność mówienia (naśladowanie odgłosów zwierząt, nazywanie ich, opowiadanie o nich),a także zobaczyć czy nasza pociecha dobrze rozpoznaje popularne motywy literackie.
Ze względu na to, że są to książki bardzo solidne sprawdzą się już w przypadku rocznych dzieci, a nawet takich, które dopiero siadają. Ważne, aby nie pozwalać dziecku na obgryzanie stron, zawsze towarzyszyć w zabawie. Cała seria zawiera książki, z których dziecko nie tylko nie wyrasta szybko, ponieważ daje szerokie pole rodzicom do rozwijania umiejętności dzieci, ale jest też doskonałym materiałem do wykorzystanie w pracy logopedy czy nauczyciela języka polskiego na wszystkich etapach edukacji. Miałam okazję przetestować wykorzystanie tych publikacji na warsztatach pisarskich. Sprawdziły się także w przypadku studentów. Świetnym uzupełnieniem książki będą plastikowe, papierowe czy plastelinowe figurki zwierząt, ludzików, domków, w czasie tworzenia których dziecko będzie mogło ćwiczyć swoje umiejętności manualne, a wykorzystując je do zabaw z książką rozwinie swoją umiejętność abstrakcyjnego myślenia.
Całość przemyślana, estetyczna, pozwalająca wytłumaczyć dziecku zmiany pór roku i rozwinąć wiele cennych w życiu umiejętności oraz zadbać o poszerzanie wiedzy, pielęgnować ciekawość świata. Seria "Rok w" to nasza najlepsza inwestycja.
W sprzedaży właśnie ukazał się dziewiąty tom. Tym razem wędrujemy do świata księżniczek, królów, rycerzy i rycerek. Bohaterzy tomu są bardzo różnorodni i mają ciekawe osobowości. Księżniczka chce zostać rycerką, a inna chce przeżyć wielką przygodę. Królowa jest wynalazczynią, inna była wybitną tancerką. Znajdziemy też barda zabawiającego mieszkańców zamku. Są tu też takie fantastyczne postaci jak duch, smok, wiedźma czy żaba lubiąca grać w szachy. Życie w zamku jest urozmaicone. Każdy dzień to mnogość relacji społecznych, czasami różnorodnych wypadków, konieczności obrony zamku, naprawiania szkód. Obserwujemy zachowania bohaterów o różnych porach dnia i nocy. Widzimy jak młodzi bohaterzy tworzą relacje z fantastycznymi stworami. Każdy ma tu swoje zajęcia, miejsce, plany i marzenia (pokazane w dymkach przy postaciach). Jedni projektują skomplikowane maszyny, inni po prostu wykonują swoje codzienne obowiązki. Ciekawe jest też pokazanie smoka i jego pojawienia się w zamku. Zwierz wykluwa się z wielkiego jaja, a następnie intensywnie karmiony przez dzieci ciągle rośnie i rośni. W tym czasie żaba przeczytała już wszystkie książki ze swojej biblioteki, królowa konstruuje maszynę ułatwiającą pracę służby, a dworzanie się kłócą. W pracowni ogrodnika znajdziemy fantastyczne rośliny. Widzimy też, że życie w czasie ulew i cieplejszych dni nie jest łatwe. Do tego zdarzają się najazdy i konieczność uporania się z pożarami, zniszczeniami. Każda strona to całe mnóstwo akcji i wydarzeń, którym trzeba się dokładnie przyjrzeć. Na koniec razem ze smokiem zakradniemy się do spiżarni, aby wyszukać różnorodne smakołyki.
Zdecydowanie polecam całą serię. Zapewni Wam ona wiele godzin opowiadania, poszerzania wiedzy, poszukiwania niezwykłych rzeczy na ilustracjach.

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
  • Dzieciakom
  • Przedszkole

Dodaj cytat z książki Rok na zamku