Jeszcze pięć minut

2019-09-02
2019-09-02
32 min.
Marta Bręgiel-Pant

„Jeszcze pięć minut” to książka autorstwa Marty Altes, która opowiada o relacji między ojcem a dzieckiem i ich różnych postrzeganiach czasu. Bohaterem tej historii jest dziecko, które uważa, że zna się na czasie lepiej niż jego tata. Codziennie rano próbuje budzić tatę, który zawsze prosi o „jeszcze 5 minut”. Dla dziecka 5 minut to dużo czasu, w którym można zdziałać wiele rzeczy, takich jak przygotowanie śniadania czy obserwacja ptaków. Dziecko uważa, że zawsze ma czas na wszystko, w przeciwieństwie do tatę, który często myli się w kwestii czasu.
Książka w ciekawy sposób pokazuje, jak różnie ludzie postrzegają czas i jak ważna jest świadomość jego upływu. Bohaterowie tej historii przeżywają wiele przygód, które pokazują, że czas może płynąć różnie, czasem szybko, czasem wolno. Autorka przeplata w tekście mądrość dziecka z doświadczeniem dorosłego, co nadaje książce ciekawy wymiar.
„Jeszcze pięć minut” to pełna ciepła i humoru opowieść, która porusza temat relacji rodzic-dziecko i pozwala na refleksję nad wartością czasu spędzanego razem. Ilustracje w książce są urocze i pełne detali, które zachęcają do dłuższego przyglądania się obrazkom.

"Jeszcze pięć minut" - Marta Altés, to książka, która zachwyciła mnie ilustracjami. Ale historyjka o tacie Lisie i jego Lisiątkach jest urocza, zabawna, a chwilami wzruszająca. Spędzamy cały dzień w towarzystwie Lisków i obserwujemy ich interpretację czasu. Tacie zazwyczaj brakuje tytułowych pięciu minut aby poradzić sobie z obowiązkami i okiełznaniem dzieciaków. Maluchy natomiast robią wszystko z tatą i one na brak czasu nie narzekają. Jednak, gdy zbliża się pora na dobranockę, wspólne przytulanie i bliskość, małe Liski najbardziej pragną spędzić razem jeszcze pięć minut.

Jako dziecko doba miała ok 50h a rok jakieś 30 miesięcy. Podobnie jest i tutaj, czas dla dorosłego płynie zupełnie inaczej.

Słodka! Jaka ta książeczka jest wspaniała i jaka mądra! Autorka nakreśliła nam CZAS i to, jak każdy inaczej go postrzega. Jak na czas patrzy dziecko, a jak dorosły. Urocza opowieść i dająca do myślenia... a koniec rozczula i ogrzewa serducho. Polecam.
7/10

7/10

Uważam, że jest to niesamowita książka, która daje dorosłemu możliwość zobaczenia jak wygląda jeden zwykły dzień z perspektywy dziecka. Myślę, że ta lektura, może być bardzo odkrywcza dla rodzica.

Pomimo swojej prostej treści i historii może posłużyć za wstęp do rozmowy na temat tego czym jest czas oraz jak prawidłowo można z niego korzystać. Takie wyjaśnienie z pewnością okaże się dla dziecka bardzo pomocne.

Muszę przyznać, książka jest naprawdę fantastyczna. Czytałam ją z ogromnym uśmiechem na ustach :)

Więcej o książce: https://karolinalubas.pl/2020/05/15/ksiazka-przedstawiajaca-codziennosc-i-ukazujaca-jak-subiektywny-jest-plynacy-czas/

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Dzieci
  • Biblioteka
  • Hania czyta

Dodaj cytat z książki Jeszcze pięć minut