Rozmowa z kotem

Rozmowa z kotem
Buchmann
2021-05-05
2021-05-05

Dwa lata temu podjąłem decyzję, że chcę zostać kocim tatą. Swój plan zacząłem wcielać w życie: odpowiednio zabezpieczyłem balkon, kupiłem wszystkie niezbędne akcesoria, poczytałem o kotach w Internecie, słowem przygotowałem siebie i dom na Kota. Poprawka, tak mi się tylko wydawało. Zawsze opiekowałem się wyłącznie psami, więc wiele kocich zachowań totalnie mnie zaskoczyło i z pewnością nie ustrzegłem się pewnych błędów. Eh, gdybym tylko wcześniej miał ten poradnik…
Książka ta, to zbiór porad nie tylko jak żyć z kotem, ale także kompleksowy opis jego zwyczajów, potrzeb czy żywienia. Autorka nie unika również trudnych tematów, takich jak kocie choroby czy eutanazja. Poradnik podzielony jest klarownie, na tematyczne rozdziały, więc jeśli czytelnik chciałby wrócić i szybko odnaleźć jakąś informację, nie sprawi to problemów. Godnym odnotowania jest fakt, iż autorka jest doświadczoną behawiorystką oraz wieloletnią kocią mamą. Ma to ogromne znaczenie, gdyż niemal wszystko poparte jest nie tylko teoretyczną wiedzą książkową, ale także przykładami z jej pracy, czy osobistych doświadczeń.
Zwykle na poradniki reaguje jak kot na wodę, jednak ten absolutnie mnie urzekł. Napisany jest w przyjemny, rzeczowy sposób i sprawia, iż jego lektura nie jest nurząca. Jednak, bez wątpienia, najistotniejsze jest to, iż ta książka jest po prostu przydatna. W przypadku mojego kota wiele rad okazało się bardzo trafionychi wpłynęło na lepsze jego zrozumienie. Dowiedziałem się, np. że zamiast stosować absolutnie niedopuszalne psikanie wodą, powinno się na kota naszyczeć w celu jego spacyfikowania. Podsumowując, niezależnie od tego czy chcesz, by kot zagościł w twoim domu, czy mieszka tam już od dawna, ten poradnik to pozycja obowiązkowa.

Niewątpliwie wartościowa pozycja, trochę ciekawostek, ogrom wiedzy merytorycznej, jednak nie każdy aspekt dla właścicieli czworonogów został poruszony. Warto przeczytać, bo sporo się można dowiedzieć, a i oko cieszy wydanie.

To jest kolejna książka, którą w sumie nie do końca wiem czy ocenić na 6 czy na 7.

Ostatecznie przyznaję 7 gwiazdek, 6 + 1 gwiazdka za bardzo przystępny język, dzięki czemu kompletny laik może tą książkę przeczytać i zrozumieć.

Osobiście miałam oczekiwania o trochę bardziej naukowym typie książki.

Jednakże uważam, że autorka zawarła bardzo dużo cennych informacji na temat kociej psychiki i zachowań.
Informacje poparte są różnymi badaniami, które autorka przywołuje. Poruszony został problem korelacji choroba samotyczna a zachowanie kota. Więc jeśli ktoś do tej pory nie wiedział to dziwne czy agresywne zachowanie kota, niezawsze świadczy o podłoży czysto psychicznym.
Autorka wyjaśnia również, co jest ważne w naszym ludzkim zachowaniu i funkcjonowaniu, aby nasz koci członek rodziny czuł się z nami dobrze i bezpiecznie.
Jako kociara wiedziałam dość sporo, ale były też i nowe informacje, które znalazłam w książce.
Znajdziemy tu informacje nie tylko o same kociej psychice i zachowaniach, ale także o kuwecie, znaczeniu drapaków, wysokości, różnego rodzaju kryjówek, odpowiednich zabwek, a nawet o tym z czego powinny być wykonane miski, w którym podaje się kotom jedzenie i dlaczego.

Mam jednak taką uwagę, że autorka bardzo zachwala dietę BARF, podobnie zresztą jak hodowcy. Niewątpliwie jest ona zdrowa i założenia tej diety są super. Jednakże wydaje się, że cenną inormacją byłoby wspomnienie o tym, że jeśli kot jest na coś chory, to ta dieta nie w kazdym przypadku moze dobrze kociakowi służyć i konieczne będzie wprowadzenie jednak karmy weterynaryjnej. O czym sama się przekonałam.
Dlatego też sięgnęłam po książkę, żeby móc lepiej rozumieć swojego kota i stworzyć dla niego jeszcze bardziej przyjazną przestrzeń.

Ogólnie książkę polecam, szczególnie osobom, które zamierzają pierwszy raz w życiu mieć kota, jest to dobre kompendium wiedzy o kocich zachowaniach i kocim zdrowiu. Autorka podaje szereg też przykładów jak może, zacząć zachowywać się kot, kiedy to my ludzie zrobimy coś nieprawidłowo. Polecam także też wszystkim, którzy koty kochają i chcą dla nich jak najlepiej.

W celu przeczytania hobbystycznego też fajnie :)

Osobiście miałam oczekiwania o trochę bardziej naukowym typie książki.

Jednakże uważam, że autorka zawarła bardzo dużo cennych informacji na...

Kompleksowy poradnik życia z kotem, który szczególnie warto przeczytać zanim zwierzak dopiero pojawi się w domu. Jako kociara posiadałam już całkiem sporą część wiedzy, która została zawarta w tej książce, ale wciąż wyciągnęłam z niej pewne wskazówki i inne spojrzenie na pewne tematy. Napisana w prosty, przejrzysty sposób, są przykłady. I bardzo urocze wprowadzenia do rozdziałów. I oczywiście cudowne zdjęcia kociaków autorstwa Moniki Małek, którą już od lat śledzę na Instagramie.

Idealne połączenie dobrej treści i wybitnej oprawy wizualnej. Tę książkę można czytać, oglądać, zachwycać się nią i po prostu używać jako poradnika. Prosto przekazuje informacje o tym, jaką istotą jest kot, nie zawiera w sobie nachalnego moralizatorstwa, ton autorki jest przyjazny.
Kocham ten tytuł.

Kocham ten tytuł.

Wartościowa lektura dla każdego właściciela kota. Kompleksowy poradnik, wysoki poziom merytoryczny. Argumenty, dlaczego dane rozwiązania są wskazane podczas opieki nad zwierzęciem.

Niezbędny poradnik dla każdego posiadacza kota i nie tylko!

Niezbędny poradnik dla każdego posiadacza kota i nie tylko!

Świetna merytorycznie! Czytałam już kilka książek w tym temacie, ale ta jest chyba najlepsza! A w dodatku polskiej autorki :). Autorka ma trzy kompetencje, które prawdopodobnie sprawiają właśnie, że ta książka jest rewelacyjna: jest technikiem weterynarii (czyli teoria plus praktyka w chorobach i leczeniu),jest behawiorystą (z dyplomami i też z doświadczeniem),no i jest wieloletnią kocią mamą, która w dodatku prowadziła dom tymczasowy, więc przewinęło się przez jej ręce zapewne setki kocich przypadków. W dodatku wszystkie informacje podane w przystępny sposób, ale z odnośnikami, jeśli ktoś chciałby pogłębić temat np. chorób czy konkretnej diety. I z drobną dozą humoru i z przepięknymi zdjęciami uznanej kociej fotografki Moniki Małek - kto nie zna, to polecam! Rewelacyjne zdjęcia i rewelacyjne gadżety dla kociarzy i dla ich pupili - dobrej jakości i świetne projekty graficzne :)
Już dodałam do półki "Chcę przeczytać" pozostałe książki tej autorki, a tę kupię na swoją półeczkę na stałe, bo na pewno będę do niej wracać.

Dla posiadaczy pozycja obowiązkowa. Książka opisuje jak wspólnie żyć z czworonożnym przyjacielem pod jednym dachem. Opisuje zachowania kota, co lubi, czego nie, na co zwracać uwagę. Można dowiedzieć się o takich podstawowych sprawach jak karmienie, zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu czy mowie ciała i jej znaczeniu. Książka bardzo bogato ilustrowana. Polecam.

Jako miłośniczka kotów, która w domu rodzinnym zawsze żyła z jakimś kotem wyniosłam bardzo dużo po lekturze tej książki. Uświadomiłam sobie jak niewiele wiem o kotach.. Obecnie planuje kupno kota, któremu chciałbym zapewnić szczęśliwe, bezpieczne życie w zgodzie z jego potrzebami. Sięgnięcie po tę książkę było dobrą decyzją.

• Poradniki
  • Koty