Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze

Okładka książki Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze Justyna Suchecka
Okładka książki Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze
Justyna Suchecka Wydawnictwo: W.A.B. poradniki
poradniki
W.A.B.
2022-05-18
2022-05-18

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

Totalnie ważna i potrzebna książka!
Polecam wokół wszystkim !

Książka to zbiór rozmów poruszający ważne tematy, napisana prostym i zrozumiałym językiem. Nie wyobrażam sobie nie mieć tej pozycji w swoim gabinecie jako pedagog szkolny w szkole średniej :)

Totalnie ważna i potrzebna książka!
Polecam wokół wszystkim !

Niezwykle ważna i potrzebna pozycja we współczesnym świecie dorastających dzieci, nastolatków, ale i dorosłych. Pozwala zrozumieć, pozwala ocenić z czym się mierzymy i wskazuje jak można pomóc - sobie lub drugiej osobie.
Książka zbudowana na zasadzie felietonów - opowieści osób, które mierzyły się na własnej skórze z daną sytuacją czy problemem. Dzięki temu, że nie są wymyślone historie, ale "żywy człowiek po drugiej stronie" - jest ona bardziej wiarygodna i pomocna.
Opowieści są różne, tak jak różni są rozmówcy - dotykają różnych życiowych aspektów. Poruszane są różne tematy: uzależnień, samookaleczania, dyskryminacji czy przemocy.
Na koniec każdej części zostały zebrane najważniejsze punktu dotyczące danego tematu.
Wartością dodaną książki jest szata graficzna oraz fotografie bohaterów poszczególnych rozmów.

„Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” jest jedną z tych książek, które wręcz wzięłam w ciemno i tego samego dnia zaczęłam czytać, ale czy warto to czytać?
To zdecydowanie zależy od osoby. Doświadczeni w psychologii osoby raczej nie znajdą tam nic nowego - ciągłe, to same wałkowanie tej samej teorii, jaka panuje w książkach o psychologii dzieci i młodzieży. A czy dzieci i młodzież powinni po tą pozycję sięgnąć? Jak najbardziej, bo do nich jest ta powieść głównie kierowana i myślę, że to im poszerzy horyzonty i (być może) zrobią się tolerancyjni wobec rówieśników.
Co do lektury to mi się czytało naprawdę przyjemnie. Książka została wzbogacona o liczne zdjęcia, duże litery oraz kolorowe ramki, które sprawiają, że czyta się jeszcze lepiej niż zwykle (w końcu to literatura dla dzieci i młodzieży). Osoby z którymi autorka udzieliła wywiadów są zaś naprawdę interesującymi i godnymi naśladowania ludźmi. Aż się szkoda robi, że tak mało takich ludzi jest… Ja tą książkę jak już mówiłam, polecam głównie dzieciom i młodzieży, gdyż to do nich ta książka najbardziej trafi. Miejmy nadzieję, że ukaże się więcej takich wartościowych pozycji w literaturze dziecięcej.

Ta książka, powinna być obowiązkową lekturą każdego rodzica i nauczyciela. Justyna Suchecka to dziennikarka, która z ogromnym zaangażowaniem zajmuje się tematem edukacji.
“Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” to zbiór rozmów z głównie z młodymi ludźmi, których dotknęły problemy, z jakimi muszą się mierzyć, choć na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie, że wszystko jest dobrze. Młodzi ludzie, cierpiący psychicznie często nie potrafią nazwać tego co czują. Przez to jedni zamykają się na świat, a drudzy wręcz przeciwnie zaczynają być agresywni, kłótliwi i niekoniecznie idzie to w parze z tzw. buntem nastolatka. Pojawiają się problemy z samoakceptacją, lęki prowadzące do samookaleczenia, a nawet prób samobójczych.
Dodatkowo są rozmowy z psychiatrami, psychologami, sportowcami, osobami, które swoimi działaniami pomogły wielu osobom. Przede wszystkim w okresie pandemii, kiedy statystyki przemocy, problemów psychicznych nagle wzrosły
Książka zawiera również wskazówki jak można pomóc osobom, u których zauważa się problemy. I tu duży apel przede wszystkich dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych, aby nie lekceważyć jakichkolwiek sygnałów, że coś się dzieje. To pedagodzy powinni być pewnego rodzaju azylem bezpieczeństwa, zwłaszcza, że nie zawsze dziecko ma odwagę przyznać przed rodzicami, że mają problem. To szkoła powinna być również filarem akceptacji różnorodności.
Jest tutaj też przepiękna rozmowa z autystami, którzy apelują, żeby ich zrozumieć, nie stygmatyzować, nie uciekać. To, że być może czasem się wyróżniają, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia.
Tak więc, po raz kolejny powtarzam, lektura tej książki może być drobnym zalążkiem świadomości problemów młodzieży. Być może wśród Was jest ktoś, kto ma podobne problemy jak bohaterowie Justyny Sucheckiej.

Mam z tą książką jakiś problem jak z generalnie stylem autorki. Po pierwsze - wielka szkoda, że powiela historie z książki ,,Pokolenie zmiany". Po drugie - jak w przypadku poprzedniej książki, mniej więcej w połowie mam wrażenie, że autorce kończy się pomysł jak dalej poprowadzić książkę. W jakim kierunku iść. I odnoszę wrażenie, że sama autorka nie ma za bardzo pomysłu, co w danym temacie powiedzieć, jedynie spisuje historie. Po wielkich ochach i achach nad tą pozycją w internecie jednak jest rozczarowanie.

Trochę odgrzewany kotlet. W sumie w tej książce jest praktycznie wysztko to samo co w pierwszej lepszej książce psychologicznej/samorozwojowej. Pomijając ten fakt całkiem spoko i szybko się czytało. Zostało w książce poruszonych wiele ważnych tematów.

Bardzo ważna i poważna książka o ważnych poważnych sprawach. Warto po nią sięgnąć nie tylko jako rodzic nastolatka. Każdy z nas był kiedyś nastolatkiem, często pozostawionym samemu sobie ze swoim trudnym światem i trudnymi przeżyciami, książka pozwala "zaopiekować" ten temat.

Bardzo dobra książka dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców lub wychowawców.

Bardzo dobra książka dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców lub wychowawców.

Pani Justyna w swojej książce przeprowadza rozmowy z osobami, a każda z tych osób ma za sobą trudną drogę związaną ze zdrowiem psychicznym.
Książka przede wszystkim tłumaczy i otwiera oczy, a przynajmniej ja tak odbieram jej cel. Uczy tego, aby nie oceniać innych, bo nigdy nie wiemy, jaka historia za nimi stoi. Pokazuje, jak my możemy pomóc, równocześnie zauważają, by nie przekroczyć granic drugiej osoby, a także swoich.
To, co jest niewątpliwą zaletą tej książki, to różnorodne historie bohaterów, ponieważ dostajemy cały przekrój doświadczeń, co jest bardzo potrzebne. Pani Justyna oddała głos swoim rozmówcom, by to oni sami podzielili się z nami tym, co chcą i na tyle, w jakim stopniu są gotowi.
Autorka zadbała także o to, aby w książce podkreślić rolę specjalistów, nie tylko poprzez omówienie tego w indywidualnych historiach bohaterów, ale również konsultując z nimi treść oraz udzielający im głosu.
Wydźwięk książki jest bardzo ważny i myślę, że adresatami są głównie (lecz nie tylko!) dorastające osoby oraz ich rodzice. Niejednokrotnie autorka w książce zwraca się do młodych czytelników i mówi, aby o swoich problemach powiedziały zaufanej osobie dorosłej.
Choć nie należę do grupy docelowej i tematy nie były mi obce, to jednak cenne było poznanie historii i zrozumienie przeżyć z punktu widzenia konkretnej osoby.
Nie ukrywam, że miałam nieco inne oczekiwania wobec tej pozycji, jednak wynikały one głównie z tego, że sama nie zapoznałam się, o czym dokładnie ma być tak książka. Niemniej jednak myślę, że warto się z tą pozycją zapoznać, zwłaszcza w wieku nastoletnim lub posiadając nastolatka w rodzinie.

W mojej ocenie książka dla rodziców. Ważna. Porusza nieporuszane tematy. Momentami trudna ale duży plus za " zaciemnienie" treści, ktore mogłyby przyczynić się do chęci naśladowania dla nastolatków, które sięgną po tę pozycję.

• Psychologia

Dodaj cytat z książki Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze