Szczęśliwe kociństwo. Jak zadbać o kota w pierwszym roku życia

Okładka książki Szczęśliwe kociństwo. Jak zadbać o kota w pierwszym roku życia Małgorzata Biegańska-Hendryk
Okładka książki Szczęśliwe kociństwo. Jak zadbać o kota w pierwszym roku życia
Małgorzata Biegańska-Hendryk Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2023-11-07
2023-11-07
kot koty zwierzęta domowe zwierzęta behawioryzm

Nie ma w niej niczego nowego. Spodziewałam się, że ktoś wreszcie podszedł do tematu konkretnie - ot, jakiś przykładów postępowania socjalizacyjnego, jak wspierać różne przypadki (np. jak socjalizować lękusa, a jak pewnego siebie kitku),jak przyzwyczajać do transportera i przeprowadzać trening medyczny. W jakim wieku i w jaki sposób przyuczać kota do chodzenia na smyczowe spacerki. Jakie są sygnały przebodźcowania, po których powinniśmy kociakowi dać spokój spacerowo/socjalizacyjnie. Może jakieś protokoły treningu (jak np. w "Purr", w której samo opisanie treningu transportera było GENIALNE). To nie. To dostałam poradnik, z którego połowę mogę wywalić do kosza, bo mnie nie dotyczy i dotyczyć nie będzie (ciąża i odchów kitku poniżej wieku odbioru z hodowli),a połowa jest POPRAWNA, ale ma vibe zapychacza i jest średnio wartościowa bez informacji uzupełniających (np. rozwodzenie się nad wyborem transportera i cążków do pazurów, ale już bez protokołów przyzwyczajania do nich kota i pracowania na świadomej zgodzie).
ALE na plus zdecydowane stanowisko w kwestii wypuszczania kotów, zabezpieczania balkonów i okien, szczepień i żywienia. Małgorzata nie bierze jeńców, nie patyczkuje się, przedstawia sprawę rzeczowo. Tak się powinno pisać książki z podejściem science-based - odniesienia do badań, statystyk, potwierdzone informacje oraz BIBLIOGRAFIA na końcu książki. Świetne!
Zaleta, której nie można pominąć, to również ilustracje od Zwierzostworów!

Więc generalnie - poprawny ten poradnik, ale niczego nowego nie wnosi.

Dobra, wartościowa książka. Dla opiekuna pierwszego kota na pewno będzie pomocna, jednak uważam, że za bardzo skupia się np. Na chorobach, a zdecydowanie za mało na tym jak odpowiednio się z nim obchodzić, jakich błędów nie popełniać, co robić, żeby było dobrze.
Ogromny minus za kwestię zabaw. Uważam, że jest jedną z najistotniejszych, jeżeli kot jest niewychodzący, a temu poświęcono bardzo mało uwagi.
Dodatkowo, jeśli książka docelowo ma być dla opiekuna pierwszego, małego kota, to uważam, że powinno się go uprzedzić np. o "kocich głupawkach" - tutaj nie było o tym ani słowa.
A jak radzić sobie z nocnym płaczem? Pobudkami? Wyciszaniem malucha kiedy lata jak opętany i wszytsko gryzie: jak i czy w ogóle to robić?

Jest kawał wiedzy, ale uważam, że dla kogoś kto nie miał styczności z kotami, to trochę za mało.

Jako w miarę świeża kocia mama szukam przeróżnych książek na temat behawioru, diety, zabawy i innych kocich problemów.

Szczęśliwe kociństwo opowiada o pierwszym roku życia kociaka. Jest to skondensowana, bardzo ciekawie i w przystępny sposób napisana wiedza w pigułce. Możemy dowiedzieć się w niej jak wygląda m.in. ciąża i poród, socjalizacja, kotyfikacja mieszkania czy kastracja.

Oczywiście każdy kot jest inny i nie można swojego futrzastego przyjaciela wkładać w sztywne ramy. Jednak warto przeczytać ten poradnik, tym bardziej że napisała go osoba, która jest jedną z wiodących behawiorystek w kraju.

Swoją drogą to jedna z niewielu książek, w której zaznaczyłam wiele ciekawych fragmentów.

Polecam!

"Szczęśliwe kociństwo. Jak zadbać o kota w pierwszym roku życia" to bardzo ciekawa i bogata w ważne informacje lektura. Żałuję, że nie miałam okazji przeczytać takiej książki trzy lata temu, jak sama adoptowałam kilkutygodniowe kociątko. Na pewno taka wiedza pomogła by mi w lepszym zrozumieniu i zadbaniu o nowego członka rodziny.

Książka składa się z 12 rozdziałów, każdy skupia się na innym zagadnieniu. Jak sama autorka wspomina, niektóre informacje się powtarzają, gdyż chciała z każdego rozdziału zrobić osobną, zamkniętą część. Bardzo często jeśli sięga się po poradniki, część ludzi nie czyta ich od początku do końca, a od razu skupia się na interesujących ich tematach. Chociaż ta powtarzalność informacji mnie trochę nudziła (jestem typem osoby która czyta od deski do deski),to uważam, że był to dobry zabieg, gdyż chodzi tutaj o opiekę nad żywym zwierzęciem.

Ten tytuł opowiada jak przebiega kocia ciąża i poród, jak wygląda pierwszy kwartał kociego życia, jak wygląda socjalizacja i poznawanie świata przez kotka, dostajemy wskazówki jak wybrać kociaka i jak przygotować siebie i dom na jego przybycie. Przeczytamy również o tym jak powinna wyglądać jego dieta, właściwa opieka weterynaryjna, znajdziemy odpowiedzi na temat kastracji, jakie zabiegi pielęgnacyjne możemy stosować. Co dla mnie było istotne, to jak odchować malutkiego kotka i o czym jest choroba sieroca. Autorka porusza również kwestię podróży i wkraczania w dorosłość.

Uważam, że jest to wartościowa pozycja, która odpowiada na wiele pytań, a także uświadamia, że z posiadaniem kota wiążą się obowiązki i odpowiedzialność (niestety niektórzy dalej nie zdają sobie z tego sprawy). Dla mnie jest to również przyjaźń i wspaniale wspólnie spędzony czas.

Jeśli macie małego kota w domu, albo myślicie o adopcji, lub po prostu chcecie się dowiedzieć czegoś więcej, będzie to dla was odpowiednia lektura. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć!

Książka składa się z 12 rozdziałów, każdy...

Co mi się najbardziej podobało podczas lektury tego poradnika? Że jest on dostosowany do potrzeb wszystkich czytelników. Wpadłeś na chwilę i interesuję Cie jedynie dany temat? Okej to poradnik dla Ciebie. Czujesz się totalnie zielony i chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam to poradnik dla Ciebie. Bo najważniejsze to chęć posiadania wiedzy i bycie odpowiedzialnym. Sama autorka zresztą już na wstępie podkreśla, że kilkakrotnie może powtarzać tą samą informację ale wynika to właśnie z tego, aby każdy z czytelników wiedział jak najwięcej. I choć temat posiadania i wychowywania kota nie jest mi obcy tak podczas lektury "Szczęśliwe kocieństwo" znalazłam wiele ciekawych i nowych dla mnie informacji. Nie mogę tu również nie wspomnieć o grafikach, które mnie rozbawiły i uważam, że idealnie się wpisują w koci charakter.
_
Kot w domu nie jest mi obcy. Odkąd sięgam pamięcią w domu zawsze były zwierzaki. Tak jak moja mama tak ja dorastałyśmy w domu, w którym zarówno kot jak i pies traktowany był z szacunkiem i miłością. W dzisiejszych czasach często słyszę jak takie podejście jest wyśmiewane. Dlatego cieszę się, że mogłam przeczytać ten poradnik i mówić o nim głośno.

Jak zadbać o kota w pierwszym roku życia

Czego się mały kotek nauczy, to duży kot będzie umiał

By kot był syty i firanka cała

Książka w sam raz dla każdej kociary i każdego kociarza

Macie albo planujecie mieć kota? Jeśli tak, ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy w sam raz dla was, aby poznać jak zadbać o kocie dziecko.

Dowiemy się tutaj bardzo dużo na temat opieki nad małym kotem, zarówno to co dotyczy żywienia, wizyt u weterynarza, zabawy. Wiedza oparta jest na doświadczeniach jak i badaniach naukowych, jest bardzo ciekawa i potrzebna

Jak zadbać o kota w pierwszym roku życia

Czego się mały kotek nauczy, to duży kot będzie umiał

By kot był syty i firanka cała

Książka w sam raz dla każdej kociary i każdego kociarza

Dowiemy się tutaj bardzo dużo na temat opieki...

Chcesz mieć kota, tak? Super!
Te niesamowite mruczące kłębuszki, są niesamowitymi przyjaciółmi.
W pierwszej kolejności pamiętaj jednak, że należy zapewnić im komfortowe warunki.

Na rynku dostępnych jest sporo poradników skierowanych do przyszłych właścicieli, ale ten mogę śmiało polecić!

Ogromna wiedza w pigułce: porady na temat żywienia, zabawy, a co najważniejsze podjęcia decyzji w sprawie wyboru upragnionego kociaka.

Bo przecież z takim maluchem, jak z dzieckiem. Jeżeli odpowiednio zadbamy o niego w okresie wzrostu, zapewniając mu również masę radości… tym większą miłość uzyskamy.

No i potworka, dla którego puszek i smaczków nigdy dość ❤️

Chcesz mieć kota, tak? Super!
Te niesamowite mruczące kłębuszki, są niesamowitymi przyjaciółmi.

• Przeczytane - 2023
  • Poradniki
  • Kocie

Dodaj cytat z książki Szczęśliwe kociństwo. Jak zadbać o kota w pierwszym roku życia