Zaplanuj sobie śmierć

W.A.B.
2021-06-02
2021-06-02
literatura polska

Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Wigilijne opowieści Tomasz Betcher, Jacek Galiński, Karolina Głogowska, Jagna Kaczanowska, Agnieszka Lis, Agnieszka Litorowicz-Siegert, Magdalena Majcher, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Alek Rogoziński, Małgorzata Oliwia Sobczak, Milena Wójtowicz
Ocena 6,9
Wigilijne opow... Tomasz Betcher, Jac...

Oficjalne recenzje i

Wszyscy jesteśmy podejrzani

Link do recenzji

1968 176 77

Komedia kryminalna. Kolejna, która chce być jak Chmielewska, ale nie jest. Humor nie jest w punkt, czuć starania, ale to nie wychodzi. W jakich momentach ta komedia o trupie na hali produkcyjnej sprawdza się najlepiej?
W poważnych fragmentach o rozwodzie drugoplanowych bohaterów. Serio. Nagle ta książka staje się prawdziwa, bolesna, ale nie w taki przegięty dramatyczny sposób. Po prostu, dwójce ludzi rozpadło się coś ważnego, to boli, ale trzeba żyć dalej. I ta historia nigdy nie jest o tym, to się dzieje w tle (i to też dużo daje, bo co innego mieć taki wątek, a co innego czytać całą książkę o czyimś rozwodzie), ale oh god, jak to zmienia wizję całej tej książki. Gdy autorka przestaje chcieć być Chmielewską idzie jej dużo lepiej.

No i jest jeszcze kwestia zakończenia. Nie mogę się zdecydować, czy podoba mi się, bo jest oryginalne i nietypowe, czy autorce po prostu skończyły się pomysły albo zorientowała się, że jest na 300 stronie, a śledztwo dopiero rusza i albo napisze 7 tomów albo kończy. It's werid i nie wiem czy to dobry czy zły rodzaj weird.

Czuję tu grubą inspirację Joanną Chmielewską, a konkretnie to jej książką "Wszyscy jesteśmy podejrzani". Taka gorsza, uwspółcześniona wariacja na temat. Na plus poczucie humoru.

Wielokrotnie już wspominałam, że moja miłość do komedii kryminalnych zaczęła się od sięgnięcia po książki Joanny Chmielewskiej. Można pokusić się o stwierdzenie, że była ona prekursorką tego gatunku, stąd też mój ogromny sentyment do całej masy tytułów, niektóre czytałam nawet kilkukrotnie. Ten nurt zaczął się w ostatnich latach mocno rozwijać, a ja dość nieufnie zabieram się za nowe nazwiska, bo nie umiem uciec od porównywania ich do mistrzyni. Jak dotąd trafiałam na zupełne inne konwencje i rodzaj humoru, ale tym razem wyłowiłam prawdziwą perełkę.
"Zaplanuj sobie śmierć" Mileny Wójtowicz to komedia totalnie w stylu Joanny Chmielewskiej, ale we współczesnej odsłonie. Wszystkie rodzaje komizmu wykorzystane przez autorkę idealnie wpisały się w moje, dość pokręcone, poczucie humoru.
Powieść ma konstrukcję klasycznego kryminału. Są zwłoki, jest śledztwo, a nawet dwa - policja prowadzi swoje, od którego jesteśmy trochę odcięci, za to w pełni uczestniczymy w tym zorganizowanym przez współpracowników denata.
A dochodzenie nie jest łatwe, bo zamordowany nie był lubiany, niemal z każdym miał mniejsze lub większe konflikty, a przynajmniej takie przekonanie panowało przed jego śmiercią. Po niej okazuje się, że miał jeszcze drugie oblicze, powszechnie nieznane, jednak to wcale nie zmniejsza liczby podejrzanych.
Warto podkreślić, że pracownicy szukają sprawcy nie tylko z ciekawości, chcą jak najszybciej pozbyć się policji z zakładu pracy i ruszyć z produkcją, która była szczegółowo zaplanowana i wszelkie obsuwy nie są pożądane. Stąd też przewrotny tytuł powieści.
Autorce udało się zamknąć całą akcję w jednym dniu i miejscu, taka konstrukcja zdarza się dość rzadko i bardzo mi się podobała.
"Zaplanuj sobie śmierć" to lekka i przyjemna w odbiorze komedia kryminalna, idealna dla fanów klasyki gatunku. Choć inspiracje twórczością Joanny Chmielewskiej można odszukać bez trudu, to Milenie Wójtowicz udało się wykreować własny styl i współczesną intrygę z nieoczekiwanym zakończeniem.
Moje 7/10.

Recenzja przy piątku?
Czemu nie, choć to nie piątek trzynastego jak w treści naszej powieści.
To właśnie tego dnia Mirosław Biernacki postanowił umrzeć i to w miejscu pracy, ale czy była to śmierć naturalna?
Czy ktoś mógł życzyć mu śmierci?
Policja ma pewne podejrzenia a pracownicy prowadzą swoje dochodzenie.
Kto okaże się lepszym śledczym?

Na początku autorka stosuje zabieg przedstawienia wszystkich bohaterów, który dla mnie jest ułatwieniem na początku historii, ponieważ się tak nie gubię.
Język autorki całkiem przyjemny, były momenty nawet zabawne, tylko ten motyw kryminalny taki troszkę mało kryminalny, rozterki życiowe bohaterów momentami bardzo smutne.
Czy polecam? Chyba każdy chyba musi ocenić książkę sam, mnie ona lekko wynudziła.

Recenzja przy piątku?
Czemu nie, choć to nie piątek trzynastego jak w treści naszej powieści.
Czy ktoś mógł życzyć mu śmierci?
Policja ma pewne podejrzenia a pracownicy prowadzą swoje dochodzenie.
Kto okaże się lepszym śledczym?

Na początku autorka stosuje...

Ogólnie bardzo przyjemna i luźna historia. Słuchałam w audio i Pani Anna Krypczak spisała się idealnie. Przy niektórych fragmentach się śmiałam, co też jest ogromnym plusem i polecajką tej książki, jako pozycji na gorszy dzień. Minus to baaardzo duża ilość postaci i (może przez formę audio) były momenty, że myliłam się kto jest kim.

Dobra książka, niezła komedia ale raczej słaby kryminał.

Plejada barwnych i zupełnie nie normalnych bohaterów ;)

Dla odprężenia i nie na serio.

Dobra książka, niezła komedia ale raczej słaby kryminał.

Plejada barwnych i zupełnie nie normalnych bohaterów ;)

Dla odprężenia i nie na serio.

Zaplanuj sobie śmierć nieco przypomina biurowe kryminały Joanny Chmielewskiej. Podobne przepychanki słowne, skojarzenia i to, jak ludzie rozumieją się w lot, gdy przebywają wiele godzin razem.

W firmie produkcyjnej Majreks zostaje znalezione ciało powszechnie nielubianego pracownika planowania. Podejrzenie co do jego uśmiercenia padają na planistkę, podwładną zamordowanego, z którą często był skonfliktowany.
Na miejsce zbrodni przybywa policja i nietypowy w obyciu prokurator. Wkrótce dołącza do nich wynajęty przez firmę prawnik, który ma wspomóc policję w jak najszybszym rozwiązaniu sprawy. Pracownicy biurowi nie chcą być gorsi i również chcą wspomóc śledczych. ALe jak wiadomo nadgorliwość bywa zgubna.

Mnie książka bawiła. Może dlatego, że lubiłam książki Chmielewskiej, a ta skojarzyła mi się z takim starszym rodzajem humoru.
Owszem, postacie są przerysowane, zbyt wygadane, niektóre trochę niepokojące w swoim zachowaniu, inne nawet nierzeczywiste. I jak na jeden zakład pracy ze stoma pracownikami, to mamy niezłą mieszankę dziwaków.
Ale dzięki temu książka jest lekką lekturą, bardziej obyczajową czy humoreską niż stawiającą na wątek kryminalny. Moim zdaniem można się przy niej dobrze bawić.

Jak na komedię kryminalną ,to mało śmieszna .
Ale za całokształt i za całą historię daję gwiazdkę więcej :-)

Jak na komedię kryminalną ,to mało śmieszna .
Ale za całokształt i za całą historię daję gwiazdkę więcej :-)

Po raz pierwszy spotkałam się z komedią kryminalną i nie wiem czy to dobry wybór jak na początek.
Wątek ciekawy, ale postacie mocno przerysowane jak i ich reakcje na całą sytuację morderstwa.
Momentami zabawna, a pewnie bardziej zrozumiała dla ludzi pracujących w korporacji.
Z racji, że na dniach czeka mnie powrót do firmy produkcyjnej to ciekawie było sobie przypomnieć co mnie czeka. Ploty ploteczki, wysyłka, napięty plan produkcyjny, jakość, jakość i przede wszystkim jakość :)

Na początku miałam pewne skojarzenie z Joanną Chmielewską, możliwe, że z powodu "biurowej" scenografii. Niestety to nie to, chociaż książkę pani Wójtowicz można przeczytać bez bólu.
Chmielewska to dla mnie pierwowzór tego gatunku, intryga i poczucie humoru - niedościgłe, przynajmniej w pierwszej połowie twórczości (pomijam tu dyskusyjny stosunek autorki do władzy).

Dodaj cytat z książki Zaplanuj sobie śmierć