Zaplanuj sobie śmierć

W.A.B.
2021-06-02
2021-06-02
literatura polska

Okładka książki Cztery żywioły magii Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Milena Wójtowicz
Cztery żywioły... Aneta Jadowska, Mar...
SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...
Okładka książki Cztery pory magii Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Milena Wójtowicz
Cztery pory magii Aneta Jadowska, Mar...

Wszyscy jesteśmy podejrzani

DNF. Lubię panią Wójtowicz, ale niestety to jest jej najsłabsza książka. Miałam wrażenie, że bardzo mocno inspirowana "Nagle trup" Marty Kisiel.

Pewną firmą wstrząsa niespodziewana, ale i tragiczna wiadomość. Główny planista Mirosław Biernacki zostaje znaleziony martwy. Pracownicy zaczynają snuć domysły związane ze śmiercią mężczyzny i próbują za wszelką cenę dowiedzieć się, kto jest mordercą i jaki miał motyw. O zbrodnię podejrzewana jest Stella, z którą denat miał konflikt. Niebawem w firmie pojawia się policja oraz mąż Stelli, który chcą rozwikłać zagadkę. Jednakże pracownicy zaczynają przeszkadzać im w dochodzeniu.

Powieść ta jest klasyfikowana jako komedia kryminalna, jednakże nie znalazłem w niej dialogów oraz momentów, które mnie rozśmieszyły. Jak już to, co najwyżej męczyły. Przeszkadzał mi też korporacyjny klimat, w jakim jest utrzymana. Rozmowy między bohaterami wydawały mi się sztywne i wręcz infantylne. Książkę tę ratuje styl w jakim jest napisana oraz pomysł na fabułę. Jednak samej powieści nie mogę ocenić na wyżej niż pięć gwiazdek.

Audiobook
czyta: Anna Krypczyk

TO NIE JEST KRYMINAŁ, pomimo że w tle jest trup.
TO JEST KORPO-OBYCZAJÓWKA

Generalnie zbyt przegadana, zwłaszcza, że czas akcji obejmuje jedną dniówkę.
Podstawa to dialogi w głównej mierze nieco przygłupawe, chociaż czasami dość zabawne.
Niekiedy można niemal popłakać się ze śmiechu, ale pani Wójtowicz nie wie kiedy skończyć ciągnięcie jakiegoś tekstu, przez co staje się to wszystko nudnawe.
Nie pomaga w odbiorze także mnogość przewijających się postaci. Najlepiej opisana została postać Stelli (a nawet jej męża Sebastiana Lwa) niż ktokolwiek inny, nawet główny bohater Kacper Niedźwiedzki z jakości.

Audiobook
czyta: Anna Krypczyk

TO NIE JEST KRYMINAŁ, pomimo że w tle jest trup.
TO JEST KORPO-OBYCZAJÓWKA

Generalnie zbyt przegadana, zwłaszcza, że czas akcji obejmuje jedną dniówkę.

Bez rewelacji. Przegadana. Mało akcji. Rozwiązanie mało spektakularne. Niektóre rozmowy bohaterów infantylne i naciągane.

Wielu autorów komedii kryminalnych jest porównywanych do Chmielewskiej, a ja przy tej książce po raz pierwszy miałam wrażenie, że to porównanie jest cokolwiek uprawnione. Ta powieść jest jednocześnie podobna i oryginalna - wiem, to sprzeczność, ale takie moje odczucia. Najbardziej to przypomina "Wszyscy jesteśmy podejrzani", ale jednocześnie nie jest na tyle podobne, żeby mieć poczucie chamskiej zżynki - Wójtowicz ma zdecydowanie swój styl.

Bardzo fajne i ciekawe postacie, dobre poczucie humoru.
Nie ma tu żadnego skomplikowanego śledztwa, fabuła jest prosta. W sumie wszystko opiera się na bohaterach i ich relacjach, świetnie opisanych; w sumie to chyba pierwszy raz czytałam taką komedię kryminalną - przyzwyczaiłam się już, że dość szybko zaczynam gubić się w akcji i ludziach.
Miejsce akcji również interesujące - widać, że autorka dobrze zna jego realia.

Nie daję jednak oceny wyższej niż 7, bo chwilami coś jakby szło topornie, trochę za wolno i rozwlekle.

Nie wiedziałem czego się spodziewać po tej książce, ale nie zaskoczyłem się negatywnie. Miała ona kilka dobrych żartów, trochę humoru i kilka ciekawych postaci.

Niestety wydarzenia w książce nie były zbyt interesujące - autorka nie robiła z tego komedii sytuacyjnej, ale też nie zdecydowała się podążyć bardziej abstrakcyjną ścieżką wydarzeń. Zakończenie było bardzo nieciekawe i nie jestem fanem słownictwa, zastosowanego przez autorkę.

Książka sprawiła, że kilka razy się uśmiechnąłem, ale jak na kilka godzin lektury, nie jest to rezultat, który sprawia, że polecę tę książkę.

Nie oceniam, bo słuchałam jakieś 2 godziny. Nie jestem fanką komedii kryminalnych, ale czasem dla zmiany i relaksu lubię posłuchać. Niestety tutaj odrzuca mnie praca na produkcji, ci wszyscy kierownicy, pracownicy z różnych działów i relacje między nimi. Absolutnie nie chcę słuchać o zawodowych niesnaskach tego typu w wolnym czasie.

Jak to mówią po piątku trzynastego będzie poniedziałek szesnastego.

I właśnie w taki poniedziałek ludzie wracają do pracy, a tu nagle trup i to nie byle gdzie bo w szafie z detalami. W dodatku firmie produkcyjnej, a choćby jeden dzień obsuwy to plan produkcji się wali i co za tym idzie sprzedaż, dostawy terminy istny armagedon. Trupem okazuje się, planista produkcji, którego nikt nie lubił, a podejrzany może być prawie każdy.

Kto zabił? Czy produkcja ruszy? Po odpowiedzi zapraszam do książki.

Książkę czyta się dość szybko, potrafi wciągnąć czytelnika w swój świat. Jeśli ktoś pracował w firmie produkcyjnej to zna realia, wie jaka to jest momentami presja. Pomimo tego, że akcja książki dzieje się w przeciągu jego dnia i w hermetycznym miejscu bo na terenie jednego zakładu to nie ma tu czasu na nudę. Domysły, pomysły członków załogi momentami są, aż absurdalne, ale jednocześnie prawdziwe. Nie ma tu jednego głównego bohatera, a kilku i każdy z nich na swój sposób intryguje i czytelnik się zastanawia co on jeszcze wymyśli. Dialogi między załogą potrafią rozśmieszyć. Pomysł BHPowca na szkolenia świetny, może coś w tym jest.

Zakończenie zaskakujące, nie obstawiałam tej osoby, ale o tylko pokazuje jak dobrze została uknuta intryga.

Jak to mówią po piątku trzynastego będzie poniedziałek szesnastego.

Dawno już nie „męczyłam” tak długo jednej książki.Generalnie to pozycja bez pretensji do jakichś „ochów” i „achów” tylko kryminał na jeden urlopowy wieczór. IMO jedyną zaletą pozycji jest niebanalna konstrukcja:nie ma tu typowych dla kryminału ram-całość stanowią rozmowy współpracowników firmy, w której dokonano zabójstwa, toczące się w trakcie śledztwa,aż do punktu kulminacyjnego, w którym przestępca przyznaje się do winy. Jest kilka zgrabnych dialogów, niewymuszonych i dowcipnych, ale przy lekturze towarzyszyło mi uczucie przeprawy w szpilkach przez błoto.

Miałam niezły ubaw, może dlatego że rozumiałam te wszystkie sytuację związaną z przestojem na produkcji 😁 książka trochę mi się dłużyła, bo przez większość czasu nic specjalnego się nie działo, ale finał zaskakujący 😊

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zaplanuj sobie śmierć