Zaginiona apteka

2021-05-05
Data 1. wydania:
2021-03-02
Artur Ubik
trucicielka bestseller obyczaj zagadka kryminalna tajemnica

Obserwuję kilku autorów, których książki czytałam i patrzę co lubią i polecają. Tę książkę, jako jedyną z poleconych w zestawie październikowym przez Panią Gill Paul - znalazłam po polsku. Klasyczna historical fiction. Londyn 200 lat temu i obecnie, świat kobiet.

Książka dobra chociaż odczuwam że potencjał nie został w pełni wykorzystany. Rozdziały z przeszłości dużo lepsze niż te teraźniejsze. Mąż głównej bohaterki bardziej mnie irytował, dobrze że nie było go jakoś dużo. Zmiana w głównej bohaterce na plus, zakończenie całkiem udane. Polecam sięgnąć, chociaż jest to historia która jednym się spodoba, a drudzy zanudzą się na śmierć.

W Zaginionej aptece akcja jest dwuwątkowa. Pierwszy wątek ma miejsce w osiemnastowiecznym Londynie, a drugi natomiast w czasach współczesnych w tym samym mieście. W XVIII wieku główną bohaterką jest Nella - aptekarka specjalizująca się w sprzedaży trucizn kobietom, które chcą pozbyć się niewiernych mężów lub mężczyzn, którzy ich krzywdzą. Przez lata wszystko przebiegało bezproblemowo, a Nella nie była na celowniku władz. Wszystko się zmienia, kiedy jedna z klientek popełnia błąd. Tymczasem we współczesnych czasach Caroline Parcewell przylatuje do Londynu, aby przetrawić zdradę swojego męża. Ten wyjazd miał być czymś specjalnym na ich dziesiątą rocznicę ale niewierność męża skutecznie pokrzyżowała plany kobiety. Próbując oswoić się z nową sytuacją i kręcąc się po mieście natrafia na małą, szklaną buteleczkę z wizerunkiem niedźwiedzia. Badania, które zaczyna prowadzić w celu poznania źródła jej pochodzenia naprowadzają ją na trop Nelli.

Na minus tej książki na pewno jest cały wątek współczesny. Jest on nieciekawy i nudny z wyłączeniem kilku sytuacji oraz ostatnich kilku rozdziałów, gdzie akcja zaczyna robić się ciekawa i interesująca. Natomiast cały wątek w XVIII wieku jest bardzo ciekawy i trzymający w napięciu. Poza główną bohaterką Nellą poznajemy również młodą Elizę, która jest bardzo ciekawą i barwną postacią. Mniej więcej w 2/3 książki akcja zagęszcza się i ciężko się wtedy oderwać od lektury. W tym samym momencie wątek współczesny nabiera trochę barw i przestaje być tylko nudnym przerywnikiem.

Książka sklasyfikowana jest jako romans ale poza rozterkami Carolinie związanymi ze zdradą męża nie ma tutaj za wiele romansu. Bardziej pasuje właśnie literatura obyczajowa, chociaż książka ma również kilka momentów, które wywołują niemały dreszczyk emocji.

Warto również dodać, że ta pozycja jest debiutem autorki, który uważam za udany.

"ℤ𝕒𝕘𝕚𝕟𝕚𝕠𝕟𝕒 𝕒𝕡𝕥𝕖𝕜𝕒"
🌸
Londyn XVIII wiek i zaułek z sekretnym miejscem, gdzie kobiety w potrzebie mogą zwrócić się o pomoc. Trucizny, napary - agresywny mąż, albo inny dręczyciel koniecznie płci męskiej nie będzie już problemem. I Londyn naszych czasów. Zdradzona mężatka przyjeżdża do hotelu na urlop, który miała spędzić razem z mężem. To wszystko połączy niewielka buteleczka z niedźwiedziem i mocno zatartym napisem.
🌸
Przyznaję, że do przeczytania książki skłoniła mnie piękna okładka. Zupełnie nie wiedziałam o czym jest książka. Ale to dobrze, bo na nic się nie nastawiałam.
Historia okazała się być ciekawa, bohaterowie nie byli irytujący, a przy zakończeniu było parę zaskoczeń.
🌸
Miałam ocenić książkę jako - dobra, jednak te "niespodziewajki" sprawiły, że dam gwiazdkę więcej i nota podskoczy do bardzo dobra.

"ℤ𝕒𝕘𝕚𝕟𝕚𝕠𝕟𝕒 𝕒𝕡𝕥𝕖𝕜𝕒"
🌸

Zawiodłam się troszkę, wątek wiktorianski świetny! współczesny wątek wcale mi nie przypadł do gustu. Omijałam te rozdziały.. mega potencjał był. Troszkę zmarnowany.

Książka nie ma wysokich ocen, więc zaczynałam ją czytać ze sceptyzmem, ale po raz kolejny przekonałam się, że warto powieść oceniać samemu. Ciekawa pozycja, która przeplata dwie historie: współczesną i z XVIII wieku. Lubię taki motyw. Bardzo podobne wrażenia miałam przy czytaniu Ogrodu Kości Tess Gerritsen. Fragmenty z XVIII w i historia Nelli i Elizy skradły moje serce bardziej niż współczesne losy Caroline. Niemniej uważam, że warto sięgnąć po tę książkę. A jak by ktoś chciał kogoś otruć to i przepisy się znajdą 🤣

Bardzo ciekawa książka. Mroczna, tajemnicza i opowiadająca o niewiarygodnej sile, która człowiek znosi gdy cierpi.

Gdy dostałam Zaginioną Aptekę autorstwa Sarah Penner, nie mogłam się doczekać, aż mnie pochłonie. Jednak nie zadowoliła mnie ta książka tak, jak tego oczekiwałam, równocześnie nie mogę stwierdzić, że mnie całkowicie rozczarowała.
Sarah Penner pochodzi z Kansas. Swoją przygodę z pisaniem zaczęła w 2015 roku. Zaginiona Apteka jest jej debiutancką książką, uznaną za bestseller przez The New York Times.

W powieści występuje podział na historie z perspektywy trzech bohaterek. Nella Clavinger – aptekarka, Eliza Fanning – dwunastoletnia dziewczynka, klientka, oraz Caroline Parcewell – studentka historii.

Pierwsza z nich prowadzi aptekę wyłącznie dla płci pięknej. Dzięki wiedzy zdobytej od matki sprzedaje nie tylko lekarstwa, ale również trucizny dla zdradzonych, porzuconych z dziećmi żon czy innych żądnych zemsty kobiet. W pewnym momencie do cichej zabójczyni przychodzi młode dziewczę imieniem Eliza. Pewne siebie dziecko, niezrażone tym, co ma nadejść, odbiera toksykant od aptekarki, przy okazji się z nią zaprzyjaźniając. Wszystkie zabójstwa idą zazwyczaj zgodnie z planem, ale któregoś dnia pojawia się nowa klientka. Sprawy się wówczas komplikują. Ta historia dzieje się w XVIII-wiecznym Londynie.

Natomiast przeżycia Caroline są wydarzeniami teraźniejszymi. Zdradzona studentka przyjeżdża do Londynu na dziesiątą rocznicę ślubu, jednak pobyt spędza w samotności. Udaje się z archeologami-amatorami na poszukiwania i znajduje flakonik, który odmieni jej życie. Chcąc, choć na chwilę przestać myśleć o rozsypującym się związku, zagłębia się w historię znaleziska i próbuje rozwikłać zagadkę tytułowej apteki.

Wszystkie trzy kobiety łączy jedno: krzywda wyrządzona przez mężczyzn.

Utwór podzielono na rozdziały. Każdy z nich opisywano z perspektywy jednej z wyżej wymienionych bohaterek. Raz skaczemy do przeszłości, a innym razem wracamy do czasów obecnych. Co ciekawe, narracja jest pierwszoosobowa, więc mamy wrażenie, że czytamy pamiętnik. Nadaje to książce pewnego klimatu. Uważam, że opisy miejsc i przeżyć są za długie. Fabułę rozciągnięto, jakby autorka musiała przekroczyć dany limit słów. Nie przypadł mi ten fakt do gustu, ponieważ w pewnym momencie powieść stała się dla mnie męcząca. Napięcie budowano tak długo, że odechciewało się czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Wątek Caroline wyjątkowo mnie wynudził. Znacznie spowolnił akcję, co chwilami mnie irytowało.

Więcej na CzasoStrefa.pl

W kilku słowach - dobra książka, z ciekawą acz nierozwiniętą fabułą osadzoną w XVIII w. Londynie i w teraźniejszości, wydana w ładnej okładce.

A teraz kilka słów więcej..
Książka mnie wciągnęła - lubię historie przeplatające i wiążące przeszłość z teraźniejszością - a w tej książce tak właśnie jest. Niemniej, mam wrażenie niewykorzystanego potencjału, tj. książka jest dobra, ale mogłaby być bardzo dobra a nawet wybitna. Minusem również jest język. I tu nie wiem kto ponosi "winę" - czy autor, czy tłumacz. Historia Nelli i Elizy dzieje się w XVIII-wiecznym Londynie, a więc ówczesny język z pewnością był inny od dzisiejszego. Oczywiście nie mówię, że zaraz należy mocno archaizować, bo nikt tego nie zrozumie, ale jednak zbyt dzisiejsze a raczej swobodne wypowiedzi, które dziś są chlebem powszednim, wtedy z pewnością nie były. Jeżeli chodzi o postacie - historia Nelli mogłaby być bardziej rozbudowana. Jej życie ciekawe acz tragiczne zasługiwałoby na głębszą analizę psychologiczą i uczuciową (według mnie oczywiście). Postać Elizy jest dość drażniąca, przynajmniej dla mnie, ale ciekawa i chociażby wątek miłosny czy magiczny powinny być trochę szerzej omówione. Tak samo jak motywy kobiet, które zaglądały do "Zaginionej Apteki". To byłoby bardzo ciekawe, wciągające i z pewnością poruszające, dogłębnie poznać historie chociaż kilku z nich. A tak mamy tu wszystko, ale jakby "po łebkach". Jeszcze słowo o Caroline, tj. czasach współczesnych. Jak dla mnie to najbardziej mdła bohaterka całej powieści, chociaż nie krytykuję jej charakteru, wyborów czy życia a raczej sposobu przedstawienia tego. Prawdą też jest, że nie zdobyła mojej sympatii i w wielu miejscach jej sposob myślenia, decyzje lub ich brak są wręcz denerwujące.

Podsumowując, wciągnęła mnie ta książka i jak najbardziej zachęcam do jej przeczytania. Sądzę, że zakończenie wielu zaskoczy i to na plus. Jeżeli ktoś lubi klimat XVIII-wiecznego Londynu oraz tematykę magii połączonej z aptekarstwem, alchemią, to z pewnością książka ta przypadnie mu/jej do gustu. Książka jest udanym debiutem literackim Sarah Penner, jednak mogła była być z tego naprawdę książka na miarę arcydzieła, przynajmniej w moim odczuciu.

Ode mnie 7/10. Polecam!

A teraz kilka słów więcej..

Nella prowadzi ukrytą pośród zaułków osiemnastowiecznego Londynu tajemną aptekę dla kobiet. W całym mieście kobiety w potrzebie przekazują sobie szeptem jej adres. Nella sprzedaje im niemożliwe do wykrycia trucizny, dzięki którym pozbywają się one swoich oprawców.
Czasy obecne. Caroline Parcewell, niedoszła historyczka, po zdradzie męża postanawia odpocząć i zastanowić się nad dalszym życiem. Wyrusza na samotną wycieczkę do Lodnynu, gdzie przypadkiem trafia na wskazówkę sprzed dwustu lat dotyczącą serii niewyjaśnionych zgonów w tym mieście. Los postanawia spleść jej życie z życiem aptekarki z XVIII wieku.
Jak dobrze wiecie, uwielbiam książki, w których przeplatają się historie z przeszłości z tymi z czasów obecnych. Caroline i jej podążanie za tajemnicą i rozwiązywanie zagadek z przeszłości było mi bliskie ze względu na moje osobiste zaintersowania. O ileż bym dała, żeby być na jej miejscu i trafić na taką tajemnicę do rozwikłania. To chyba marzenie każdego historyka. Mimo to chyba jednak bardziej zainteresowała mnie historia z przeszłości i tajemnicza aptekarka morderczyni władająca truciznami. Podczas poznawania jej przeszłości, tajemnic i życia towarzyszyło mi większe zaciekawienie i napięcie. Był tu mrok i niebezpieczeństwo. Najważniejsze jednak, co urzekło mnie w obu tych historiach to kobieca siła, której nie potrafił zdominowac żaden mężczyzna. Zarówno Nella, Eliza (przyjaciółka Nelli, o której nie wspomniałam) jak i Caroline pokazują, że niezależnie od epoki i życiowych okoliczności, kobiety są silne, a ich siła drzemie w nich samych. Każda z nas ją ma i musi ją w sobie znaleźć.

Sarah Penner Zaginiona apteka Zobacz więcej