Jak to działa? Książki

Okładka książki Jak to działa? Książki Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Okładka książki Jak to działa? Książki
Joanna KończakNikola Kucharska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2021-04-14
2021-04-14
32 min.
literatura polska książki

Okładka książki Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi Nikola Kucharska, Marcin Przewoźniak
Baśka i Maks. ... Nikola Kucharska, M...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...

Książki od wieków towarzyszą człowiekowi, dostarczając wiedzy i rozrywki. Są ich bezcennym źródłem, a Klara po prostu je kocha i chce dowiedzieć się o nich jak najwięcej. "Książki" to wydawnictwo należące do serii "Jak to działa?", które opowie dzieciom ciekawą historię!

zachęcam do wysłuchania opinii młodego czytelnika :)

zachęcam do wysłuchania opinii młodego czytelnika :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Każdy bibliofil, powinien zajrzeć do tej pozyji, niech Was nie zwiedzie ilustrowana okładka Nikoli Kucharskiej. To nie jest tylko książka dla dzieci (Jak zresztą większość literatury dziecięcej).

Dowiecie się jak dawniej pisano książki, kto potrafił to robić i gdzie znajdowały się pierwsze biblioteki. Jak wyglądają współczesne, jak się nimi zarządza. Ile mamy rodzajów książek i na czym polega praca w Wydawnictwie.

W jaki sposób książka powstaje współcześnie. Czym jest numer ISBN. Słowem wszystko związane z naszym ulubionym przedmiotem, w którym zamykamy każdorazowo inną historię.

Oprócz rzetelnej wiedzy, zweryfikowanej pracownika naukowego PAN dr hab. Jerzego Kaliszuka, Autorka zadbała o przystępność formy zarówno dla ucha jak i dla oka. Bogato ilustrowana, zawierająca komiksowe historyjki publikacja jest bardzo atraakcyjna dla młodszego czytelnika. Polecamy!

W historii ludzkości powstało wiele ważnych wynalazków, ale najważniejszym jest pismo, a jeśli jest pismo to i w grę wchodzą książki. W jaki sposób przybliżyć swoim pociechom początki, historię kształtowania oraz w jaki sposób dziś wygląda praca nad książką? Warto sięgnąć po publikację Nikoli Kucharskiej z serii „Jak to działa?”.
W podróż po książkach udajemy się ze znanymi nam bohaterami: Ignacym (dziadkiem) oraz Klarą i Karolkiem (wnukami Ignacego). Senior jest tu prawdziwym miłośnikiem druku. To on rozpala w swoich potomkach miłość do nauki, odkrywania świata i czytania. Z nim dzieci udały się w podróż po organizmach zwierząt, ciele człowieka, placu budowy. Tym razem bohaterzy zabierają nas w różnorodne zakamarki bibliotek z kolekcją dziadka na czele, bo jest ona nie tylko bogata w dużą ilość egzemplarzy, ale też zawiera publikacje, które wypatrzono w antykwariatach i na specjalnych targach.
Tradycyjnie publikacja podzielona jest na kilka części. Pierwsza zabiera nas w świat najdawniejszych książek, czyli znajdziemy tu informacje o tym, na czym pisano w czasach, kiedy jeszcze nie znano papieru, gdzie można naprawić uszkodzone egzemplarze, dlaczego dla niektórych stare publikacje mają znaczenie, jakie są najstarsze zabytki zawierające pismo, do czego ono służyło, jak wyglądały gliniane tabliczki, czym jest kipu, w jaki sposób wykorzystywano liście roślin, jak wyglądało średniowieczne skryptorium, kto ozdabiał manuskrypty, dlaczego praca osób przepisujących książki była ważna i bardzo trudna, skąd skrybowie czerpali wiedzę, w jaki sposób ozdabiać manuskrypty. Sporo miejsca poświęcono też wynalezieniu papieru oraz współczesnym metodom produkcji.
W części drugiej wejdziemy do świata książek dostępnych dla każdego. Zrozumiemy jak wielkim i ważnym wynalazkiem był druk i w jaki sposób pomógł zrewolucjonizować dostęp do dzieł, wpłynął na szerzenie edukacji i poruszony zostanie problem możliwości rozwijania zainteresowań dzięki lekturom. Przy okazji przenoszenia się w czasie przyjrzymy się wynalazkowi Gutenberga, zobaczymy jak dawniej drukowano książki, a w jaki sposób robi się to dziś, dlaczego dawniej praca zecera była niebezpieczna. Dalej wejdziemy do fascynującego świata bibliotek i poznamy te najsłynniejsze, czyli nie zabraknie Biblioteki Aleksandryjskiej, biblioteki w Pergamonie czy Asyryjska obok tych współczesnych. Poznamy początki bibliotek narodowych, szerzenia idei udostępniania księgozbiorów. Następnie przyjrzymy się, jak wyglądają takie duże biblioteki i dowiemy się, dlaczego potrzebne jest tak wiele pomieszczeń oraz różnorodne katalogi, pracownicy zajmujący się określonymi czynnościami. Poznamy też księgozbiór rodziny Klary i Karolka, zobaczymy jak po bardzo zróżnicowane książki sięgają.
W trzeciej części zobaczymy jak przebiega proces pracy nad książką. Zajrzymy do wydawnictwa, poznamy różne ważne funkcje, osoby odpowiedzialne za dobór wydawanych tekstów, przygotowanie ich, promocję oraz dostawę do księgarń. Wchodzimy do pracowni pisarza, ilustratora, korektora, drukarza. Poznamy nietypowe książki, zawody dla bibliofili, a na końcu sześć inspirujących autorów. Całość ciekawa, przykuwająca wzrok i zachęcająca do poznawania historii oraz zawodów związanych pracą wokół książek.
„Jak to działa? Książki” świetnie wpisuje się w całą serię. Całość bardzo przystępna, interesująca i przyciągająca dziecięcy wzrok uwagę. Zaletą publikacji jest to, że chętnie sięgną po nią zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkoły podstawowej, którym pomoże przyswoić cenne informacje z budownictwa. Piękne ilustracje autorstwa Nikoli Kucharskiej sprawiają, że książka jest estetyczna i jednocześnie zabawna, opierająca się na prostych skojarzeniach, dzięki czemu młodym czytelnikom będzie łatwiej wejść w temat. Seria „Jak to działa?” z ilustracjami Nikoli Kucharskiej to znakomita lektura dla dzieci mających wiele pytań. Wielkim plusem jest tez bogactwo głównych ilustracji w trzech rozdziałach. Pozwalają na naprawdę szerokie poznanie tematu i zdobycie wiedzy, którą powinien mieć opanowaną każdy uczeń. Matowa kartonowa okładka i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest solidna. Myślę, że z powodzeniem mogłaby być też wydrukowana w takiej formie jak seria „Rok w”, czyli całość kartonowa.

W podróż po książkach udajemy się ze znanymi...

"Jak to działa? Książki" to piękna i edukacyjna publikacja, która powstała z myślą o dzieciach, ale przyznam szczerze, że sama miałam sporo frajdy czytając i przeglądając tę książkę. Ilustracje są świetnie wkomponowane w całość - praktycznie są one kluczowym elementem publikacji. Tekst jest w zasadzie jakby dodatkiem i uzupełnieniem całości. Ogromny plus ode mnie za konsultacje specjalistyczne, które z pewnością miały wpływ na wartość merytoryczną.

Główni bohaterowie (dziadek Ignacy, Klara i Karolek) zabierają nas na fascynującą wycieczkę po muzeum, księgarni, bibliotece, wydawnictwie, a także drukarni. Dowiadujemy się, że "Zanim wynaleziono papier, w różnych miejscach na świecie korzystano z wszelkich dostępnych materiałów: kości zwierząt, deseczek, sznurka, kamiennych tabliczek czy liści palmowych". Poznajemy m.in. skryptorium średniowieczne, historię papieru, ale też dowiadujemy się kim byli np. skrybowie czy zecerzy. To jeszcze nie wszystko, ponieważ mamy okazję zobaczyć, czym się zajmują poszczególne osoby pracujące w wydawnictwie. Przyglądamy się również kolejnym etapom powstawania książki.

Twórcy wspominają o e-bookach i audiobookach, ale także o komiksach, książkach paragrafowych oraz tzw. kolibrach. Najbardziej inspirujący dla mnie okazał się jednak rozdział dotyczący zawodów dla bibliofili (chyba czas zmienić profesję 😉).

W książce nie brakuje ciekawostek. Dowiedziałam się np., że Joanne Rowling - autorka przygód Harry'ego Pottera, zgodziła się na ich podpisanie inicjałami J.K. Rowling, "ponieważ wydawca nie sądził, by ludzie chcieli kupić powieść fantastyczną autorstwa kobiety".

Całość oceniam bardzo wysoko ze względu na wartość merytoryczną, ale również z uwagi na niezwykle starannie przemyślane i pięknie wykonane ilustracje. Publikacja z pewnością spodoba się małym, większym, ale i dorosłym miłośnikom książek. Duży format oraz zastosowane różne czcionki sprawiają, że dobrze się czyta, a twarda oprawa jest dodatkowym atutem.
Bardzo mnie cieszy, że w serii "Jak to działa?" ukazały się również książki o zwierzętach, ciele człowieka i budowlach. Z uwagi na interesującą mnie tematykę z pewnością sięgnę po dwie pierwsze.

Recenzja ukazała się dzięki współpracy z wydawnictwem "Nasza Księgarnia".

Kupiłam dla córki, ale jako matka-książkoholik zakochałam się :)
Przepiękne ilustracje, moc ciekawostek i ciekawska mała bohaterka. Polecam dzieciom i ich rodzicom!

Kupiłam dla córki, ale jako matka-książkoholik zakochałam się :)

Książka o książkach - czy może być coś piękniejszego dla bibliofila?
Nie wiem, czy ta książka jest tylko dla dzieci. Ja bym z niej zrobiła kategorię "dla wszystkich" bo sama, bibliotekarka, dowiedziałam się z niej mnóstwa ciekawych rzeczy.

Czytając dostajemy przekrój kompletny przez książkę. Od powstania papieru, przez budowę biblioteki czy wydawnictwa po nietypowe książki. Jest w niej naprawdę mnóstwo wiedzy.

Dzięki postaci Klary - ogromnie ciekawej świata i zadającej mnóstwo pytań, oraz jej dziadka - który zna odpowiedź, na każde z nich - książka jest naprawdę szczegółowa. Jest sporo tekstu - duży format książki plus dość drobna czcionka (czytelna). A wszystko umilają ilustracje autorki - co tu dużo pisać, piękne!

Podobają mi się również ilustrowane "przerywniki". Po dawce danych i szczegółów jest rozkładówka z narysowanymi np. targami książki. Tu mózg może odpocząć od przyswajania wiedzy a oczy - zacząć cieszyć się drobiazgowością ilustracji i czytać zabawne dymki postaci.

Całość jest umiejętnie poukładana - wiedza się nie pomiesza. Kolejny już raz (po książce o budowlach z tego samego cyklu) przybijam autorce wirtualną piątkę za kawał świetnie wykonanej pracy!

Książka o książkach - czy może być coś piękniejszego dla bibliofila?

Wpadła w moje ręce przez przypadek i osobiście się zakochałam! Kreska autorki jest cudowna, w dodatku książka jest króciutka, ale czyta się ją dosyć długo, bo ma ogrom tekstu! teoretycznie książka dla dzieci, ale wydaje mi się, że jest jednak dla starszego odbiorcy, nastolatka, a już w ogóle jest gratką dla dorosłych. Dlaczego dla dzieci nie? Jest tu masa trudnych określeń, które mnie samej przysporzyły trudności i już ich nie pamiętam, a co dopiero dziecko! Ale niemniej polecam i młodszym i starszym! Dowiedziałam się sporo!

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca