Ivar buduje dom dla pteranodona

Okładka książki Ivar buduje dom dla pteranodona Lisa Bjärbo, Emma Göthner
Okładka książki Ivar buduje dom dla pteranodona
Lisa BjärboEmma Göthner Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Ivar literatura dziecięca
28 str. 28 min.
2021-05-19
2021-05-19
28 min.
Elżbieta Frątczak-Nowotny
ivar dinozaur dladzieci literatura dziecięca pteranodon przyjażń przygoda

Okładka książki Ivar ratuje małego stegozaura Lisa Bjärbo, Emma Göthner
Ivar ratuje ma... Lisa Bjärbo, Emma G...
Okładka książki Ivar ratuje głodne triceratopsy Lisa Bjärbo, Emma Göthner
Ivar ratuje gł... Lisa Bjärbo, Emma G...
Okładka książki Ivar i zagubiony diplodok Lisa Bjärbo, Emma Göthner
Ivar i zagubio... Lisa Bjärbo, Emma G...

Okładka książki Ivar i zagubiony diplodok Lisa Bjärbo, Emma Göthner
Ivar i zagubio... Lisa Bjärbo, Emma G...
Okładka książki Tatry. Przewodnik dla dużych i małych Barbara Gawryluk, Adam Pękalski, Paweł Skawiński
Tatry. Przewod... Barbara Gawryluk, A...
Okładka książki Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Ekoliski. Misja ratowania Ziemi. Marek Marcinowski, Martyna Nejman
Ekoliski. Misj... Marek Marcinowski, ...

Historia chłopca, który przed snem przenosi się do świata dinozaurów i pomaga im rozwiązywać różne problemy. Fajna opowieść, wspierająca jednocześnie empatię i główkowanie, na końcu książki jest też notka z informacjami o danym gatunku dinozaura. Najlepsza dla 4-7 latków.

Poznajcie Ivara, chłopca, który uwielbia dinozaury. Ma ich całe pudełko i wieczorem, gdy jego tata zasypia, dinozaury ożywają a pudełko staje się Krainą Dinozaurów.
Również tej nocy Ivar przenosi się do Krainy i wpada w ruchome piaski. Latająca jaszczurka Penny ratuje chłopca i pokazuje mu swój dom. Niestety nie umie zbudować ładnego domu i tym razem z pomocą przychodzi jej Ivar.
"Ivar buduje dom dla Pteranodona" - Lisa Bjärbo, to książeczka przygodowa dla dzieci, która jednocześnie poszerza ich wiedzę o dinozaurach. Warto zajrzeć do pozostałych czterech części, gdzie Ivar poznaje Triceratopsy, Diplodoka, Stegozaura i Tyranozaura.

Tym razem "Ivar buduje dom dla pteranodona". Podobnie jak w przypadku pozostałych części z serii o Krainie Dinozaurów, tak i ta książeczka napisana przez Lisę Bjärbo i zilustrowana przez Emmę Gothner nie jest zbyt obszerna. Publikacja posiada twardą oprawę. Moim zdaniem jest idealna dla maluchów w wieku od trzech do ok. sześciu lat. Proste i barwne obrazki z pewnością przyciągają uwagę i zachęcają do lektury. Co znacznie ważniejsze, inspirują do aranżowania otoczenia, w którym występowały dinozaury (m.in. charakterystyczna dla całej serii walizka, z której zrobiony jest wybieg dla tych niezwykle interesujących gatunków). Taka forma zdecydowanie pobudza kreatywność maluchów.

Młodych miłośników prehistorycznych zwierząt z pewnością zachwyci przygoda Ivara, który tym razem przenosząc się do niezwykłego świata spotyka ogromnego pteranodona. Autorka zwraca uwagę na otoczenie oraz na emocje, jakie towarzyszą chłopcu. Czytając, dowiadujemy się m.in. o wyglądzie i zwyczajach gatunku. Penny (tak ma na imię skrzydlata bohaterka) ratuje chłopca i przynosi go do swojego gniazda. Ivar zauważa, że dom jego nowej przyjaciółki jest w bardzo złym stanie i postanawia jej pomóc. Wymyśla błyskotliwy plan, a następnie przystępują wspólnie do jego realizacji.

Bardzo fajnym pomysłem jest podsumowanie wiadomości o pteranodonie znajdujące się na końcu książki. Poznajemy m.in. cechy wyglądu, sposób odżywiania się, obszar występowania, sposób poruszania się zwierzęcia. Dzięki tej pozycji przypomniałam sobie pewną informację, o której nie pamiętałam, a na co autorka zwróciła uwagę także w trakcie opisu przygód bohaterów. W sekcji podsumowującej nie zabrakło nawet zdjęcia portretowego.

Książka o przygodach Ivara pokazuje, jaką niesamowitą moc ma wyobraźnia. To właśnie ona sprawia, że możliwe jest doświadczanie nadzwyczajnych rzeczy, a otwarty umysł Ivara podsuwa mu nieszablonowe rozwiązania. Mali miłośnicy wymarłych gatunków z pewnością będą zachwyceni, a być może również się cofną w czasie i "poznają" jakieś interesujące gatunki 😉

A Wy wiecie czy pteranodon był dinozaurem?

„Ivar buduje dom dla pteranodona” to kolejna książeczka z serii o Ivarze i dinozaurach, którą wraz z moją córeczką miałyśmy okazję poznać. Podobnie jak poprzednie jest ona pięknie zilustrowana i przenosi nas do magicznego świata dinozaurów znajdującego się w pudełku. Obrazki umieszczone w książce przykuwają uwagę najmłodszych, pozwalają lepiej wczuć się w opowiadaną historię, a ilość tekstu nie jest przytłaczająca więc młodsze dzieci nie powinny sie szybko znudzić. Tym razem Ivar spotyka w swoim magicznym pudełku pteranodona, który nie jest typowym dinozaurem, lecz latającą jaszczurką. Gdy pteranodon o imieniu Penny ratuje chłopca z opresji, uwalniając go z ruchomych piasków między niemi zaczyna się tworzyć nić porozumienia, a Ivar w ramach wdzięczności pomaga Penny odbudować gniazdo. „Ivar buduje dom dla pteranodona” to bardzo fajna książeczka, która zawiera ukryte przesłania i moim zdaniem na pewno skradnie serce niejednego miłośnika dinozaurów. Na końcu książeczki, podobnie jak w poprzednich znajdują się podstawowe informacje o danym gatunku, które stanowią cenną lekcję dla dzieci. Warto również wspomnieć, że czcionka jaką napisana jest książka jest dość duża i na pewno ułatwi nam czytanie. Zapraszam Was serdecznie do krainy dinozaurów.

"Ivar buduje dom dla Pteranodona" to już piąta książka z przygodami błyskotliwego chłopca, spotykającego kolejne dinozaury. Tym razem jednak poznany prehistoryczny stwór to nie dinozaur, a latająca jaszczurka, o jakże wdzięcznym imieniu Penny. Nowa znajoma ratuje chłopca z ruchomych piasków, za co on odwdzięcza się naprawą domku jaszczurki. Między dwójką bohaterów, mimo wszelkich różnic, pojawia się nić porozumienia, która dość szybko przemienia się w bezinteresowną przyjaźń.

Pierwsze, co zachwyca, to fantastyczna szata graficzna, obok której żadne dziecko nie będzie w stanie przejść obojętnie. Ilustracje intrygują, idealnie obrazują treść, zachęcają do wspólnej rozmowy. Na uwagę zasługuje także odpowiednia czcionka i przystępna treść, nakreślona lekkim piórem, zachęcające do prób samodzielnego czytania, fundującego zarazem naukę, zabawę, jak i ogromną satysfakcję.

Tak jak poprzedniczki, książeczka wyjątkowo działa na wszystkie zmysły, rozbudza wyobraźnię, zachęca do rozwijania kreatywności, jak i zdobywania nowej wiedzy. To doskonałe połączenie rozrywki, relaksu i nauki, nietuzinkowy sposób na poznanie najważniejszych informacji o kolejnym, jakże fascynującym prehistorycznym stworze, którego chciałby spotkać każdy prawdziwy fan dinozaurów.

Autor pod postacią subtelnej, przyjemnej opowieści przemycił ponadczasowe przesłanie, jakie momentalnie trafia do serca młodego czytelnika. Historia zachęca do niesienia bezinteresownej pomocy, pokazuje wartość prawdziwej przyjaźni, uczy otwartości na różnice i wszelako rozumianej tolerancji. Na przykładzie rezolutnego chłopca przypomina również, jak wielką mocą jest dziecięca, niepohamowana wyobraźnia, zachęca rodziców do wspierania jej rozwoju i udowadnia, iż nauka przez zabawę jest najwspanialszą i najefektywniejszą formą, jaką możemy przecież stosować każdego dnia.

"Ivar buduje dom dla Pteranodona" to urocza, nadzwyczaj przyjemna, ciepła historyjka, ucząca dzieci empatii oraz zachęcająca do niesienia pomocy i rozwijania jakże wspaniałej, niczym nieograniczonej wyobraźni. Przepiękna szata graficzna, cudowni, sympatyczni bohaterowie, wartościowe lekcje i prehistoryczny świat, który staje otworem przed każdym zagorzałym dinofanem. Dajcie się porwać w niezapomnianą, pełną emocji podróż, z której dosłownie szkoda wracać do szarej rzeczywistości. Jakże wspaniale, że dziecięca fantazja potrafi przedłużyć tę niezwykłą przygodę i zafundować pociechom istny wulkan wrażeń. Jeśli wasze dzieci kochają dinozaury, książeczka z pewnością je zachwyci!

W najnowszym wydaniu Ivar spotyka nie tyle dinozaura, co latającą jaszczurkę - pteranodona o imieniu Penny. Jakie przygody ich połączą?

Gdy Ivar przenosi się do świata dinozaurów to ląduje niestety w ruchomych piaskach. Na szczęście Penny pomaga mu wydostać się z tej niebezpiecznej sytuacji. Potem chłopiec w pewien sposób się odwdzięcza, wcielając się w rolę budowniczego. A co zbuduje? To pozostanie już naszą tajemnicą. Musicie sami się przekonać.

Więcej w recenzji:

Dzięki pasji malutkiego Ivara przenosimy się do Krainy Dinozaurów. Mały Ivar wierzy, że ta kraina ożywa kiedy zostaje sam w pokoju. Tym razem chłopiec poznaje pteranodona, latającą jaszczurkę, która uratuje mu życie, a on w ramach podziękowań wybuduje jej domek...

(cd recenzji na fb)

(cd recenzji na fb)

Przyjemna bajka dla małych dzieci. Historia skupia się na rezolutnym chłopcu o imieniu Ivar, który ma niesamowitą wyobraźnię. Poznajemy świat dinozaurów, a szczególnie pteranodona.

Piękne wydanie - zarówno ilustracje, jak i okładka.

Nawet Bilbo oglądając bajkę postanowił zostać latającą jaszczurką 🙈😂

Piękne wydanie - zarówno ilustracje, jak i okładka.

Duży plus za to, że został wpleciony wątek dwóch mężczyzn wychowujących chłopca. Dla maluchów to nauka o akceptacji różnorodności....

Dzisiaj zapraszam was do przeczytania propozycji, którą dedykuję tym młodszym "czytelnikom". Stąd też moje pytanie.
Czytacie dzieciom?
Na samym początku jak dziewczynki były jeszcze małe, średnio chciały słuchać wieczornego czytania🙈Obecnie od kilku miesięcy przerabiamy całą biblioteczkę 🙈Aż czasami po prostu mam dość 🤣Chyba rozumiecie ten stan kiedy daną bajkę znacie już na pamięć 😆
Ostatnio stwierdziłam, że skoro czytamy tyle pozycji, a na profilu pojawią się młode damy (słynne Gabryśki) czas wprowadzić tutaj więcej książeczek dla dzieci.
Dodam tylko, że recenzje które napiszę dla was bądź opinie będą rzetelną ocena moich 2,5 latek.Także to co podoba się nam nie zawsze podoba się i dzieciom🤭
Zaczynamy.

Ivar to bardzo rezolutny chłopiec o ciekawym zamiłowaniu.Interesuje się i kolekcjonuje dinozaury, które trzyma w pudełku tzw.Krainie Dinozaurów.
Ma ich całe mnóstwo, dokładnie pamięta jak się nazywają, jak wyglądają oraz co lubią podjadać 😉
Późnym wieczorem, gdy wszyscy w domu już smacznie śpią, Ivar przenosi się do magicznego świata dinozaurów - Krainy z prehistorycznymi zwierzętami.
W Krainie Dinozaurów chłopiec za każdym razem doświadcza mnóstwa niezapomnianych przygód.Tym razem wylądował w ruchomych piaskach, z których ratuje go latająca jaszczurka - Penny.To właśnie ona przychodzi mu z pomocą i wyciąga go z grożącego mi niebezpieczeństwa. Unosi Ivara wysoko i transportuje w bezpieczne miejsce.
Penny jest bardzo przyjazna i miła, ale niestety ma mały problem...Zepsuł jej się domek i nie jest w stanie sama go naprawić.Na szczęście chłopiec jest doskonałym budowniczym!

~"Ivar buduje dom dla Pteranodona" to piąta część z serii o Ivarze w świecie dinozaurów.
Książki zostały napisane przez szwedzką autorkę Lisa Bjärbo, a ilustracje wykonała Emma Göthner.
Jest to nasze pierwsze spotkanie z serią, którą opowiada o przygodach chłopca, który kolekcjonuje dinozaury.
Nocą prehistoryczny świat ożywa i zabiera przedszkolaka w podróż pełną przygód.
~Od pierwszego spotkania z Ivarem dziewczynki były wprost przeszczęśliwe i podekscytowane tym, że nareszcie mają książeczki ze "strasznymi" dinozaurami.Więc kiedy tylko wspominane egzemplarze trafiły w ich małe rączki, były bardzo dogłębnie przeglądane i opowiadane.Wyobraźcie sobie to razy dwa naraz😆
~Piękne twarde wydanie z grubszymi kartkami i kolorowymi ilustracjami świetnie sprawdziły się w codziennym eksploatowaniu, popołudniowym i wieczornym czytaniu oraz niejednokrotnie bijatyce.
~Każda z opowieści uczy dzieci czegoś nowego - pomocy, przyjaźni miłości oraz dostarcza faktów z życia dinozaurów.
Bardzo podobał mi się wątek dwóch mężczyzn wychowujących chłopca Jak dla mnie jest to wspaniała nauka o tolerancji dla naszych maluchów z otaczającego nas z życia, życia pełnego różnorodności i odmienności.
~Zdecydowanie polecam jak dla mnie to Must Have dla każdego malucha.Jeśli nie masz pomysł na prezent dla dziecka prezentowana książka będzie zawsze idealnym rozwiązaniem.
Gorąco polecam dla dzieci od 2,5 do 6 lat.

Czytacie dzieciom?

Bezdomny pteranodon.

Ivar i jego magiczna, pudełkowa Kraina Dinozaurów powracają do nas w odsłonie numer pięć, której bohaterem będzie tym razem skrzydlaty gad – pteranodon. Latający stwór pomoże Ivarowi uwolnić się z niebezpiecznej pułapki, później jednak sam będzie potrzebował pomocy.

Chłopak jako się rzekło kocha dinozaury. Ma też swoją małą tajemnicę, a jest nią pudełko z Krainą Dinozaurów. Każdego wieczora – kiedy jego tata już śpi – Ivar otwiera swoje pudełko, a wtedy zaczynają się dziać prawdziwe cuda: dinozaury ożywają, a chłopiec zmniejsza się i przenosi się do ich świata :)

Tym razem tuż po przeniesieniu się chłopiec wpada w niebezpieczne ruchome piaski. Uwolnić się pomaga mu lecący nieopodal pteranodon, który usłyszał jego wołanie o pomoc. Penny – tak ma na imię latający zwierzak – też ma problem: zepsuł jej się domek, a sama nie potrafi go odbudować… Na szczęście Ivar wie coś niecoś o budownictwie ;)

Książeczka jest bardzo ładnie wydana. Pełno w niej dużych i kolorowych ilustracji, które świetnie ilustrują treść kolejnych stron. Z książeczki można dowiedzieć się bardzo wiele na temat zarówno samych dinozaurów, jak również otaczającego je świata sprzed milionów lat. Dodatkowo na ostatniej stronie każdorazowo zamieszczono specjalne podsumowanie poświęcone gatunkowi, którego przedstawiciel był głównym bohaterem przeczytanej właśnie historyjki. Wszystko to przybliża nam świat sprzed milionów lat, który ma w sobie niewytłumaczalny urok – a urok ten ma szansę przyciągnąć do owego świata kolejnych małych fanów dinozaurów :)

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#Ivarbudujedomdlapteranodona #Ivar #Tyranozaur #Dinozaury #CzarnaOwca

Bezdomny pteranodon.

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Dla szkrabów
  • 2021 CZERWIEC

Dodaj cytat z książki Ivar buduje dom dla pteranodona