Mała kaszalotka i tajemnica nocy

Okładka książki Mała kaszalotka i tajemnica nocy Chmurska Paulina
Okładka książki Mała kaszalotka i tajemnica nocy
Chmurska Paulina Wydawnictwo: Wilga Seria: Otulone nocą interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
48 str. 48 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Otulone nocą
Wilga
2021-03-24
2021-03-24
48 min.

Okładka książki Gdybym była książką André Letria, José Jorge Letria
Gdybym była ks... André Letria, José ...
Okładka książki Strażniczka Słońca Lisa Aisato, Maja Lunde
Strażniczka Sł... Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...

Nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż nauka poprzez zabawę. Niemal każdy rodzic pragnie, by jego dziecko się rozwijało, zdobywało nowe umiejętności i wiedzę, a jednocześnie wiemy, jak ważna jest dla dzieciaków zabawa. Jeśli więc można połączyć przyjemne z pożytecznym, to czemu nie skorzystać? Właśnie dlatego taką popularnością cieszą się książki, które łączą funkcję edukacyjną z rozrywkową i wprowadzają dziecko w świat ciekawostek różnej natury w atrakcyjnej formie. W ten nurt świetnie wpisuje się seria książek wydawnictwa Wilga pod szyldem "Książki otulone nocą", a dziś chciałabym pokazać wam jedną z nich - "Małą kaszalotkę i tajemnicę nocy" Pauliny Chmurskiej.

Dzięki "Małej kaszalotce..." młody czytelnik ma szansę dowiedzieć się co nieco o tych niezwykłych i coraz rzadziej spotykanych ssakach, o środowisku, w którym żyją, a także wybrać się w podróż w morskie głębiny, do innych niezwykłych stworzeń.

Cała wyprawa opisana jest w formie opowiadania i ma nieprzesadnie rozbudowaną fabułę, dzięki czemu za akcją podążać mogą także najmłodsi odbiorcy. To książka idealna do wspólnego czytania, także jeśli mamy dzieci w różnym wieku. Fabule towarzyszą specjalnie wyodrębnione fragmenty z ciekawostkami dotyczącymi życia kaszalotów i nie tylko, które tylko wzbogacają zdobywaną wiedzę.

Prawdziwą gratką dla wszystkich odbiorców są wyjątkowe, piękne ilustracje przygotowane przez Elkę Grądziel, na których ożywa mała-wielka bohaterka tej opowieści i cały podwodny świat. Szczególną atrakcją zaś są umieszczone na ilustracjach świecące, fluorescencyjne elementy, które można naświetlić i obejrzeć w ciemnym pomieszczeniu. Zachwyci się nimi każde dziecko.

"Mała kaszalotka..." to świetna książka dla najmłodszych, która bawi i uczy, a do tego zachwyca ilustracjami i elementami świecącymi w ciemnościach. Książka, która spodoba się dzieciom i dorosłym i do której ci pierwsi z pewnością będą chcieli wracać raz za razem. Piękne ilustracje, piękne kolory, a do tego ciekawy tekst pełen wiedzy. To się musi podobać!

Szarlotta jest ciekawską małą kaszalotką, mimo tego, iż jest dzieckiem mierzy już ok. 7 metrów. Kaszaloty to prawdziwe olbrzymy, które zamieszkują oceany. Szarlotta dopiero poznaje podwodny świat, zadaje zatem mnóstwo pytań, głównie Starcowi, którego uważa za najmądrzejszego, jest dla niej prawdziwą skarbnicą wiedzy. Pewnego dnia Szarlottę zaciekawiło jak wygląda nocne życie w oceanie, a odpowiedź Starca mówiąca o tym, iż nocą nic interesującego się nie dzieje, bo zwierzęta śpią rozczarowała młodego ssaka. Kaszalotka postanowiła wybrać się na nocną wycieczkę, zabrała oddech, który jej gatunkowi wystarcza na godzinę i ruszyła w drogę. Już w pierwszej chwili pożałowała tej decyzji, ponieważ nocą pod wodą było tak ciemno, iż zupełnie nic nie widziała. Dostrzegła jednak małe światełko, którego źródłem okazała się być świecąca meduza, to ona pokazała kaszalotce tajemnice głębin oceanu nocą. Szarlotta odkryła jego dotąd nieznane piękno, spotkała zwierzęta, o których istnieniu nie wiedziała z racji tego, iż prowadzą odmienne tryby życia. Szarlotta była naprawdę szczęśliwa, że mogła to wszystko zobaczyć, jednak wszystko zaburzyło to, co się stało w drodze powrotnej...Szarlotta wpadła w sieć rybacką, z której nie mogła się wydostać. Jej czas się kończył, ponieważ godzina, na którą wystarczyło jej chaustu powietrza zaczynała dobiegać końca... Jaki będzie finał tej wyprawy? Kto uratuje młodą kaszalotkę?

🌊

Szarlotta zatem oprócz nieznanych dotąd zakątków oceanu odkryła również niebezpieczeństwa, które czyhają nawet na tak olbrzymie zwierzęta jak kaszaloty. To opowieść o tym, jak malutcy jesteśmy wobec świata, jak wiele mamy jeszcze do odkrycia i jak zależni od innych- człowiek od natury i przyroda od nas (pojawia się wątek #ekologia ). To także historia o dziecięcej naiwności, odwadze poznawania nowego oraz konsekwencjach czasami lekkomyślnych decyzji, ale także empatii i wzajemnej pomocy. Z tej książki można się wiele dowiedzieć, można również dużo zobaczyć i ujrzeć to w nieszablonowy sposób, bo ilustracje zdają się świecić. Okazuje się, że w ciemności niektóre istotnie świecą, co przypieczętowuje moje odczucia o magii tychże obrazów.

Oprócz perypetii Szarlotty, czyli samej fabuły, w książce znajdziemy również ciekawostki nt. kaszalotów, to rzeczywiście prawdziwa uczta dla dzieci głodnych wiedzy.
🌊

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda nocne życie w oceanie? Mała kaszalotka Charlotta była tym bardzo zainteresowana i podpytywała inne kaszaloty o to co dzieje się nocą w oceanie. Jej ciekawość była tak dużo, że pewnej nocy wymknęła się na samotną wędrówkę, szybko jednak przekonała się, że przemierzanie oceanu w samotności może być bardzo niebezpieczne.

Nasza bohaterka napotkała na swojej drodze świecącą meduzę, która chciała pokazać jej co kryje ocean i tak we dwie ruszyły w niezwykłą podróż. Meduza oświetlała kaszalotce drogę i zabierała ją w miejsca do jakich sama z pewnością by się nie wybrała.

Ich przygoda w pewnym momencie okazuje się bardzo niebezpieczna, gdy Charlotta zaplątuje się w starą sieć rybacką, a jej nowa przyjaciółka znika… Jak zakończy się ta historia? Powiem Wam, że pozytywnie, jednak nie zdradzę dalszych losów bohaterów tej książki, które dodatkowo przeplatane są z dopasowanymi ciekawostkami dotyczącymi życia w oceanie.

Wspaniała opowieść o przyjaźni, ciekawości, odwadze, o tym, że każdy z nas może jeszcze wiele się nauczyć. Mamy także smutny aspekt, ponieważ książka pokazuje także negatywny wpływ człowiek na życie w oceanie i chociaż w tym opowiadaniu nie występuje żaden człowiek to możemy dostrzec negatywne skutki jego działań.

Obowiązkowo muszę wspomnieć o ilustracjach, które są przepiękne! Ich kolorystka cudnie odnosi się do głębi oceanu i chociaż jest skromna to mówi więcej niż tysiąc barw. Niezwykłym dodatkiem jest świecąca rozkładówka –bajka!

Więcej na:

Nasza...

Wędrujemy po nocnym ocenie i poznajemy jego tajemnice. Piękne ilustracje pobudzają wyobraźnię i wzmagają chęć poznawania. Dużo ciekawostek i opowieść o kaszalotach, a to wszystko otulone przez noc. Książka skradła nasze serca 💜💜
Polecamy ❤️

Polecamy ❤️

„Mała Kaszalotka i tajemnica nocy” to propozycja książki na dobranoc dla dzieci z serii „Otulone nocą”. Ilustracje Elki Grądziel z tekstem Pauliny Chmurskiej tworzą uroczą i piękną historię podwodnego świata. Jest to magiczna, bajkowa i ciekawa historia małej kaszalotki, która odkrywa ocean nocą, a towarzyszą jej niesamowite morskie stworzenia, które świecą w ciemności. Właśnie te świecące elementy sprawiają, że jest ona taka niezwykła. Połączenie kolorów w każdej z ilustracji dodaje opowieści bajkowego charakteru.

Książka nie tylko bawi, ale również uczy. Maluchy podczas wyprawy kaszalotki dowiedzą się wiele cirkawostek na temat oceanów i stworzeń je zamieszkujących, w tym tytułowych kaszalotów. Na samym początku poznajemy dom, który wydawać by się mógł abstrakcyjny, jednak istnieje on naprawdę, a jest to dobrze nam znany ocean. Szarlotta to miła i bardzo ciekawa kaszalotka, która postanawia dowiedzieć się, co dzieje się pod wodą, gdy wszyscy już śpią. Pewnego dnia wiedziona swoją ciekawości postanawia wybrać się w nocną podróż po oceanie. Podczas podwodnej wycieczki towarzyszy jej przyjaciółka meduza. Szarlotta szybko przekona się, że ocean nocą jest piękny, ale również bywa niebezpieczny. Zabierzcie Wasze dzieci w podróż z kaszalotką. Razem z nią poznają tajemnice nocnego oceanu, a towarzyszyć im będą morskie stworzenia świecące w ciemnościach.

Pięknie ilustrowana opowieść jest idealną propozycją dla dzieci, które uwielbiają poznawać świat. Cała książka jest szczegółowa i niezwykle dopracowana. Dzięki niej maluchy dowiedzą się z czego składa się rafa koralowa, jak porozumiewają się kaszaloty lub jak długo śpią. Jest to mądra, wartościowa i książeczka dla młodszych czytelników. Ilustracje są wyjątkowe i magiczne, potrafią oczarować czytelnika. Pięcioletni Wojtek powiedział „Wow”, gdy zobaczył te świecące strony, a wycieczka kaszalotki bardzo mu się spodobała. Więc, myślę, że więcej dodawać już nie muszę, tylko ją Wam polecić.

Popatrzcie na te piękne ilustracje🤗. Osobiście nie mogłam się na nie napatrzeć. Genialnie grafiki. Wiecie, że świecą w ciemności?
Książeczka jest dopracowana co do najmniejszego szczegółu. Zdecydowanie uczy i bawi. Dzieci będą zachwycone🥰.
Kolorowy, podwodny świat przykuwa uwagę. Co się w nim skrywa? Co zamieszkuje podwodne głębię? Mała kaszalotka przedstawia młodym odkrywam swój świat. Książka zawiera wiele ciekawostek, między innymi na temat tego,czym jest melon znajdujący się w prostokątnej głowie kaszalotów, pojawia się tam również informacja na temat tego jak te podwodne stworzenia się ze sobą komunikują, czy też ile mierzy młody kaszalot. Dzieci dowiedzą się z niej gdzie występuje największa rafa koralowa, czy też kto jest największym zagrożeniem dla kaszalotów. Dzieciaki mogą być zaskoczone! Bardzo piękne wydanie, ze sporą dawką informacji dla młodych ludzi, spragnionych wiedzy. Wcześniej pojawił się inny tytuł z tej serii - "WIELKA MAŁA NIEDŹWIEDZICA", który koniecznie musimy nadrobić🤗.

Kiedy tylko dowiedziałam się o tej książce, zapragnęłam ją mieć całą sobą. Połączenie kolorów jest w niej idealne, uwielbiam takie! Wygląda przepięknie, bajecznie, tajemniczo i magicznie. Ponadto w środku znajdziemy strony, które świecą w ciemności! Czy może być coś lepszego? :D Te odcienie fioletu i niebieskiego są BOSKIE. Kreska również jest świetna, ale mogłabym zachwycać się wizualną stroną tej książki bez końca! Trafia w mój gust bezgranicznie.

Historia opowiada o małej kaszalotce imieniem Szarlotta, niezwykle ciekawej świata, w którym żyje. Nieprzebyty ocean w towarzystwie swojej rodziny to jedyne co zna, ale bardzo niebezpiecznie jest oddalać się od stada. Jednak dzieciństwo rządzi się swoimi prawami, które niekoniecznie są mądre i tym razem zwycięża ciekawość. Kaszalotka na własną rękę i pod osłoną nieprzeniknionej nocy oddala się od bezpiecznej przystani i odpływa w nieznane. Jednak szczęśliwym trafem napotyka świecącą w ciemności meduzę, z którą od razu się zaprzyjaźnia, a ta oświetla jej drogę i mrok. Jednak nie obędzie się bez poważnych tarapatów! W co wpakuje się Szarlotta i kto przybędzie jej na ratunek? Jak zareaguje jej rodzina na wieść o tym, co kaszalotka wyprawia? Chęć odkrywania nie jest niczym złym, ale należy pamiętać o tym, że może być bardzo niebezpiecznie i zawsze warto poprosić o pomoc i wysłuchać co dorośli mają do powiedzenia.

Opowieść jest bardzo przyjemna, ciepła i pouczająca, dodatkowo oprawiona w te zachwycające ilustracje, łapie za serce. Nie mogłam się od niej oderwać i muszę poważnie przemyśleć to, na czyim regale z książkami stanie 😂

"Mała kaszalotka i tajemnica nocy" to historia młodej, ciekawej otaczającego ją świata, kaszalotki Szarlotty. Gdy pewnej nocy całe jej stado zasypia, ona wymyka się, by dotrzeć na dno oceanu, a po drodze spotyka świecącą meduzę. Szybko dowiaduje się, że ocean nocą może być zarówno piękny, jak i niebezpieczny...
Książka jest przepięknie i bogato ilustrowana, zawiera dużo ciekawostek dotyczących nie tylko samych kaszalotów. Ta kolorystyka bardzo przypadła mi do gustu - zresztą mojej córce także. Dodatkowo samego tekstu nie ma zbyt wiele, więc młodzi czytelnicy z pewnością sami mogą przeczytać całą historię 😉😁

Krótka opinia córki:
"Książka jest bardzo ładna, a historia ciekawa. Fajnie dowiedzieć się tylu rzeczy o kaszalotach"

Książka jest przepięknie i bogato ilustrowana, zawiera dużo...

• Dziecięce
  • Dla dziecka
  • Sofia
  • Przeczytane 2023
  • Moja Magiczna Biblioteczka

Dodaj cytat z książki Mała kaszalotka i tajemnica nocy