Misja Bezpieczny Internet

Okładka książki Misja Bezpieczny Internet Łukasz Wojtasik
Okładka książki Misja Bezpieczny Internet
Łukasz Wojtasik Wydawnictwo: Muchomor Cykl: Sieciaki (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Sieciaki (tom 1)
Muchomor
2020-01-12
2020-01-12
nadużywanie internetu bezpieczny internet bezpieczeństwo w sieci

Okładka książki Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Bliźnięta Patryk Mogilnicki, Paweł Sitkiewicz, Piotr Sitkiewicz
Bliźnięta Patryk Mogilnicki, ...
Okładka książki Tygrys Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Tygrys Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Wytrzyszczka, ... Joanna Rusinek, Mic...

W nienachalny sposób tłumaczy, że internet to nie tylko ogrom pożytecznej wiedzy, ale też mnóstwo zagrożeń, od uzależnień od gier po doświadczanie ludzkiej podłości.

Wciągająca i pożyteczna lektura. Sięgniemy po kolejne tomy.

Wciągająca i pożyteczna lektura. Sięgniemy po kolejne tomy.

Jest to opowieść o kilku dzieciach z Warszawy, które zostają Sieciakami za sprawą sztucznej inteligencji stworzonej do walki ze złem w internecie. Sieciaki to ekipa, której zadaniem jest naprawianie zła w internecie.
Jest tutaj również wzmianka o stronie sieciaki.pl.
Ta książka uczy nas, że w internecie jest dużo zła. Pokazuje nam jak bezpiecznie korzystać z internetu.
Ta książka pokazała mi po raz kolejny, bo wcześniej miałem to na lekcji i tłumaczyli mi rodzice, żeby nie wchodzić w linki, których nie znam, uważać na ludzi po drugiej stronie internetu, nie wierzyć we wszystko co jest w necie.

Michał lat 10

Jest tutaj również wzmianka o stronie sieciaki.pl.
Ta...

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie świat bez Internetu. O ile dorośli zdają sobie sprawę z zagrożeń w sieci, o tyle dzieci w niewielkim stopniu. Obecnie mało które dziecko nie korzysta z sieci. Jeszcze zanim szkraby nauczą się chodzić, mają smartfon w dłoniach. Dla mnie to przerażające. Dla Łukasza Wojtasika chyba też. To autor serii książek dla dzieci „Sieciaki” o internecie, wydawanej wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Dziś kilka słów o pierwszym tomie „Misja: Bezpieczny Internet”.
Poniedziałek zaczął się kiepsko. Spociak nie może sprawdzić wyników meczu. Jego telefon nie łączy się z siecią. Jak się okazuje, nie tylko jego. Karol Ryfer wraz z czwórką więźniów uciekł z więzienia i trafił do swojego domowego komputera. Wszyscy utknęli w internecie. Wpadli do folderu z grą, do komnaty Czystego Zła. Karol wcielił się w postać gry. Został panem Czyste Zło, a jego towarzysze wrednymi Sieciuchami. To Kłamacz, Bełkot, Kradziej i Śmieciuch zaczęli siać zamęt w internecie i krzywdzić ludzi. Kradną, hejtują, naciągają, oszukują, kłamią. Z pomocą gry chcą omamić i uzależnić dzieci od Internetu. Próbują opanować całe miasto. Przeciwko nim staje drużyna Sieciaków powołana przez Sztuczną Inteligencję, czyli Spociak, Netka, Ajpi i Kompel oraz robot Netrobi. Kto wygra walkę?
Ta niepozorna książka dla dzieci powstała w ramach edukacyjnego projektu Sieciaki.pl, który wystartował w 2005 roku! Świetna sprawa i wciąż aktualna. Polecam każdemu dziecku i rodzicowi, aby zdobyć bądź poszerzyć wiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie w sposób łatwy i przyjemny. Miejsce bardzo przyjazne i na swój sposób niezwykłe. Same korzyści! A kontaktu dziecka z Internetem nie unikniemy. To już standard naszego życia.
To właśnie na stronie Sieciaki.pl po raz pierwszy użytkownicy spotkali się z sympatycznymi bohaterami, uczniami czwartej klasy szkoły podstawowej – Ajpi, Netką, Spociakiem, Komplem. Od niedawna przygody czwórki przyjaciół przeniosły się na kartki książek. W pierwszym tomie Sieciaków mali czytelnicy poznają początki powstania Internetu, Sztucznej Inteligencji, Czystego Zła i jego czterech poddanych Sieciuchów oraz sposób na uzależnienie dzieci od gry komputerowej. Zwiedzają również Państwową Akademię Robotyczną w Warszawie.
Wciągnęła mnie fabuła, choć dzieckiem od dawna nie jestem. Akcja porwała mnie w świat komputerów i robotów, zanurzyłam się w globalną sieć i pływałam w niej jak mała rybka, która uważnie śledziła, co się dzieje po obu stronach frontu. Sieciaki kontra Sieciuchy. Pan Czyste Zło kontra Sztuczna Inteligencja. Trolle kontra specjalne moce. Zagrożone jest bezpieczeństwo ludzi, a zwłaszcza dzieci. Zacięta walka trwa. Każdy ma swoje sztuczki, byle tylko zwyciężyć. Łatwo przewidzieć końcowy wynik, lecz znacznie trudniej to, co wydarzy się po drodze. Autor wymyślił kilka ciekawych rozwiązań, a ilustrator Maciej Łazowski świetnie zilustrował całość. Czarno-białe ilustracje rodem ze świata komputerów idealnie wpisują się w fabułę tak jak hasztagi zamiast numeracji rozdziałów.
Choć to książka dla dzieci, uważam, że powinni ją przeczytać także rodzice oraz młodzież. Na pewno nikomu ta lektura nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie – przyniesie wiele pożytku. Mały czytelnik otrzymuje do rąk książkę przygodową, która niesie ważne przesłanie – uważaj na niebezpieczeństwa ukryte w sieci. Dziecko nie tylko świetnie się bawi w trakcie lektury, ale i uczy, choćby na przykładach przytaczanych przez bohaterów, co jest złem i jak się przed nim chronić, a co jest dobre. Przy tym zachęca do zajrzenia na stronę Sieciaki.pl, by samemu poszerzać wiedzę. To nic innego jak nauka przez zabawę i pretekst do rozmów o bezpieczeństwie w Internecie w każdej chwili.
„Misja: Bezpieczny Internet” to mądra i wartościowa książka przygodowa z akcją osadzoną częściowo w wirtualnym świecie, tak dobrze znanym dzieciom. Bawi, uczy, poszerza horyzonty, uświadamia zagrożenia. Dla każdego, choć ze wskazaniem na młodsze dzieci.

Książki przedstawiają historie o drużynie Sieciaków - Spociak i jego przyjaciele Netka, Ajpi i Kompel to rezolutne dzieci, które walczą z Sieciuchami. W pierwszej części poznajemy kulisy powstawania Internetu i złych mocy, które postanowiły nim zawładnąć. Na szczęście najlepsi naukowcy stworzyli Sztuczną Inteligencję, która walczy ze złem w sieci, ale potrzebuje pomocy grupy uczniów. Dzieci tworzą drużynę Sieciaków, która chce pokonać Sieciuchy i uwolnić swoich kolegów od gry w węża. Następnie czytamy o pogoni za lajkami. Sieciuchy wabią dzieci obietnicą internetowej sławy, ale chcą z nich zrobić trolli. W trzecim tomie czytamy z kolei o internetowym hejcie. Sieciaki znajdą się w grze Minecraft, ale udaje im się namówić inne dzieci, aby nie hejtować i nie dać się prowokować innym. 👍 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/03/sieciaki-misja-bezpieczny-internet.html

Autor w dość oczywisty sposób pokazuje, że Internet to zło, ale… to także miejsce, w którym można zrobić wiele dobrego. Choć to książka na wskroś dydaktyczna, dzieci nie poczują zbyt nachalnie jej pedagogicznej części. Je zachęci wartka akcja i wyważony humor. Cała nauka o bezpieczeństwie w Internecie jest tu jakby dodatkowym tłem. Autorem ilustracji do książki jest rysownik komiksów Maciej Łazowski, który bardzo trafnie sportretował zwłaszcza złe charaktery, nadając im ciekawy wygląd. Polecam każdemu, kto zaczyna dopiero swoją przygodę z Internetem.

Więcej na: https://konfabula.pl/sieciaki-misja-bezpieczny-internet/

Karol Ryfer w wyniku zaskakujących okoliczności trafia do Internetu i wraz ze swoimi sługusami, chce omamić i uzależnić dzieci od stworzonej przez siebie gry. Jednocześnie postanawia szerzyć zło w Internecie za pomocą hejtu, kradzieży, kłamstw, oszustw i naciągania.
Aby zniweczyć jego plany stworzona przez naukowców Sztuczna Inteligencja powołuje drużynę Sieciaków. Nie bez powodu wybór pada na Ajpi, Netkę, Kompla i Spociaka, których celem jest zniweczenie planu Karola Ryfera, który w Internecie przybrał postać Czystego Zła. Czy Sieciakom uda się pokonać internetowego złoczyńcę oraz sieciuchy, zanim uzależnią dzieci od swojej gry oraz Internetu?

Książka powstała w ramach fantastycznego, edukacyjnego projektu, jakim są sieciaki.pl, który ruszył w 2005 r i dotyczy bezpieczeństwa w sieci.

Kontakt dzieci z Internetem to coś nieuniknionego, warto przygotować do tego dzieci, a wcześniej jak najlepiej zapoznać się z tematem.

Potraficie wyobrazić sobie świat bez Internetu, albo że z dnia na dzień przestaniecie z niego całkowicie korzystać? 🤔 Wątpię! Jako dorośli znacie jednak zagrożenia, jakie ze sobą niesie, świadomie potraficie ich unikać. A czy wasze dziecko je zna? Czy potrafi odróżnić prawdę od fałszu w sieci? Czy przejdzie obojętnie nad pogonią za lajkami, popularnością i lepszym wizerunkiem? Czy będzie potrafiło obronić się przed atakiem, hejtem czy podstępem?

Od 16 lat prężnie działa projekt edukacyjny Sieciaki.pl. To fantastyczne i przyjazne dzieciom miejsce, którego głównym zadaniem jest poszerzanie wiedzy użytkowników o bezpieczeństwie w Internecie. 📢 Bardzo polecam wam tę stronę! Zajrzyjcie na nią koniecznie!
To właśnie tam po raz pierwszy można było się zetknąć z historiami o drużynie Sieciaków - Netką, Ajpi, Spociakiem i Kompelem. A niedawno ich przygody trafiły na karty książek!

Pierwsza z nich (Misja: bezpieczny Internet) zdradza kulisy powstania Internetu i złych mocy - Czystego Zła i Sieciuchów, które postanowiły nim zawładnąć i przy okazji wziąć w posiadanie umysły dzieci. Na szczęście, sztab najlepszych naukowców stworzył Sztuczną Inteligencję, która od lat walczy ze złem w sieci. Tym razem potrzebuje jednak pomocy. W tym celu nawiązuje kontakt z grupą uczniów z 6a. Dzieci tworzą drużynę Sieciaków. Muszą nie tylko pokonać Sieciuchy, ale i uwolnić swoich szkolnych kolegów spod zgubnego wpływu gry w węża.

To wspaniała i cenna książka. Jest świetną podstawą do rozmów z dziećmi o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Kryje w sobie mnóstwo wiedzy, ale i zachęca do jej samodzielnego poszerzania. Nienachalnie uczy, na co zwracać uwagę i jak się bronić przed złem.

Co więcej, to po prostu dobrze napisana historia. Momentami zabawna, wciągająca i mądra. Jestem przekonana, że czytelnicy w wieku wczesnoszkolnym będą nią zachwyceni. Gorąco polecam ją także wam - rodzicom. Gwarantuję, jej treść składnia do przemyśleń i czujności.
Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Bardzo wartościowa lektura dla dzieci, ale i dorosłych. Dzieci pochłonęły ją w trzy wieczory, a potem kolejne kilka dni żyły historią walecznych dzieciaków. Super, że w książce na podstawie przygód głównych bohaterów są pokazane realne zagrożenia internetowe, ale i pomysły na to jak można sobie z nimi radzić. Można fajnie o tym później dyskutować i przyglądać korzystaniu z internetu przez całą rodzinę. Pouczająca książka także dla mnie jako rodzica!

• Przeczytane 2022
  • Pożyczone