Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości

Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Nominacja w plebiscycie 2021
Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości
Joanna RusinekMichał Rusinek Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
56 str. 56 min.
literatura dziecięca
Znak emotikon
2021-06-07
2021-06-07
56 min.
literatura polska nazwy miejscowości Polska język nauka

Wyróżniona opinia i

Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości

przeczytanych książek 222 napisanych opinii 201

Na półkach: , , , ,

Książka pełna wiedzy zarówno dla dzieci, jak i dla starszych. Sama dowiedziałam się z niej wiele nowego, choć był czas w moim życiu, że siedziałam w podobnych tematach na co dzień.

Michał Rusinek oddał w ręce (przede wszystkim młodych) czytelników pozycję przepełnioną miejskimi ciekawostkami - czasem zabawnymi, czasem poważnymi. Notatki o poszczególnych miastach są krótkie, zwięzłe i na temat, więc śmiało można podczytywać je gdzieś pomiędzy typowymi bajkami na dobranoc.

Jedyne co mam jej do zarzucenia, to że mogłaby być dłuższa :)

Bardzo polecam!

Założę się, że podczas podróży po Polsce, spotykaliście się z różnymi nazwami miejscowości. Czy zastanawialiście się skąd dana nazwa pochodzi? Jedne potrafią nas rozśmieszyć, inne są wyzwaniem dla wymowy.
Tajemnice nazw miejscowości wytropił Michał Rusinek i wraz z zabawnymi ilustracjami Joanny Rusinek możecie je sprawdzić w "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości". Książkę przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem i żałowałam, że nazw nie ma więcej.

Naprawdę niesamowita książka. Ciekawe wyjaśnienia pochodzenia nazw miast.

Naprawdę niesamowita książka. Ciekawe wyjaśnienia pochodzenia nazw miast.

Zwracacie podczas podróży uwagę na nazwy miejscowości? Zastanawiacie się, co oznaczają? Mnie zdarzyło się niedawno szukać znaczenia miejscowości Pyskowice, chcąc wymyślić imię dla pyskowickiego mamuta.
Nawet jeśli ich nie śledzicie, na pewno przyznacie, że są wśród nazw miast, miasteczek i wsi zarówno nazwy dziwne, jak i śmieszne, a nawet przerażające: Zimna Wódka, Swornegacie, Zgon, Całowanie, Cyców, Stolec, Piekło. Można by tak wymieniać bez liku, ale czy można tłumaczyć je dosłownie?
Michał Rusinek w liczącej 56 stron, pięknie ilustrowanej przez Joannę Rusinek książce pt.: "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości", krótko, zrozumiale, a nawet zabawnie - choć zawsze miałam poczucie, że jest osobą bardzo poważną - przedstawia etymologię nazw swoich ulubionych miejscowości.
To książka przeznaczona dla dzieci, ale i mnie, dorosłą kobietę zainteresowała już samym tytułem. Po jej przeczytaniu czuję mały niedosyt, albo raczej aż tak rozbudziła moją ciekawość, zachęcając do zabawy w detektywa. Skoro udało się wywołać taką reakcję w dorosłym, to w dziecku uda się tym bardziej. Do tego autor daje możliwość zapisania wyników własnego śledztwa, dotyczącego odkrycia znaczenia nazwy zamieszkiwanej przez nas miejscowości na dedykowanej temu stronie, co jest jeszcze bardziej zachęcające do poszukiwań i miłym ukłonem w stronę czytelnika.
Ta książka nie tylko uczy i rozbudza ciekawość, jest też inspiracją do zabawy z dziećmi w czasie podróży, albo w czasie deszczu, w domu z mapą, atlasem, bądź globusem w wyszukiwanie ciekawych nazw, a następnie informacji na temat ich pochodzenia.
Żałuję, iż nie mogłam spotkać się z Michałem Rusinkiem w czasie Festiwalu literackiego dla dzieci i młodzieży, ponieważ musiało być bardzo interesujące i inspirujące.
Życzę Wam dużej frajdy z zabawy, a ja z niecierpliwością wyczekuję przesyłki z kolejną książką Pana Michała pt.: "Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach". To dopiero będzie gratka.

Trudno jest napisać dzieciom coś bardziej nietypowego, co nie będzie „na siłę” robić kontrowersji ani nie znudzić nietrafionym podejściem. Uważam, że „Wytrzyszczka” została napisana z wyczuciem proporcji. Pewnie na niektóre nie zadziała, lecz w moim odczuciu jest stworzona do rozbudzania ciekawości. Mojej nie trzeba było budzić, a że nie mam uprzedzeń do literatury dla młodszych, nieźle z niej skorzystałam.

Sam tytuł uważam za przyciągający. Druga rzecz to temat związany z kwestią językową. Etymologia ogromnie mnie interesuje, więc wynotowałam sobie parę rzeczy. Jestem pod wrażeniem ukazania tematu przez Michała Rusinka, gdyż niełatwo mówić do dzieci. Autor zachował umiar między dostosowaniem a poważnym traktowaniem tematu. Wiedza została podana na takiej zasadzie, aby prowokować do zastanowienia, że prawidłowe jest „to” czy może „tamto”. Są różne genezy albo jedna dla jednej miejscowości. Oprócz tego jest napisane przy niektórych, w ilu nazwach pojawia się coś podobnego.
Wcześniej nie wiedziałam o Polakach w Brazylii albo możliwego powiązania Krakowa ze starosłowiańskim cmentarzem.

Jedyne, co mnie zawsze irytuje w książkach dedykowanych dzieciom, to format. Ilustracje pięknie się prezentują, ale trudno to spakować oraz czytać. Fajny pomysł, żeby zabrać ją w podróż, ale jawi mi się strasznie nieporęcznie, biorąc pod uwagę rozmiary. Cienka, ale wielka (dosłowne znaczenie denerwuje, natomiast przenośne jest miłe). Obrazki są ciekawym połączeniem między wycinanką a rysowaniem kredką i pastelą; są stylizowane i bez przekombinowania, dlatego oceniam je pozytywnie. Wyraziście i humorystycznie pokazują kwestie poruszone w tekście.

Chętnie przeczytam (autorstwa tej samej osoby) „Wihajster” o obcych wyrazach w naszym języku.

[uwaga: ocenianie książek dla dzieci traktuję na ile wydała mi się wartościowa i/lub ładna - nie na zasadzie artyzmu literackiego itp.]

Czy kiedykolwiek jadąc przez Swornegacie, Wrzeszcz lub Amerykę zastanawiałeś się skąd pochodzi nazwa tej miejscowości? Jeśli tak, to jest to książka dla ciebie. Możesz ją też ew. poczytać dziecku, ale bardzo możliwe, że sam pochłoniesz ją najpierw do końca. Podoba mi się w książkach Rusinka, że te opowieści nie są zinfantylizowane, ale traktują młodego czytelnika po partnersku.

Michał Rusinek "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości"

Wielokrotnie w swoim życiu przejeżdżałam przez miejscowości, których nazwy wydawały mi się dziwaczne, intrygujące, niekiedy zabawne. Nad niektórymi nigdy się nie zastanawiałam, jednak czytając książkę Michała Rusinka zaczęłam swoistą analizę nazw miejscowości.
Bo skąd w Polsce tak wiele Ameryk? Skąd nazwa Katowice i dlaczego przez jakiś czas nazywały się one Stalinogród? Dlaczego Krzywe Kolano w województwie kujawsko – pomorskim z kolanami nie ma nic wspólnego? Skąd nazwy miejscowości Odrzywół, Ryczywół czy Odrowąż? Czyżby od ryczącego woła, odzieranego węża? A Zawichost? Kto z nas zgadnie, że początek nazwy tego miasta bierze się z legendy o tym, że Wisła w danym miejscu była tak głęboka, że przeprawiające się przez nią konie musiały mieć zawinięte ogony (czyli "chwosty"), żeby ich nie zamoczyć... I kto odpowie dlaczego Przedmieście Szczebrzeszyńskie leży aż 30 km od sławnego Szczebrzeszyna.. Okazuje się również, że legenda o Warsie i Sawie nie stała się wcale początkiem dla nazwy naszej stolicy Warszawy, która pochodzi od imienia Warcisław, a raczej od jego zdrobnienia: Warsz.
Książkę przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Jest w niej duża dawka humoru, ja również sporo ciekawostek, które dla mnie dorosłej osoby okazały się być nowością. Lektura świetna dla małych i dużych. Dla ciekawych tego świata i dla tych, którzy zaznajamiają się z mapą Polski czy ciekawostkami geograficznymi. Można ją zabrać na rodzinną wyprawę i wraz z tym swoistym podręcznikiem rozszyfrowywać pochodzenie nazw odwiedzanych miejscowości.
Bardzo ładne kolorowe wydanie, w twardej oprawie. Na końcu ma miejsce na wpisanie własnych ciekawych nazw miejscowości. Tak na wszelki wypadek, jeżeli chcielibyśmy poszukać ich źródła.

Michał Rusinek "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości"

Bo skąd w Polsce tak wiele Ameryk? Skąd nazwa...

Czy Częstochowa ma coś wspólnego z częstym chowaniem się?
Co łączy Słomniki z rycerzami?
Jaką funkcję pełnił pierwszy osadnik w Katowicach?
Czy w nazwie „Krzywe Kolano” ukrywa się kończyna?
Co konie mają wspólnego z Zawichostem?
Ile wody jest w nadmorskich miejscowościach?
Czy w Kruszwicy jest coś do jedzenia?
Czy polskie miejscowości noszą wyłącznie polskie nazwy?
Ile Ameryk jest w Polsce?
Które miejscowości trawił pożar?
Jak brzmi najdłuższa nazwa polskiej miejscowości? A najkrótsza?
Dlaczego Środa Śląska nie jest Poniedziałkiem Śląskim?
Michał Rusinek zwięźle i bardzo ciekawie odpowiada na wszystkie te pytania; pisze też o wielu innych interesujących rzeczach. Pyszne!

Czy Częstochowa ma coś wspólnego z częstym chowaniem się?
Co łączy Słomniki z rycerzami?
Jaką funkcję pełnił pierwszy osadnik w Katowicach?
Czy w nazwie „Krzywe Kolano” ukrywa się kończyna?
Co konie mają wspólnego z Zawichostem?
Ile wody jest w nadmorskich miejscowościach?
Czy w Kruszwicy jest coś do jedzenia?
Czy polskie miejscowości noszą wyłącznie polskie nazwy?
Ile...

Foshuta, Pinczyn, Parchowo, Stara Kiszewa, Kościerzyna, Wiele, Swornegacie i wiele, wiele innych miejscowości w Polsce ma dziwne, czasem śmieszne lub zaskakujące nazwy. A wiecie skąd one wszystkie się wzięły? No właśnie. 😁 Pan Michał Rusinek w swojej książeczce "Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości" opowiada o kilkudziesięciu różnych nazwach miejscowości naszego kraju. Pokazuje między innymi że w niektórych nazwach ktoś się ukrywa, w innych są wymienione części ciała lub coś do jedzenia, albo jest w nich coś niepolskiego, itp. Naprawdę w bardzo ciekawy i interesujący sposób autor opowiada skąd wzięły się niektóre nazwy. Czasem jest to oczywiste, a czasem niekoniecznie.
Kiedy czytałam tę książkę mojemu 6 latkowi, tak go wciągnęły historie nazw miejscowości, że przejeżdżając przez jakąś miejscowość, dopytywał - a ta nazwa co oznacza? lub skąd się wzięła? I uwierzcie, ale jadąc na wakacje i mijając masę różnych miejscowości, dosłownie zamęczał mnie i męża pytaniami i musieliśmy wymyślać na poczekaniu z czym kojarzy nam się dana nazwa miejscowości? Było to całkiem fajne, ale i męczące zarazem. Bo czasem aż brakło nam pomysłów, skąd akurat taka nazwą się wzięła?!
Kochani ogromną też rolę w tej książeczce odgrywają ilustracje pani Joanny Rusinek. Są one kolorowe, pomysłowe, oryginalne. 👍
Jeśli szukacie ciekawej i pobudzającej do myślenia książeczki dla swoich dzieci, to zapraszam do tej lektury!
A ja dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon za tę mądrą książeczkę. ♥️

Zazdroszczę dzieciom książek. Tego jak są wydane, ale przede wszystkim ilustracji. ILUSTRACJI, które nie są jak przerysowane z disney’owskiego koszmaru ilustratora, w którym wszystko musi mieć duże oczy, nie można „wyjechać za linię”. Tekst jak tekst, Pan Michał Rusinek, który się deklinuje, co podkreśla w anegdotach o sobie, pisać umie. Teksty Pana Michała Rusinka (który się deklinuje) czyta się dobrze, umie on czytelnika zabawić i rozbawić. Ta książka to jednak nie tylko teksty o Krzywych Kolanach, Wytrzeszczce, Żabojadach czy Gieczy. To książka Pani Joanny Rusinek. Jej ilustracje są świetne, lepsze od tekstów. To one przykuwają uwagę w tej książce, zostają w pamięci. To one sprawiają, że warto tę książkę kupić, przeglądać z dzieckiem. Może dzięki takim książkom, „kidosy”, „kaszojady” zobaczą, że rysunek może wyglądać inaczej, że można „mieszać techniki”, bawić się symbolem. Może dorośli, po zobaczeniu prac Pani Joanny Rusinek, przestaną od swoich „bąbelków” wymagać prac plastycznych, które niczym się nie różnią do siebie, które wszystko mają na swoim miejscu, w których każdy skręt ku dadaizmowi, symbolizmowi, kubizmowi, jest traktowany jak powód do skorzystania z porady psychologa. Warto tę książkę zobaczyć, pooglądać, przejrzeć i… przeczytać. Szczególnie mieszkańcy Pacanowa, powinni zadbać o dystrybucję tej książki jak Polska długa i szeroka. Dzięki Panu Rusinkowi (który się deklinuje)być może, przestaną być obiektem niewybrednych insynuacji na temat średniego ilorazu inteligencji w ich miejscowości.

Dodaj cytat z książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości