Rozważna i romantyczna

Okładka książki Rozważna i romantyczna Jane Austen, Gemma Barder
Okładka książki Rozważna i romantyczna
Jane AustenGemma Barder Wydawnictwo: Wydawnictwo Tandem Seria: Klasyka dla dzieci [wydawnictwo Tandem] literatura dziecięca
literatura dziecięca
2021-02-23
Emilia Skowrońska

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Oprócz tego, że uwielbiam tę Autorkę, to daje 10/10 za pomysł! Warto by było, żeby wszyscy wydawcy robili serie "dorosłych" książek w wersjach dla dzieci. Tak sie uczy miłości do literatury!

Powieść " Rozważna i romantyczna " to jedna z najbardziej popularnych książek Jane Austen.
Bohaterki powieści , siostry Dashwood , znakomicie odzwierciedlają zawarte w tytule przeciwstawne cechy.
W życiu angielskiej arystokracji na przełomie XVIII i XIX wieku nad uczuciami dominuje pogoń za pieniądzem , walka o pozycje w towarzystwie , korzystne zamążpójście .
Jakże różne były priorytety angielskich panien , które marzyły tylko o bogatym mężu , pozycji w towarzystwie od trosk jakie miały panny z zubożałej szlachty polskiej , gdzie w tle przewijała się ojczyzna , pomoc w domu i troska o najbliższych .

Jakże różne...

Była to pierwsza historia Jane Austen jaką miałam okazję poznać. Co prawda w wersji dla młodszych przez co fabuła jest bardzo skrócona co jest zrozumiałe, ale na pewno dzięki niej sięgnę bo oryginał i pierwowzór tej powieści.
Sama książka myśle że jest bardzo fajnym pomysłem żeby zapoznać dzieci z klasykami dla dorosłych.
Mi jako osobie już starszej przeszkadzało czasem to że było dużo rzeczy bardzo uproszczonych i skróconych.

po więcej recenzji zapraszam tu https://www.instagram.com/secret_chapter/

Mi jako osobie już starszej przeszkadzało czasem to...

Muszę się przyznać, że sama do tej pory niezbyt przepadałam za twórczością Jane Austen. Znam każdą z historii i nawet zdarzyło mi się obejrzeć jakieś adaptacje niektórych z nich. Jednak cykl Jane Austen dla młodych dam chyba był i potrzebny mi, bo mam ochotę zmierzyć się ponownie z pierwowzorami.

Uwielbiam Jane Austen. Wracam do jej książek z sentymentem.

Uwielbiam Jane Austen. Wracam do jej książek z sentymentem.

Swoją przygodę z klasyką literatury skierowaną dla młodych dam rozpoczęłam od książki Jane Austen „Opactwo Northanger”, dzisiaj czas na kilka słów o kolejnym tomie tej uroczej serii – mianowicie o książce „Rozważna i romantyczna”.
Adaptacji dzieł Jane Austen na podstawie oryginalnego jej tekstu dokonała Gemma Barder, która uchwyciła w przekazie dla dzieci newralgiczne elementy treści pozostając w klimacie oryginałów. Książki są znacznie krótsze, pozbawione pobocznych wątków, ale nadal zachwycają swoim przekazem. Oczywiście nadal niosą ze sobą przesłanie, choć prostsze niż w oryginale, nadal zmuszają czytelnika do rozważań i niosą odrobinę humoru.
Czy dla każdego człowieka miłość jest tym samym? Czy każdy definiuje ją w ten sam sposób? Dwie siostry Elinor i Marianne maja zupełnie inne, wręcz przeciwne wyobrażenia na jej temat. Elinor, starsza z sióstr bardzo rozważne podchodzi do tematu uczuć, z kolei Marianne ma romantyczne wyobrażenie miłości. Czy uda im się znaleźć odpowiednich adoratorów, których będą mogły obdarzyć swoim uczuciem?
Piękna okładka, duża czcionka i rysunki to wspaniały sposób na to, aby zachęcić do poznania tych historii, a być może w przyszłości do sięgnięcia po lekturę oryginalnej wersji klasyki. Mam nadzieję, że po lekturze serii dla młodych dam moje córki sięgną w którymś momencie swojego życia po oryginalne wydania klasyki literatury i będą umiały czerpać radość z ich lektury.

"Pierwsze zakochanie nie zawsze jest najważniejsze, a miłość od pierwszego wejrzenia nie zawsze jest trwała."

Po "Dumie i uprzedzeniu" i "Emmie" przyszedł czas na "Rozważną i romantyczną", trzeci tom serii klasyki dla dzieci. Ciepłą powieść Jane Austen przeformowano w mini powieść, by zachęcić dziewczynki do jej poznania, a za jakiś czas, sięgnięcia po pełną wersję. Gemma Barder podjęła niełatwe wyzwanie adaptacji szlagierowych dzieł pisarki, wciąż rozgrzewają serca czytelniczek na całym świecie, emocjonującymi przekazami, romantyczną nutą, uniwersalnymi prawdami, klimatem epoki. Wyłuskała z oryginału kluczowe elementy fabuły, przedstawiła w ciekawej skondensowanej formie, co istotne, zachowała niepowtarzalną atmosferę i ducha narracji Jane Austen. Sympatyczna oferta czytelnicza spodoba się młodym damom, wciągnie intrygującym przebiegiem zdarzeń, pobudzi wyobraźnię ciekawą oprawą graficzną, przyciągnie przyjaznym stylem prowadzenia, stworzy okazję do niecierpliwego zbierania serii. Na horyzoncie kolejne tomy, a Bookendorfinie za chwilę "Opactwo Northanger".

"Rozważna i romantyczna" ukazuje różnorodność obrazu miłości, dla jednych jest szybkim biciem serca i gwałtownym okazywaniem uczuć, dla innych zgodnym zgraniem się we wspólnym rytmie. Bez względu na to, jaką formę przyjmie miłość, jest mocno wyczekiwana i wypatrywana. Czasem przychodzi niespodziewania, zaskakuje mocą, kiedy indziej jest naturalną konsekwencją zgrania charakterów. Teoretycznie, nic nie powinno stać na przeszkodzie prawdziwemu uczuciu, jednakże konwenanse epoki często rozdzielają dwoje kochających się ludzi, liczy się utrzymanie wizerunku rodziny i łączenie majątków. Sytuacja kobiet nie pozostawia miejsca na jawny bunt i manifestację odmiennego zdania. Ujmuje Elinor, najstarsza z sióstr, z rozważnym uczuciem do Edwarda, oraz Marianne, z romantyczną wizją młodzieńczej namiętności do Willoughbiego. Czym charakteryzuje się prawdziwa miłość? Jak o nią walczyć? Jak odróżnić od złudnego chwilowego zauroczenia?

bookendorfina.pl

• Klasyki
  • 🌐 Empik Go
  • 2021r.
  • POSIADAM 😘💞💚💗
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Rozważna i romantyczna