Kształt dźwięku

Novae Res
2021-02-17
2021-02-17
9788382192131

Gdy wzięłam do ręki tę powieść, nie sądziłam że będzie tak ciekawa. Autorka wspaniale ukazuje emocje kobiety, która mając męża dopuszcza się zdrady i nie wie, jak dalej pokierować swoim życiem. Bardzo podoba mi się, że Marysia - główna bohaterka - zwraca się przez cały czas bezpośrednio do czytelnika. Do tego rodzinne tajemnice sprzed lat, które Marysia pragnie odkryć dla swojego ukochanego okazują się poniekąd być kluczem do jej przyszłości. Autorka sama wyjaśnia na końcu, że ta książka ma na celu uświadomić nam, że gdy czujemy się nieszczęśliwi, powinniśmy brać sprawy w swoje ręce i nie bać się zaryzykować odmiany własnego życia. To co pozornie wydaje się dla nas być dobre i właściwie, tak na prawdę może okazać się naszą złotą klatką. Nie bójmy się rozwinąć skrzydeł i polecieć za melodią, która gra w naszej duszy. ♡

Książka trzymająca do końca w napięciu. Maria ma wszystko: luksusowy dom, futra niczego jej nie brakuje. Nie ma jednak jednej najistotniejszej "rzeczy" - miłości. Na jej drodze stanął Jakub. Dużo młodszy, aczkolwiek była to miłość odwzajemniona. Maria była gotowa odejść od męża, aby wieść szczęśliwe życie u boku Jakuba. Po długim czasie kłamstw, nieporozumień i nienawiści Maria zostawiła męża i była szczęśliwa z Jakubem aż do śmierci.

Moim zdaniem, to książka o niczym. Trochę taka przysłowiowa wydmuszka. Pięknie oprawiona, napisana dobrym stylem, ale jednak...wydmuszka.
Nie potrafię wzbudzić sobie sympatii do kobiety, która mając wiele, nie potrafi docenić tego, co dostała od losu i na siłę szuka problemów. Maria to niespełna 40-latka, niezdecydowana, niespełniona i oddalająca się od męża kobieta. Co z tego może wyniknąć, to chyba wszyscy wiedzą... Dla mnie książka o sztucznych problemach.
Nie warto.

Ogromny plus za styl pisarski. Historia sama w sobie mdła, nie zostanie w pamięci na długo.

Książka uświadamia, że nie warto się zastanawiać i lepiej podjąć od razu dobrą decyzję. Tak, jak się czuje od początku. Zgodnie z muzyką.

Jednowątkowa powieść napisana piękną polszczyzną oraz prawie, że poetyckim językiem. Niewątpliwie wyróżnia to książkę, ale już niekoniecznie umila czytanie. Z jednej strony nadaje treści barw i swego rodzaju piękna, lecz z drugiej strony męczy i wywołuje ciągłe i nasilające się z każdą przeczytaną stroną uczucie znużenia. Fabuła nie jest mocno rozbudowana, akcja toczy się leniwie, a główna bohaterka irytuje swym zachowaniem, kompletnie nieadekwatnym do jej wieku i życiowych doświadczeń. Rozumiem, że się kobieta zadurzyła. Rozumiem, że teraz to tylko motyle w brzuchu i takie tam. Ale jednak nie jest to nastolatka, lecz blisko czterdziestoletnia, dojrzała osoba. Więc, te wszystkie podchody, niedomówienia, domysły, jakie stały się jej udziałem, bardzo mocno denerwowały. I do tego narracja prowadzona w pierwszej osobie nie bardzo przypadła mi do gustu. Dała ona wrażenie, jakby czytelnik miał być przyjacielem bohaterki, niemym powiernikiem jej marzeń, rozterek, decyzji. Z tych powodów powieść nie okazała się być dla mnie trafnym wyborem na początek zaznajamiania się z twórczością autorki i absolutnie nie zachęciła do sięgnięcia po kolejne dzieła.

Maria dobiega czterdziestki i wiedzie wraz z mężem ustabilizowane, monotonne życie. Wszystko zmienia się gdy poznaje o trzynaście lat młodszego Jakuba. Fascynuje ją gra mężczyzny na pianinie. Zaczyna dostrzegać, że jej małżeństwo utknęło w martwym punkcie. Nudna codzienność i nieudane starania o dziecko oddaliły ich od siebie.
Kobieta jest niezdecydowana, raz chce ratować małżeństwo, by za chwilę tęsknić do Jakuba.
Na co w końcu zdecyduje się Maria, co wybierze : własne szczeście czy obowiązek.

Kobieta jest niezdecydowana, raz chce ratować...

W ostatnich dniach miałam ogromną potrzebę czytania różnych powieści, a głównie tych obyczajowych. Najwidoczniej zabrakło mi w moim czytelniczym życiu trochę realnych problemów, które mogą spotkać każdego z nas. Mój wybór padł więc na książkę, która niestety dość długo czekała na swoją kolej - Kształt dźwięku. Czy ta historia, pełna pięknych dźwięków mnie zachwyciła? O tym właśnie w tej recenzji.

Maria ma prawie czterdzieści lat i można śmiało rzec, że jest ona kobietą sukcesu. Wraz z mężem prowadzi antykwariat, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Ich wspólne życie pozornie wygląda pięknie i idealnie, jednak za drzwiami ich domu odgrywają się prawdziwe dramaty. Wciąż powraca do nich temat dziecka, co powoduje narastające niepokój i kłótnie. Pewnego dnia Maria wybiera się na spacer i przypadkowo natyka się na piękną melodię, która przyciąga ją do równie pięknego, opuszczonego domu. Właśnie tam poznaje Jakuba - mężczyznę zagubionego, młodszego o ponad dziesięć lat oraz utalentowanego pianistę. Czym poskutkuje to przypadkowe spotkanie? Jakie sekrety mogą kryć się za ścianami starego domostwa?

Powiem Wam szczerze, że gdy zaczynałam czytać tę powieść, nie byłam pełna optymizmu. Początkowe strony były dla mnie dość nużące i niejasne, co wprawiało mnie w rosnącą irytację. Jednak, gdy przekroczyłam barierę kilkudziesięciu stron – nagle historia Marii i Jakuba zaczęła coraz mocniej wciągać mnie w swoje szpony. To, czego doświadczyłam podczas lektury tej powieści, długo nie zapomnę.

Główna bohaterka powieści, Maria, z początku nie wzbudzała mojej sympatii. Irytowało mnie to, że nie potrafi się ona wyraźnie postawić w pewnych sytuacjach. Dopiero jednak z czasem zauważyłam, że decydując się na raczej bierną aktywność, ona właśnie to robi – stawia się i robi coś na przekór. Kiedy to zrozumiałam, nabrałam niesłabnącego szacunku do tej postaci. Rozumiałam też jej rozterki oraz pewne wahania, które stety lub niestety często się zdarzają. Autorka bardzo dobrze wykreowała tę bohaterkę i myślę, że Maria może stać się inspiracją dla wielu kobiet, które tkwią w różnych relacjach, raczej im niesłużących.

Postać Mateusza, męża Marii również zasługuje na wspomnienie. Choć mężczyzna ten raczej nie zdobył mojej sympatii (w zasadzie to nie raczej, a na pewno) i pewnie niewielu czytelnikom przypadnie do gustu, to chciałabym zwrócić tu uwagę na jedną rzecz. Jego marzenie, którego spełnienia pragnął najbardziej na świecie, stało się jego obsesją. Zwróćmy uwagę na fakt, że to mężczyzna chciał tego, co zazwyczaj przypisywane jest jako marzenie kobiet. Cieszę się, że autorka poruszyła tutaj ten temat i tym samym pokazała, że wątek ten może dotyczyć tak naprawdę każdego.

Wybaczcie, że piszę tak dość enigmatycznie, ale staram się nie zdradzić nic, co jest istotne dla fabuły i co stanowi element zaskoczenia. Mogę jednak zdradzić, że pióro Pauli Er jest bardzo dobre, lekkie -choć w zasadzie opisuje ona niezwykle trudną i bolesną historię. Dzięki temu udało mi się pochłonąć tę pozycję przy jednym podejściu. O tym, że pod koniec nie mogłam po prostu oderwać wzroku od kolejnych stron, też muszę wspomnieć. Co tu się działo!

Jeżeli gustujecie w powieściach życiowych, obyczajowych i z chęcią sięgacie też po trudniejszą tematykę - ten tytuł koniecznie musi zwrócić Waszą uwagę. Zwłaszcza że oprócz Marii, Jakuba i Mateusza skrywa się tutaj coś jeszcze - coś, co zdecydowanie zaskakuje i równie mocno angażuje czytelnika. Zaciekawieni? W takim razie przy najbliższej okazji sięgnijcie po tę powieść.

Główną bohaterką powieści jest Maria, kobieta dobiegająca czterdziestki z ułożonym skrupulatnie planem na życie, bez niespodzianek, uniesień ani spontanicznych decyzji. Wszystko w jej życiu jest zaplanowane, nawet sex z mężem. Jedna wycieczka zmienia jednak wszystko. Poznaje młodszego o 13 lat zdolnego mężczyznę. Dzięki jego grze na pianinie budzi się w niej tesknota za tym czego od dawna nie czuła. To piekna historia o tęsknocie za czymś nieuchwytnym. Szkoda, że tak szybko sie skonczyla...Polecam gorąco! Dzieki niej uslyszysz dzwieki oraz zobaczysz, że dziwięki mają kształt...

O ile "Tam, gdzie milczą róże" czytało mi się bardzo dobrze, tym razem nie było już tak lekko i kolorowo. Owszem, treść książki nie jest zła, jednak niezdecydowanie głównej bohaterki momentami niemal doprowadzało mnie do szału. Maria, bo tak ma na imię pierwszorzędna postać, raz chce być ze swoim mężem, by za moment zmieniać zdanie i swoje uczucie lokować w niejakim Jakubie. Gdyby owo niezdecydowanie pojawiło się raz, ale nie, Maria ma wahania nastrojów niczym krnąbrna nastolatka. Jej postawa psuła całą fabułę, a szkoda, bo pisarka ma niezłe pióro i szkoda by było to zmarnować.
Maria to kobieta dobiegająca czterdziestki. Wraz z mężem Mateuszem prowadzi antykwariat. Maria pracuje w biurze i odpowiada szczególnie za rachunkowość, natomiast Mateusz szuka perełek do sprzedaży. Para wiedzie dostatnie życie, ale między małżonkami często dochodzi do spięć. Brak dziecka to ich główny problem, a tym razem to bardziej mąż nalega na potomka i przy tym traktuje żonę jak inkubator. Do czego doprowadzi tak intensywna huśtawka emocji? Sami się o tym przekonajcie.
Pewnego dnia, podczas spaceru, Maria słyszy przyjemne dźwięki pianina. W starej chacie umiejscowionej na obrzeżach mieszka Jakub- chłopak młodszy od Marii o niemal trzynaście lat. Jak to jednak w życiu bywa, bohaterowie wpadają sobie w oko, ale jakie są dla nich różnice światopoglądowe? On biedny, a ona bogata, on młody, a ona dużo starsza- do czego owe różnice doprowadzą? Zapraszam do lektury.
Poza wątkiem miłosnym odnajdziemy w powieści także element historyczny. Dom Jakuba mieści bowiem wiele tajemnic. Jakich? O tym warto przeczytać, bo nie jest to nudna historyjka. Bardziej powiedziałabym, że kiedyś, w czasach wojny, człowiek potrafił zaryzykować wiele, by komuś pomóc. Na dodatek sam Jakub też nie mówi o sobie wszystkiego. Dlaczego? Zrobił coś złego? A może czegoś się wstydzi? Nie zdradzę fabuły, lepiej, aby czytelnicy sami zrozumieli każdy wątek z osobna.
Książka nie jest nudna, porusza wiele słodko-gorzkich tematów. Jaką postawę wywołuje w człowieku przemożna chęć posiadania dziecka? Jak czuje się ktoś ustawiony gorzej materialnie i mentalnie? To są główne problemy zawarte w tekście Pauli Er. Ach, zaletą jest też dobra forma narracyjna- książka jest tak skonstruowana, jakby główna bohaterka zwierzała nam się ze wszystkiego, co dotąd ją spotkało. To bardzo ciekawy chwyt literacki. Gdyby nie nadmierne niezdecydowanie Marii, na pewno dałabym wyższą notę. Wiem jednak, że na pewno przeczytam jeszcze inne propozycje pisarki i Wam, czytelnikom, radzę postąpić tak samo.

• Przeczytane 2021
  • Mój patronat medialny