Wysłuchaj mnie

Novae Res
2021-09-10
2021-09-10
9788382194531
depresja poporodowa granica ciąża rodzina nadzieja tajemnica

Książka porusza bardzo ważny temat: depresji poporodowej i braku zrozumienia ze strony najbliższych. To problem, który mam wrażenie, dotyka dziś coraz więcej matek, dlatego dobrze, że taka powieść powstała. Jest ona swojego rodzaju manifestem kobiet będących w trudnej sytuacji, oczekujących zrozumienia, wsparcia i pomocy ze strony najbliższych, a nie porad w stylu: "Weź się w garść". Takie słowa, to chyba najgorsze co może usłyszeć osoba będąca w depresji... Poza powyższymi, książka stanowi też naprawdę dobrą powieść obyczajową. Mi najbardziej podobał się wątek z przeszłości... Polecam !

"WYSŁUCHAJ MNIE" - PAULA ER

To druga książka autorki, po którą sięgnęłam. Tak pierwsza mnie ujęła, choć w zupełnie innym gatunku
("Wolność Jaskółki - jest recenzja również tutaj).
"Wysłuchaj mnie" jest o kobiecie, która niby ma wszystko, ale nikt nie widzi co się z nią dzieje.
Ma dom, męża, synka i jest w ciąży z córeczką oraz obok mieszkają rodzice. I tu się trochę zaczyna dramat Anety. Bo choć rodzice są dobrzy, to jej mama nadopiekuńcza, wtrącając we wszystko wpędza ją w poczucie winy. Kiedy rodzi się Emilka, Aneta ma depresje poporodową. Nikt nie spyta się jak się czuje, wszystko skupia się wokół dzieci, szczególnie noworodka. Tak to zwykle jest, a przecież kobieta w połogu też potrzebuje dobrego słowa, wsparcia, troski i pomocy. Nie tylko jest do rodzenia i opieki nad dziećmi i zajmowanie się domem, obiadem, zakupami, sprzątaniem... Kobieta też ma swoje potrzeby, gorsze i lepsze dni, wsparcia, czasem wystarczy dobre słowo, spytanie się co i jak u niej, odciążenie, ale nie na zasadzie, bo ty źle to robisz, a daj pomogę. Niby to samo, a jakże inny wydźwięk.
Aneta do tego by zebrać się w sobie bierze na własną odpowiedzialność leki na uspokojenie. DO tego pomału odkrywa to co przez lata ukrywali przed nią... co poczytajcie. Książka bardzo wciąga i powiem szczerze, że choć osobna opowieść to na pewno sięgnę po oboczną drugą opowieść "Kształt dźwięku".
Polecam zarówno ebook czy książkę papierową, ale także audiobook, ponieważ jest także w tej wersji ta książka. Naprawdę trudno było się oderwać.

OCENA 10/10
35/24 ( 3/03)/ OBYCZAJ 25/24 DRAMAT 17/3/24
ilość stron: 316
DATA wyd: 10.09.2021
czas przewidziany czytania: 5 h 16 min.
Czas słuchania: 06 h 52 min

#dramat
#trudnetematy
#obyczaj

"WYSŁUCHAJ MNIE" - PAULA ER

("Wolność Jaskółki - jest recenzja również tutaj).

Autorka stworzyła naprawdę wciągającą historię. Choć poruszony temat nie jest łatwy ani przyjemny w odbiorze jest on poruszony z ogromną empatią i wrażliwością. Doceniam to, że historia wydaję się bardzo autentyczna. Polubiłam Anetę i bardzo żałowałam, że nie mogę jej pomóc. Podobał mi się również wątek rodzinnej tajemnicy, który również mnie wzruszył. Pozycja warta poznania i z przyjemnością sięgnę po inne książki autorki. Serdecznie polecam.

Piękne życie głównej bohaterki i nagle.... Drugie dziecko radość lecz kiedy się rodzi córeczka kobieta wpada w sidła depresji poporodowej jej zmagania z nią nie są proste.... Skąd u niej ten stan.... Jak się okazuje mroczna tajemnica z przeszłości która jako dziecko wyrzuciła że świadomości.... To co zobaczyła w dzieciństwie spowodowało depresję choć przez całe życie dotychczasowe żyła bez pamięci o tym... Szoku

Emocjonująca, wciągająca i chwytająca za serce historia

Emocjonująca, wciągająca i chwytająca za serce historia

Aneta ma wszystko, co tylko może sobie wymarzyć młoda kobieta – kochającego męża, wspaniałego synka, własny dom i rodziców zawsze chętnych do pomocy. Z radością oczekuje drugiego dziecka. Kiedy jednak rodzi się Emilka, wszystko idzie nie tak, ja powinno. Aneta, zamiast płakać ze szczęścia… wymiotuje, kiedy próbuje przytulić noworodka. Dziecko wydaje się jej obce, zimne i obrzydliwe. Kobieta nie czuje nic poza chłodem i odrazą, bólem głowy i całego ciała. Sytuację pogarsza fakt, że jej córeczka nie chce ssać piersi. Początkowa nadzieja, że wszystko ułoży się po wyjściu ze szpitala, szybko się ulatnia – w domu Anety zaczyna rządzić jej toksyczna i apodyktyczna matka. Powrotu do pełni sił nie ułatwia jej również rodzinna tajemnica sprzed lat. Wydaje się, że każdy dzień zbliża członków tej rodziny do nieuchronnej katastrofy.
Czy miotająca się w sidłach depresji poporodowej Aneta przekroczy ostatnią granicę?

Bardzo wciągająca. Chodź przyznam,że początek lekko mnie nudził. Temat depresji opisany dobitnie.

Aneta po raz drugi jest w ciąży. Niestety jej kolejny poród okazuje się zupełnie inny niż pierwszy. Mimo że szybki, to niespodziewany i nie tak idealny, jak sobie wymyśliła. Do tego lawina późniejszych zdarzeń odciska się traumą na psychice kobiety. Istotną rolę odgrywa również skrzętnie skrywana rodzinna tajemnica.

"Czemu nie jestem jak inne matki? (...) Czemu nie cieszę się z macierzyństwa? (...) Jestem do niczego."

To obraz tego, jak często idealizowane macierzyństwo staje się zderzeniem z brutalną rzeczywistością. Nie zawsze jest tak cukierkowo jak promują to media. Częściej jest to zmaganie z każdym dniem i z własnymi emocjami. Zaburzona gospodarka hormonalna, nowe obowiązki, które tylko się nawarstwiają, permanentne zmęczenie, ale także brak zrozumienia i empatii ze strony otoczenia budują poczucie bezradności, a nawet bezużyteczności. Gwoździem do przysłowiowej trumny mogą być "dobre rady", które zaczynają zewsząd spływać i podważać decyzje młodej matki.

Depresja jest podstępną chorobą. Przychodzi niezapowiedziana i z brudnymi buciorami rozgaszcza się w naszym, na pozór poukładanym życiu. Osoby nią dotknięte często nie zdają sobie sprawy z siły problemu. Bez pomocy z zewnątrz, w pewnym momencie stają przed ścianą, która mimo szansy przebicia, staje się przeszkodą nie do przejścia.

Pojawienie się nowonarodzonego dziecka to ogromne wydarzenie dla całej rodziny. Wszyscy pochylają się nad małą istotą chwalą, życzą zdrowia, przynoszą prezenty. Cała uwaga skupia się na nim. Gdzie w tym wszystkim jest matka? Takie zachowania, bagatelizowanie odczuć kobiety w prosty sposób mogą pogłębić objawy depresji poporodowej.

Autorka zwraca dużą uwagę na rolę bliskich. "Czasem przecież wystarczy tylko świadomość, że ktoś jest obok." To tutaj powinna rozpoczynać się pomoc. Poczucie realnego wsparcia wśród najbliższego otoczenia jest podstawą budowania własnej wartości i poczucia bezpieczeństwa.

Mimo iż głównym wątkiem jest depresja poporodowa to Autorka postanowiła wzbogacić tę historię. Poszła o krok dalej i nawiązała do przeszłości, a ściśle mówiąc do dzieciństwa Anety. Sprawnie połączyła obie przestrzenie czasowe tworząc pewnego rodzaju ciąg przyczynowo-skutkowy, do którego bohaterka sama musi dojść. Fabuła poprowadzona jest w narracji pierwszoosobowej dzięki czemu emocje stają się bardziej wyraźne i wiarygodne.
Podjęta tutaj tematyka nie należy do łatwych i przyjemnych, ale trzeba o tym pisać. Uświadamia pewne rzeczy i skłania do refleksji.

"Czemu nie jestem jak inne matki? (...) Czemu nie cieszę...

Kto w Polsce może mieć depresję? – zdaniem wielu Polaków ludzie, którzy posiadają nadmiar wolnego czasu, zasobów finansowych i z powodu braku problemów, sami je sobie wymyślają. Nic bardziej mylnego, depresja to ciężka choroba, która może dopaść zarówno osobę zamożną, jak i człowieka biednego, może zaatakować w każdym wieku, a zatrważające jest to, że zapadają na nią osoby coraz młodsze i dzieci.

Symptomy i konsekwencje depresji poznamy, biorąc do ręki książkę Pauli Er „Wysłuchaj mnie”. Jej bohaterka nowoczesna, zaradna i samodzielna kobieta z niecierpliwością wyczekuje narodzin upragnionej córeczki, a kiedy nadchodzi ten czas, okazuje się, że jej świat rozpada się jak domek z kart. Niestety jak w przypadku wielu osób cierpiących na depresję Aneta nie wie, co się z nią dzieje, nie odnajduje się w swoim nowym ciele, a na zrozumienie ze strony bliskich nie ma co liczyć. Historia Anety opisana na kartkach książki jest o tyle wciągająca, Aneta bowiem to każda z nas, zmagająca się z łączeniem różnych ról, życiem w biegu i na pełnej petardzie, szczególnie kiedy są dzieci. I właśnie każda z nas jak Aneta może rano otworzyć oczy i nie móc wstać z łóżka. Nasza bohaterka stara się być zaradną żoną, dobrą matką, próbuje pokochać swoje nowo narodzone dziecko i zająć się nim, jak pierwszym dzieckiem. Jednak postanowienia nie są tak proste do zrealizowania, jakby mogło się wydawać, kiedy odczuwa ona, że dzieje się z nią coś, czego ona sam nie rozumie i czego się boi. Aneta staje na krawędzi i tylko jeden krok dzieli ją od katastrofy.

Uważam, że wartością tej książki jest merytoryczna wiedza o depresji ilustrowana osobą Anety. Po jej przeczytaniu każdy będzie wiedział, że pewne zachowania pojawiające się znikąd lub skradające się niezauważone, nie są oznaką gorszego dnia, czy zmęczenia, tylko początkiem trudnej do pokonania i groźnej w skutkach choroby. Z depresji się nie wychodzi ot, tak na własnych nogach i o własnych siłach, bez fachowej pomocy, można dobrnąć do miejsca, z którego już nie będzie odwrotu. Anecie uświadomiła to głęboko skrywana historia rodzinna, która ujrzała światło dzienne za sprawą wujka, który z upływem lat nie miał sił, aby zmagać się z demonami z przeszłości i własną depresją. Rodzinna historia, ukrywana przez lata stanowi bardzo ważny, interesujący i wciągający wątek książki.

Książka ta pokazuje, jak ciężką chorobą jest depresja, jak podstępnie osacza człowieka, wysysając z niego witalność i chęć do życia. Najważniejszym przesłaniem płynącym z książki jest to, że żaden specjalista, terapia i środki farmakologiczne nie zastąpią tego, co w przypadku tej choroby jest najważniejsze pomocy, zainteresowania i wsparcia drugiego człowieka. Warto, więc mieć oczy szeroko otwarte, bo okazana pomoc może nawet uratować komuś życie.

Aneta, która oczekuje narodzin drugiego dziecka z pozoru ma wszystko – kochającego męża, cudownego synka, własny dom oraz zawsze chętnych do pomocy rodziców którzy mieszkają obok. Lecz gdy na świat przychodzi Emilka wszystko jest nie tak jak powinna. Nawet Aneta czuje że coś jest nie tak. Zamiast radości czuje zobojętnienie, ogromne zmęczenie oraz ból całego ciała. Niestety nadzieja, że wszystko ułoży się jak tylko wróci do domu okazuje się płonna. Wydaje się, że nikt nie dostrzega jej problemu, a przytłaczająca opieka jej matki wpędza ją w coraz głębszą rozpacz. Powrotu do zdrowia nie ułatwia również rodzinna tajemnica sprzed lat.

„Wysłuchaj mnie” to niezwykle sugestywna historia kobiety pogrążonej w depresji poporodowej. Na kartach książki niejednokrotnie widzimy lekceważący stosunek otoczenia do Anety.

„Nie mów, że masz depresję. Co Ty możesz o tym wiedzieć? Ciesz się życiem, rodziną. Obyś nigdy się nie dowiedziała, jak wygląda prawdziwa choroba.”

Bagatelizowanie problemu, krytyka, wytykanie błędów i brak wsparcia powoduje, że sam chory często nie widzi problemu. Aneta również zaczyna się zastanowić czy najbliżsi nie mają racji. Może się nad sobą użala? Może to tylko ogólne zmęczenie i smutek, który minie? Trzeba przyznać, iż autorka w niezwykle obrazowy sposób pokazała co może się dziać gdy człowieka dopadają stany depresyjne. Uświadamia jak niszczy uwalniając jedynie negatywne myśli i emocje. Pokazuje również jak bohaterka uczy się maskować swoje prawdziwe myśli czy emocje pochłaniając niezliczone leki bez recepty. Ale w depresji nie leki są najważniejsze, a terapia i wsparcie. Przekaz jest dodatkowo wzmocniony poprzez narrację pierwszoosobową, co jeszcze bardziej pozwala nam wniknąć w umysł bohaterki.

„Wysłuchaj mnie” to niezwykle dojrzała, trudna i angażująca lektura po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Daje do myślenia i zostaje w pamięci. Ale pokazuje również że wiele kobiet jest pozostawionych samym sobie. Bardzo dobrze, że powstają takie książki, gdyż są niezwykle potrzebne.

• Przeczytane 2021
  • Mój patronat medialny
  • Papierowy
  • PRZECZYTANE 2021

Dodaj cytat z książki Wysłuchaj mnie