W krainie sylfów

Okładka książki W krainie sylfów
Agnieszka Hałas Wydawnictwo: Rebis Cykl: Teatr węży (tom 3.50) fantasy, science fiction
34 str. 34 min.
2019-06-06
2019-06-06
34 min.
Teatr Węży Preludium Śpiew_Potępionych

Okładka książki 24.02.2022 Aleksandra Bednarska, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Michał Cetnarowski, Tomasz Czarny, Jarek Dobrowolski, Szymon Drzymała, Mateusz Dudek, B. A. Feder, Agnieszka Fulińska, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Grzegorz Kałużny, Aleksandra Klęczar, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Marek Kolenda, Wojciech Kulawski, Paweł Majka, Katarzyna Michalewicz, Marcin Mierzejewski, Marcin Nadratowski, Marcin Opolski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Joanna Krystyna Radosz, Radosław Rak, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Salik, Paula Uzarek, Hubert Wojciechowski, Mariusz Wojteczek
Ocena 9,3
24.02.2022 Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 2 Jakub Bielawski, Michał Cetnarowski, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Grzegorz Janusz, Marta Kładź-Kocot, Paweł Matuszek, Marcin Melon, Sławomir Nieściur, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Bernadeta Prandzioch, Michał Studniarek, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,3
Tarnowskie Gór... Jakub Bielawski, Mi...

Pojedyncze opowiadanie pokazujące jak różnorodny jest świat wykreowany przez autorkę.

Bo wiadomo, świat nie jest ani czarny ani srebrny, a każdy ma coś za uszami i próbuje ugrac6jak najwięcej dla siebie.

Nie sposób odmówić autorce wyobraźni i rozmachu w kreowaniu świata. Robi to z godną szacunku konsekwencją.

Nie chciałem pisać recenzji, ale widzę, że nikt jeszcze tego nie zrobił. Więc do roboty.

Opowiadanie głęboko osadzone w świecie, bez znajomości którego czytelnik łatwo się zgubi. Brune powraca w asyście kilku wcześniej niespotkanych bohaterów. I tu największy minus, na pierwszej stronie dostajemy serię nazwisk, których nie ma z czym powiązać. Potem sprawa trochę się rozjaśnia, choć nadal nie mam pojęcia, kto kryje się za połową wymienionych nazwisk.
Treściowo, jedna krótka historyjka, która trochę pokazuje czym zajmuje się Brune po tym jak zostawiliśmy go na końcu poprzedniego tomu. Jednocześnie kładzie duży nacisk na wątek rywalizacji Dolin Otchłani. Zdecydowanie za dużo energii poświęcone jest na wątki polityki świata, a za mało na faktyczną akcję. Bo główne zdarzenie opowiadania rozgrywa się na przestrzeni jakichś pięciu stron góra. Niby czego można więcej wymagać, ale z drugiej strony czytałem inne opowiadania pani Hałas (nawet te, które ona uważa za słabe) i wiem, że stać ją na więcej. Objętościowo podobne "Tropem skorpiona" jest dużo ciekawsze. Ale to tylko dygresja.
Opowiadanie jest opisane jako wstęp do czwartego tomu. Oczekuję więc, że przynajmniej główna bohaterka powróci tam i będzie działała, a nie tylko stała bezczynnie.
Językowo, dialogowo, opisowo opowiadanie jest bardzo dobre. Brune bawi się magią, autorka bawi się bohaterami. Wszystko w najlepszym porządku.
Opowiadanie jest króciutkie, więc polecam je uwadze osób lubiących świat Krzyczącego. Co do innych osób, poszukajcie czegoś innego. Zaczynanie tej serii od środka mija się z celem. I naprawdę, autorka ma na swoim koncie wiele lepszych prac, nawet tych niskoformatowych.

Dodaj cytat z książki W krainie sylfów