Sente

Okładka książki Sente Michał Cholewa
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Sente
Michał Cholewa Wydawnictwo: War Book Cykl: Algorytm wojny (tom 5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Algorytm wojny (tom 5)
War Book
2018-11-14
2018-11-14
Inne

Okładka książki Inkszy welt Anna Askaldowicz, Michał Cholewa, Marta Magdalena Lasik, Michał Niedźwiedzki, Katarzyna Rupiewicz, Agnieszka Żak
Ocena 6,6
Inkszy welt Anna Askaldowicz, M...
Okładka książki Skafander i melonik Krystyna Chodorowska, Michał Cholewa, Karolina Fedyk, Anna Hrycyszyn, Marta Magdalena Lasik, Marta Potocka, Aleksandra Sokólska, Alicja Tempłowicz, Anna Łagan
Ocena 7,0
Skafander i me... Krystyna Chodorowsk...
Okładka książki Opowiadania nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2016 Juliusz Braun, Michał Cetnarowski, Michał Cholewa, Agnieszka Hałas, Magdalena Kucenty, Łukasz Orbitowski, Anna Szumacher
Ocena 6,5
Opowiadania no... Juliusz Braun, Mich...

Autor wrócił do tego, w czym czuje się najlepiej - i to widać, słychać i czuć. Kosmiczne potyczki, wojenna rywalizacja, drobne i większe intrygi - wszystko to ma odpowiednie miejsce w fabule, będąc jednocześnie umiejętnie zbalansowane. Zgubił się w tym wszystkim nieco Wierzba ze swoją ekipą, za to rośnie nadal Kuerten.

Zaskakująca. Jak każda poprzednia część serii. Jak zwykle dałem się złapać na grę pozorów, niedomówienia, zagadki, strategie wojskowe, które w ostatniej chwili okazują się tak oczywiste, że łapałem się za głowę jak nie rozgryzłem ich wczesniej. Autor jest mistrzem w budowaniu pozorów.

Czyta się ciekawie, jest dużo zwrotów akcji, ale osobiście preferuję historie opowiadane z pozycji mniej licznego bohatera. Jak dla mnie jest tu aż nadto epickich walk trzech wielkich flot kosmicznych, a za mało akcji zespołu Wierzby.
Niemniej kolejna część cyklu jest już na mojej wirtualnej półce jako must have:).

Z każdym kolejnym tomem "Algorytmów" jestem coraz bardziej zachwycona! "Sente" zadziwia nieoczekiwanymi zwrotami akcji, ale zakończenie jest dosłownie rozbrajające. Razem z "Fortą" to najlepsza książka tej serii.

Wciągająca jak cała seria.

Wciągająca jak cała seria.

Chciałoby się powiedzieć - powrót do starej, dobrej wojny. Mniej polityki, więcej akcji - więcej space opery.
I to mi się podoba.

I to mi się podoba.

1976

zwarta odsłona cyklu Algorytmy Wojny Michała Cholewy to była prawdziwa gratka dla wielbicieli politycznych intryg. Natomiast wielbicieli militarnej fantastyki mogli poczuć się trochę zawiedzeni. Czy piąta odsłona cyklu pod tytułem Sente przywróci równowagę między polityką i epickimi kosmicznymi bitwami?

Rozejm.
"Po zagładzie świata, który przeminął w Dniu, gdy Sztuczne Inteligencje postanowiły unicestwić ludzkość, ta jednak przetrwała, zwyciężyła i teraz podzielona na trzy mocarstwa walczy o pozostałości dawnej cywilizacji.
Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone muszą jednak zawrzeć rozejm bo straszny wróg, który miał już nie istnieć nagle się znów pojawił. Nadarza się okazja by dowiedzieć się więcej o okręcie SI który udało się zdobyć.

Czy Haken, schwytana Sztuczna Inteligencja poróżni ludzi i zdoła uciec do nieznanego zakątka wszechświata w którym odradza się potęga krzemowych istot?"

Mrocznie i epicko. ;)
Epickie bitwy, które były jedną z najmocniejszych stron cyklu powróciły. Do tego ich ilość przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania, a jakość szczegółów, jakie zostały podane podczas każdego ze starć, to crème de la crème tego „odcinka”.

Do tego z każdą minutą czuć jak atmosfera się zagęszcza, a intrygi każdej ze stron zataczają coraz szersze kręgi. Brisbane ze swoim tajemnicami przechodzi samego siebie, ale to Wierzba po raz kolejny skrada show swoją mroczną przemianą.

No i jeszcze to zakończenie. Może nie jest specjalnie zaskakujące, bo autor powoli i metodycznie daje nam odczuć, w którym kierunku zmierzamy, ale jednak wprowadza pewien dreszczyk emocji i niepewności przed kolejną odsłoną.

Podsumowując. Sente Michała Cholewy to bardzo dobra kontynuacja serii, pełna akcji i mrocznego klimatu. Jeżeli jesteście fanami militarnej fantastyki i lubicie kosmiczne bitwy, to nie możecie przejść koło tej serii obojętnie.

P.S. Jeżeli zdecydowaliście się na serię w audiobooku to mam dla Was ważną informację. Piątą odsłonę czyta nie Maciej Więckowski, a nie Wojciech Masiak, co w początkowych fazach odsłuchu może powodować małe zamieszanie. ;)

Rozejm.
"Po zagładzie świata, który przeminął w Dniu, gdy Sztuczne...

Strasznie się wynudziłem. O ile w pierwszych książkach tego cyklu bitwy w kosmosie miały w sobie jakąś świeżość, to teraz są już tylko nudne. Dopiero pod koniec książki zaczyna się coś dziać.
Widać jakiś postęp, bo może ktoś podpowiedział autorowi, że w kosmosie stan nieważkości to stan dość powszechny. I jest tu tego stanu nieważkości trochę więcej niż było wcześniej, ale autor chyba przecenia domyślność czytelników (a moją na pewno), bo o tym, że akcja dzieje się w stanie nieważkości dowiadujemy się zawsze z pewnym opóźnieniem. Na dobrą sprawę trzeba by było cofnąć się kilka stron i przeczytać je ponownie, dodając wyobraźni ten brak ciążenia.
W ogóle ta cała historia wojny w kosmosie wydaje mi się mocno naciągana. O co tu walczyć, skoro Kosmos jest praktycznie nieograniczony? Żeby nie wiem jak dużo było chętnych do kolonizacji, to zawsze da się ich gdzieś upchnąć.
No i jeszcze coś. W pierwszej książce autor napisał, że akcja toczy się za dwieście lat. Zakładając, że ludzkość mnoży się w obecnym tempie, czyli jakiś jeden procent rocznie, to za dwieście lat mogłoby nas być coś koło sześćdziesięciu miliardów. SI wytłukło 90 procent ludzkości, czyli zostało około sześć miliardów - trochę mniej niż mamy dziś na Ziemi. Ile planet można zasiedlić taką... garstką? I chyba wszyscy muszą być albo żołnierzami, albo produkować broń, żeby te wszystkie gwiezdne wojny mogły się w ogóle toczyć.
Przy okazji broni to zastanawia mnie, że żadnemu okrętowi nigdy nie zabrakło pocisków.
Książka kończy się tak, że wydaje się iż autor zamierza ciągnąć tę historię do emerytury. Może w przerwie, dla odpoczynku, co kilka lat wróci do pisania opowiadań, bo jego opowiadania są świetne i to najlepsze co napisał.

W ramach akcji Zew Zajdla, czyli przeczytania wszystkich utworów nominowanych do nagrody im. Janusza A. Zajdla, a potem głosowania na nie, zabrałam się za ostatnią nieznaną mi jeszcze powieść, piąty tom cyklu Algorytm Wojny Michała Cholewy, zatytułowany Sente. Jest to military science fiction, w którym 90% ludzkości zginęło w wyniku działań Sztucznych Inteligencji, a pozostałe 10% jest w otwartym konflikcie zbrojnym.

Ten tom wita nas chwiejnym sojuszem pomiędzy Unią i Stanami, który zajmuje się badaniem odnalezionego statku SI. A zadanie nie jest łatwe, gdyż naukowcom trudno wyciągnąć jakiekolwiek sensowne wnioski, przesłuchiwana SI Hakken nie chce współpracować, a kosmiczni żołnierze nie ufają sobie za grosz... Tymczasem w chińskiej części uniwersum admirał Liao Tzu zdaje Cesarzowi raport dotyczący pościgu za swoim byłym uczniem, a obecnie renegatem Wu Shenem, stojącym na czele Tygrysów Changbai. Nie tylko on jest tu problemem – w Imperium daje się bowiem słyszeć coraz liczniejsze głosy, by wreszcie przypuścić atak na Unię i Stany. Jakie niespodziewane zagrywki wymyśli tu Brisbane wraz z Krolle i co zrobią gotujące się pod pokrywką Chiny?
Resztę recenzji przeczytasz tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2019/08/kosmiczne-go-micha-cholewa-sente-zew.html

Michał Cholewa Sente Zobacz więcej
Michał Cholewa Sente Zobacz więcej