Zmora

kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2021-04-14
2021-04-14
thriller kryminalny literatura polska zaginięcie poszukiwania zagadka tajemnice rodzinne

Oficjalne recenzje i

Pajęczyna tkana z kłamstw

Link do recenzji

497 70 386

Moja pierwsza lektura tego Autora i strzał w dychę. Opowieść, która toczy się w dwóch czasach, teraz i przed kilkudziesięciu laty. Super pomysł. Jest tam kilka postaci, które wzbudzały współczucie, ale najmocniej poruszał mną los Piotrusia. Może dlatego, że mam syna o tym imieniu. Syn też pulchny był w dziecięctwie. Pamiętam jak bałam się, że będą mi dokuczali z tego powodu. Czytając, budziły się we mnie dawne emocje. Do tego relacja chłopca z ojcem..... Ach, ileż razy podczas lektury łza mi się kręciła i odzywały się moje emocje. Sama historia świetnie wymyślona. Ciekawe zwroty akcji czy jak tam to nazwać.... Nie ogarniam jak można wymyślić taką historię. Pewnie gdybym ogarniała, byłabym autorką🙂. Czytało się świetnie.

Moja pierwsza przeczytana książka Małeckiego i jak dotąd ulubiona. Mniejsza ilość wątków niż w np. serii o Benerze i bardziej zwarta fabuła sprawiła, że mocniej się w nią zaangażowałam. I jednak bardziej czuła jestem na tematykę zagadek z dalekiej przeszłości.

Bardzo dobra książka - pomysł autora na fabułę- super.

Bardzo dobra książka - pomysł autora na fabułę- super.

Rzadko zdarza mi się czytać książki, których akcja toczy się w mojej okolicy 

Ponad trzydzieści lat temu w czasie zabawy w chowanego zaginął siedmioletni Piotruś. Jedną z ostatnich osób, która go widziała była Kama. Kobieta właśnie wraca do Torunia, rodzinnego miasta i nieoczekiwanie otrzymuje propozycję udziału w programie na temat zaginięć dzieci. Początkowo zdecydowanie ją odrzuca, jednak wszystko się zmienia, gdy cień podejrzeń pada na jej ojca – emerytowanego policjanta.

Ależ to była fantastyczna lektura. Nietuzinkowi bohaterowie, ciekawa zagadka kryminalna z przeszłości, mroczna historia trzymająca w napięciu od samego początku. Koszmary nawiedzające główną bohaterkę dodają smaczku tej opowieści. Okazuje się też, że na jaw wyjdą nieznane kobiecie dramatyczne fakty dotyczące śmierci jej matki.

Pisałam to nie raz, ale bardzo lubię, gdy wydarzenia z przeszłości przeplatają się z tymi obecnymi. Dzięki retrospekcjom z 1986 r. śledzimy losy młodych bohaterów. Zostanie tu poruszony temat prześladowania, znęcania się psychicznego i fizycznego wśród rówieśników.

Autor umiejętnie mylił tropy i co rusz podrzucał nowe informacje. Rozwiązanie zagadki częściowo przewidziałam, ale nie obyło się bez zaskoczenia. I to nawet nie jednego.

Rzadko zdarza mi się czytać książki, których akcja toczy się w mojej okolicy 

Niespełniona dziennikarka, powrót w rodzinne strony, tajemnica z przeszłości, a w tle krzywda dziecka. Oklepane? Nie tym razem. Autor naprawdę doskonale nadał nowe życie skostniałemu schematowi, dodając do tego niesamowity klimat. Majstersztyk.

Super kryminał - bohaterowie, fabuła, zwroty akcji. Nic dodać, nic ująć.

Super kryminał - bohaterowie, fabuła, zwroty akcji. Nic dodać, nic ująć.

Kama Kosowska, dziennikarka - po nieudanej karierze w Warszawie wraca do Torunia i prawie od razuotrzymuje propozycję udziału w programie o zaginięciu jej kolegi z dzieciństwa.
Co się stało z siedmioletnim Piotrkiem? Jaki w tym udział miał jej ojciec? Jaka jest prawda dotycząca jej matki?
Aby otrzymać odpowiedzi na powyższe pytania należy zagłębić się w najnowszą powieść autora, ciekawa fabuła, fajnie wykreowani bohaterowie (no może Kama pozostawia troszkę do życzenia). Polecam

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Robert Małecki stał się specjalistą od prowadzenia narracji w dwóch różnych przedziałach czasowych. Czytelnik poznaje równolegle przeszłość z teraźniejszością, ale mimo to autorowi udaje się zaskakiwać zręcznie splecionymi wątkami i wydarzeniami. Wersja audio czytana przez dwoje lektorów zrealizowana świetnie i w żaden sposób nie jestem w stanie zrozumieć hejtu wylewającego się komentarzy.

Książka bardzo trafiła w mój gust. Bardzo lubię wczuwać się w emocje bohaterów, a tutaj przyszło mi to bez problemu. Deszczowy klimat i dwie zagadki z przeszłości. Zaskakujące zakończenie. Naturalne dialogi i bardzo dobry warsztat literacki. To moje pierwsze spotkanie z autorem i jestem zachwycona!

Sam pomysł nie wystarczy na dobrą powieść kryminalną. Potrzeba jeszcze, i przede wszystkim!, warsztatu literackiego, władania językiem, literackiej wyobraźni, aby stworzyć i utrzymać właściwą atmosferę opowiadania i aby to była LITERATURA. Tak, sensacyjna, tak pop-literatura, ale literatura. Robert Małecki w książce "Zmora" wszystkie te umiejętności wykazał i napisał powieść, która, moim zdaniem, jest najlepszą powieścią kryminalną 2021 roku.

Krytycy wskażą zapewne inspiracje skandynawskie. I zasadnie. Ten sam mroczny klimat, niepewność, rodzinne tajemnice skryte za wieloletnią zasłoną kłamstw i przemilczenia, trauma psychologiczna bohaterki i - zaskakujące, chociaż zda się oczywiste i logiczne rozwiązanie. Ale Małecki jest lepszym pisarzem gatunku niż, założmy, Lackberg czy Larsson. A to dlatego, że językowo, literacko jest po prostu bardziej sprawny od swoich słynnych skandynawskich kolegów, psychologicznie i pod względem logiki konstrukcji fabuły bardziej od nich wiarygodny.

Prawdę o tajemniczym zniknięciu dziecka sprzed trzydziestu laty odkrywamy wraz z główną bohaterką Kamilą (Kamą) Kosowską i oglądamy świat głównie jej oczami. Spojrzeniem straumatyzowanego dziecka, a dzisiaj dorosłej kobiety, które nieszczególnie powiodło się w życiu. To jest psychologicznie spójne, narracyjnie - logicznie, a językowo - mistrzowskie.