Sprawa osobliwego wachlarza

Okładka książki Sprawa osobliwego wachlarza Nancy Springer
Okładka książki Sprawa osobliwego wachlarza
Nancy Springer Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Enola Holmes (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Enola Holmes (tom 4)
The Case of the Peculiar Pink Fan
Poradnia K
2021-01-27
2021-01-27
2010-05-13
Elżbieta Gałązka-Salamon
literatura amerykańska nastolatka niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy powieść detektywistyczna Sherlock Holmes wyścig z czasem zaginięcie detektyw dziewczyna

Ta część podobała mi się najbardziej z dotychczas przeczytanych. Zagadka może nie tak wymyślna, jak w poprzedniej części i bliżej jej do sensacji niż klasycznego kryminału, ale wciągnęła mnie jak odkurzacz - przeczytałam ją w dosłownie jeden wieczór. Potrzebowałam czegoś co odciągnie mnie od problemów i Enola Holmes okazała się świetnym wyborem. Co prawda postacie poboczne były dość jednowymiarowe, i od razu wiadomo było, kto jest zły, kto dobry, ale ich płaskość nadrabiały relacje między rodzeństwem. Są po prostu wyborne: nieoczywiste i wyjątkowo naturalne. Tak, zdecydowanie to dobra książka dla młodzieży.

Krótka opowieść, lekka i przyjemna.

Krótka opowieść, lekka i przyjemna.

Dobra,trzyma poziom poprzednich tomów, choć brakuje już świeżości pierwszych historii. Brakuje nieco krwi postaci lady Cecylii, trudno uwierzyć w "genialność" lady.

Ok! To jest zdecydowanie mój ulubiony tom! Chociaż ja to powtarzam z każdym kolejnym tomem, więc pewnie jak przeczytam piątkę, to ona będzie moją miłością, ale to nie ważne. Czwaty tom przygód Emoli Holmes, czyli ,,Sprawa osobliwego wachlarza" oznacza powrót uwielbianej przeze mnie Lady Cecily oraz kolejnych brawurowych akcji młodszemu siostry Sherlocka! Gdy zaczynałam czytać tę serię nie sądziłam, że główna bohaterka jest zdolna do takich rzeczy... a jakich? Na przykład wspinania się w dziewiętnastowiecznej sukni na londyńką kamienicę ryzykując przy tym życie... Ta dziewczyna z każdą kolejną swoją przygodą coraz bardziej udowadnia, że dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, a autorka, Nancy Springer, udowadnia, że da się napisać świetną serię kryminałów nie powielając schematu zagadek. A co do bohaterów. Matko jedyna niech Mycroft się zamknie. Autentycznie! Nienawidzę tego człowieka! O ile jego brat Sherlock, jest niesamowity, ma wielkie serce i widać, że Enola się w niego wdała, to Mycroft jest typowym oblechem bez sumienia i szacunku do kobiet. Tak wiem, epoka wiktoriańska... ale da się w tej książce znaleźć naprawdę fajnych mężczyzn... Mycroft nie jest jednym z nich... mimo to seria o Enoli Holmes trafia do moich największych miłości tego roku, a może nawet najlepszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam!

Ocena: 100000/10

Za egzemplarz bardzo dziękuję @poradnia_k_wydawnictwo

Enola Holmes i (upiorna) Panna Młoda

Stęskniłam się za Enolą, a to ponowne spotkanie było niezwykle miłe 😊
Chociaż sama sprawa tego tomu wydaje się dość oczywista, to największymi zaskoczeniami dla czytelnika stają się sposoby, w jaki ma dojść do finału (scena z omdleniem tak totalnie telewizyjna 🤌🏻).

Uwielbiam też, jak autorka stara się przemycać fragmenty świadczące o feminiźmie tytułowej bohaterki. Jasne, nie może otwarcie zrobić nagle czegoś WIELKIEGO, nadal dostosowujemy fabułę do czasów, do XIX wieku. Samo pokazanie kostki przez damę to szał ciał, a tu nam Enola w rajtuzach biega 😅

No i sama końcówka sprawiła, że kocham Sherlocka coraz bardziej, a Mycrofta.... Już mniej 🙃

Enola Holmes i (upiorna) Panna Młoda

Stęskniłam się za Enolą, a to ponowne spotkanie było niezwykle miłe 😊

Uwielbiam też, jak autorka stara się przemycać fragmenty świadczące o...

Enola im starsza, tym lepsza. Ciekawa i dynamiczna historia. Dobrze zrównoważona z wątkami osobistymi. Wiktoriański Londyn jak zwykle magiczny i świetnie oddany.

Coraz mniej czuć nachalność literatury młodzieżowej.

Coraz mniej czuć nachalność literatury młodzieżowej.

Seria książek "Enola Holmes" autorstwa Nancy Springer to reinterpretacja powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle'a o Sherlocku Holmesie. W niej genialny detektyw oraz jego brat Mycroft doczekali się jeszcze młodszej siostry, tytułowej Enoli, która wychowywała się z dala od starszych braci pod opieką postępowej matki. Ta jednak zaginęła bez śladu, co zmusiło mężczyzn do wkroczenia w życie Enoli. Ponieważ nie przypomina ona typowej damy - bawi się we wspinaczkę po drzewach, nie ma guwernantki ani sukni - postanawiają oni zmienić ją w prawdziwą pannę z dobrego domu. Enola, która jest samodzielna, wyzwolona, a przede wszystkim równie inteligentna co Sherlock, nie zamierza do tego dopuścić. Chce odnaleźć mamę i ucieka do Londynu. Tam zapląta się w różne zagadki i postanowi zostać perdytorystą. Przybiera różne tożsamości, bracia natomiast wciąż depczą jej po piętach. Powieści o Enoli odniosły ogromny sukces i sprzedały się w milionach egzemplarzy. Krytycy zachwycili się cyklem, na pisarkę wylały się pozytywne recenzje, książkami zainteresowali się reżyserzy, Netflix zrealizował na ich podstawie udane filmy przygodowe.
Na naszym blogu również oceniliśmy "Enolę" jako wybitną. Zachwyciły nas nie tylko szalenie intrygujące zagadki, przepełnione grozą, zwrotami akcji i nieprzewidywalne rozwiązania. Pokochaliśmy styl pisarki, imitujący samego Doyle'a, równie inteligentny i wciągający jak u Sherlocka. Doceniliśmy opisy epoki oraz wariację na temat życia wiktoriańskich kobiet. Liczyliśmy na rychły powrót do bohaterki. "Sprawa osobliwego wachlarza" to już czwarty tom serii, którą pokochał świat. Czy równie satysfakcjonujący?

Już na samym początku czekała mnie przyjemna niespodzianka - powrót Cecily ze "Sprawy leworęcznej Lady". Ścieżki jej i Enoli krzyżują się raz jeszcze i wygląda na to, że córka szlachcica ponownie potrzebuje pomocy. Enola widzi ją w towarzystwie dwóch dziwnych kobiet, które nie spuszczają oczu z Cecily i ewidentnie próbują ją do czegoś zmusić. Sytuacja wydaje się jasna - dziewczyna jest przetrzymywana. Zostawia Enoli osobliwą wskazówkę - różowy wachlarz.

Może właśnie dzięki tym "smaczkom" dotyczącym poprzednich tomów, ten okazał się dla mnie potrójnie wciągający. Opowieści o Enoli są zazwyczaj zamknięte, można je czytać nie po kolei, podobnie jednak jak "Harry Potter", seria dojrzewa z czytelnikiem. Bohaterowie stworzeni przez Springer są ciekawi, szybko zależy nam na ich losie. Autorka ma wyjątkowy talent i naprawdę porusza naszą wyobraźnię, czytając zdaje nam się, że stoimy tuż obok Enoli i pomagamy w śledztwie.

Jeżeli ktoś czytał poprzednie tomy serii, ten go nie rozczaruje. Jest równie wciągający, pełen zagmatwanych tajemnic, pozostawia z niedosytem i od razu chcemy sięgnąć po kolejną część. Ja na szczęście mam ją już pod ręką!

Sympatyczne przygody młodej Holmes czyta się szybko i przyjemnie - chyba polubiłam się z główną bohaterką i nie ma możliwości żebym nie poznała kolejnych tomów.

Niestety książka nie przebiła poprzednich części . Jednakże jest równie ciekawa jak reszta.
W tej części spotykamy stara znajomą, której Enola już pomogła - lady Cecily. Tym razem lady próbuje uniknąć aranżowanego małżeństwa. Młoda detektywa ryzykując swoją wolność postanawia połączyć siły ze swym bratem - Sherlockiem, choć przecież miała się przed nim ukrywać.
Czy uda jej się uratować lady Cecily? Czy bracia po tylu nieudanych próbach dopadną swoją siostrę ?

Czy uda...

Minął prawie rok od zniknięcia Enoli Holmes. Bracia nie zapominają i szczerze liczą na powrót siostry do domu. Nic nie wskazuje, by tak miało się zdarzyć - Enola dostaje właśnie kolejną zagadkę do rozwikłania. Musi ponownie pomóc lady Cecily. Jednak komunikacja między kobietami jest utrudniona i muszą porozumiewać się za pomocą sekretnych gestów.

Bardzo chętnie wróciłam do jednej z moich ulubionych serii. Jak zawsze Nancy Springer zaskakuje pomysłowością i rozwojem wydarzeń fabularnych. Akurat niedawno miałam okazję czytać o języku wachlarzy i o co najmniej 22 sekretnych znakach, które odczyta każdy zainteresowany (,,Mały przewodnik po świecie Bridgertonów").

Bardzo chętnie wróciłam do...

Nancy Springer Sprawa osobliwego wachlarza Zobacz więcej
Nancy Springer Sprawa osobliwego wachlarza Zobacz więcej