Czarny Maciek i wenecki starodruk

Okładka książki Czarny Maciek i wenecki starodruk
Dariusz Rekosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Tandem Cykl: Czarny Maciek (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Czarny Maciek (tom 1)
Wydawnictwo Tandem
2021-01-26
2010-02-03

Cieszę się że poprzednicy zwrócili uwagę na nieuzasadnioną niechęć autora do bezprawnie prześladowanego i gnębionego narodu ukraińskiego.
Może i powinno oddzielić się twórcę od dzieła, ale nasze dzieci mogą nie mieć tyle krytycyzmu.

Czy naprawdę chcecie, żeby Wasze dzieci czytały książki pisane przez człowieka, który jest tak przepełniony nienawiścią wobec innych narodowości, że w trakcie wojny w Ukrainie zamiast pomagać uchodźcom nawołuje do nienawiści wobec nich?

Bojkotujemy pana książki? ;)

Na facebookowym fanpage'u Wydawnictwa Tandem pojawiło się dziś oświadczenie: "Wydawnictwo Tandem oświadcza, że w kategoryczny sposób odcina się i absolutnie nie popiera poglądów politycznych przedstawianych przez Pana Dariusza Rekosza. W dniu dzisiejszym wszystkie projekty wydawnicze autorstwa Pana Rekosza zostały wstrzymane". I dalej: "Popieramy i popieraliśmy Ukrainę oraz Uchodźców, również materialnie. Opowiadamy się za pokojem na świecie".

Bojkotujemy pana książki? ;)

Klimatem nieco przypomina Niziurskiego, ale nie jest aż tak porywająca. Czegoś mi tu zabrakło. Owszem, narracja jest przyjemna, akcja wartka, ale nie jest to przygoda, o której długo będę pamiętał. Wychowankom też bym nie polecił, bo postawy bohaterów pozostawiają wiele do życzenia.

"Zapadła grobowa cisza... Włosy stanęły mi dęba... z trudem przełykałem ślinę."

Sensacja dla dzieci z końcowych klas szkoły podstawowej. Chętnie zanurzą się w opowieść o rówieśnikach, zwłaszcza, że bogata w fantastyczne, nieco irracjonalne nuty, co tylko podkręci wyobraźnię. Przygody detektywistyczne atrakcyjnie zaprezentowane, obfitują w spektakularne incydenty. Nie zaaprobowałam postawy kluczowych postaci, działania na własną rękę, kiedy powinni szukać wsparcia u dorosłych, wchodzenia w ciąg kłamstw, obrazu mrocznych scen z końca powieści, nie o takie przesłania mi chodzi w dziecięcych podróżach czytelniczych, to jednak tego oczekuje grupa docelowa. Narracja sympatyczna, lekka i sugestywna, przyjemnie śledzi się burzliwe losy bohaterów, emocji nie brakuje, podobnie jak dobrego humoru.

Dzieci zakładają klub detektywistyczny, chcą wyjaśniać niezwykłe sytuacje dziejące się w szkole. Zaczynają od ustalenia tożsamości złodzieja baterii z wyposażenia sali informatycznej. Niewinny początek zabawy w detektywów przeradza się w wielką aferę kryminalną, o międzynarodowym zasięgu, kiedy podążają tropem starodruku, księgi z połowy osiemnastego wieku, wykradzionego z weneckiego muzeum. Konspiracyjna działalność szybko wymyka się spod kontroli. Sytuacja wymaga, aby obserwację i szukanie poszlak przenieść poza teren szkoły. Robi się coraz groźniej, kłopoty mnożą się na potęgę, a nagłe zwroty akcji mocno zaskakują. Czy Maciejowi Czernemu, przezwisko Czarny, uda się, wraz z klubowymi przyjaciółmi, rozwiązać kryminalną zagadkę? Na jakie niebezpieczeństwa narażą się? Jak wybrną z poważnych perypetii? Ekscytacja młodych odbiorców obserwujących poczynania bohaterów przekonuje, że z zapałem sięgną po kolejny tom.

bookendorfina.pl

"Zapadła grobowa cisza... Włosy stanęły mi dęba... z trudem przełykałem ślinę."

Najfajniejszy Czarny Maciek

Najfajniejszy Czarny Maciek

Super.

Super.

Bardzo mi się podobała nie sądziłam, że to! Z tego wyjdzie.

Serdecznie, polecam ;)

Bardzo mi się podobała nie sądziłam, że to! Z tego wyjdzie.

Serdecznie, polecam ;)

Dodaj cytat z książki Czarny Maciek i wenecki starodruk