Sherlock Holmes. Nakrapiana przepaska

Okładka książki Sherlock Holmes. Nakrapiana przepaska Arthur Conan Doyle
Okładka książki Sherlock Holmes. Nakrapiana przepaska
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Wydawnictwo Tandem Cykl: Sherlock Holmes dla dzieci (tom 4) Seria: Klasyka dla dzieci [wydawnictwo Tandem] opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Sherlock Holmes dla dzieci (tom 4)
Klasyka dla dzieci [wydawnictwo Tandem]
Sherlock Holmes. Shadows, secrets and stolen treasure: The Spreckled Band
Wydawnictwo Tandem
2021-01-26
2021-01-26
Mariusz Berowski

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Okładka książki Operacja Czarny Las Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Czarn... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Baśnie wybrane braci Grimm Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Baśnie wybrane... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Mruczando na trzy rodziny i jedną kamienicę Grzegorz Kasdepke, Joanna Kłos
Mruczando na t... Grzegorz Kasdepke, ...

Trzyma w napięciu, zresztą jak każda przygoda Sherlocka Holmesa. Polecam zarówno dzieciom jak i dorosłym, którzy chcą zapoznać się z światowej sławy detektywem, bez zbędnych opisów i archaicznego języka.

Moja ulubiona część z seri

Moja ulubiona część z seri

Książka "Nakrapiana przepaska" to opowieść w stylu lekko horrorowym. Moim zdaniem to najbardziej zagmatwana, a zarazem najstraszniejsza historia z tej serii. Najbardziej przerażające momenty to moim zdaniem:
-opowieść klientki o dziwnych odgłosach i zamordowaniu jej siostry
-noc, w której Sherlock wybrał się z doktorem Watsonem do posiadłości
Nie polecam do czytania przed spaniem, chyba że ktoś lubi czytać wieczorem horrory.

-opowieść klientki o dziwnych odgłosach i zamordowaniu jej siostry
-noc, w której Sherlock wybrał się z doktorem Watsonem do posiadłości
Nie polecam do czytania przed...

Książka przeczytana w "5 sekund" dokładnie w 2 dni. Syn mówił, że czytał na noc i potem nie mógł zasnąć... Bardzo smutna historia i jego opowieści zawierały dużo emocji. W książce pojawiły się dwa martwe ciała. Samo wydanie fajne, duża czcionka.
Polecam

Polecam

Recenzja zbiorowa tomów 1 -4
Sherlocka Holmesa nie trzeba nikomu przedstawiać, to znany i dosyć specyficzny detektyw, jednak to wersja bardziej dla dzieci – z pewnością krótsza i przystępniejsza, a ja jestem dowodem, że trafi nie tylko do tych młodszych czytelników, ale też tych starszych.

„Studium w szkarłacie”, „Znak Czterech”, „Błękitny Karbunkuł” i „Nakrapiana przepaska” to oczywiście sprawy, którymi Holmes i Watson się zajmowali, ten drugi jest narratorem i sprawnie, a także niezwykle barwnie opowiada te historie. Tajemniczość oczywiście utrzymana na odpowiednim poziomie dla grupy docelowej. Klasyka dla dzieci od wydawnictwa Tandem idealnie nadaje się do oswajania z gatunkiem. Bohaterowie są dosyć subtelnie ukazani – nie są zbyt zaawansowani czy wybitnie barwni, jednak przyjemni w odbiorze i równie interesujący. Ogromnym plusem jest duża i prosta czcionka, kolejnym są ładne i częste ilustracje, które pasują do okładki. Co więcej, te książki nie są jakieś długie, ale ciekawe, jednak głównej objętości nadaje im spora czcionka. Skoro jesteśmy już przy kwestii okładek – porządna twarda oprawa z ładnymi grafikami, które oczywiście nawiązują do wnętrza.
Czytało mi się przyjemnie i błyskawicznie, jednak to zdecydowanie lekkie powieści dla młodszych, no i nie oszukujmy się, niezbyt wiele emocji nam (starszym) dostarczy.

Reasumując, to naprawdę dobre książki z serii „Klasyka dla dzieci”, która z pewnością umili młodszym trochę czasu i godzinkę tym nieco (nieco) starszym. Co więcej, to adaptacje na podstawie oryginalnych tekstów Arthura Conana Doyla w wykonaniu Stephanie Bandet, która z pewnością złagodziła i nieco przystosowała je dla młodszych. Szczerze polecam, czyta się je błyskawicznie i przyjemnie, z pewnością trafi do gustów tych nieco młodszych.

Pozdrawiam, Sara ❤

Recenzja zbiorowa tomów 1 -4

„Studium w szkarłacie”, „Znak Czterech”, „Błękitny Karbunkuł” i „Nakrapiana...

Błękitny Karbunkuł i Nakrapiana przepaska to kolejne części adaptacji powieści Arthura Conan Doyle’a dla młodszych czytelników. W porównaniu do poprzednich dwóch tomów są zdecydowanie krótsze, gdyż mieszczą się na nieco ponad stu stronach.

Adaptacje znanego pisarza są perełką dziecięcej literatury. To nie tylko pozycje pełne ciekawych zagadek, odpowiednio dostosowanego języka, ale także świetne wprowadzenie do klasyki. Czytanie oryginałów byłoby zbyt trudne i zapewne w wielu aspektach niezrozumiałe dla dziecka.

Nakrapiana przepaska opublikowana w lutym 1892 roku w The Stand Magazine, odniosła sukcesy, gdyż między innymi opowiadanie było wielokrotnie ekranizowane.

Panna Helena Stoner kieruje swoje kroki do Sherlocka Holmesa z prośbą o wyjaśnienie tajemniczej śmierci siostry, której ostatnimi zagadkowymi słowami były: „To była przepaska! Nakrapiana przepaska!”. Helen czuje, że niebezpieczeństwo grozi także jej. Holmes i Doktor Watson ruszą na odsiecz przerażonej dziewczynie i wkrótce odkryją kolejne tajemnice, które wiążą się z posiadłością Royllotta, ojczyma Helen. Czy uda im się rozwikłać to zadanie i ująć mordercę?

"Teraz on sam będzie musiał się mieć na baczności, bo depcze mu po piętach ktoś bardziej od niego przebiegły."

Czwarta odsłona serii o wyjątkowo inteligentnym detektywie również dostarcza czytelnikowi mnóstwo intrygujących wrażeń. Momentami jest nawet mega mrocznie, na granicy koszmaru, ale nie ma się, co dziwić, przed Holmesem i Watsonem wyjątkowo niebezpieczna i złowróżbna misja. Co zdecydują się doświadczyć, aby dotrzeć do prawdy? Czy zaryzykują życiem w imię rozwiązania zagadki? A przeciwnik sprytny i przebiegły, przestępstwa planował latami, za nic nie zamierza wahać się i wycofać się z realizacji. Morderstwo jednej z sióstr bliźniaczek ściśle powiązane jest z nakrapianą przepaską, lecz nikt nie wie, co ona oznacza i jak groźny może mieć wpływ na los człowieka.

Julia Stoner zmarła w nader zadziwiających okolicznościach, w swoim pokoju, tuż przed własnym ślubem. Jej siostra już od dwóch lat próbuje zrozumieć, co tak naprawdę stało się w rezydencji w Stoke Moran. Kiedy sama planuje wyjść za mąż, zaniepokojona pewnymi sygnałami, decyduje się zwrócić o pomoc do Sherlocka Holmesa, nie chce, aby przytrafiło się jej to samo, co bliźniaczce. Właśnie wymagające i skomplikowane roszady przyciągają Holmesa, nie przyjąłby zlecenia, gdyby nie wzbudziło ciekawości, uważa, że im dziwniejsza sprawa, tym przyjemniejsza praca, a osobliwe tropy pomagają w wyciąganiu wniosków. Książkę wzbogacają ilustracje w odcieniach szarości, klimatyczne, ciekawe, zabawnie uwypuklające charakterystyczne cechy wyglądu i charakteru bohaterów.

bookendorfina.pl

2002