Baśnie wybrane braci Grimm

Okładka książki Baśnie wybrane braci Grimm
Jacob GrimmWilhelm Grimm Wydawnictwo: Media Rodzina opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Media Rodzina
2021-04-14
2021-04-14
Eliza Pieciul-Karmińska

Okładka książki Teatr cieni Jaś i Małgosia Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Ocena 10,0
Teatr cieni Ja... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Hans Christian Andersen, Ezop, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Ignacy Krasicki
Ocena 0,0
Bajki o zwierz... Hans Christian Ande...
Okładka książki Najpiękniejsze baśnie Hans Christian Andersen, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Charles Perrault, Francesca Rossi
Ocena 8,7
Najpiękniejsze... Hans Christian Ande...
Okładka książki Zimowe wiersze i baśnie Hans Christian Andersen, Jan Brzechwa, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Maria Konopnicka, Julian Tuwim
Ocena 7,8
Zimowe wiersze... Hans Christian Ande...

Bracia Grimm w przekładzie pani Pieciul-Karmińskiej majstersztyk.

Bracia Grimm w przekładzie pani Pieciul-Karmińskiej majstersztyk.

Jakiś czas temu wreszcie udało mi się przeczytać zbiór 15 baśni wydanych przez wydawnictwo Media Rodzina. Zostały one sporządzone na podstawie II wydania z 1819 roku, czyli jednego z najwcześniejszych zbiorów niemieckich badaczy. W skrócie oznacza to, że nie jest to ta ocenzurowana wersja baśni, które znają wszyscy, a oryginalne teksty. Nie będę ukrywać, że już wiele razy słyszałam o brutalności tekstów Braci Grimm, a jak się okazało zawarte w tej pozycji baśnie nie wydały mi się wcale takie straszne. Okay, są momenty lepsze i gorsze takie jak odcięcie sobie palca przez siostrę Kopciuszka, ale patrząc na ogół to większość tych historii przypominała wersje od lat obecne w kulturze. Jednak nie zmienia to faktu, że mi tę książkę czytało się bardzo przyjemnie i jeśli szukacie czegoś lekkiego, co pozwoli wam wrócić do czasów dzieciństwa, to ten tytuł bardzo wam polecam.

Po prostu każdy kto choć trochę lubi baśnie powinien przeczytać ten przekład baśni.

Jak większość z nas żyłam w błogiej nieświadomości, że tak dobrze nam wszystkim znane "Baśnie Braci Grimm", pochodzą z bardzo zmienionych i umoralizowanych późnych wydań tego zbioru.

Niesamowite jest jak wyewoluowały z czasem oraz że niejednokrotnie ich sens i odbiór został częściowo lub całkowicie zmieniony. Nie ma tu jedynie złych i podłych macoch powodowanych złością i zawiścią, ale zaowalowane historie o biedzie, głodzie, nędzy, chciwości i ludzkim nieszczęściu. Morałów niejednokrotnie brak.

Książka, którą mamy teraz przyjemność czytać powstała na podstawie drugiego wydania "Baśni.." i zawiera tylko wybrane i najszerzej znane opowieści. Z niecierpliwością czekam na tłumaczenie wydania pierwszego jeśli znajdzie się taka możliwość, ponieważ zgłębienie tego tematu wydaje się być niezwykle fascynujące.

P.S. Pragnę przypomnieć, że ponieważ jest to tłumaczenie wczesnego wydania, drastyczność baśni jest znacznie większa niż tych które zna większość z nas.

W 2019 na Targach Książki w Krakowie dałam się skusić grze karcianej „Sen”. Jest to przepięknie wydana gra z ilustracjami Marcina Minora, który według mnie jest genialnym artystą. Dlatego, gdy tylko się dowiedziałam, że da drugie życie baśnią braci Grimm, to wiedziałam, że muszę je mieć. Całość prezentuje się przepięknie, twarda oprawa, papier (że tak powiem) dziecioodporny i te przepiękne ilustracje pana Marcina <3 Jestem zakochana w tym wydaniu, a co do samych baśni są to w miarę klasyczne wersje, nieco mroczniejsze, nic w stylu Disnejowskich produkcji. Dla zbieraczy pięknych wydań jest to must have.

15 najpopularniejszych baśni. Piękne ilustracje. Dość duża i czytelna czcionka. Numery stron mają różne kolory. Jedyna wada tej książki to ta, że nie jest to reprint oryginału z 1819 r. tylko wybór. Lubię opowieści ludowe więc chętnie przeczytałabym ich więcej. 😆
Posłowie tłumaczki zawiera wiele ciekawych informacji.

Posłowie tłumaczki zawiera wiele ciekawych informacji.

2005

Czy znajdzie się tu osoba, która nie zna ani jednej baśni braci Grimm? Wątpię, bo są tak mocno zakorzenione w naszej kulturze, że nawet małe dzieci znają bajki o Kopciuszku czy Czerwonym Kapturku, w różnych interpretacjach. Chcąc zapoznać się z oryginałem, Polscy czytelnicy do tej pory mogli sięgnąć wyłącznie po tłumaczenia oparte na ostatnim wydaniu baśni, z 1857 roku, ale niedawno wydawnictwo Media Rodzina stworzyło zbiór 15 baśni na podstawie dużo wcześniejszego wydania, z roku 1819, w przekładzie Elizy Pieciul-Karmińskiej - tłumaczki i badaczki twórczości braci Grimm. Na czym polega różnica? Zawarte w zbiorze baśnie są mniej dopracowane językowo i fabularnie, za to nie tak ugrzecznione i pełne dydaktycznych treści, jak późniejsze ich wersje.

Tyle informacji teoretycznych, a czy zbiór mi się podobał? Zdecydowanie! Większość z przedstawionych baśni już znałam, ale niekoniecznie w takiej formie, poznałam też kilka nowych. Czytałam je synkowi w ramach książeczki na dobranoc, ale tylko dlatego, że nie rozumie jeszcze zbyt dużo i nie przestraszy się np. siostry Kopciuszka odcinającej sobie piętę. Myślę, że zbiór nadaje się dla dzieci, ale raczej tych starszych, bo jednak miejscami baśnie braci Grimm bywają brutalne i krwawe. W niektórych zaskoczyło mnie zakończenie, inne od tego, które dotąd znałam, a w innych miejscach z kolei brak znajomych elementów. Na przykład nie pomyślałabym, że Kopciuszek mógł dostać suknię na bal od drzewa rosnącego na grobie matki, albo że rybą spełniającą życzenia może być turbot.

Podobało mi się, że nie każda baśń nastawiona była na pouczanie czytelnika, ale niektóre zdają się pełnić funkcję czysto rozrywkową. W nich też na pewno kryje się morał, ale tak nienachalny, że łatwo go przeoczyć. Muszę też wspomnieć o wspaniałych ilustracjach Marcina Minora, idealnie dopełniających treść - czasem delikatnych i uroczych, a czasem przyprawiających o ciarki.

"Baśnie wybrane braci Grimm" to pięknie wydany tom, który warto przeczytać chociażby po to, żeby zobaczyć, jak wyglądały na początku znane nam wszystkim historie oraz przekonać się, jak żywym, zmieniającym się z czasem tworem są baśnie, choć ich przesłanie pozostaje ponadczasowe.

W tej pięknie wydanej książce spisanych jest 15 najbardziej znanych baśni na podstawie II wydania z 1819 roku.

Chociaż muszę przyznać, że nie znałam opowieści o ,,Miejskich muzykantach z Bremy" - mimo, że kojarzę obraz i rzeźbę ze zwierzętami ustawionymi od najmniejszego do największego w piramidę na swoich grzbietach - więc cieszę się, że odkryłam coś nowego.

Moją ulubioną bajką jest Roszpunka i tak, bardzo lubię animowany film ,,Zaplątani" 😜 Jednak baśnie braci Grimm nie przypominają pięknych i cukierkowych opowieści. Często są brutalne, a sceny nie nadają się do czytania dla tych najmłodszych - koszmary senne gwarantowane 😁

Zastanawiałam się, czy w tym wydaniu będzie zachowane opowiadanie o Kopciuszku i nie lada poświęceniu jej przyszywanych sióstr, by zdobyć tytuł księżniczki. I tak, było! Cóż to za poświęcenie, by przelać swoją krew, aby pantofelek pasował.

Ciekawostką też było dla mnie, że już tak dawno pojawił się motyw jednorożca - znajdziemy go w bajce o ,,Dzielnym krawczyku".

Baśnie braci Grimm znane są na całym świecie. Rozbudzają wyobraźnię i cały czas doczekują się nowych przekładów oraz adaptacji filmowych.

Moją...

Kto nie zna baśni o Kopciuczku Roszpunce, Czerwonym Kapturku czy Jasiu i Małgosi? Chyba większość z nas spotkała się przynajmniej z jedną z baśni słynnych Braci Grimm, a jest ich około 200.

Pierwsze polskie wydanie, pt. Baśnie dla dzieci i młodzieży, ukazało się w roku 1895. A w 2005 roku baśnie braci Grimm zostały wpisane przez UNESCO na listę Pamięć Świata. Sporo z tych bajek doczekało się również ekranizacji.

Wydanie ze zdjęcia liczy sobie 15 wybranych bajek na podstawie drugiego wydania z 1819 roku. Są więc pozbawione późniejszych naleciałości i zmian, które się nawarstwiały. Są najbardziej zbliżone do pierwowzoru, a więc bez ułagodzeń i moralizatorstwa, a co za tym idzie - bardziej okrutne, chociaż i tak trochę zmienione przez samych autorów, gdyż pierwsze wydanie w odbiorze zostało potraktowane jako zbyt naukowe. Co ciekawe, pierwotnie bracia Grimm byli tylko 'zbieraczami' ludowych opowieści na prośbę Clemensa Brentano i Achima von Arnim. Jednak, gdy ci panowie zrezygnowali z wydania tych podań, bracia postanowili wykorzystać swoją szansę.

Poszczególne baśnie okraszone są ilustracjami od @marcin_minor 😊

Chyba wszyscy znamy historię Czerwonego Kapturka, czy Śpiącej Królewny- ale czy na pewno?
W moje ręce wpadło wydanie ilustrowane przez #marcinminor , które jest piękne.
Baśnie zostały przetłumaczone na podstawie II wydania z roku 1819 przez Elizę Pieciul - Karmińską.
Baśnie te znacząco różnią się od tych z mojego dzieciństwa, śmierć, nikczemność i zemsta odgrywają tu ważne miejsce. Zostały pozbawione całej dydaktycznej poprawności i to właśnie mi się bardzo podoba.
Polecam je wszystkim, właśnie w ten sposób możemy, chodź na chwile zatracić się w dzieciństwie, poczuć jak dzieci.

W moje ręce wpadło wydanie ilustrowane przez #marcinminor , które jest piękne.

Dodaj cytat z książki Baśnie wybrane braci Grimm