Wolałbym żyć

2008-01-01
2008-01-01
978-83-247-0928-1
Wiktor Dłuski
Thierry Cohen samobójstwo życie odkupienie win

Powieść wyróżniona nagrodą literacką Prix Jean d'Ormesson 2007
"Wolałbym żyć" to pierwsza powieść autora, do napisania jej inspiracją stała sie samobójcza śmierć przyjaciela. Autor zadaje w niej podstawowe pytania dotyczące ludzkiej egzystencji.

Powieść wyróżniona nagrodą literacką Prix Jean d'Ormesson 2007

Wciągająca na maxa!!!
Uwielbiam tę książkę.
Daje głębokie przesłanie.

Wciągająca na maxa!!!
Uwielbiam tę książkę.
Daje głębokie przesłanie.

chyba nie rozumiem co autor miał na myśli. poddałam się, gdy po dwóch tygodniach czytania nadal nie mogłam jej dokończyć.

Świetna książka, już od samego początku czułem że będzie ciekawa p póżniej nawet nie widziałem ulatujących kartek, naprawdę dobra książka, nie będę się rozpisywał by nie psuć zabawy, ale naprawdę świetna, Polecam !

GDZIE MOGĘ DOSTAĆ TĄ KSIĄŻKĘ DO PRZECZYTANIA?
Może być używana, mieć wady, ale chce ją przeczytać!
Chętnie od kogoś odkupie :)

GDZIE MOGĘ DOSTAĆ TĄ KSIĄŻKĘ DO PRZECZYTANIA?
Może być używana, mieć wady, ale chce ją przeczytać!
Chętnie od kogoś odkupie :)

Ciężko ocenić mi tę książkę. Z jednej strony końcówka książki pełna pięknych słów, chwil trzymających za serce, patetyczna, romantyczna wyciska łzę w oku. Z drugiej strony samo zakończenie przewidywalne, wpadłem na nie czytając pierwsze 10 stron, więc mnie nie zaskoczyło.

Autor przez całą książkę opisywał miłość. Niedojrzałą zbuntowaną miłość chłopaka, który popełnił samobójstwo i niezrozumiałą dla mnie miłość dziewczyny do niego, która kochała go za to, jaki był dla niej w wieku dzieciństwa i za to jak pięknie się jej oświadczył. Książka przez ponad połowę jest pisana prostym współczesnym językiem, co dodaje tej miłości autentyczność. Czytelnik po przeczytaniu całej książki w końcu wierzy, że ta miłość była wielka i potężna, pomimo tego, że taka miłość się nie zdarza.

Także mamy miłość, mamy ciekawy pomysł na opisanie tego co się może stać z nami po próbie samobójczej, mamy romantyczne pięknie napisane wyciskające łzy przewidywalne zakończenie, mamy książkę zrozumiałą, prostą fabułę, wszystko się zgadza. I niestety, ale mamy tylko to.

<Uwaga może być spoiler>

Główni bohaterowie byli w sobie zakochani, autor wycisnął wszystkie siły, abyśmy w to uwierzyli, ale nie wiemy o nich nic. Nie wiemy kim była Wiktoria, Jeremiasz, kim byli jego rodzice. Nie wiemy jakie były stosunki między nimi przed śmiercią poza tym, że te stosunki były dobre. Nie wiemy jak wyglądało życie rodziców i Wiktorii poza tym, że "zły" Jeremiasz ich krzywdził.

Podsumowując, nie daruję autorowi infantylnego motywu samobójstwa i wszystkich pobudek jakie nim kierowały, bo takie samobójstwa również się nie zdarzają, dziękuję autorowi za przyjemną historię, za momenty wzruszenia przy czytaniu zakończenia.

Ostatecznie polecam książkę, ale jej nie ocenię.

Na początku myślę, że warto wspomnieć iż jest to książka bardzo wartościowa, pozwala docenić swoje życie. Warta uwagi każdej osoby. Uczy tak właśnie myślę docenić każdą chwilę, nie podejmować pochopnych decyzji. Cała książka pokazuje skutki bardzo okrutne ale prawdziwe jednej złej decyzji. POLECAM :)

Bardzo intrygujący tytuł. Przez całą książkę chodziło mi po głowie czemu akurat taka forma "wolałbym"... ale chyba faktycznie pasuje idealnie :)

Wydawałoby się, że pozycję o takiej tematyce będzie się czytało długo i "ciężko". O dziwo - wręcz przeciwnie! Jednak pomimo "lekkości" przekazu, zdecydowanie daje do myślenia. Zwłaszcza dla osób, którym gdzieś po głowie krążą takie straszne myśli. Może warto byłoby się wtedy zastanowić "a co by było gdyby...?"

Całkiem intrygująca tematyka z mocnym przesłaniem i bardzo rzeczywistym głównym bohaterem. Choć zarys fabularny można było przewidzieć od drugiego rozdziału, to sposób przeprowadzenia narracji i sam pomysł zasługują na uznanie. Przyczepiłbym się do tłumaczenia z francuskiego, czy też ogólniej – do języka i stylu autora, które nie pasowały do sposobu wysławiania się dwudziestolatka, a dialogi i rozterki wewnętrzne Jeremiasza momentami wpadały w niepotrzebny patos. Na minus również tłumaczenie imion bohaterów – rzecz dzieje się w Paryżu, więc po co to usilne spolszczanie, które wypadło koniec końców głupio?

W swej istocie to opowieść o charakterze prorodzinnym i prospołecznym.

Historia pięknej miłości oraz tragicznej konsekwencji czynu bohatera, przy czym jego życie staje się prawdziwym dramatem.
Książka fenomenalna! Wprost coś niesamowitego, jakie wzbudza emocje, i jakie refleksje nachodzą człowieka po odłożeniu tej książki.
Szacun dla autora za to, w jak niesamowicie wciągający i fajny sposób ją napisał. I moja rozpacz, że wydał tylko to jedno dzieło… :(

• 2009
  • 2011