Kawa

2011-09-27
9788381911726
Joanna Dziubińska
Czarne
literatura słoweńska esej kawa kultura społeczeństwo antropologia muzułmanie Europa Bałkany
Kava
publicystyka literacka, eseje
2021-03-17
9788381911726
Joanna Dziubińska
Esej

Pamiętam dzień kiedy kawa owładnęła nie tylko moimi kubkami smakowymi, ale i duszę! Był to słoneczny październikowy dzień 2006 roku. Siedziałem w jednej z kawiarni nad Złotym Rogiem w Stambule i pierwszy raz małymi z początku nieśmiałymi łykami próbowałem czarnego, lecz słodkiego napoju.

Miałem nadzieję, że książka przypomni mi to dawne podniecenie, niemalże uforię z...

Z wykształcenia jestem etnologiem. Od początku studiów wiedziałam, że to wykształcenie można sobie pod pociąg pospieszny podłożyć. No chyba, że się jest Boźidarem Jezernikiem.
Te studia dają umiejętność szukania. Wyszukiwania różnych źródeł i czerpania z nich tego, co tam jest i tego, co ukryte. Etnolog musi umieć kojarzyć fakty, wyciągać wnioski i posiadać umiejętność...

2071

Kawa - dla wielu z nas to jedna z ulubionych używek. Bez niej nie potrafimy żyć, pracować, uczyć się. Niektórzy z nas celebrują picie kawy. Jednak, co rzeczywiście o niej wiemy? Znamy jej historię, wpływ na życie poprzednich pokoleń, a tym samym na nasze życie? Podbiła (bez-)krwawo serca tylu ludzi. Zawładnęła całym światem. Ma wiele odmian, a ludzie wciąż wymyślają nowe...

+ dużo wartościowej wiedzy, ciekawostek
+ podejśćie antropologiczne/kulturoznawcze
+ ładnie wydana, dobre zdjęcia

- bardzo chaotyczna
- mam wrażenie, że kilka razy tłumacz się nieco pogubił, przez co czytało się to czasem dość ciężko

To nie jest książka na jeden wieczór. Nie ma w niej pasjonujących przygód a suche fakty, co czyni ją bardzo ciekawą. Czy pijąc poranną kawę myślimy o niej jak o narzędziu rewolucji? A jednak tak było. Warto przeczytać.

Pod pretekstem opowieści o kawie podróz po Bliskim Wschodzie i Bałkanach. Perełka, do tego pięknie wydana, z rycinami i świetną szatą graficzną.

początek książki bardzo fajny, środek warty ominięcia , koniec znowu fajny. bardzo mało tekstu, a właściwie w ogóle jak się kawę zbiera, jak sie ją praży . na koniec dodalbym przepisy jak się kawę przyrządza po turecku, arabsku, wiedeńsku itd.

Jezernik w swojej książce przedstawia długą drogę czarnego naparu do Europy. Miesza styl naukowy z gawędziarskim, przez co tytuł czyta się sprawnie i miło. Największym mankamentem są powtórzenia, niektóre wątki przedstawiane są nam po raz drugi (bez zmiany chociażby perspektywy), tak jakby wcześniej ich nie było. Niemniej warto przeczytać (i obejrzeć - mnóstwo świetnych,...

Dużo ciekawych wiadomości, ale chaotyczna. Autor skacze z tematu na temat, plącze wątki, zdarza mu się mówić dwa razy o tym samym w różnych miejscach. Omawia główny nurt kawowej ekspansji - jeżeli chodzi o jej konsumpcję, pomija w zasadzie Amerykę czy Skandynawię, jeśli chodzi o uprawę, szerzej omawia tylko Antyle i Brazylię. Podaje ciekawe informacje o ersatzach kawy, ale...

Sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów. Pierwszy, dość oczywisty - kocham kawę. Drugi - bo napisał ją bałkanofil, doskonały eseista.
Wspominając książkę po kilku latach od jej przeczytania wyobraźnia podsuwa mi obraz bośniackiej, zadymionej kafany, gdzie mieszkańcy miasteczek spotykali się, aby napić się kawy i wymienić poglądami. Ta, i wiele innych informacji, nie tylko...

• 2021
  • Kawa
  • Czarne
  • 2012
  • Bałkany
  • Chcę w prezencie

Božidar Jezernik Kawa. Historia wielu interesujących osób i przeszkód, z jakimi spotykał się gorzki napar, zwany kawą, w swoim zwycięzkim pochodzie z Arabii Felix wokół świata, czego nie zdołał powstrzymać nawet muhtasib ze świętego miasta Mekki Zobacz więcej