Naga wyspa

Božidar Jezernik Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
Non cogito ergo sum. Arheologija neke šale
Joanna Pomorska, Joanna Sławińska
Czarne
wyspa więzienie łagry gułag Jugosławia Tito dyktatura Bałkany Adriatyk literatura słoweńska
Non cogito ergo sum. Arheologija neke šale
historia
Joanna Pomorska, Joanna Sławińska
Historia [Czarne]

Bozidar Jezernik „Naga Wyspa. Gułag Tity”

W narracji historycznej sporo wiemy o nazistowskich obozach koncentracyjnych, jak również o sowieckich łagrach – o całym systemie GUŁAGÓW wszak powstało kilka naprawdę zacnych tytułów, a o Auschwitz i innych obozach mających swoje miejsce zarówno na polskich ziemiach, jak i niemieckich to by szło kilka rozpraw naukowych napisać. ...

Obozy nazistowskie chowają się przy komunistycznych Jugosławii.

Jest trochę powtórzeń i czasami ma się wrażenie, że ciągle czyta się to samo, a jedynie ujęte w innych słowach, ale poza tym jest ok.

Znudziła mnie. Kilkukrotnie wydawało mi się, że czytam te same zdania. Mogła by być o połowę krótsza.

Książka o nieznanym przerażającym fragmencie Jugosłowiańskiej historii. Kolejny dowód na bestialskość i okrucieństwo człowieka zaślepionego ideologią wobec innych ludzi, świadectwo skomplikowanych zależności pomiędzy ofiarą i katem.
Auschwitz to nie był koniec, to dopiero początek. Franz Kafka to kaszka z mleczkiem przy śledztwach opisanych w tej książce, bo tu śledztwo...

Tam, gdzie jest ideologia, zawsze znajdą się jej zwolennicy i przeciwnicy. Stworzony przez Titę gułag dla komunistów - zaryzykuję - był ewenementem na skalę światową. Trafiali tam komuniści oraz "zdradzający tendencje komunistyczne" (czyli ci wszyscy, którzy nawet przypadkowo o komunizmie pochlebnie się wypowiadali lub w formie żartu, gdyż stanowili przyszłościowo groźny...

Temat interesujący choć wykonaniu można co nieco zarzucić. Książka dobrze pokazuje jak wygląda prawdziwe oblicze komunizmu - bestialstwo, obłuda i polowania na czarownice. Jak widać czerwona swołocz bez obozów dla nieprawomyślnych obejść się praktycznie nie może, tak samo jak nie może się obejść bez bełkotania o dziejowej konieczności.
Jugosławiańskie obozy skalą co prawda...

Spodziewałem się czegoś zupełnie innego. A tu poważne rozczarowanie.
Pierwsza lampka ostrzegawcza zapaliła się już przy wstępie napisanym przez Adama Michnika!

Już po lekturze, żenującym wydał mi się fakt zestawienia tej książki obok Sołżenicyna, Borowskiego czy Herling – Grudzińskiego. To nie ten poziom literatury.
A tym bardziej powiedzmy sobie jasno i wyraźnie, Naga...

Na półkach: , , , , , ,

Dla mnie ta książką to zwykła rozprawa naukowa, która nie porywa czytelnika a jedynie prezentuje suche fakty.

Jest nieocenionym źródłem wiedzy... nt. jugosłowiańskich obozów pracy, ale to chyba tyle dobrego :)

Mimo wszystko poleciłbym ją osobom zainteresowanym Jugosławią za czasów Tity.

Gorąco zachęcam do lektury tej książki wszystkich, także tych nie zainteresowanych historią. Książka jest unikatowa, gdyż do tej pory w polskojęzycznej historiografii nie ukazano w tak dosadny sposób reżimu titowskiej Jugosławii. Kiedy mówi się o titowskiej Jugosławii w naszym kraju, nikt nie ma na mysli obozu koncentracyjnego. Po lekturze tej książki jest inaczej.

"Na...

• Bałkany
  • Historia
  • Wydawnictwo Czarne
  • Chcę w prezencie
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Naga wyspa